Hirudoterapia - jak działa leczenie pijawkami? Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii? Na co pomaga leczenie pijawkami? Hirudoterapia – metoda leczenia pijawkami 

Hirudoterapia - jak działa leczenie pijawkami? Jakie są przeciwwskazania do hirudoterapii? Na co pomaga leczenie pijawkami? Hirudoterapia – metoda leczenia pijawkami 

Hirudoterapia jest znaną metodą leczenia od wieków. Polega na wykorzystaniu właściwości pijawek do celów medycznych. W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi poszukuje alternatywnych metod leczenia. Jedną z nich jest leczenie pijawkami, które przynosi wiele korzyści dla zdrowia. W poniższym artykule poznasz nie tylko na czym polega hirudoterapia, ale również jakie są korzyści i potencjalne ryzyka z nią związane.

Leczenie pijawkami - tradycyjna metoda terapeutyczna wykorzystująca pijawki

Hirudoterapia to metoda leczenia, która opiera się na wykorzystaniu właściwości leczniczych pijawek. Wykorzystanie pijawek w medycynie ma swoje korzenie setki lat temu i bywało stosowane jeszcze w starożytności. To dzięki wchłanianiu krwi przez pijawki, przypisuje się im wpływ na poprawę zdrowia pacjenta. Hirudoterapia to terapia, którą z reguły wykorzystuje się w medicynie niekonwencjonalnej - chociaż w dzisiejszych czasach w coraz większym stopniu staje się uznaną praktyką medyczną.

Hirudoterapia - co to jest i jakie korzyści przynosi?

Hirudoterapia to leczenie z użyciem pijawek, które są umieszczane na skórze pacjenta. Niezwykły wpływ pijawek na ludzki organizm polega na wydzielaniu antykoagulantów, które zapobiegają krzepliwości krwi, oraz leków o analgetycznym i przeciwzapalnym działaniu. Ponadto pijawki wydzielają enzymy biorące udział w trawieniu i syntetyzują biotyny – witaminy z grupy B.

Zastosowanie hirudoterapii przyczynia się do poprawy krążenia krwi, zmniejsza obrzęki, redukuje procesy zapalne i bóle związane z chorobami stawów, a także, w skrajnych przypadkach, może pomóc wzmocnić organizm.

Pijawki - na co mogą być stosowane w terapii?

Pijawki najskuteczniej działają w przypadku:

 • nadciśnienia tętniczego, chorób naczyniowych i migreny,
 • chorób skóry, takich jak trądzik, trudno gojące się rany i egzemy,
 • chorób układu pokarmowego, takich jak zaparcia, choroba refluksowa i wrzody żołądka,
 • chorób układu moczowego i układu oddechowego.

Najczęściej stosowanym zastosowaniem pijawek jest leczenie chorób reumatycznych, ale również na usprawnianie krążenia krwi i leczenie migreny.

Powikłania po terapii pijawkami - rzadkie, ale możliwe komplikacje

Przy zastosowaniu hirudoterapii, w większości przypadków, powikłania są rzadkie. Jednakże, tak jak w każdym rodzaju terapii, istnieją pewne ryzyka związane z leczeniem pijawkami, do których należą:

 • reakcje alergiczne na ślinę pijawek,
 • infekcje bakteryjne,
 • podrażnienia skóry,
 • popękane naczynia krwionośne i krwawienia.

To właśnie dlatego, leczenie pijawkami powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistę, z należytym doświadczeniem i znajomością zdrowia pacjenta.

Punkty stawiania pijawek - gdzie umieszczać pijawki w celach terapeutycznych

Punkty stawiania pijawek są uwarunkowane chorobowym stanem pacjenta i wykonywane w sposób zindywidualizowany. Zazwyczaj pijawki stawiane są tam, gdzie mamy do czynienia z nadmiernym nagromadzeniem zatłuszczeń i tkanki łącznej, np. w okolicach kręgosłupa i stawów u kotów, psów czy koni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Na co pomaga leczenie pijawkami?

Leczenie pijawkami, znane także jako hirudoterapia, polega na medycznym wykorzystywaniu pijawek w celu uzyskania korzyści zdrowotnych. Pijawki wydzielają specjalne substancje podczas gryzienia skóry, które mogą wpływać na organizm pacjenta. Choć nie jest to powszechnie stosowana metoda terapeutyczna, to jednak istnieją pewne obszary, w których leczenie pijawkami może być użyteczne:

 1. Łagodzenie bólu: Pijawki wstrzykują substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą pomóc w złagodzeniu bólu w przypadku różnych schorzeń, takich jak osteoartroza, zapalenie stawów czy migrena. Działanie pijawek może pomagać poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i zwiększenie przepływu krwi.
 2. Leczenie żylaków: Pijawki mogą być stosowane w leczeniu niektórych przypadków żylaków. Wydzielane przez nie substancje mogą pomóc zmniejszyć obrzęk i zwiększyć przepływ krwi w obszarze dotkniętym żylakami.
 3. Przywracanie przepływu krwi: W niektórych przypadkach pijawki są używane do przywrócenia przepływu krwi w obszarze, który może być niedokrwiony z powodu zakrzepu krwi.
 4. Leczenie blizn i przeszczepów skórnych: Pijawki mogą pomóc w rozkładzie martwego lub zrogowaciałego naskórka, co może być przydatne w przypadku blizn lub przeszczepów skórnych.
 5. Leczenie cellulitu: Niektórzy twierdzą, że hirudoterapia może pomóc w redukcji cellulitu poprzez poprawę krążenia krwi i limfy w obszarze dotkniętym cellulitem.

Niemniej jednak, leczenie pijawkami nie jest powszechnie akceptowane w środowisku medycznym i nie zawsze jest stosowane jako główna forma terapii. Istnieją również pewne ryzyka związane z hirudoterapią, takie jak infekcje czy reakcje alergiczne, które należy brać pod uwagę.

Jeśli rozważasz leczenie pijawkami, zawsze skonsultuj się z wykwalifikowanym specjalistą medycznym, który może ocenić, czy jest to odpowiednia opcja leczenia dla Twojego konkretnego przypadku i nadzorować cały proces, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Nie należy podejmować takiej decyzji na własną rękę.

Skutki uboczne hirudoterapii

Hirudoterapia, czyli leczenie pijawkami, może mieć skutki uboczne, choć są one zazwyczaj rzadkie. Nie każda osoba może być odpowiednia do tego rodzaju terapii, dlatego istnieje ryzyko powikłań. Poniżej przedstawiam niektóre z potencjalnych skutków ubocznych hirudoterapii:

 1. Reakcje alergiczne: Niektóre osoby mogą wykazywać nadwrażliwość lub alergie na substancje wydzielane przez pijawki podczas gryzienia skóry. Objawy alergii mogą obejmować swędzenie, zaczerwienienie skóry, wysypkę, obrzęk lub ból. W przypadku wystąpienia takich reakcji należy natychmiast przerwać terapię i skonsultować się z lekarzem.
 2. Infekcje: Istnieje ryzyko zakażenia, jeśli zabieg nie jest przeprowadzany w higienicznych warunkach lub jeśli pijawki są nieodpowiednio przechowywane. Infekcje mogą prowadzić do stanów zapalnych skóry lub innych poważniejszych problemów zdrowotnych.
 3. Niedokrwienie: Pijawki wydzielają substancje antykoagulacyjne, które pomagają w utrzymaniu przepływu krwi. Jednak w niektórych przypadkach może to prowadzić do nadmiernego krwawienia i utraty krwi, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z problemami krzepnięcia krwi lub anemią.
 4. Blizny i przebarwienia: Pojedyncze ukąszenia pijawek mogą pozostawić blizny lub przebarwienia na skórze. Te zmiany mogą być trudne do usunięcia i mogą wpłynąć na estetykę skóry.
 5. Ból i obrzęk: Niektórzy pacjenci mogą doświadczać bólu lub obrzęku w miejscu ukąszenia, co może utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu.
 6. Krwiaki: Zabieg hirudoterapii może prowadzić do powstania małych krwiaków w miejscu ukąszenia.
 7. Zakażenie krwią: Chociaż ryzyko jest niskie, istnieje potencjalne ryzyko przeniesienia infekcji drogą krwi od pijawki do pacjenta.

Warto pamiętać, że hirudoterapia nie jest powszechnie akceptowaną formą terapii i nie zawsze jest popierana przez środowisko medyczne. Jeśli rozważasz hirudoterapię, zawsze warto skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą medycznym, który może ocenić, czy jest to odpowiednia opcja leczenia dla Twojego przypadku. Niezależnie od tego, jaką terapię wybierasz, zawsze ważne jest, aby była przeprowadzana w odpowiednich warunkach higienicznych i pod nadzorem profesjonalisty, aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych.

Leczeniu chorób płuc pijawkami

Leczenie chorób płuc za pomocą pijawek, czyli hirudoterapia, jest stosunkowo rzadko używaną metodą terapeutyczną i nie jest powszechnie akceptowane przez środowisko medyczne. W przypadku chorób płuc, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy infekcje dróg oddechowych, stosuje się głównie standardowe, naukowo udowodnione metody leczenia, takie jak farmakoterapia (leki), terapia inhalacyjna, fizjoterapia i, w niektórych przypadkach, interwencje chirurgiczne.

Pijawki mogą być używane do innych celów medycznych, takich jak łagodzenie bólu, redukcja obrzęku lub poprawa krążenia krwi, ale nie ma wystarczających dowodów naukowych na to, że hirudoterapia jest skuteczna w leczeniu chorób płuc.

Jeśli masz chorobę płuc lub problemy z układem oddechowym, zawsze należy konsultować się z wykwalifikowanym pulmonologiem lub innym specjalistą ds. zdrowia, który może zalecić odpowiednie i skuteczne metody leczenia dostosowane do Twojego stanu zdrowia. Niezależnie od rodzaju terapii, zawsze ważne jest, aby opierać się na naukowo udowodnionych metodach leczenia, które są bezpieczne i skuteczne.

Podsumowanie

Hirudoterapia to metoda leczenia, która w dzisiejszych czasach jest coraz częściej stosowana w medycynie niekonwencjonalnej. Dla wielu pacjentów korzyści wynikające ze stosowania hirudoterapii są nieocenione i dlatego ta metoda zdobywa sobie coraz większą popularność. Mimo jej dobroczynnego wpływu na zdrowie, należy jednak pamiętać o potencjalnych ryzykach z nią związanych, dlatego też "leczenie pijawkami" powinno być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca