Elektrokardiografia (EKG): jak wygląda badanie? Na czym polega badanie ekg? Jak wygląda przebieg badania serca?

Elektrokardiografia (EKG): jak wygląda badanie? Na czym polega badanie ekg? Jak wygląda przebieg badania serca?

Elektrokardiografia (EKG) jest jednym z najważniejszych badań w dziedzinie kardiologii. Wykonanie EKG jest proste i nieinwazyjne, a jego wynik dostarcza wiele wartościowych informacji diagnostycznych. W tym artykule dowiecie się, jak wygląda badanie EKG, na czym polega podłączenie elektrod, jakie są wskazania do wykonania tego badania i jak interpretować wyniki EKG.

Wskazania do wykonania EKG. Co to jest elektrokardiografia i na czym polega?

EKG jest jednym z podstawowych badań, które pomagają wykryć zaburzenia rytmu serca oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykonywane jest w różnych sytuacjach, takich jak:

 • bóle w klatce piersiowej
 • duszność
 • zawroty głowy
 • omdlenia
 • wysokie ciśnienie krwi
 • kontrola stanu po zawale serca
 • kontrola pracy układu sercowo-naczyniowego u osób z chorobami serca lub cukrzycą
 • kontrola pracy układu sercowo-naczyniowego u pacjentów przyjmujących leki, które wpływają na rytm serca.

Jak wygląda badanie EKG?

Badanie EKG jest bardzo proste i bezbolesne. Polega na umieszczeniu na ciele pacjenta elektrod, które zbierają sygnały elektryczne wytwarzane przez serce. Elektrody są umieszczane na klatce piersiowej, ramionach i nogach pacjenta.

EKG wykonanie krok po kroku EKG: jak przebiega badanie EKG?

Przygotowanie do badania EKG jest bardzo proste. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto ubrać się w luźną odzież, która pozwoli na łatwe umieszczenie elektrod.

 1. Pacjent leży na łóżku lub fotelu.
 2. Technik zabiera elektrody i umieszcza je na odpowiednich miejscach na klatce piersiowej, ramionach i nogach pacjenta.
 3. Po podłączeniu elektrod, technik uruchamia aparat EKG, który zaczyna rejestrować sygnały z serca pacjenta.
 4. Badanie trwa zwykle od 5 do 10 minut.
 5. Po zakończeniu badania, technik zdejmuje elektrody z ciała pacjenta.

EKG - podłączenie elektrod

Elektrody są umieszczane na ciele pacjenta za pomocą specjalnych przylepek lub kleju na ciele pacjenta. Elektrody są zwykle pięciu rodzajów: elektrody przedsercowe, elektrody kończyny i elektroda ziemna. Elektrody przedsercowe umieszczone są na klatce piersiowej, aby zbierać sygnały elektryczne z przedniej ściany serca. Elektrody kończyny są umieszczone na rękach i nogach, aby zbierać sygnały z dolnej części serca.

EKG - wynik i co dalej?

Po zakończeniu badania EKG zostaje wydrukowany wykres elektrokardiograficzny, który pokazuje krzywe odpowiedzialne za rytm serca. Wynik badania EKG powinien być interpretowany przez lekarza, który na podstawie wyniku będzie mógł określić, czy występują jakieś zaburzenia rytmu serca, bloki przewodzenia, choroby zastawek serca oraz oceni stan i pracę serca.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak przygotować się do badania EKG

Aby poprawnie przygotować się do badania EKG, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy poinformować lekarza o wszelkich obecnych schorzeniach, zażywanych lekach oraz alergiach. Ważne jest również, aby nie jeść ciężkich posiłków przed badaniem - najlepiej zrobić to na czczo lub po lekkim, nieobfitym śniadaniu. Przed badaniem EKG należy unikać picia napojów zawierających kofeinę, ponieważ może to wpływać na wyniki badania. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie ubranie. Należy założyć luźne, wygodne ubranie, które umożliwi łatwy dostęp do klatki piersiowej. Warto również pamiętać o usunięciu biżuterii, które może zakłócać wyniki. Podczas samego badania pacjent powinien być spokojny, unikać nadmiernego ruchu i oddychać normalnie. Przygotowanie się do badania EKG w odpowiedni sposób jest istotne dla uzyskania wiarygodnych wyników, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. ?

Przeciwwskazania do wykonania badania EKG

Przeciwwskazaniami do wykonania badania EKG są między innymi czynne zakażenie skóry w okolicy elektrod, oparzenia, ubytki skóry, tuż po zabiegach chirurgicznych w okolicy klatki piersiowej oraz skaleczenia. Ponadto, nie zaleca się przeprowadzania badania EKG w przypadku występowania zapalenia mięśnia sercowego, zawału serca, ostrego zapalenia osierdzia czy zakrzepowego zapalenia żył. Osoby z rozrusznikami serca również nie powinny przechodzić badania EKG. Kobiety w zaawansowanej ciąży powinny unikać wykonania EKG, ze względu na możliwość wystąpienia skurczu macicy pod wpływem stresu. Wszystkie te przeciwwskazania wynikają z faktu, że badanie EKG polega na rejestrowaniu i analizowaniu elektrycznej aktywności serca, a wszelkie zmiany w stanach zapalnych, obrażeniach skóry czy obecności implantów mogą wpłynąć na wyniki badania, utrudniając interpretację. Dlatego istotne jest, aby przed wykonaniem badania EKG poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach oraz stanach chorobowych. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Na co jest dobry smalec gęsi? Tradycyjne metody stosowania. Smalec gęsi – właściwości i zastosowanie. Czy gęsina jest zdrowa? Sprawdź jej właściwości odżywcze i zdrowotne oraz kaloryczność. Smalec gęsi na odmrożenia, zmarszczki i ból stawów

Smalec gęsi od wieków jest wykorzystywany w tradycyjnej medycynie ludowej jako naturalny środek wspomagający zdrowie i leczący różne dolegliwości. Choć naukowe dowody na korzyści smalcu gęsiego mogą być ograniczone, niektóre zastosowania tego tradycyjnego środka budzą zainteresowanie i warto je zbadać. W tym artykule przyjrzymy się różnym sposobom stosowania smalcu gęsiego w leczeniu przeziębienia, redukcji zmarszczek, łagodzeniu objawów żylaków oraz wspieraniu zdrowia stawów. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii z wykorzystaniem smalcu gęsiego, ważne jest również poznanie przeciwwskazań i świadome podejście do korzystania z tego tradycyjnego leku.

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Co robić, jeśli pojawia się krew w moczu? Przyczyny i objawy. Co oznacza krew w moczu? Krew w moczu – przyczyny i leczenie krwiomoczu 

Krwawienie w moczu, znane również jako hematuria, może być niepokojącym objawem, który może wskazywać na różne problemy zdrowotne. Przyjrzyjmy się przyczynom i objawom związanym z pojawieniem się krwi w moczu oraz dowiedzmy się, kiedy powinieneś być zaniepokojony i jak postępować, gdy dzieci doświadczają tego problemu.

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Jak wygląda tłuszczak? Skąd się bierze i usuwanie tłuszczaków. Tłuszczak – objawy – jak wygląda tłuszczak pod skórą? Tłuszczaki, rozrost tkanki tłuszczowej

Tłuszczak to jedno z najczęstszych łagodnych nowotworów tkanki tłuszczowej, występujący u ludzi w różnym wieku i na różnych częściach ciała. Często pojawia się jako niewielka, miękka grudka pod skórą. Tłuszczaki mogą występować pojedynczo lub wielokrotnie, a ich występowanie nie wiąże się z rakiem.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card
Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca