Tomografia emisyjno-komputerowa (PET) - na czym polega? Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) – jak przebiega badanie? Jak przygotować się do badania PET? ABC pacjenta onkologicznego

Tomografia emisyjno-komputerowa (PET) - na czym polega? Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) – jak przebiega badanie? Jak przygotować się do badania PET? ABC pacjenta onkologicznego

Sprawdź na czym polega badanie pet 

Co to jest badanie PET?

Tomografia emisyjno-komputerowa, zwana również PET (z ang. Positron Emission Tomography), to nowoczesna metoda diagnostyczna, umożliwiająca wykrycie i ocenę różnych schorzeń, w tym głównie nowotworów. Polega na zastosowaniu substancji radioaktywnej, tzw. znacznika, który jest podawany pacjentowi. Następnie, za pomocą specjalnego detektora, obrazuje się emisję promieniowania gamma pochodzącego z organizmu pacjenta.

Tomografia PET w onkologii - wskazania do wykonania badania

Badanie PET odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i monitorowaniu leczenia nowotworów. Znacznie różni się od innych technik obrazowania, takich jak tomografia komputerowa (CT) czy rezonans magnetyczny (MRI), gdyż pozwala na obrazowanie metaboliczne, a nie tylko strukturalne. Dzięki temu lekarze mogą wczesniej wykryć nowotwór lub ocenić skuteczność terapii.

Wskazaniami do przeprowadzenia badania PET w onkologii są:

  • monitorowanie reakcji na leczenie nowotworowe
  • wykrycie przerzutów nowotworowych
  • ocena stopnia zaawansowania choroby nowotworowej
  • planowanie radioterapii lub innych zabiegów chirurgicznych

Badanie PET - na czym polega?

Badanie PET zazwyczaj rozpoczyna się od podania pacjentowi substancji radioaktywnej, która jest przenoszona przez krwi do tkanek docelowych. Substancja radioaktywna emituje cząstki energetyczne (pozytony), które po kolizji ze zwyczajnymi cząstkami wytwarzają promieniowanie gamma. Promieniowanie to jest rejestrowane przez specjalne kamery PET, które są umieszczone wokół pacjenta.

Następnie, zarejestrowane dane są przesyłane do komputera, który tworzy trójwymiarowy obraz organizmu pacjenta prezentowany lekarzowi. Obraz ten pozwala na wizualizację obecności i lokalizację nowotworu oraz ocenę aktywności metabolicznej w obrębie badanego obszaru.

Badanie PET - skutki uboczne

Badanie PET jest ogólnie uważane za bezpieczne i nieinwazyjne. Jednak, ze względu na zastosowanie substancji radioaktywnej, istnieje pewne ryzyko związane z ekspozycją na promieniowanie. W rzadkich przypadkach, pacjenci mogą doświadczać lekkiego nudności lub reakcji alergicznych na użyte znaczniki. Istnieje również możliwość wystąpienia bólu w miejscu wstrzyknięcia.

Lekarz zawsze przeprowadza dokładną ocenę korzyści i ryzyka badania PET przed jego wykonaniem, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy badanie PET może się mylić?

Podobnie jak każda metoda diagnostyczna, badanie PET może dawać nieprecyzyjne wyniki. Mogą być różnice w interpretacji obrazów, które zależeć będą od umiejętności i doświadczenia lekarza, a także od jakości sprzętu diagnostycznego.

Warunkiem koniecznym jest również prawidłowe przygotowanie pacjenta do badania. Wpływ na wynik badania może mieć obecność innych schorzeń, stosowanie niektórych leków lub aktywność fizyczna. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać wszystkich wskazówek lekarza przed przeprowadzeniem badania PET.

Przygotowanie do badania PET-CT

Przygotowanie do badania PET-CT wiąże się z kilkoma ważnymi czynnościami. Przede wszystkim, pacjent musi być w pełni przygotowany fizycznie i psychicznie. Przed badaniem zaleca się unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.Przed samym badaniem trzeba zgłosić cały przebieg chorób jakie osoba miała, a także wszystkie dotychczasowe leki, jakie przyjmowała. Po dostrojeniu urządzenia i odpowiednim zabezpieczeniu pacjenta, rozpoczyna się proces skanowania. W trakcie badania pacjent leży nieruchomo na stole, który przesuwa się powoli przez tunel. Wraz z tym procesem pojawia się emisja i detekcja promieniowania, dzięki czemu można uzyskać obraz badanej struktury. Po zakończeniu badania pacjent może wrócić do normalnej aktywności. Przygotowania przed badaniem PET-CT są niezbędne, aby uzyskać dokładne i wiarygodne wyniki oraz zapewnić bezpieczeństwo pacjenta. 

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) – jak przebiega badanie? 

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) jest skomplikowanym, ale nieinwazyjnym badaniem obrazującym, które umożliwia analizę metabolicznych i biochemicznych procesów zachodzących w organizmie człowieka. Przed rozpoczęciem badania pacjent musi przyjąć specjalne preparaty, które zawierają niewielkie ilości substancji promieniotwórczych. Następnie, pacjent zostaje umieszczony na stole do przesuwania, który poddawany jest ruchom podczas trwania badania. Cała procedura trwa około 2 godzin. Podczas badania PET, pacjent jest poddawany skanowaniu za pomocą detektora, który wykrywa promieniowanie gamma emitowane przez substancję promieniotwórczą w organizmie. W wyniku tego skanowania powstaje trójwymiarowy obraz, który pokazuje aktywność metaboliczną tkanek i organów. Po zakończeniu badania, lekarz ocenia otrzymane wyniki i porównuje je z normami, aby wyciągnąć wnioski diagnostyczne. Pozytonowa tomografia emisyjna jest stosowana w diagnostyce wielu chorób, takich jak nowotwory, choroby neurologiczne i sercowo-naczyniowe.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca