Wirus HPV - zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. HPV- objawy i leczenie. Warto wiedzieć!

Wirus HPV - zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. HPV- objawy i leczenie. Warto wiedzieć!

Sprawdź czym jest wirus HPV. Jakie są objawy wirusa brodawczaka ludzkiego, do czego może doprowadzić zarażenie. Jak się leczy i na czym HPV polega. 

Wirus HPV - wirus brodawczaka ludzkiego. Warto wiedzieć jak można się nim zarazić i jak przebiega zakażenie wirusem HPV

HPV to powszechny wirus, który może powodować raka szyjki macicy. Jest on przenoszony podczas aktywności seksualnej i łatwo poddaje się leczeniu.

Jak wyglądają kłykciny kończyste?

Często można spotkać się z określeniem jakoby przypominały swoim wyglądem kalafior. Kłykciny kończyste nie są groźne, jednak ze względu na ich lokalizację, która powoduje narażenie na ciągłe uszkadzanie, zaleca się ich usuwanie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy HPV

Infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) może wywoływać różnorodne objawy u osób zakażonych. Często jednak infekcja przebiega bezobjawowo, co utrudnia jej rozpoznanie. Gdy objawy występują, mogą obejmować powstawanie brodawek na skórze i błonach śluzowych, szczególnie w okolicach narządów płciowych, odbytu i gardła. Brodawki mogą przybrać postać małych guzków lub płaskich zmian skórnych, czasem przypominających kalafiora. Inne objawy mogą obejmować świąd, pieczenie, dyskomfort lub ból w okolicy zakażenia. W przypadku obecności takich objawów, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu oceny i odpowiedniego zarządzania infekcją HPV.

Wirus HPV - zakażenie

HPV jest wirusem. Może być przenoszony drogą płciową i występuje częściej niż myślisz. CDC szacuje, że około połowa wszystkich ludzi zarazi się wirusem HPV w pewnym momencie swojego życia (choć większość z nich nie będzie tego świadoma). Dobra wiadomość jest taka, że większość szczepów wirusa HPV nie powoduje żadnych objawów i ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat. Jednak niektóre typy wirusa - zwłaszcza te, które prowadzą do raka szyjki macicy - mogą być poważne, jeśli nie są leczone. Na szczęście dostępne są leki do leczenia tych infekcji; są one nazywane środkami przeciwwirusowymi, ponieważ działają poprzez zwalczanie wirusów takich jak HPV w organizmie.

HPV czyli Human Papilloma Virus jest to wirus, który może powodować raka szyjki macicy, a także raka piersi - HPV u kobiet

HPV to wirus, który może powodować raka szyjki macicy i brodawki narządów płciowych. Jest on również powiązany z innymi nowotworami, takimi jak rak odbytu, rak płuc i rak gardła.

Najczęstsze typy wirusa HPV to:

 • HPV-16 - duża liczba kobiet była narażona na ten typ wirusa HPV w pewnym momencie swojego życia; powoduje on około 70% przypadków raka szyjki macicy.
 • HPV-18 - szczep ten odpowiada za około 10% wszystkich nowotworów szyjki macicy; jest mniej powszechny niż 16, ale bardziej niebezpieczny, ponieważ ma wyższy wskaźnik nawrotów i przerzutów (rozprzestrzeniania się).
 • HPV-31, 33 i 45 - te szczepy stanowią kolejne 10% przypadków; zwykle nie są tak śmiertelne jak 16 lub 18, ale nadal znacznie zwiększają ryzyko, jeśli nie zaszczepisz się przeciwko nim przed rozpoczęciem aktywności seksualnej (czego większość ludzi nie robi).

Wirus ten jest transmitowany drogą płciową - infekcja 

Wirus jest przenoszony drogą płciową. Może być przenoszony poprzez seks oralny, analny i waginalny. Do zakażenia może dojść nawet wtedy, gdy zakażona osoba nie ma żadnych objawów.

Należy on do rodzaju papilomaviridae, który tworzących jelita cienkie krwawnicę zagrażającą zdrowiu i życiu

Wirus należy do rodzaju Papilomaviridae, który powoduje krwawienie z jelita cienkiego zagrażające zdrowiu i życiu.

Infekcja HPV rozprzestrzenia się drogą płciową poprzez kontakt skóra do skóry z genitaliami lub ustami zakażonej osoby. Może być również przenoszony z jednej części ciała na drugą w przypadku kontaktu z zakażonymi wydzielinami lub płynami (np. nasieniem).

Przeważnie nie przebiega bezobjawowo, ale łatwo się go leczy - leczenie HPV

HPV to wirus, który może powodować raka szyjki macicy i raka piersi. Jest przenoszony drogą płciową i należy do rodzaju Papilomaviridae, który powoduje krwawienie w jelicie cienkim zagrażające zdrowiu i życiu.

Wirus w większości przypadków przebiega bezobjawowo, ale nie zawsze ustępuje samoistnie. Jeśli jesteś nosicielem wirusa HPV i nie poddasz się leczeniu, istnieje szansa, że Twój organizm zwalczy większość lub wszystkie wirusy w ciągu dwóch lat - ale nie zawsze! Jeśli więc podejrzewasz, że mogłeś być narażony na brodawki narządów płciowych lub jakikolwiek inny szczep wirusa HPV (np. doustny), natychmiast udaj się do lekarza, aby mógł przepisać opcje leczenia, takie jak kremy lub tabletki, które pomogą usunąć te paskudne zmiany szybciej niż samo czekanie.

Najpierw objawia się odczynaniem okolicy intymnej w postaci białkowatej wydzieliny oraz podrażnienia narządów płciowych i krocza - objawy zakażenia wirusem HPV

Po pierwsze, objawia się jako reakcja okolic intymnych w postaci białawej wydzieliny i podrażnienia narządów płciowych i krocza.

U mężczyzn i kobiet brodawki najczęściej występują na penisie lub w okolicach odbytu. Mogą również pojawić się na innych częściach ciała, ale są to mniej powszechne miejsca ich rozwoju:

 • Dłonie
 • palce
 • Stopy

Podsumowanie - brodawczak ludzki

HPV jest powszechnym i łatwym do wyleczenia wirusem. Wirus, który go wywołuje, może być przenoszony drogą płciową, więc jeśli masz objawy zakażenia HPV lub chcesz zapobiec tej chorobie wenerycznej, zalecamy natychmiastową konsultację z lekarzem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zdrowego życia ?

Jeśli interesują Cię unikalne szkolenia dotyczące zdrowia i samorozwoju to zapraszamy do dołączenia do platformy Bez Tabletek.

Miesięczny dostęp bez limitów i rezygnujesz kiedy chcesz

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca