WZW B - szczepienie, objawy i profilaktyka.Czy szczepienie przeciw wzwB w okresie noworodkowym jest nadal potrzebne? Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? Szczepienie przeciwko WZW typu B

WZW B - szczepienie, objawy i profilaktyka.Czy szczepienie przeciw wzwB w okresie noworodkowym jest nadal potrzebne? Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? Szczepienie przeciwko WZW typu B

Sprawdź czym jest wzw typu b. Jak się szczepić, jakie są objawy i jak wygląda profilaktyka

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B? 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, znane również jako WZW typu B, jest jednym z najważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Wywoływane przez wirus HBV, choroba ta może prowadzić do przewlekłego uszkodzenia wątroby, marskości wątroby i raka wątroby. W tym artykule omówimy szczepienie przeciwko WZW typu B, objawy i możliwości profilaktyki.

WZW typu B - objawy

Objawy zakażenia wirusem HBV mogą się różnić u różnych osób, a niektórzy zakażeni mogą nie doświadczać żadnych objawów. Jednak u innych choroba może objawiać się następującymi objawami:

 • Zmęczenie: uczucie przewlekłego zmęczenia i osłabienia, które może utrzymywać się przez długi czas.
 • Gorączka: wystąpienie gorączki, często w towarzystwie innych objawów grypopodobnych, takich jak ból głowy, ból mięśni i kaszel.
 • Bóle brzucha: pacjenci mogą doświadczać bólu brzucha, szczególnie w okolicy prawego górnego kwadrantu.
 • Żółtaczka: żółtawe zabarwienie skóry i białek oczu, ciemne zabarwienie moczu i jałowe stolce mogą być objawem zaawansowanej fazy choroby.
 • Problemy z układem pokarmowym: nudności, wymioty, utrata apetytu i utrata masy ciała mogą wystąpić u niektórych osób zakażonych wirusem HBV.

WZW typu B - diagnostyka

Diagnostyka WZW typu B opiera się przede wszystkim na badaniu krwi, które pozwala na wykrycie obecności markerów wirusa HBV. Testy serologiczne takie jak badanie antygenów (HBsAg, HBeAg) oraz przeciwciał (anty-HBc, anty-HBs) pozwalają zidentyfikować obecność wirusa i stopień aktywności choroby. Ponadto, badanie poziomu enzymów wątrobowych (ALT, AST) może pomóc w ocenie stopnia uszkodzenia wątroby.

WZW B - jak się zarazić? Profilaktyka

Wirus HBV przenosi się głównie przez kontakt z zarażoną krwią, nasieniem, wydzielinami pochwy i śliną. Oto kilka sposobów, w jakie można się zarazić wirusem WZW typu B:

 • Seks: niezabezpieczony seks z zakażonym partnerem jest jednym z głównych czynników ryzyka zakażenia wirusem HBV. Zalecane jest stosowanie prezerwatywy jako środka ochronnego.
 • Bezpośredni kontakt z krwią: dzielenie się igłami do zastrzyków, narzędziami manicure i pedicure, a także tatuażem i kolczykami może prowadzić do zakażenia wirusem HBV.
 • Zakażona matka: dziecko może zostać zarażone wirusem HBV w trakcie porodu, jeśli matka jest nosicielem wirusa.
 • Dzielenie się rzeczami osobistymi: używanie wspólnych szczoteczek do zębów, gilotynki, nożyczek, igieł do akupunktury, golarek może prowadzić do zakażenia wirusem.

Aby uniknąć zarażenia wirusem WZW typu B, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad profilaktyki:

 • Szczepienie: najlepszą formą ochrony przed zakażeniem wirusem HBV jest poddanie się szczepieniu. Szczepionki przeciwko WZW typu B są skuteczne i bezpieczne, a podstawowy schemat szczepienia obejmuje trzy dawki.
 • Unikanie kontaktu z zaraźliwymi cieczami: należy unikać bezpośredniego kontaktu z krwią, nasieniem, wydzielinami pochwy i śliną osób zakażonych, a także dzielenie się przedmiotami osobistymi.
 • Stosowanie prezerwatyw: używanie prezerwatyw podczas kontaktów seksualnych pomaga zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem HBV.
 • Higiena osobista: regularne mycie rąk jest kluczowe, szczególnie po kontakcie z potencjalnie zakaźnymi cieczami i przed jedzeniem.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Szczepienie WZW B

Szczepienia przeciwko WZW typu B są skuteczną formą ochrony przed zakażeniem wirusem HBV. Szczepionki są bezpieczne i stymulują produkcję przeciwciał, które chronią organizm przed zakażeniem. Podstawowy schemat szczepienia obejmuje trzy dawki podawane w określonych interwałach. Szczepionki są dostępne w punktach szczepień oraz w gabinecie lekarskim.

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B

Szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych przeciwko tej chorobie. To szczepienie jest dostępne dla wszystkich osób i zalecane jest szczególnie dla niemowląt, dzieci, nastolatków i osób dorosłych. Wirusowe zapalenie wątroby typu B może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątroby i niewydolność wątroby, dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć się przed tym wirusem. Szczepienie jest bezpieczne i skuteczne, oferując długotrwałą odporność na wirusa. Jest to seria trzech dawek szczepionki podawanej w określonym interwale. Po zakończeniu pełnego programu szczepień, organizm rozwija zdolność do produkcji przeciwciał, które chronią przed wirusem. Dlatego szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest ważne dla ochrony zdrowia i zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej choroby. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Wczesne wykrycie i leczenie są kluczowe dla zapobiegania powikłaniom tej choroby. Szczepienia przeciwko WZW typu B są skutecznym sposobem ochrony przed zakażeniem i powinny być zalecane dla wszystkich, szczególnie osób podwyższonego ryzyka. Ważne jest również przestrzeganie zasad higieny osobistej i unikanie potencjalnego kontaktu z zarażonymi cieczami. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia dotyczące WZW typu B, skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Jak obliczyć zapotrzebowanie na tłuszcze, białko i węglowodany?

Sprawdź i oblicz swoje zapotrzebowanie na makroskładniki takie jak białko, węglowodany i tłuszcze.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca