bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Test na krew utajaną w kale

Blog healthcare

Test na krew utajaną w kale

Jak wykryć krew utajoną w kale? Choroby przewodu pokarmowego i jelita.Krew w kale nie zawsze oznacza groźną dolegliwość. Należy, jednak wiedzieć, że może ona świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego, do których zalicza się np.: choroba wrzodowa, żylaki przełyku lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Niepokojące objawy, zmiana barwy i konsystencji kału powinna, więc wzbudzić w nas czujność. W takiej sytuacji warto zapisać się do lekarza i przeprowadzić badanie kału.

Spis treści

 1. O czym świadczy krew w kale?
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Krew utajona w kale
 4. Test na krew utajoną w kale
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

O czym świadczy krew w kale?

Krew w kale może oznaczać wystąpienie różnych patologicznych zmian w organizmie. W uproszczeniu jeśli wykryto krew i jest ona jaśniejsza, oznacza to, że źródło krwawienia jest bliżej odbytu. Żywo czerwona krew może być natomiast objawem krwawienia z odbytnicy albo z guzków krwawniczych (hemoroidów.) Smoliste, prawie czarne stolce zazwyczaj oznaczają, że krwawienie pochodzi z górnego odcinka przewodu pokarmowego

Pojawić się także może biegunka. Górny odcinek przewodu pokarmowego to m.in. przełyk, żołądek oraz część dwunastnicy. Im wyżej znajduje się miejsce krwawienia, tym kał jest bardziej wymieszany z krwią. Z tego powodu przy krwawieniu np. z żołądka stolec będzie miał barwę jednolicie ciemną, a w przypadku krwawienia z końcowego odcinka jelita grubego barwę jaśniejszą z widoczną świeżą krwią. Zmiana koloru krwi na czarny może być spowodowana działaniem kwaśnego soku żołądkowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Krew utajona w kale

Krew w kale czasami może być niewidoczna gołym okiem. Jeśli natomiast istnieje podejrzenie krwawienia do przewodu pokarmowego, lekarz może kazać przeprowadzić test na obecność krwi w stolcu. Test ten nosi nazwę "badanie na krew utajoną w kale".  

Przyczyną wystąpienia krwi utajonej w kale jest zbyt mała ilość krwi, brak, czy znaczące wymieszanie krwi z kałem.  

Materiałem wykorzystywanym do badania jest kał pobrany do pojemnika. Warto wiedzieć, że jest to również badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Taki test powinno się wykonywać co 2 lata u osób po 50. roku życia.  

Jego wadą jest mała swoistość. Oznacza to, że spożywanie niektórych pokarmów, do których zalicza się np. mięso, chrzan, rzodkiewka, kalafior brokuły, mogą przyczynić się do fałszywie dodatniego wyniku badania. Fałszywie ujemny wynik badania może natomiast wyjść u pacjentów stosujących witaminę C. Z tego powodu należy przez okres min. 3 dni przed badaniem nie spożywać wyżej wymienionych produktów.

Obecność krwi utajonej, nie zawsze jest łatwo sprawdzić. Proste testy domowego użytku, do tzw. domowego laboratorium być nie wiarygodne. Wynik domowego testu należy bezwględnie skonsultować z lekarzem. Krwi występującej w stolcu nie należy bagatelizować.

Test na krew utajoną w kale

Wykrywanie krwi utajonej w kale to badanie, które ma na celu wykrycie krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest ono niespecyficznym testem. Oznacza to, że pozytywny wynik testu nie wskazuje miejsca krwawienia. W celu jego przeprowadzania kupuje się w aptece specjalny pojemnik do pobierania, a na następnie zanosi próbkę do laboratorium.

W wypadku wyniku dodatniego lekarz powinien zlecić dalsze badania. Badanie należy powtórzyć, jeśli wynik testu będzie niejednoznaczny. Czasami zaleca się również przyniesienie próbek z trzech kolejnych dni. Jeśli, więc zaobserwujemy krew w kale powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Zdecyduje on co dalej robić oraz do jakiego lekarza powinniśmy się udać. W celu dalszej diagnostyki konieczne może być wykonanie gastro- albo kolonoskopii. Ponadto czasami są zlecane badania obrazowe, do których należy tomografia komputerowa jamy brzusznej.   

Należy wiedzieć, że duża część chorób wywołujących krew w kale wymaga leczenia chirurgicznego. Zaliczają się nich nowotwory przewodu pokarmowego, uchyłki jelita grubego, wrzody dwunastnicy, czy żołądka. Z tego powodu warto wykonać test, a następnie wykonać badanie. Odpowiednio wczesna diagnostyka i profilaktyka mogą uratować życie oraz zapobiec rozwojowi wielu poważnych chorób. Koniecznie dowiedz się do lekarza jak powinno wygląd przygotowanie do badania, aby jego wynik był jak najbardziej wiarygodny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przyczyn krwawienia z przewodu pokarmowego, jak przygotować się do badania kału na krew utajoną albo, czy domowy test na krew utajoną jest wiarygodny, zapraszamy Cię do dołączenia do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Jedna płatność = dożywotni dostęp. Wystarczy kliknąć "dołącz do nas", następnie podać swój adres e-mail i kliknąć dołącz do newslettera, aby uzyskać dostęp do najlepszej platformy o zdrowiu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o swoim własnym zdrowiu ? 

Podnieś swoje kompetencję i wyróżnij się na tle innych naturopatów dołączając do platformy Bez Tabletek.

Jedna płatność = dożywotni dostęp i co miesiąc nowe autorskie szkolenia

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca – przyczyny i leczenie tej choroby

Miażdżyca - co to za choroba? Profilaktyka chorób układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.Miażdżyca jest chorobą układu sercowo - naczyniowego. Polega ona na odkładaniu się w wewnętrznych warstwach ścian naczyń tętniczych blaszek miażdżycowych. W konsekwencji zmniejszają światło naczynia oraz znacznie utrudniają przepływ przez nie krwi. Doprowadzić to może niebezpiecznych powikłań związanych z całkowitym zablokowaniem przepływu krwi przez określone naczynia krwionośne. Jakie są objawy miażdżycy? Jak powinna wyglądać profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Przeczytaj poniższy artykuł i zapobiegać rozwojowi miażdżycy.

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Czym jest sprzedaż bezpośrednia?

Jak działa sprzedaż bezpośrednia? Sprzedaż bezpośrednia to inaczej oferowanie towarów oraz usług bezpośrednio konsumentom. Opiera się ona na zasadach kontaktów indywidualnych i odbywa się zazwyczaj w domu klienta, miejscach pracy, czy w innych miejscach, które nie są stałymi punktami sprzedaży. To forma sprzedaży produktów przez sprzedawcę poza siecią sklepową.

Czy warto działać w biznesie MLM?

Czy warto działać w biznesie MLM?

Na czym polega i jak działa MLM (multi level marketing)? Sprzedaż produktów w marketingu wielopoziomowym? MLM nazywany jest również marketingiem sieciowym. To strategia stosowana przez niektóre firmy charakteryzujące się modelem biznesowym sprzedaży bezpośredniej. Jej celem jest zachęcenie obecnych członków do rekrutacji nowych. Jak wygląda sprzedaż produktów w branży MLM na polskim rynku? Jaki może dać dochód pasywny? Czy MLM oznacza to samo co piramida finansowa? Przeczytaj poniży artykuł i zobacz jak Multi level marketing wygląda w Polsce.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja
95PLN

Cena regularna: 300 PLN

Nie Nudź się w Święta

23Dni
15Godzin
30Minut
27Sekund
 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Rozłóż spłatę na raty bez dodatkowych opłat i prowizji

Rata 0% już od:8PLN