Rozciąganie po treningu - czy warto je robić? Czy rozciągasz się po treningu? Mięśnie po treningu tego potrzebują. Warto się rozciągać 

Rozciąganie po treningu - czy warto je robić? Czy rozciągasz się po treningu? Mięśnie po treningu tego potrzebują. Warto się rozciągać 

Rozciąganie po treningu to często pomijany element treningu, ale czy słusznie? Czy warto poświęcać na to kilka minut lub więcej? W tym artykule poruszymy temat, dlaczego rozciąganie po treningu jest ważne, jakie są korzyści z jego wykonywania oraz kiedy jest najlepszy czas na wykonanie tych ćwiczeń.

Dlaczego rozciąganie po treningu jest ważne?

Rozciąganie po treningu ma wiele pozytywnych korzyści dla naszego organizmu. Po ciężkim treningu nasze mięśnie są napięte i spieczone, dlatego dużo łatwiej jest nam nabawić się kontuzji. Rozciąganie pomaga zwiększyć elastyczność mięśni, poprawia ich krążenie i przyspiesza proces regeneracji, co pomaga zapobiec urazom i bólowi mięśni. Dodatkowo, uelastycznienie mięśni skraca czas regeneracji po intensywnym treningu, co z kolei wpływa pozytywnie na naszą wydajność podczas kolejnych treningów.

Rozciąganie po treningu siłowym - korzyści i zalecenia

Rozciąganie po treningu siłowym jest szczególnie ważne dla osób uprawiających sporty siłowe, takie jak podnoszenie ciężarów lub kulturystykę. Często ćwiczenia takie niszczą wszystkie struktury tkanki mięśniowej, co może prowadzić do mikrourazów i stanów zapalnych. Wydłużanie skurczów mięśni, poprzez stosowanie rozciągania, pomaga w zredukowaniu stanów zapalnych oraz zwalcza powstały w trakcie treningu stres.

Warto pamiętać, aby rozciągać niemęskie grupy mięśniowe po treningu siłowym. Oznacza to, że należy dokładnie rozciągać biodra, mięśnie brzucha oraz partię szyi. Napięcie w tych partiach może znacznie zmniejszyć wydajność w kolejnych ćwiczeniach, utrudnić prawidłowe wykonywanie ruchów, a nawet prowadzić do urazów.

Rozciąganie przed czy po treningu - optymalny czas

Najlepszym czasem na rozciąganie jest moment po treningu. Podczas treningu niektóre struktury naszego organizmu ulegają nadrabianiu lub są zniszczone. Dlatego też jeśli wykonamy rozciąganie przed treningiem, nasze mięśnie będą bardziej wrażliwe na przeciążenia i tym samym na urazy. Rozciąganie powinno być elementem końcowego etapu treningu, kiedy już ze spokojem powracamy do domu lub na siłowni odpoczywamy.

Skuteczne rozciąganie nóg po treningu

Po treningu warto zwrócić szczególną uwagę na rozciąganie nóg. Siedzący tryb życia i niewłaściwe obuwie to przyczyny występowania problemów z kręgosłupem czy kolanami. Wiele osób cierpi również na nieprzyjemny ból w klatce piersiowej, ból głowy czy bóle stawów. Oto kilka ruchów, które pomogą uniknąć tych dolegliwości:

 1. Rozciąganie mięśnia czworogłowego - usiąść na podłodze, zgiąć jedną nogę i drugą wyprostować, chwycić nogę za kostkę i ciągnąć ją do końca. Wytrzymać tak 30 sekund i powtórzyć z drugą nogą.
 2. Proste rozciąganie łydek - stanąć twarzą do ściany, opuścić ręce. Oprzeć się na ścianie, jednocześnie wysuwając jedną nogę do tyłu, drugą kładąc na ścianie, na wysokości pionowej nogi. Wytrzymać w tej pozycji przez 30 sekund i powtórzyć z drugą nogą.
 3. Rozciąganie mięśni pośladkowych - położyć się na plecach z wyprostowanymi nogami, zegnąc jedną nogę i opuścić ją z boku, a następnie układać ją na przeciwległym kolanie. Pociągnąć nogę wzdłuż ciała przy pomocy dłoni lub wykorzystać rolkę lub piłkę tenisową,

Korzyści z rozciągania po treningu

Do korzyści z rozciągania po treningu można zaliczyć:

 • zmniejszenie ryzyka urazów
 • przyspieszenie procesów regeneracji mięśni
 • redukcję bólu mięśni
 • zwiększenie elastyczności mięśni
 • poprawę krążenia
 • wzrost wydajności podczas kolejnych treningów

Nie ignorujmy rozciągania po treningu. W trakcie wykonywania rozciągania nie tylko wspomagamy proces regeneracji, ale również pomagamy sobie w ochronie przed kontuzjami czy przeciążeniami mięśni.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co daje rozciąganie?

Rozciąganie to rutynowa praktyka, która ma wiele korzyści dla naszego ciała i umysłu. Głównym celem rozciągania jest zwiększenie elastyczności mięśni, co prowadzi do poprawy zakresu ruchu w stawach. Dzięki regularnemu rozciąganiu możemy zniwelować napięcie mięśniowe oraz złagodzić ból pleców, karku czy innych obszarów ciała. Rozciąganie również wpływa na poprawę krążenia krwi oraz dotlenienie tkanek mięśniowych, dzięki czemu może przyspieszać proces gojenia się ran. Dodatkowo, rozciąganie może również pomóc w zmniejszeniu stresu i poprawie samopoczucia, ponieważ wpływa na uwalnianie endorfin - hormonów szczęścia. Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej technice wykonywania rozciągania oraz rozgrzewkę przed nim, aby uniknąć kontuzji. Regularne rozciąganie może być częścią naszej codziennej rutyny, która przyniesie nam promieniste zdrowie i większą gibkość ciała. 

Rozciąganie po ćwiczeniach cardio: co daje?

Po przeprowadzeniu intensywnego treningu cardio, rozciąganie jest ważnym elementem cool-downu. Pomaga ono zmniejszyć ryzyko kontuzji, które mogą pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym. Regularne rozciąganie po ćwiczeniach cardio może również zwiększyć elastyczność mięśni i stawów, co pomaga w poprawie zakresu ruchu. Ponadto, rozciąganie pomaga także w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, które często towarzyszy wysiłkowi fizycznemu. Jest to szczególnie ważne dla osób, które codziennie wykonują intensywne ćwiczenia, ponieważ regularne rozciąganie może pomóc w zapobieganiu przeciążeniom mięśniowym i kontuzjom. Innym pozytywnym efektem rozciągania jest zwiększenie przepływu krwi do mięśni, co przyspiesza proces regeneracji po treningu. Warto więc poświęcić kilka minut na rozciąganie po ćwiczeniach cardio, aby zapewnić sobie korzyści zdrowotne i poprawić ogólną wydolność fizyczną. 

Rodzaje rozciągania - jakie są?

Rozciąganie to proces, którego celem jest zwiększenie elastyczności i zakresu ruchu w danej grupie mięśniowej. Istnieje wiele rodzajów rozciągania, z których każdy ma swoje zalety i zastosowanie. Jednym z najpopularniejszych jest statyczne rozciąganie, które polega na utrzymaniu stabilnego i kontrolowanego napięcia w danym mięśniu przez określony czas. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj rozciągania i najlepiej sprawdza się jako rozgrzewka przed treningiem. Kolejnym rodzajem rozciągania jest dynamiczne rozciąganie, które polega na wykonywaniu powtarzalnych ruchów w celu zwiększenia zakresu ruchu i przygotowania mięśni do bardziej intensywnego wysiłku. Jest to szczególnie przydatne przed treningiem siłowym lub skokami. Inne rodzaje rozciągania to rozciąganie dynamiczne bierne, czyli korzystanie z zewnętrznej siły do rozciągania mięśni oraz rozciąganie aktywne, gdzie angażujemy inne mięśnie w celu rozciągnięcia określonej grupy mięśniowej. Odpowiednie stosowanie różnych rodzajów rozciągania może pomóc poprawić elastyczność, rozgrzać mięśnie i zapobiec kontuzjom.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca