mgr Weronika Morawska
autor artykułuCzym jest olej palmowy?
Olej palmowy produkowany jest z różnych części palmy oleistej, obecnie najpopularniejszej rośliny stosowanej do wytwarzania oleju. Dzięki dużej wydajności z palm oleistych można pozyskać znacznie większe ilości oleju, niż ma to miejsce w przypadku rzepaku bądź słoneczników. Częściami palmy służącymi do produkcji oleju są ziarna i miąższ. Po wytłoczeniu oleju poddaje się go rafinacji, podczas której pozbywa się wielu składników odżywczych.
Jaki wpływ ma olej palmowy na nasze zdrowie?
Praktycznie we wszystkich produktach zawierających tłuszcze znajdziemy olej palmowy. Zdecydowanie jest to najtańszy olej roślinny, co jest głównym powodem jego popularności. Musimy jednak pamiętać, że cena nie idzie w parze z jakością i spożywając nadmierne ilości oleju palmowego, możemy zwiększyć ryzyko chorób takich jak:
- podwyższony poziom cholesterolu
- cukrzyca
- choroby układu krążenia i serca
- otyłość
Dodatkowo olej palmowy zawiera największą ilość substancji rakotwórczych spośród wszystkich olejów roślinnych. Negatywne efekty spożywania oleju palmowego są spowodowane wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych, które mają szkodliwe działanie dla naszego organizmu. Stopień szkodliwość oleju palmowego zależy od jego formy. W przypadku naturalnego oleju palmowego nierafinowanego możemy mówić nawet o jego prozdrowotnym działaniu, które zawdzięcza zawartości cennych witamin i minerałów. Podczas procesu rafinacji dochodzi do oczyszczenia oleju z tych cennych składników, co prowadzi do zwiększenia jego szkodliwości. Zdecydowanie najmniej zdrowy jest olej palmowy rafinowany utwardzony. Zawiera on spora ilość tłuszczy trans, które odpowiadają za powstawanie złego cholesterolu.
Gdzie wykorzystywany jest olej palmowy?
Ze względu na swoją cenę, olej palmowy wykorzystywany jest praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. Dzięki swojej gładkiej konsystencji pomaga on nadać produktom prawidłową strukturę. Dużą zaletą jest jego neutralny smak i zapach, dzięki czemu nie wpływa on na walory smakowo przygotowanych z niego potraw. Najczęściej olej palmowy wykorzystywany jest do produkcji:
- słodyczy
- lodów
- margaryny
- ciast gotowych
- wyrobów cukierniczych
- chipsów
Alternatywny rozwiązaniem mogą być produkty wykorzystujące tłuszcze zwierzęce nasycone lub oleje roślinne o stałej konsystencji w temperaturze pokojowej.
Czy wszystkie tłuszcze są szkodliwe?
Wbrew pozorom nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Znane są nawet diety oparte na dużej zawartości tłuszczy. Wszystko zależy od sposobu ich produkcji i rafinowani. Wiele produktów spożywczych zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W żadnym przypadku nie należy całkowicie rezygnować z obecności tłuszczy w naszej diecie. Pomagają one w pracy układu krążenia, serca czy utrzymaniu optymalnego poziomu cholesterolu. Jeśli decydujemy się na zakup produktów zawierających tłuszcze lepiej zdecydować się na te, które zamiast oleju palmowego zostały wyprodukowane przy użyciu alternatywnych składników.
Olej palmowy rafinowany zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, przez co jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Dzięki swoim właściwością i niskiej cenie często jest stosowany do produkcji przetworzonych produktów takich jak słodycze czy ciasta gotowe. Warto ustrzec się nadmiernego spożywania oleju palmowego, ponieważ może to prowadzić do chorób serca, układu krążenia czy otyłości.