Zespół jelita drażliwego (IBS): Objawy, leczenie i pomocne wskazówki. Zespół jelita drażliwego – objawy. Profilaktyka i leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS) 

Zespół jelita drażliwego (IBS): Objawy, leczenie i pomocne wskazówki. Zespół jelita drażliwego – objawy. Profilaktyka i leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS) 

Zespół jelita drażliwego (IBS) to choroba przewodu pokarmowego, charakteryzująca się bólem brzucha, niestrawnością i zaburzeniami wypróżnień. Osoby z IBS często odczuwają dyskomfort jelitowy, który może wpłynąć na ich jakość życia. W artykule omówimy objawy, diagnozowanie choroby, leczenie i pomocne wskazówki dla osób z IBS.

Co to jest zespół jelita drażliwego (IBS)?

IBS to powszechna choroba przewodu pokarmowego, która wpływa na około 10-15% społeczeństwa. Choroba ta charakteryzuje się zaburzeniami jelitowymi, takimi jak ból brzucha, niestrawność, biegunka, zaparcia lub naprzemienne występowanie tych dwóch stanów.Niestety, przyczyna IBS jest nieznana. Uważa się, że czynniki psychologiczne, takie jak stres i lęk, oraz problemy z układem odpornościowym i hormonalnym mogą przyczyniać się do rozwoju choroby.

Objawy IBS

Osoby cierpiące na IBS mogą doświadczać szerokiej gamy objawów. Objawy te mogą wystąpić z różną intensywnością i częstotliwością. Oto najczęstsze objawy IBS:

 • Ostra i przewlekła niestrawność
 • Ból i skurcze brzucha
 • Wzdęcia i gaz
 • Biegunka lub zaparcia
 • Zmiana wyglądu stolca, takie jak kolor, konsystencja lub zapach
 • Jelita odczuwane jako niewypróżnione lub puste
 • Odruchowe oddawanie moczu
 • Bóle głowy lub migreny
 • Nudności lub wymioty

Zespół jelita drażliwego - jak zdiagnozować?

Nie ma jednoznacznego testu na zespół jelita drażliwego, dlatego diagnoza jest zwykle oparta na obserwacji objawów. Lekarz będzie również pytał o Twoje nawyki żywieniowe i styl życia.

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowe badanie fizykalne i zapyta o historię choroby. Mogą również poprosić o wykonanie dodatkowych testów laboratoryjnych lub obrazowych, takich jak kolonoskopia lub testy na nietolerancję pokarmową lub choroby zapalne jelit.

Co na jelito drażliwe?

Jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie objawów IBS jest dieta i zmiany stylu życia. Oto kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc:

 • Regularne jedzenie: Unikaj głodzenia i jedz regularnie, najlepiej pięć małych posiłków dziennie.
 • Utrzymuj nawodnienie: Pij maksymalnie 8 szklanek wody dziennie, unikaj kofeiny i alkoholu.
 • Unikaj produktów mlecznych: Produkty mleczne, zwłaszcza te ze sztucznymi dodatkami, mogą pogarszać objawy IBS.
 • Ogranicz spożycie tłuszczów: Ogranicz spożycie tłustych potraw, smażonego jedzenia i produktów z wysoką zawartością tłuszczu.
 • Unikaj produktów nasilających objawy: Produkty takie jak napoje gazowane, czekolada, cebula, czosnek, fasola i warzywa kapustne mogą zaostrzyć objawy IBS.
 • Ogranicz kofeinę: Kofeina znajdująca się w kawie, napojach energetyzujących, herbatce, czekoladzie i innych produktach może wzmagać objawy IBS.

Produkty nasilające objawy IBS

Niektóre produkty mogą nasilać objawy IBS i dlatego warto unikać ich spożywania. Oto lista produktów, które mogą zaostrzyć objawy IBS:

 • Cebula i czosnek
 • Warzywa kapustne, takie jak kapusta, brukselka i brokuły
 • Produkty mleczne, w szczególności te z dodatkiem cukru
 • Alkohol
 • Napoje gazowane i kofeinowe, takie jak kawa i herbata
 • Sztuczne słodziki

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) jest schorzeniem przewodu pokarmowego, które charakteryzuje się różnymi objawami, takimi jak ból brzucha, zmiany w rytmie wypróżnień, wzdęcia, biegunka lub zaparcie. Przyczyny IBS nie są do końca poznane, ale istnieje wiele teorii i czynników, które mogą przyczyniać się do występowania tego schorzenia. Oto niektóre z potencjalnych przyczyn i czynników ryzyka zespołu jelita drażliwego:

1. Czynniki genetyczne: Osoby mające rodziny z historią IBS mogą być bardziej narażone na to schorzenie, co sugeruje pewien element dziedziczności.

2. Nadwrażliwość jelit: Osoby z IBS mogą mieć nadwrażliwe jelita, co oznacza, że reagują one bardziej intensywnie na bodźce, takie jak poziom stresu, zmiany w diecie czy infekcje jelitowe.

3. Dysbioza mikrobiomu: Zmiany w składzie bakteryjnym jelit, znane jako dysbioza mikrobiomu, mogą wpływać na rozwój IBS. Zmiany te mogą wpłynąć na funkcje jelit i wywoływać objawy.

4. Stres i zaburzenia psychiczne: Stres, depresja, lęk i inne zaburzenia psychiczne mogą wpływać na funkcje jelit i nasilać objawy IBS. Jest to często nazywane osią jelitowo-mózg, ponieważ istnieje bliska interakcja między mózgiem a jelitami.

5. Zaburzenia motoryki jelit: Osoby z IBS mogą mieć zaburzenia ruchliwości jelit, co prowadzi do nieregularnych skurczów mięśni jelit i zaburzeń rytmu wypróżnień.

6. Infekcje jelitowe: Niektóre infekcje jelitowe, zwłaszcza te wywołane przez bakterie, mogą być związane z rozwojem IBS u niektórych osób.

7. Dieta: Niektóre składniki diety, takie jak nadmierna ilość błonnika, tłuszczów czy produktów mlecznych, mogą wpływać na objawy IBS u niektórych osób. Również spożywanie niektórych substancji, takich jak kofeina czy alkoholu, może nasilać objawy.

8. Hormony: Niektóre kobiety z IBS zgłaszają, że objawy ich schorzenia mogą się nasilać w okresie menstruacji, co sugeruje rolę hormonów w tym schorzeniu.

Warto zaznaczyć, że przyczyny IBS mogą być różne dla różnych osób, i często jest to wynik wielu czynników. Diagnoza i leczenie IBS opierają się na eliminacji innych możliwych przyczyn objawów i skupiają się na łagodzeniu symptomów oraz zarządzaniu nimi, co może obejmować zmiany w diecie, leki przeciwbólowe, terapie behawioralne oraz zarządzanie stresem. Osoby, u których podejrzewa się IBS, powinny skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i opracowania planu leczenia odpowiedniego dla swojej sytuacji.

Jak leczy się zespół jelita drażliwego?

Leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS) ma na celu łagodzenie objawów i poprawę jakości życia pacjenta. Niemniej jednak, nie istnieje jedno uniwersalne leczenie IBS, ponieważ to schorzenie może przebiegać różnie u różnych osób. Leczenie IBS zwykle polega na skomponowaniu spersonalizowanego planu terapeutycznego, który może obejmować następujące metody:

Dieta:

  - Eliminacja potencjalnie drażniących pokarmów: W niektórych przypadkach skuteczne może być wykluczenie z diety produktów mlecznych, glutenu, tłuszczów czy potraw pikantnych, które mogą nasilać objawy. Dieta FODMAP jest również często stosowana i polega na ograniczeniu spożycia pewnych rodzajów węglowodanów.

  - Zwiększenie spożycia błonnika: Błonnik może pomóc w regulowaniu rytmu wypróżnień. Niektóre osoby z IBS mogą korzystać z suplementów błonnika lub zmieniać dietę, aby zawierała więcej błonnika.

Leki:

  - Leki przeciwbólowe: Leki przeciwbólowe, takie jak środki przeciwbólowe niesteroidowe (np. ibuprofen) lub leki przeciwbólowe na receptę, mogą pomóc w łagodzeniu bólu.

  - Leki przeciwbiegunkowe: W przypadku biegunki mogą być przepisane leki hamujące perystaltykę jelit, takie jak loperamid.

  - Leki przeciwwzdęciowe: Wzdęcia i gaz mogą być kontrolowane za pomocą leków przeciwwzdęciowych, takich jak simetikon.

  - Leki przeciwpadaczkowe: Niektóre leki przeciwpadaczkowe, takie jak gabapentyna lub pregabalina, mogą być przepisane w celu łagodzenia bólu neuropatycznego u niektórych pacjentów z IBS.

  - Leki przeciwbólowe jelit: Leki takie jak alosetron lub eluxadolin mogą być przepisane w przypadku ciężkich objawów IBS-D (biegunka).

  - Leki przeciwpowtarzające: Antydepresanty, takie jak selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) lub trójpierścieniowe antydepresanty, mogą być stosowane w celu łagodzenia bólu i regulowania funkcji jelit, zwłaszcza u osób z IBS i objawami psychologicznymi.

Terapie behawioralne:

  - Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT może pomóc pacjentom w radzeniu sobie ze stresem, depresją i lękiem, które często towarzyszą IBS.

  - Terapia relaksacyjna: Metody takie jak joga, medytacja i techniki relaksacyjne mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia i stresu, co może łagodzić objawy IBS.

Zmiany stylu życia:

  - Regularna aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w regulacji funkcji jelit i zmniejszeniu stresu.

  - Zdrowy styl życia: Unikanie stresu, dostateczny sen i zdrowy styl życia mogą pomóc w kontrolowaniu objawów IBS.

Leczenie farmakologiczne:

  - Niektórzy pacjenci mogą potrzebować leków przeciwbólowych lub leków na receptę, aby kontrolować swoje objawy. Lekarz może dostosować leczenie do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem lub gastroenterologiem w celu ustalenia dokładnej diagnozy i opracowania spersonalizowanego planu leczenia IBS. Samoleczenie lub wyłączanie pewnych pokarmów z diety bez konsultacji z lekarzem może prowadzić do nieodpowiedniego leczenia i nasilenia objawów. Leczenie IBS jest procesem indywidualnym, który może wymagać cierpliwości i współpracy z lekarzem w celu znalezienia najskuteczniejszych strategii zarządzania objawami.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca