Zespół jelita drażliwego (IBS): Objawy, leczenie i pomocne wskazówki. Profilaktyka i leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS). Zespół jelita drażliwego – diagnostyka

Zespół jelita drażliwego (IBS): Objawy, leczenie i pomocne wskazówki. Profilaktyka i leczenie zespołu jelita drażliwego (IBS). Zespół jelita drażliwego – diagnostyka

Zespół jelita drażliwego (IBS) jest schorzeniem dotykającym coraz większą liczbę osób. Jest to choroba przewlekła, która objawia się bólami brzucha, niestrawnością, wzdęciami i zmianami w rytmie wypróżnień. W tym artykule dowiesz się więcej o IBS - jakie są jego objawy, jak jest diagnozowany, jakie są metody leczenia i jakie wskazówki mogą pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z tym schorzeniem.

Co to jest zespół jelita drażliwego (IBS)?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to zaburzenie funkcji jelita, które prowadzi do nieprawidłowego działania mięśni jelitowych. Może być spowodowane czynnikami takimi jak stres, dieta, zaburzenia hormonalne czy infekcje jelitowe. IBS jest jednym z najczęstszych schorzeń przewodu pokarmowego, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jednak częściej występuje u kobiet.

Objawy IBS

Objawy zespołu jelita drażliwego mogą być różne u różnych osób, ale najczęściej występujące to:

 • Bóle brzucha i skurcze jelitowe
 • Zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunka, zaparcia lub naprzemienne występowanie obu)
 • Wzdęcia i nadmierne gazowanie
 • Niestrawność, uczucie pełności po jedzeniu
 • Nasilenie objawów po spożyciu pewnych pokarmów lub pod wpływem stresu

Zespół jelita drażliwego - jak zdiagnozować?

Diagnoza IBS opiera się na wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego, takich jak choroba Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, zbierając informacje na temat objawów, historii medycznej oraz wykona badania fizykalne. Czasem mogą być potrzebne dodatkowe badania, takie jak badanie krwi czy kolonoskopia, aby wykluczyć inne schorzenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co na jelito drażliwe

Leczenie zespołu jelita drażliwego skupia się na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta. Oto kilka sposobów, które mogą pomoc w radzeniu sobie z jelitem drażliwym:

 1. Zmiana diety: Ważne jest zidentyfikowanie pokarmów, które mogą podrażniać jelita i wywoływać objawy. Osobisty dziennik żywieniowy może pomóc w śledzeniu, które produkty są problematyczne. Często eliminacja produktów bogatych w błonnik, tłuszcze czy kofeinę może przynieść ulgę.Sprawdź dietę FODMAP z gotowym jadłospisem
 2. Redukcja stresu: Stres może nasilać objawy IBS, dlatego ważne jest wprowadzenie technik relaksacyjnych, takich jak joga, medytacja czy terapia behawioralna.
 3. Farmakoterapia: Lekarze mogą zalecić leki na receptę, takie jak leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, przeczyszczające lub leki zmniejszające nadmierne skurcze jelitowe.
 4. Terapie wspomagające: Niektóre osoby z IBS korzystają z terapii alternatywnych, takich jak akupunktura, hypnoza czy probiotyki, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

Produkty nasilające objawy IBS

Choć reakcje organizmów mogą być różne, istnieje kilka produktów, które często nasilają objawy IBS u wielu osób. Należą do nich:

 • Produkty wysokobłonnikowe, takie jak nasiona lnu, orzechy czy pełnoziarniste produkty zbożowe
 • Produkty bogate w tłuszcze trans i nasycone, takie jak fast foody czy smażone jedzenie
 • Produkty o wysokiej zawartości kofeiny, takie jak kawa, herbata i napoje energetyzujące
 • Gazowane napoje i produkty zawierające sztuczne słodziki

Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej, więc istotne jest śledzenie własnych objawów i unikanie produktów, które wywołują nasilenie dolegliwości.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca