Czym jest histerektomia i kiedy jest konieczna? Operacja wycięcia macicy (histerektomia)  

Czym jest histerektomia i kiedy jest konieczna? Operacja wycięcia macicy (histerektomia)  

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, czym jest histerektomia i dlaczego może być konieczna? W poniższym artykule opowiemy o tym zabiegu, jego wskazaniach, przebiegu oraz potencjalnych ryzykach i komplikacjach. Dowiesz się również, jak utrzymać zdrowy styl życia po histerektomii oraz jak ważną rolę odgrywa ten zabieg w leczeniu chorób ginekologicznych.

Czym jest histerektomia?

Histerektomia to chirurgiczne usunięcie macicy, jednego z organów znajdujących się w dolnej części jamy brzusznej u kobiet. Istnieje kilka rodzajów histerektomii, zależnie od tego, co zostaje usunięte:

 • Histerektomia całkowita: Usunięcie całej macicy, w tym szyjki macicy.
 • Histerektomia częściowa: Usunięcie tylko ciała macicy, pozostawiając szyjkę macicy nienaruszoną.
 • Histerektomia z przydatkami: Usunięcie zarówno macicy, jak i przydatków (jajników i jajowodów).

Dlaczego wykonuje się histerektomię?

Wykonanie histerektomii może być konieczne z różnych powodów. Oto najczęstsze wskazania do wykonania tego zabiegu:

 1. Mięśniaki macicy: To łagodne guzy, które rozwijają się w macicy. Czasami są one bezobjawowe, ale w innych przypadkach mogą powodować silne krwawienia lub ból, co może być wskazaniem do usunięcia macicy.
 2. Endometrioza: Jest to choroba, w której tkanka wyścielająca wnętrze macicy (błona śluzowa) rozwija się poza jej granicami, powodując ból i inne objawy. Jeśli inne formy leczenia nie przynoszą ulgi, histerektomia może być rozważana jako ostateczne rozwiązanie.
 3. Prolaps narządów miednicy: Jest to stan, w którym narządy (takie jak macica lub pęcherz) opadają i wywierają nacisk na dolną część jamy brzusznej. Zwykle histerektomia jest jednym z możliwych sposobów leczenia tego schorzenia.
 4. Nowotwory: W przypadku raka jajnika, endometrium, szyjki macicy lub innych powiązanych z macicą nowotworów, histerektomia może być niezbędna w celu usunięcia chorej tkanki.

Wskazania do histerektomii

Histerektomia może być zalecana w przypadku następujących sytuacji:

 • Mięśniaki macicy powodujące nasilone krwawienia lub objawy bólowe.
 • Endometrioza, która nie reaguje na inne formy leczenia.
 • Prolaps narządów miednicy, który wpływa na jakość życia kobiety.
 • Powiązane z macicą nowotwory złośliwe, takie jak rak jajnika, endometrium lub szyjki macicy.

Należy pamiętać, że decyzja o wykonaniu histerektomii powinna być dokładnie rozważona i oparta na indywidualnym przypadku pacjentki. W przypadku niepewności zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Jak wygląda histerektomia?

Histerektomia jest przeprowadzana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, co oznacza, że pacjentka będzie spała podczas zabiegu. Istnieje kilka metod wykonania histerektomii, w tym:

 1. Histerektomia przez pochwę (vaginal hysterectomy): Usunięcie macicy przez pochwę, bez cięcia w brzuchu. Jest to mniej inwazyjna metoda, która często wymaga krótszego czasu rekonwalescencji.
 2. Histerektomia laparoskopowa: Wykonanie kilku niewielkich nacięć w brzuchu, poprzez które wprowadza się małe narzędzia i kamerę, umożliwiające usunięcie macicy.
 3. Histerektomia przez cięcie cesarskie (abdominal hysterectomy): Wykonanie cięcia w dolnej części brzucha, w celu usunięcia macicy. Ta metoda jest stosowana w przypadku większych guzów lub kiedy istnieje potrzeba dostępu do innych narządów.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Potencjalne ryzyka i komplikacje histerektomii

Jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, histerektomia niesie za sobą potencjalne ryzyko powikłań. Oto kilka z najczęstszych:

 1. Infekcja: Po operacji może wystąpić infekcja w miejscu nacięcia lub wewnątrz jamy brzusznej.
 2. Krwawienie: Może wystąpić nadmierne krwawienie podczas zabiegu lub po jego zakończeniu.
 3. Uszkodzenie narządów sąsiednich: Istnieje ryzyko uszkodzenia innych narządów podczas zabiegu, takich jak jelita lub pęcherz.
 4. Zakrzepy krwi: Nadmierne łóżkowanie po histerektomii może zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach.

Warto zauważyć, że większość tych powikłań jest rzadka, a ryzyko powikłań jest zazwyczaj niższe w przypadku mniejszych operacji (takich jak histerektomia przez pochwę lub laparoskopowa) w porównaniu do histerektomii przez cięcie cesarskie.

Zdrowy styl życia po histerektomii

Po histerektomii ważne jest utrzymanie zdrowego stylu życia w celu przyspieszenia procesu rekonwalescencji i zmniejszenia ryzyka powikłań. Oto kilka wskazówek:

 • Unikaj podnoszenia ciężarów i nadmiernego wysiłku fizycznego przez pewien czas po zabiegu.
 • Stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących kontroli bólu i przyjmowania przepisanych leków.
 • Odpoczywaj wystarczająco i przestrzegaj zdrowej diety, aby wspomóc proces gojenia się.
 • Unikaj palenia tytoniu i unikaj nadmiernego spożycia alkoholu.
 • Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza dotyczącymi aktywności fizycznej, aby uniknąć nadmiernego obciążania organizmu.

Znaczenie histerektomii w leczeniu chorób ginekologicznych

Histerektomia jest nie tylko zabiegiem chirurgicznym, ale także ważnym narzędziem leczniczym w leczeniu różnych chorób ginekologicznych. Dzięki tej procedurze możliwe jest usunięcie źródła problemu, takiego jak guzy, endometrioza czy nowotwory złośliwe. W niektórych przypadkach histerektomia może przynieść ulgę i polepszyć jakość życia pacjentki.

Histerektomia jest jednak dostępna jako ostateczne rozwiązanie i powinna być rozważana dopiero po wyczerpaniu innych opcji leczenia. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące histerektomii, zawsze skonsultuj się z lekarzem specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca