Czy olej palmowy jest zdrowy

Czy olej palmowy jest zdrowy

Wraz z coraz większym dostępem do informacji odnośnie do zdrowego żywienia zaczynamy zwracać uwagę na to, co jemy i w jakich ilościach. Nie da się ukryć, że zbilansowana dieta pomaga zachować sprawność organizmu na długie lata. Dodatkowo redukując niektóre składniki naszych codziennych posiłków, możemy zadbać o szczupłą sylwetkę. Najwięcej kontrowersji pojawia się w sprawie tłuszczy roślinnych, znajdujących się w wielu produktach. Obecnie w wielu produktach możemy spotkać olej palmowy, jednak czy jest on zdrowy?

Czym jest olej palmowy?

Olej palmowy produkowany jest z różnych części palmy oleistej, obecnie najpopularniejszej rośliny stosowanej do wytwarzania oleju. Dzięki dużej wydajności z palm oleistych można pozyskać znacznie większe ilości oleju, niż ma to miejsce w przypadku rzepaku bądź słoneczników. Częściami palmy służącymi do produkcji oleju są ziarna i miąższ. Po wytłoczeniu oleju poddaje się go rafinacji, podczas której pozbywa się wielu składników odżywczych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jaki wpływ ma olej palmowy na nasze zdrowie?

Praktycznie we wszystkich produktach zawierających tłuszcze znajdziemy olej palmowy. Zdecydowanie jest to najtańszy olej roślinny, co jest głównym powodem jego popularności. Musimy jednak pamiętać, że cena nie idzie w parze z jakością i spożywając nadmierne ilości oleju palmowego, możemy zwiększyć ryzyko chorób takich jak:

 • podwyższony poziom cholesterolu 
 • cukrzyca 
 • choroby układu krążenia i serca 
 • otyłość 

Dodatkowo olej palmowy zawiera największą ilość substancji rakotwórczych spośród wszystkich olejów roślinnych. Negatywne efekty spożywania oleju palmowego są spowodowane wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych, które mają szkodliwe działanie dla naszego organizmu. Stopień szkodliwość oleju palmowego zależy od jego formy. W przypadku naturalnego oleju palmowego nierafinowanego możemy mówić nawet o jego prozdrowotnym działaniu, które zawdzięcza zawartości cennych witamin i minerałów. Podczas procesu rafinacji dochodzi do oczyszczenia oleju z tych cennych składników, co prowadzi do zwiększenia jego szkodliwości. Zdecydowanie najmniej zdrowy jest olej palmowy rafinowany utwardzony. Zawiera on spora ilość tłuszczy trans, które odpowiadają za powstawanie złego cholesterolu.

Gdzie wykorzystywany jest olej palmowy?

Ze względu na swoją cenę, olej palmowy wykorzystywany jest praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. Dzięki swojej gładkiej konsystencji pomaga on nadać produktom prawidłową strukturę. Dużą zaletą jest jego neutralny smak i zapach, dzięki czemu nie wpływa on na walory smakowo przygotowanych z niego potraw. Najczęściej olej palmowy wykorzystywany jest do produkcji:

 • słodyczy 
 • lodów 
 • margaryny 
 • ciast gotowych 
 • wyrobów cukierniczych 
 • chipsów 

Alternatywny rozwiązaniem mogą być produkty wykorzystujące tłuszcze zwierzęce nasycone lub oleje roślinne o stałej konsystencji w temperaturze pokojowej.

Czy wszystkie tłuszcze są szkodliwe?

Wbrew pozorom nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Znane są nawet diety oparte na dużej zawartości tłuszczy. Wszystko zależy od sposobu ich produkcji i rafinowani. Wiele produktów spożywczych zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W żadnym przypadku nie należy całkowicie rezygnować z obecności tłuszczy w naszej diecie. Pomagają one w pracy układu krążenia, serca czy utrzymaniu optymalnego poziomu cholesterolu. Jeśli decydujemy się na zakup produktów zawierających tłuszcze lepiej zdecydować się na te, które zamiast oleju palmowego zostały wyprodukowane przy użyciu alternatywnych składników. 

Olej palmowy rafinowany zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, przez co jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Dzięki swoim właściwością i niskiej cenie często jest stosowany do produkcji przetworzonych produktów takich jak słodycze czy ciasta gotowe. Warto ustrzec się nadmiernego spożywania oleju palmowego, ponieważ może to prowadzić do chorób serca, układu krążenia czy otyłości.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca