Usunięcie nerwu w zębie – jak długo trwa rekonwalescencja?

Usunięcie nerwu w zębie – jak długo trwa rekonwalescencja?

Czy ząb po leczeniu kanałowym może szybciej wypaść, uszkodzić się lub ukruszyć.Resekcja zęba – na czym polega? 

Porażenie nerwu po usunięciu ósemki – przyczyny i objawy

Wielu pacjentów, którzy poddawani są usunięciu zęba ósemki, obawia się porażenia nerwu. To naturalne, ponieważ można doświadczać różnych objawów, takich jak utrata czucia w jamie ustnej, drętwienie warg czy brody, a nawet zaburzenia ruchu mięśni twarzy. Porażenie nerwu jest powikłaniem, które może wystąpić po takiej procedurze.

Najczęstszymi przyczynami porażenia nerwu po usunięciu ósemki są:

 1. Zbyt bliskie położenie nerwu względem korzenia zęba.
 2. Zbyt duża ilość tkanki kostnej, którą należy usunąć podczas zabiegu.
 3. Występowanie nieprawidłowych anatomicznych struktur nerwu.

Objawy porażenia nerwu są często widoczne od razu po zabiegu i mogą obejmować:

 • Drętwienie lub utrata czucia w okolicy usuniętego zęba.
 • Zaburzenia ruchu mięśni twarzy.
 • Zmniejszone możliwości odczuwania temperatury, dotyku czy bólu w jamie ustnej.

Usunięcie nerwu z zęba – procedura i skutki

Usunięcie nerwu z zęba, zwane także endodoncją, jest często stosowane w przypadku zębów, które są mocno zniszczone lub dotknięte infekcją. Procedura polega na usunięciu miazgi z wnętrza zęba, a następnie wypełnienie kanałów korzeniowych. Efektem takiego zabiegu jest trwałe usunięcie czucia z tego zęba, co może pomóc w zapobieganiu bólu i dalszemu rozwojowi infekcji.

Skutki usunięcia nerwu z zęba mogą różnić się w zależności od indywidualnych czynników, takich jak stan zęba przed zabiegiem czy umiejętności stomatologa. Najczęstsze skutki obejmują:

 • Brak czucia w zębie – pacjenci nie odczuwają bólu związanego z dotykiem czy temperaturą.
 • Pogorszenie wyglądu zęba – po usunięciu nerwu zęby mogą zmieniać kolor, stając się ciemniejsze.
 • Zwiększone ryzyko pęknięcia zęba – z brakiem czucia, zębem można niewłaściwie obciążyć podczas żucia, co w konsekwencji może prowadzić do jego pęknięcia.

Uszkodzenie nerwu po usunięciu ósemki – jakie są możliwe powikłania?

Niestety, usunięcie zęba ósemki niesie za sobą ryzyko uszkodzenia nerwu. Powikłania, które mogą wystąpić w wyniku takiego uszkodzenia, obejmują:

 • Porażenie nerwu - jak opisano wcześniej, porażenie może prowadzić do utraty czucia w jamie ustnej i zaburzeń ruchu mięśni twarzy.
 • Trwałe bóle – niektórzy pacjenci mogą odczuwać silne, przewlekłe bóle w okolicy usuniętego zęba.
 • Infekcje – uszkodzenie nerwu może prowadzić do infekcji wokół zęba, co może wymagać dalszego leczenia.
 • Zaburzenia żucia i mowy – nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni twarzy może wpływać na możliwość żucia i mówienia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Usunięcie nerwu z zęba – metody leczenia i rekonwalescencja

W przypadku porażenia nerwu po usunięciu ósemki, istnieje kilka metod leczenia dostępnych dla pacjentów. Należy pamiętać, że rekonwalescencja może być różna dla każdej osoby, jednak czasami może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Podczas leczenia porażenia nerwu po usunięciu zęba, mogą być stosowane:

 • Terapia farmakologiczna – stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz leków wpływających na nerwy.
 • Terapia fizyczna – ćwiczenia mięśni twarzy, które mogą pomóc w przywróceniu ruchu i poprawie czucia.
 • Terapia nerwu – w niektórych przypadkach, jeśli uszkodzenie nerwu jest poważne, może być konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego w celu naprawy lub zastąpienia uszkodzonego nerwu.

Rekonwalescencja po usunięciu nerwu z zęba może być stopniowa i różna u każdej osoby. Jednak większość pacjentów doświadcza stopniowej poprawy czucia i ruchu mięśni twarzy w okresie kilku miesięcy.

Jak uniknąć uszkodzenia nerwu podczas usuwania ósemki?

Aby uniknąć uszkodzenia nerwu podczas usuwania zęba ósemki, należy zastosować odpowiednie metody i techniki. Ważne jest, aby stomatolog odpowiednio ocenił anatomiczną strukturę jamy ustnej, a także używał odpowiedniego sprzętu i techniky podczas zabiegu.

Kilka sposobów, które mogą pomóc w uniknięciu uszkodzenia nerwu podczas usuwania ósemki, to:

 • Dobrze wykonane badanie przedzabiegowe, w tym RTG zębów, aby ocenić dokładnie położenie nerwu względem zęba.
 • Wybór doświadczonego i wyspecjalizowanego stomatologa, który ma doświadczenie w usuwaniu zębów ósemek.
 • Stosowanie nowoczesnego sprzętu i technologii, które pozwalają na dokładne zlokalizowanie nerwu podczas zabiegu.

Usunięcie nerwu z zęba, zwane endodoncją, może prowadzić do porażenia nerwu lub innych powikłań. W przypadku porażenia nerwu, dostępne są różne metody leczenia, a rekonwalescencja może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Aby uniknąć uszkodzenia nerwu podczas usuwania ósemki, ważne jest korzystanie z doświadczonych stomatologów i odpowiednich technik.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Co to jest morfina i jak działa? Silny lek przeciwbólowy. Uzależnienie od morfiny. 

Morfina to silny lek przeciwbólowy, który stosuje się w medycynie w celu łagodzenia bólu, szczególnie w przypadku bólu pourazowego, nowotworowego oraz chorób przewlekłych. Morfina jest opioidem, czyli substancją, która działa na receptory opioidowe w mózgu, zmniejszając w ten sposób odczuwanie bólu. Niemniej jednak, ze względu na jej potencjalne skutki uboczne, morfina jest zwykle stosowana w przypadkach silnego bólu, który nie ustępuje po zastosowaniu innych leków przeciwbólowych. W tym artykule omówimy, czym jest morfina, jej działanie na organizm, sposób podawania oraz mit o tym, że morfina przyspiesza śmierć.

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Właściwości zdrowotne podagrycznika. Kiedy należy go stosować? Podagrycznik – właściwości zdrowotne. Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni. 

Podagrycznik to roślina, która ma właściwości lecznicze i korzystny wpływ na zdrowie człowieka, jednak jednocześnie może wywoływać skutki uboczne i powinien być stosowany z ostrożnością. W niniejszym artykule zostaną przedstawione najważniejsze informacje na temat tej rośliny, w tym czym jest podagrycznik, jak wygląda, jakie ma właściwości lecznicze, jakie są przeciwwskazania do jego stosowania oraz zalecenia dotyczące dawkowania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca