Wady zgryzu - klasyfikacja, podział i diagnozowanie. Rodzaje wad zgryzu. Mioterapia – ćwiczenia ortodontyczne w leczeniu wad zgryzu  

Wady zgryzu - klasyfikacja, podział i diagnozowanie. Rodzaje wad zgryzu. Mioterapia – ćwiczenia ortodontyczne w leczeniu wad zgryzu  

Wady zgryzu są powszechnym problemem, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Wadliwa zgryz może prowadzić do trudności w jedzeniu, mówieniu, a także wpływać na wygląd zewnętrzny. W tym artykule omówimy klasyfikację i podział wad zgryzu, a także metody diagnozowania tych problemów.

Wady zgryzu u dzieci - przyczyny i konsekwencje

Wady zgryzu u dzieci są często związane z czynnikami genetycznymi, ale mogą również wynikać z niewłaściwego wzrostu i rozwoju struktur jamy ustnej. Przyczyny tych problemów mogą być różne, takie jak:

 • nieprawidłowe ułożenie zębów,
 • asymetryczny rozwój szczęki i żuchwy,
 • zbyt wczesne lub zbyt późne wystąpienie zębów.

Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak trudności w jedzeniu i rozdrabnianiu pokarmu, problemy z wymową, a nawet zaburzenia rozwoju kości twarzoczaszki. Dlatego ważne jest, aby zdiagnozować i leczyć wady zgryzu u dzieci jak najwcześniej.

Klasyfikacja wad zgryzu - podział i rodzaje

Wady zgryzu można klasyfikować na różne sposoby, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak rodzaj nieprawidłowego zgryzu, stopień zaawansowania i obszar objęty wadą.

Pod względem rodzaju nieprawidłowego zgryzu, wady zgryzu dzielimy na:

 1. Wzajemnie skrzyżowane - gdy zęby górne nachodzą na dolne.
 2. Głębokie przebicie - gdy zęby dolne nakładają się na górne znacznie głębiej niż powinny.
 3. Otwarte przebicie - gdy zęby górne i dolne nie nalegają na siebie w sposób poprawny.
 4. Przesunięcia środkowe - w przypadku asymetrii zgryzu.
 5. Wystające przednie zęby - przodujące zajączki.

Rodzaje wad zgryzu u dzieci - objawy i diagnoza

Objawy wad zgryzu u dzieci mogą być różne, ale najczęstsze z nich to:

 • trudności w jedzeniu i rozdrabnianiu pokarmu,
 • problemy z wymową,
 • wybitne zęby przednie,
 • asymetria twarzy,
 • ból i dyskomfort w okolicy szczęki czy żuchwy.

Diagnoza wad zgryzu u dzieci jest przeprowadzana przez lekarza stomatologa specjalizującego się w ortodoncji. Podstawowe metody diagnozy to badanie kliniczne, analiza modeli gipsowych, analiza zdjęć rentgenowskich oraz badanie diagnostyczne pod kątem wykluczenia innych zaburzeń.

Wady zgryzu spowodowane przez ssanie smoczka

Ssanie smoczka przez długie okresy czasu może prowadzić do wad zgryzu u dzieci. Nadmierna presja jaka stawiana jest na zęby i struktury jamy ustnej może prowadzić do przesunięcia zębów, nieprawidłowego wzrostu szczęki i żuchwy, a także do nieprawidłowości w rozwoju podniebienia.

Aby zapobiec wadom zgryzu spowodowanym przez ssanie smoczka, należy ograniczyć czas korzystania z niego i przerwać to przyzwyczajenie jak najwcześniej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przyczyny wad zgryzu – czynniki genetyczne i środowiskowe

Wady zgryzu, które obejmują problemy z ustawieniem i funkcjonowaniem zębów oraz szczęki, mogą mieć różne przyczyny, w tym zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Poniżej przedstawiam przegląd głównych przyczyn wad zgryzu:

Czynniki genetyczne:

 1. Dziedziczenie: Wiele wad zgryzu ma podłoże genetyczne. Jeśli rodzice mieli problemy ze zgryzem, istnieje większe ryzyko, że ich potomstwo również będzie miało podobne problemy. Wady zgryzu mogą być dziedziczone w sposób dominujący, recesywny lub wieloczynnikowy.
 2. Rodzinna historia: Jeśli w rodzinie występują częste przypadki wad zgryzu, istnieje większe ryzyko, że kolejne pokolenia mogą je odziedziczyć.
 3. Mutacje genetyczne: Rzadziej, wady zgryzu mogą być spowodowane mutacjami w genach odpowiedzialnych za rozwój struktury jamy ustnej.

Czynniki środowiskowe i behawioralne:

 1. Nawyki karmienia: Wprowadzenie do diety dziecka butelki z smoczkiem lub ssania kciuka przez dłuższy czas może prowadzić do nieprawidłowego wzrostu kości szczęki i zgryzu.
 2. Ubytek przestrzeni: Brak wystarczającej przestrzeni w szczęce może prowadzić do przemieszczenia zębów i wad zgryzu. To może być spowodowane utratą zębów, wadami wrodzonymi lub zaburzeniami wzrostu szczęki.
 3. Pacifier/thumb sucking: Długotrwałe ssanie smoczka lub kciuka może wpłynąć na kształt szczęki i pozycję zębów, co może przyczynić się do wad zgryzu.
 4. Zranienia i urazy: Urazy twarzy i szczęki mogą prowadzić do wad zgryzu, jeśli uszkodzone struktury nie zostaną właściwie zrekonstruowane.
 5. Zaburzenia oddychania: Niektóre zaburzenia oddychania, takie jak chrapanie lub bezdech senny, mogą wpływać na sposób, w jaki dziecko oddycha przez nos i usta, co może wpłynąć na rozwój zgryzu.
 6. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: Nieprawidłowości w mięśniach twarzy i szczęki mogą wpłynąć na rozwój zgryzu.
 7. Stres: Długotrwały stres i napięcie mogą prowadzić do nieprawidłowego ułożenia szczęki i zębów.
 8. Palenie papierosów i alkohol: Palenie papierosów przez matkę w czasie ciąży oraz picie alkoholu mogą zwiększać ryzyko wad zgryzu u dziecka.
 9. Czynniki hormonalne: Pewne zmiany hormonalne mogą wpłynąć na rozwój zgryzu, szczególnie w okresie pokwitania u dziewcząt.

Wiele przypadków wad zgryzu jest wynikiem kombinacji czynników genetycznych i środowiskowych. Ważne jest, aby monitorować rozwój zgryzu u dzieci i w razie potrzeby konsultować się z ortodontą lub stomatologiem, aby rozważyć odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach konieczne może być założenie aparatu ortodontycznego lub innych interwencji, aby skorygować wady zgryzu.

Skomplikowane wady zgryzu - diagnoza i leczenie

Skomplikowane wady zgryzu, takie jak asymetria twarzy czy poważne przesunięcia zębów, wymagają precyzyjnej diagnozy i odpowiednio skomponowanego planu leczenia. W takiej sytuacji, konieczna jest konsultacja ze specjalistą ortodontą, który dokona odpowiedniej oceny oraz dobierze odpowiednie metody leczenia.

Metody leczenia skomplikowanych wad zgryzu mogą obejmować noszenie aparatów ruchomych, aparatów stałych, wykorzystanie chirurgii ortognatycznej, a także inne procedury ortodontyczne. Warunkiem skutecznego leczenia jest regularne odwiedzanie specjalisty oraz skrupulatne stosowanie się do zaleceń.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca