Czy olej palmowy jest zdrowy

Czy olej palmowy jest zdrowy

Wraz z coraz większym dostępem do informacji odnośnie do zdrowego żywienia zaczynamy zwracać uwagę na to, co jemy i w jakich ilościach. Nie da się ukryć, że zbilansowana dieta pomaga zachować sprawność organizmu na długie lata. Dodatkowo redukując niektóre składniki naszych codziennych posiłków, możemy zadbać o szczupłą sylwetkę. Najwięcej kontrowersji pojawia się w sprawie tłuszczy roślinnych, znajdujących się w wielu produktach. Obecnie w wielu produktach możemy spotkać olej palmowy, jednak czy jest on zdrowy?

Czym jest olej palmowy?

Olej palmowy produkowany jest z różnych części palmy oleistej, obecnie najpopularniejszej rośliny stosowanej do wytwarzania oleju. Dzięki dużej wydajności z palm oleistych można pozyskać znacznie większe ilości oleju, niż ma to miejsce w przypadku rzepaku bądź słoneczników. Częściami palmy służącymi do produkcji oleju są ziarna i miąższ. Po wytłoczeniu oleju poddaje się go rafinacji, podczas której pozbywa się wielu składników odżywczych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jaki wpływ ma olej palmowy na nasze zdrowie?

Praktycznie we wszystkich produktach zawierających tłuszcze znajdziemy olej palmowy. Zdecydowanie jest to najtańszy olej roślinny, co jest głównym powodem jego popularności. Musimy jednak pamiętać, że cena nie idzie w parze z jakością i spożywając nadmierne ilości oleju palmowego, możemy zwiększyć ryzyko chorób takich jak:

  • podwyższony poziom cholesterolu 
  • cukrzyca 
  • choroby układu krążenia i serca 
  • otyłość 

Dodatkowo olej palmowy zawiera największą ilość substancji rakotwórczych spośród wszystkich olejów roślinnych. Negatywne efekty spożywania oleju palmowego są spowodowane wysoką zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych, które mają szkodliwe działanie dla naszego organizmu. Stopień szkodliwość oleju palmowego zależy od jego formy. W przypadku naturalnego oleju palmowego nierafinowanego możemy mówić nawet o jego prozdrowotnym działaniu, które zawdzięcza zawartości cennych witamin i minerałów. Podczas procesu rafinacji dochodzi do oczyszczenia oleju z tych cennych składników, co prowadzi do zwiększenia jego szkodliwości. Zdecydowanie najmniej zdrowy jest olej palmowy rafinowany utwardzony. Zawiera on spora ilość tłuszczy trans, które odpowiadają za powstawanie złego cholesterolu.

Gdzie wykorzystywany jest olej palmowy?

Ze względu na swoją cenę, olej palmowy wykorzystywany jest praktycznie we wszystkich produktach spożywczych. Dzięki swojej gładkiej konsystencji pomaga on nadać produktom prawidłową strukturę. Dużą zaletą jest jego neutralny smak i zapach, dzięki czemu nie wpływa on na walory smakowo przygotowanych z niego potraw. Najczęściej olej palmowy wykorzystywany jest do produkcji:

  • słodyczy 
  • lodów 
  • margaryny 
  • ciast gotowych 
  • wyrobów cukierniczych 
  • chipsów 

Alternatywny rozwiązaniem mogą być produkty wykorzystujące tłuszcze zwierzęce nasycone lub oleje roślinne o stałej konsystencji w temperaturze pokojowej.

Czy wszystkie tłuszcze są szkodliwe?

Wbrew pozorom nie wszystkie tłuszcze są szkodliwe. Znane są nawet diety oparte na dużej zawartości tłuszczy. Wszystko zależy od sposobu ich produkcji i rafinowani. Wiele produktów spożywczych zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W żadnym przypadku nie należy całkowicie rezygnować z obecności tłuszczy w naszej diecie. Pomagają one w pracy układu krążenia, serca czy utrzymaniu optymalnego poziomu cholesterolu. Jeśli decydujemy się na zakup produktów zawierających tłuszcze lepiej zdecydować się na te, które zamiast oleju palmowego zostały wyprodukowane przy użyciu alternatywnych składników. 

Olej palmowy rafinowany zawiera dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, przez co jego nadmiar jest szkodliwy dla zdrowia. Dzięki swoim właściwością i niskiej cenie często jest stosowany do produkcji przetworzonych produktów takich jak słodycze czy ciasta gotowe. Warto ustrzec się nadmiernego spożywania oleju palmowego, ponieważ może to prowadzić do chorób serca, układu krążenia czy otyłości.

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
22Godzin
14Minut
35Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca