Badanie spirometryczne - na czym polega spirometria i kiedy się ją wykonuje? Spirometria – na czym polega? Spirometria - badanie czynnościowe układu oddechowego. Jak wygląda badanie? Przebieg badania, wskazania kiedy należy wykonać

Badanie spirometryczne - na czym polega spirometria i kiedy się ją wykonuje? Spirometria – na czym polega? Spirometria - badanie czynnościowe układu oddechowego. Jak wygląda badanie? Przebieg badania, wskazania kiedy należy wykonać

Sprawdź najważniejsze informacje o przebiegu tego badania

Spirometria – na czym polega i kiedy wykonuje się badanie spirometryczne?

Spirometria jest to badanie, które służy do oceny funkcjonowania układu oddechowego. Polega ona na pomiarze pojemności płuc oraz innych ważnych parametrów oddechowych. Badanie spirometryczne wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu, zwanego spirometrem. Pacjent jest proszony o oddychanie przez ustnik spirometru, podczas którego są rejestrowane różne parametry oddechowe, takie jak objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) czy pojemność życiowa (FVC). Badanie spirometryczne jest wykorzystywane w celu diagnozowania różnych schorzeń układu oddechowego, takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy rozedma płuc. Ponadto, spirometria jest także stosowana w monitorowaniu skuteczności leczenia i ocenie ewentualnego postępu choroby. Badanie to może być wykonane w przychodniach, szpitalach lub specjalistycznych laboratoriach. Wykonuje się je u pacjentów w różnym wieku, zwłaszcza u tych, u których podejrzewa się zaburzenia czynności oddechowych. Spirometria jest nieinwazyjnym i bezpiecznym badaniem, które pozwala lekarzowi na uzyskanie wielu istotnych informacji na temat funkcjonowania płuc pacjenta. 

Co to jest spirometria?

Spirometria to bezbolesne badanie, które służy do oceny funkcji układu oddechowego. Jest ono powszechnie wykorzystywane w diagnostyce, monitorowaniu i ocenie skuteczności leczenia chorób takich jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy mukowiscydoza.

Badanie spirometryczne polega na mierzeniu objętości i przepływu powietrza wdechowego i wydechowego. Dzięki niemu można ocenić takie parametry jak pojemność życiowa, objętość wydechowa w pierwszej sekundzie (FEV1) czy maksymalny przepływ wydechowy (PEF). To daje lekarzom informacje na temat stanu funkcji płuc i ewentualnych zaburzeń wentylacyjnych.

Spirometria - przebieg badania

Przed przystąpieniem do badania spirometrycznego pacjent jest instruowany przez specjalistę, który wyjaśnia na czym polega procedura i udziela wskazówek dotyczących prawidłowej techniki wykonywania. Badanie wykonuje się przy użyciu specjalnego urządzenia zwanej spirometrem.

Pacjent jest proszony o usiadł w wygodnej pozycji i założenie opaski na nos, aby oddychać tylko przez usta. Następnie wykonuje kilka normalnych wdechów i wydechów, a po tym maksymalny wdech, po którym wykonuje maksymalnie głęboki wydech. Podejście to jest powtarzane kilka razy, a wyniki zapisywane są przez spirometr.

Spirometria - ile trwa?

Czas trwania badania spirometrycznego może się różnić w zależności od celu badania oraz współpracy pacjenta. W większości przypadków badanie trwa około 10-15 minut. Jest to jednak jedynie szacunkowe wyliczenie, ponieważ czas może się wydłużyć, jeśli pacjent nie wykonuje prób w sposób odpowiedni lub konieczne są dodatkowe pomiary.

Spirometria - jak dmuchać? Wskazówki ułatwiające wykonanie badania

Wykonanie prawidłowych dmuchań jest kluczowe dla uzyskania wiarygodnych wyników spirometrii. Oto kilka wskazówek ułatwiających pacjentowi wykonanie badania:

 1. Oddychanie przez nos: Przed rozpoczęciem badania pacjent powinien oddychać tylko przez nos przez kilka sekund, aby oczyścić drogi oddechowe z ewentualnych zalegających cząstek.
 2. Wymaga się maksymalnego wysiłku: Podczas wykonywania wydechów trzeba się postarać z dmuchaniem. Trzeba maksymalnie wysiłkować się, aby zdmuchnąć jak najwięcej powietrza z płuc.
 3. Wydech przez całą siebie: Ważne jest, aby wydychać aż do końca, bez nagłego zatrzymywania wydechu. Należy dmuchać aż do momentu, w którym czuje się, że nie ma już więcej powietrza w płucach.
 4. Kilka prób: Wykonanie kilku udanych prób jest kluczowe dla uzyskania spójnych wyników. W przypadku niepowodzenia, pacjent jest proszony o powtórzenie próby.

Spirometria - co wykrywa?

Badanie spirometryczne dostarcza wielu cennych informacji dotyczących stanu układu oddechowego. Dzięki spirometrii można ocenić takie parametry jak:

 • Pojemność życiowa (VC): Jest to całkowita ilość powietrza, jaką pacjent może wciągnąć po maksymalnym wdechu.
 • Objętość wydechowa w pierwszej sekundzie (FEV1): Wyraża ilość powietrza, jaką pacjent jest w stanie wydmuchać w ciągu pierwszej sekundy wydechu po maksymalnym wdechu.
 • Maksymalny przepływ wydechowy (PEF): Mierzy maksymalną szybkość, z jaką pacjent jest w stanie dmuchać powietrzem podczas wydechu pełnej pojemności płuc.

Badanie spirometryczne pozwala również na analizę krzywych przepływu-wydechu, które dostarczają dodatkowych informacji na temat elastyczności płuc oraz potencjalnych przeszkód w drogach oddechowych.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wyniki spirometrii - jak odczytać?

Rezultaty spirometrii są zapisywane w formie wartości numerycznych i wykresów. Lekarz lub technik medyczny analizuje te wyniki, porównuje z normami wiekowymi i płciowymi oraz uwzględnia indywidualne czynniki, takie jak wzrost, masa ciała czy stan zdrowia pacjenta.

Oto kilka podstawowych wartości, które są analizowane:

 • Pojemność życiowa (VC): Wynik jest porównywany z wartościami normatywnymi. Zmniejszenie wartości może wskazywać na ograniczenie objętości płuc.
 • Objętość wydechowa w pierwszej sekundzie (FEV1): Lekarz ocenia wartość FEV1 w odniesieniu do przepływu objętościowy, który jest normalizowany do pośredniej objętości płuc (FVC). Stosunek FEV1/FVC pomaga określić, czy występuje obturacja lub restrykcja dróg oddechowych.
 • Maksymalny przepływ wydechowy (PEF): Ten współczynnik pozwala dokładnie określić przepływ powietrza podczas wydechu. Normalne wartości PEF są różne dla różnych osób i zależą od takich czynników, jak płeć, wiek, wzrost i masa ciała.

Dokładne odczytanie wyników spirometrii wymaga wiedzy i doświadczenia lekarza, dlatego zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą w celu dokładnej interpretacji.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania jest kluczowe dla uzyskania dokładnych i wiarygodnych wyników. Istnieje wiele różnych rodzajów badań, takich jak badania medyczne, psychologiczne czy naukowe, ale niezależnie od ich charakteru, odpowiednie przygotowanie jest niezbędne. Na przykład, w przypadku badań laboratoryjnych, istotne jest spełnienie określonych wymogów, takich jak odpowiednie odżywianie czy przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami. W innych przypadkach, takich jak badania psychologiczne, przygotowanie może dotyczyć przeczytania materiałów na temat badania lub wypełnienia ankiety przed rozpoczęciem. Istotne jest również odpowiednie przygotowanie psychiczne, które może obejmować eliminację stresujących czynników przed badaniem. W każdym przypadku, dobrze wykonane przygotowanie może mieć ogromny wpływ na wyniki badania i pomaga w osiągnięciu celów badawczych. Dlatego warto poświęcić odpowiednią uwagę i czas na przygotowanie się do badania, aby mieć pewność, że wyniki będą dokładne i rzetelne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca