Czym są leki homeopatyczne i homeopatia?

Czym są leki homeopatyczne i homeopatia?

Zasady homeopatii. Jak stosować leki homeopatyczne? Homeopatia chociaż często nazywana jest ziołolecznictwem nie jest jedynie metodą leczenia ziołami, ale różnymi substancjami pochodzenia naturalnego (preparatami homeopatycznymi). Ponadto leczy ona objawy choroby, a nie samą chorobę. Warto wiedzieć, że w Polsce leczenie lekami homeopatycznymi zyskuje coraz większą popularność i doceniają ją także osoby będące wierne medycynie konwencjonalnej. Co do skuteczność homeopatii panują sprzeczne opinie, jednak wielu pacjentów korzystających z usług homeopatów ceni sobie efekty terapeutyczne kuracji preparatami homeopatycznymi.

Homeopatia – co to jest i jak działa?

Homeopatia powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Za jej twórcę uważa się niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Stosował on zioła oraz inne naturalne składniki do leczenia różnych jednostek chorobowych.Leki homeopatyczne to środki czerpiące z zasady simile, czyli podobieństwa. W leczeniu tą metodą wykorzystuje się działanie np. ziół, które rozcieńczone dadzą takie same objawy jak choroba, przez co wykażą swoje lecznicze właściwości.


Działanie leków homeopatycznych można wytłumaczyć np. na przykładzie krojenia cebuli. Sok wyciśnięty ze świeżo krojonej cebuli podrażnia błony śluzowe w nosie, w wyniku czego kichamy, łzawią nam oczy, czy pojawia się katar (można też w ten sposób sztucznie wywołać katar). Patrząc na to z drugiej strony substancja czynna zawarta w soku z cebuli jest świetny lekiem na katar czy kaszel. Z tego powodu podaje się choremu rozcieńczony sok z cebuli (bardzo często z dodatkiem cukru). Właśnie w tym wypadku cebula jest zarówno przyczyną powstawania kataru oraz lekiem na jego objawy.

W ten sposób działają preparaty lekarskie w homeopatii.

Czym jest lek homeopatyczny?

Leki homeopatyczne są środkami czerpiącymi z zasady podobieństwa (simile). W leczeniu tą metodą wykorzystuje się działanie substancji leczniczej np. ziół. Rozcieńczone dają takie same objawy jak choroba, a a dzięki temu wykazują lecznicze właściwości. Wyróżnić można trzy rodzaje leków homeopatycznych:

  • leki roślinne,
  • leki zwierzęce,
  • leki mineralne.

Leki roślinne to najczęściej nalewkami albo maceraty roślin w alkoholu. Leki pochodzenia zwierzęcego to natomiast nic surowiec pochodzenia zwierzęcego, np. jad. Leki mineralne to inaczej mówiąc sole mineralne, takie jak m.in wapń, związki siarki , które można podawać i przyjmować w różnych formach.

Jak działa leczenie homeopatyczne?

Zadaniem leków w homeopatii jest wyleczenie objawów, a nie samej choroby. Leczenie homeopatycznie nie jest przeznaczone do leczenia trwałych zmian w organizmie. Należy wiedzieć, że lekami homeopatycznymi nie wyleczy się zawału serca, zapalenia wyrostka robaczkowego albo złamania kości. Z powodzeniem można jednak leczyć np. choroby narządów ruchu, stany zapalne układu moczowego, zapalenie zatok, neuralgie, migreny, choroby układu oddechowego, czy choroby skóry.

Homeopatia a indywidualizacja leczenia

Indywidualizacja leczenia jest jedną z najważniejszych zasad obowiązujących w homeopatii. Homeopata (osoba zajmująca się leczeniem zgodnie z zaleceniami medycyny niekonwencjonalnej) zawsze podchodzi indywidualnie do pacjenta. Bierze pod uwagę jego własny sposób reagowania na leczenie, ponieważ nie sama choroba, z którą się zmagamy jest tu najważniejsza, a sposób w jaki na nią reagujemy. 

Zobrazować to można na przykładzie kataru. Jest on konkretną dolegliwością, ale dla homeopaty sama informacja, że pacjent zmaga się z katarem nie jest wystarczająca. Musi on podać dokładnie wszystkie detale, które są powiązane z pojawieniem się kataru. Ważne jest tutaj to w jaki sposób katar się objawia, a także co mu towarzyszy np. czy wydzielina jest wodnista oraz przezroczysta czy gęsta, albo trudna do usunięcia, czy nos jest zapchany, drożny, czy wyciek ma charakter podrażniający lub łagodny. Ponadto ważny jest również kolor wydzieliny, jej konsystencja oraz rodzaj wycieku. Istotną rolę odgrywają także okoliczności poprawy albo pogorszenia stanu chorego pod wpływem działania czynników zewnętrznych,

Jeśli mamy poczynienie z chorobami przewlekłymi, tego typu informacji jest o wiele więcej. Terapia homeopatyczna wymaga przeprowadzenia z chorym dokładnego wywiadu.

Poznaj i zdobądź najnowszą wiedzę z zakresu profilaktyki zdrowia! Zapraszamy cię do dołączenia do platformy Bez Tabletek. W przeciwieństwie do innych tego typu platform nie musisz się martwić o dokonywanie co miesięcznych opłat. Jedna płatność = dożywotni dostęp. 

Bądź na bieżąco zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat?


Dowiedz się więcej na temat homeopatii ze szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. Dołącz już dziś!

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe unikalne materiały

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca