Rak sutka - przyczyny, objawy i metody leczenia. Rak piersi. Nowotwór sutka. Leczenie raka piersi i rozpoznanie 

Rak sutka - przyczyny, objawy i metody leczenia. Rak piersi. Nowotwór sutka. Leczenie raka piersi i rozpoznanie 

Rak sutka to jedna z najczęstszych form nowotworów złośliwych, które dotykają kobiet na całym świecie. Choć samo słowo "rak" może wywoływać obawy, to ważne jest zrozumienie przyczyn, objawów oraz dostępnych metod leczenia tej choroby. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat raka sutka, pomocne w zrozumieniu tej choroby oraz podjęciu odpowiednich działań.

Rak sutka - przyczyny

Przyczyny raka sutka nie są w pełni poznane, ale istnieje kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na rozwój tej choroby. Należy pamiętać, że posiadanie jednego lub kilku z tych czynników nie oznacza automatycznie, że ktoś zachoruje na raka sutka. Niemniej jednak, zwiększenie świadomości na temat tych czynników może pomóc w zapobieganiu oraz wczesnym wykrywaniu rak sutka. Oto niektóre z tych czynników:

 1. Płeć i wiek: Kobiety mają większe ryzyko zachorowania na raka sutka niż mężczyźni. Większość przypadków rak sutka diagnozuje się u kobiet powyżej 50. roku życia.
 2. Historia rodzinna: Osoby, których bliscy krewni (matka, siostra, córka) miały lub mają raka sutka, mają większe ryzyko zachorowania.
 3. Mutacje genetyczne: Pewne mutacje genetyczne, w szczególności mutacje w genach BRCA1 i BRCA2, wiążą się z większym ryzykiem raka sutka.
 4. Późna menopauza: Kobiety, które weszły w menopauzę w późnym wieku, mogą mieć większe ryzyko zachorowania.
 5. Narażenie na promieniowanie: Długotrwała ekspozycja na promieniowanie jonizujące, np. w wyniku radioterapii, może zwiększać ryzyko raka sutka.

Rak sutka - objawy

Wczesne stadium raka sutka często nie wywołuje żadnych objawów. Dlatego ogromnie ważne jest systematyczne wykonywanie samobadania piersi oraz regularne badania mammograficzne. Niemniej jednak, warto zwrócić uwagę na pewne potencjalne objawy, które mogą wskazywać na raka sutka. Mogą to być:

 • Guzek lub twardość w piersiach lub w okolicach pachwin.
 • Zmiany w wyglądzie lub kształcie piersi.
 • Wydzielinę z brodawki sutkowej, która może być krwawa lub wodnista.
 • Zaczerwienienie lub obrzęk skóry wokół sutka.

Jednak warto pamiętać, że te objawy mogą być również spowodowane innymi schorzeniami i nie oznaczają koniecznie raka sutka. W takich przypadków należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania.

Rak zapalny sutka - jak wygląda?

Rak zapalny sutka to rzadki i agresywny rodzaj raka sutka. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz bolesnością piersi. Skóra wokół sutka może być ciepła i wypukła - podobna do wyglądu skóry pomarańczowej skórki. Rak zapalny sutka jest często wrażliwy na dotyk. Jeśli zauważysz takie objawy, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem.

Rak sutka - rokowania

Prognoza dla pacjentek chorych na raka sutka znacznie poprawiła się w ostatnich latach, dzięki postępom w diagnostyce oraz leczeniu. Rokowanie zależy od wielu czynników, takich jak stadium choroby, typ raka sutka, obecność przerzutów i ogólny stan zdrowia pacjentki. Wczesna diagnoza i szybkie podjęcie leczenia zwiększają szanse na skuteczne wyleczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Objawy raka piersi - na co zwrócić uwagę?

Objawy raka piersi mogą różnić się w zależności od stadium choroby. Pierwszym sygnałem mogą być guzki lub zgrubienia w piersiach lub w ich okolicy. W niektórych przypadkach może wystąpić także obrzęk, zaczerwienienie czy wysypka na skórze piersi. Kolejnym objawem może być wydzielanie się płynu lub krwi z brodawki sutkowej. Często dochodzi także do zmiany kształtu piersi lub ich asymetrii. Zauważalnym objawem jest również powstawanie nowych wgłębień, wklęśnięć czy zmarszczek na skórze piersi. W zaawansowanym stadium raka piersi mogą pojawić się także objawy ogólnoustrojowe, takie jak osłabienie, utrata apetytu czy ból kości. Dlatego bardzo ważne jest regularne wykonywanie samobadania piersi oraz przeprowadzanie mammografii w wyznaczonym czasie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy niepokojących objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem specjalistą. Wczesne wykrycie raka piersi może znacznie zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie z choroby. 

Na czym polega leczenie raka piersi?

Leczenie raka piersi polega na zastosowaniu różnych terapii w celu zwalczania i eliminacji komórek nowotworowych. Główne metody leczenia to chirurgia, radioterapia, chemioterapia, hormonoterapia i terapia ukierunkowana. Chirurgiczne leczenie raka piersi polega na usunięciu guza i często również usunięciu pobliskich węzłów chłonnych. Radioterapia ma na celu zniszczenie komórek nowotworowych za pomocą wiązek promieniowania. Chemioterapia polega na podawaniu pacjentowi specjalnych leków mających na celu zniszczenie komórek nowotworowych, zarówno tych, które znajdują się w piersi, jak i tych, które mogły się rozprzestrzenić do innych części ciała. Hormonoterapia jest stosowana w przypadku raka piersi zależnego od hormonów i ma na celu blokowanie działania hormonów, które mogą stymulować wzrost komórek nowotworowych. Terapia ukierunkowana polega na zastosowaniu leków, które działają na konkretne molekuły obecne w komórkach nowotworowych. Każdy przypadek raka piersi jest inny, dlatego leczenie jest dostosowywane indywidualnie do potrzeb i stanu pacjenta. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie raka piersi może zwiększyć szansę na wyleczenie i przeżycie. 

Podsumowanie

Rak sutka jest chorobą złośliwą, która dotyka wielu kobiet na całym świecie. Szczególnie ważne jest wczesne wykrycie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Zrozumienie przyczyn, objawów oraz dostępnych metod leczenia może pomóc w zapobieganiu i skutecznej walce z tą chorobą. Regularne wizyty kontrolne u lekarza oraz wykonywanie samobadania piersi i mammografii są kluczowe w profilaktyce i wcześniejszym wykrywaniu raka sutka.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca