Czym jest histerektomia i kiedy jest konieczna? Operacja wycięcia macicy (histerektomia)  

Czym jest histerektomia i kiedy jest konieczna? Operacja wycięcia macicy (histerektomia)  

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym jest histerektomia i dlaczego może być konieczna? W poniższym artykule opowiemy o tym zabiegu, jego wskazaniach, przebiegu oraz potencjalnych ryzykach i komplikacjach. Dowiesz się również, jak utrzymać zdrowy styl życia po histerektomii oraz jak ważną rolę odgrywa ten zabieg w leczeniu chorób ginekologicznych.

Czym jest histerektomia?

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy, jednego z organów znajdujących się w dolnej części jamy brzusznej u kobiet. Istnieje kilka rodzajów histerektomii, zależnie od tego, co zostaje usunięte:

 • Histerektomia całkowita: Usunięcie całej macicy, w tym szyjki macicy.
 • Histerektomia częściowa: Usunięcie tylko ciała macicy, pozostawiając szyjkę macicy nienaruszoną.
 • Histerektomia z przydatkami: Usunięcie zarówno macicy, jak i przydatków (jajników i jajowodów).

Dlaczego wykonuje się histerektomię?

Wykonanie histerektomii może być konieczne z różnych powodów. Oto najczęstsze wskazania do wykonania tego zabiegu:

 1. Mięśniaki macicy: To łagodne guzy, które rozwijają się w macicy. Czasami są one bezobjawowe, ale w innych przypadkach mogą powodować silne krwawienia lub ból, co może być wskazaniem do usunięcia macicy.
 2. Endometrioza: Jest to choroba, w której tkanka wyścielająca wnętrze macicy (błona śluzowa) rozwija się poza jej granicami, powodując ból i inne objawy. Jeśli inne formy leczenia nie przynoszą ulgi, histerektomia może być rozważana jako ostateczne rozwiązanie.
 3. Prolaps narządów miednicy: Jest to stan, w którym narządy (takie jak macica lub pęcherz) opadają i wywierają nacisk na dolną część jamy brzusznej. Zwykle histerektomia jest jednym z możliwych sposobów leczenia tego schorzenia.
 4. Nowotwory: W przypadku raka jajnika, endometrium, szyjki macicy lub innych powiązanych z macicą nowotworów, histerektomia może być niezbędna w celu usunięcia chorej tkanki.

Wskazania do histerektomii

Histerektomia może być zalecana w przypadku następujących sytuacji:

 • Mięśniaki macicy powodujące nasilone krwawienia lub objawy bólowe.
 • Endometrioza, która nie reaguje na inne formy leczenia.
 • Prolaps narządów miednicy, który wpływa na jakość życia kobiety.
 • Powiązane z macicą nowotwory złośliwe, takie jak rak jajnika, endometrium lub szyjki macicy.

Należy pamiętać, że decyzja o wykonaniu histerektomii powinna być dokładnie rozważona i oparta na indywidualnym przypadku pacjentki. W przypadku niepewności zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda histerektomia?

Histerektomia jest przeprowadzana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że pacjentka będzie spała podczas zabiegu. Istnieje kilka metod wykonania histerektomii, w tym:

 1. Histerektomia przez pochwę (vaginal hysterectomy): Usunięcie macicy przez pochwę, bez cięcia w brzuchu. Jest to mniej inwazyjna metoda, która często wymaga krótszego czasu rekonwalescencji.
 2. Histerektomia laparoskopowa: Wykonanie kilku niewielkich nacięć w brzuchu, poprzez które wprowadza się małe narzędzia i kamerę, umożliwiające usunięcie macicy.
 3. Histerektomia przez cięcie cesarskie (abdominal hysterectomy): Wykonanie cięcia w dolnej części brzucha, w celu usunięcia macicy. Ta metoda jest stosowana w przypadku większych guzów lub kiedy istnieje potrzeba dostępu do innych narządów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Potencjalne ryzyka i komplikacje histerektomii

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, histerektomia niesie za sobą potencjalne ryzyko powikłań. Oto kilka z najczęstszych:

 1. Infekcja: Po operacji może wystąpić infekcja w miejscu nacięcia lub wewnątrz jamy brzusznej.
 2. Krwawienie: Może wystąpić nadmierne krwawienie podczas zabiegu lub po jego zakończeniu.
 3. Uszkodzenie narządów sąsiednich: Istnieje ryzyko uszkodzenia innych narządów podczas zabiegu, takich jak jelita lub pęcherz.
 4. Zakrzepy krwi: Nadmierne łóżkowanie po histerektomii może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach.

Warto zauważyć, że większość tych powikłań jest rzadka, a ryzyko powikłań jest zazwyczaj niższe w przypadku mniejszych operacji (takich jak histerektomia przez pochwę lub laparoskopowa) w porównaniu do histerektomii przez cięcie cesarskie.

Zdrowy styl życia po histerektomii

Po histerektomii ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia w celu przyspieszenia procesu rekonwalescencji i zmniejszenia ryzyka powikłań. Oto kilka wskazówek:

 • Unikaj podnoszenia ciężarów i nadmiernego wysiłku fizycznego przez pewien czas po zabiegu.
 • Stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących kontroli bólu i przyjmowania przepisanych leków.
 • Odpoczywaj wystarczająco i przestrzegaj zdrowej diety, aby wspomóc proces gojenia się.
 • Unikaj palenia tytoniu i unikaj nadmiernego spożycia alkoholu.
 • Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi aktywności fizycznej, aby uniknąć nadmiernego obciążania organizmu.

Znaczenie histerektomii w leczeniu chorób ginekologicznych

Histerektomia jest nie tylko zabiegiem chirurgicznym, ale także ważnym narzędziem leczniczym w leczeniu różnych chorób ginekologicznych. Dzięki tej procedurze możliwe jest usunięcie źródła problemu, takiego jak guzy, endometrioza czy nowotwory złośliwe. W niektórych przypadkach histerektomia może przynieść ulgę i polepszyć jakość życia pacjentki.

Histerektomia jest jednak dostępna jako ostateczne rozwiązanie i powinna być rozważana dopiero po wyczerpaniu innych opcji leczenia. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące histerektomii, zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca