O czym świadczy krew w kale?
Krew w kale może oznaczać wystąpienie różnych patologicznych zmian w organizmie. W uproszczeniu jeśli wykryto krew i jest ona jaśniejsza, oznacza to, że źródło krwawienia jest bliżej odbytu. Żywo czerwona krew może być natomiast objawem krwawienia z odbytnicy albo z guzków krwawniczych (hemoroidów.) Smoliste, prawie czarne stolce zazwyczaj oznaczają, że krwawienie pochodzi z górnego odcinka przewodu pokarmowego
Pojawić się także może biegunka. Górny odcinek przewodu pokarmowego to m.in. przełyk, żołądek oraz część dwunastnicy. Im wyżej znajduje się miejsce krwawienia, tym kał jest bardziej wymieszany z krwią. Z tego powodu przy krwawieniu np. z żołądka stolec będzie miał barwę jednolicie ciemną, a w przypadku krwawienia z końcowego odcinka jelita grubego barwę jaśniejszą z widoczną świeżą krwią. Zmiana koloru krwi na czarny może być spowodowana działaniem kwaśnego soku żołądkowego.
Krew utajona w kale
Krew w kale czasami może być niewidoczna gołym okiem. Jeśli natomiast istnieje podejrzenie krwawienia do przewodu pokarmowego, lekarz może kazać przeprowadzić test na obecność krwi w stolcu. Test ten nosi nazwę "badanie na krew utajoną w kale".
Przyczyną wystąpienia krwi utajonej w kale jest zbyt mała ilość krwi, brak, czy znaczące wymieszanie krwi z kałem.
Materiałem wykorzystywanym do badania jest kał pobrany do pojemnika. Warto wiedzieć, że jest to również badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Taki test powinno się wykonywać co 2 lata u osób po 50. roku życia.
Jego wadą jest mała swoistość. Oznacza to, że spożywanie niektórych pokarmów, do których zalicza się np. mięso, chrzan, rzodkiewka, kalafior brokuły, mogą przyczynić się do fałszywie dodatniego wyniku badania. Fałszywie ujemny wynik badania może natomiast wyjść u pacjentów stosujących witaminę C. Z tego powodu należy przez okres min. 3 dni przed badaniem nie spożywać wyżej wymienionych produktów.
Obecność krwi utajonej, nie zawsze jest łatwo sprawdzić. Proste testy domowego użytku, do tzw. domowego laboratorium być nie wiarygodne. Wynik domowego testu należy bezwględnie skonsultować z lekarzem. Krwi występującej w stolcu nie należy bagatelizować.
Test na krew utajoną w kale
Wykrywanie krwi utajonej w kale to badanie, które ma na celu wykrycie krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest ono niespecyficznym testem. Oznacza to, że pozytywny wynik testu nie wskazuje miejsca krwawienia. W celu jego przeprowadzania kupuje się w aptece specjalny pojemnik do pobierania, a na następnie zanosi próbkę do laboratorium.
W wypadku wyniku dodatniego lekarz powinien zlecić dalsze badania. Badanie należy powtórzyć, jeśli wynik testu będzie niejednoznaczny. Czasami zaleca się również przyniesienie próbek z trzech kolejnych dni. Jeśli, więc zaobserwujemy krew w kale powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Zdecyduje on co dalej robić oraz do jakiego lekarza powinniśmy się udać. W celu dalszej diagnostyki konieczne może być wykonanie gastro- albo kolonoskopii. Ponadto czasami są zlecane badania obrazowe, do których należy tomografia komputerowa jamy brzusznej.
Należy wiedzieć, że duża część chorób wywołujących krew w kale wymaga leczenia chirurgicznego. Zaliczają się nich nowotwory przewodu pokarmowego, uchyłki jelita grubego, wrzody dwunastnicy, czy żołądka. Z tego powodu warto wykonać test, a następnie wykonać badanie. Odpowiednio wczesna diagnostyka i profilaktyka mogą uratować życie oraz zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób. Koniecznie dowiedz się do lekarza jak powinno wygląd przygotowanie do badania, aby jego wynik był jak najbardziej wiarygodny.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego, jak przygotować się do badania kału na krew utajoną albo, czy domowy test na krew utajoną jest wiarygodny, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp. Wystarczy kliknąć "dołącz do nas", następnie podać swój adres e-mail i kliknąć dołącz do newslettera, aby uzyskać dostęp do najlepszej platformy o zdrowiu.