bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rak tarczycy: Diagnoza, leczenie i wspieranie zdrowia tarczycy. Nowotwory tarczycy. Leczenie raka tarczycy 

Blog healthcare

Rak tarczycy: Diagnoza, leczenie i wspieranie zdrowia tarczycy. Nowotwory tarczycy. Leczenie raka tarczycy 

Choroba tarczycy może być przerażająca, ale z odpowiednią diagnozą, leczeniem i dbaniem o zdrowie tarczycy możemy skutecznie pokonać raka tarczycy. W tym artykule omówimy różne rodzaje raka tarczycy oraz metody diagnozowania i leczenia tej choroby.

Spis treści

 1. Rak tarczycy - diagnoza
 2. Rodzaje raka tarczycy
 3. Wynik TSH przy raku tarczycy
 4. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 6. Rak tarczycy - leczenie

Rak tarczycy - diagnoza

Diagnoza raka tarczycy jest kluczowa dla wczesnego wykrycia i skutecznego leczenia tej choroby. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych metod diagnozowania raka tarczycy:

Badanie palpacyjne

Jedną z najprostszych metod diagnozy raka tarczycy jest badanie palpacyjne, które wykonuje lekarz. Podczas badania palpacyjnego, lekarz bada tarczycę, szukając guzków lub nieprawidłowości w jej strukturze. Jeśli zostanie wykryty guzek, będzie konieczne dalsze badanie, aby potwierdzić, czy jest to rak tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne

Badanie ultrasonograficzne jest często używane w celu wykrywania guzków oraz oceny ich rozmiaru i cech. Podczas tego badania używane są fale dźwiękowe, które tworzą obraz tarczycy na monitorze. Ta nieinwazyjna procedura pozwala lekarzowi dokładniej ocenić guzy, aby ustalić, czy są one złośliwe czy nie.

Biopsja gruboigłowa

Biopsja gruboigłowa to kolejna metoda diagnozowania raka tarczycy. Podczas tego badania, lekarz pobiera próbkę komórek z guza za pomocą cienkiej igły. Następnie próbka jest badana pod mikroskopem, aby ocenić obecność komórek nowotworowych.

Rodzaje raka tarczycy

Rak tarczycy ma kilka różnych rodzajów. Oto trzy najczęstsze:

Rak brodawkowaty tarczycy

Rak brodawkowaty tarczycy jest najczęstszym rodzajem raka tarczycy. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. W większości przypadków nie daje on charakterystycznych objawów, dlatego często jest diagnozowany w trakcie badań kontrolnych. W skrajnych przypadkach, obrzęk w okolicy szyi, wyczuwalny guzek lub problemy z mówieniem mogą wskazywać na obecność raka brodawkowatego tarczycy.

Rak rdzeniasty tarczycy

Rak rdzeniasty tarczycy jest rzadszym rodzajem raka tarczycy. Ten rodzaj raka ma tendencję do rozprzestrzeniania się do innych części organizmu, więc szybka diagnoza jest kluczowa. Charakterystycznym objawem dla tego rodzaju raka jest ból w okolicy szyi i krtani. Trudności w połykaniu, mówieniu i oddychaniu są również częstymi objawami.

Rak pęcherzykowy tarczycy

Rak pęcherzykowy tarczycy jest kolejnym częstym rodzajem raka tarczycy. W większości przypadków nie daje on wyraźnych objawów i często jest diagnozowany podczas badań kontrolnych. Wyczuwalny guzek w okolicy tarczycy, chrypka i problemy z mówieniem mogą sugerować obecność tego rodzaju raka.

Wynik TSH przy raku tarczycy

Badanie poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) może być przydatne w diagnozowaniu raka tarczycy. W przypadku raka tarczycy, poziom TSH może być prawidłowy lub nieznacznie obniżony. Dlatego też, mimo że badanie TSH jest pomocne, nie jest ono jedynym decydującym czynnikiem w diagnozie raka tarczycy. Konieczne są dalsze testy i badania, aby potwierdzić obecność choroby.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak tarczycy - leczenie

Leczenie raka tarczycy zależy od typu i stadium choroby.

Chirurgiczne usunięcie tarczycy

W większości przypadków raka tarczycy konieczne jest chirurgiczne usunięcie tarczycy. Istnieje kilka różnych procedur chirurgicznych, w zależności od rozmiaru guza i rozprzestrzenienia się nowotworu. Czasami konieczne jest również usunięcie węzłów chłonnych w okolicy tarczycy. Po usunięciu tarczycy, pacjenci muszą przyjmować syntetyczne hormony tarczycy, aby zastąpić brakujące hormony.

Radiojodoterapia

Po operacji możliwe jest również przeprowadzenie radiojodoterapii. Ta forma leczenia polega na podaniu pacjentowi jodu promieniotwórczego, który zabija komórki rakowe pozostające w organizmie po usunięciu tarczycy.

Hormonoterapia

Hormonoterapia jest często stosowana po usunięciu tarczycy w celu zastąpienia utraconych hormonów tarczycy poprzez przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy. Regularne przyjmowanie tych hormonów jest konieczne do utrzymania odpowiedniego poziomu hormonów w organizmie.

Ważne jest, aby zawsze prowadzić regularne kontrole lekarskie i przestrzegać zaleceń lekarza w celu monitorowania stanu zdrowia tarczycy oraz wprowadzenia odpowiedniego leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz