bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Rak okrężnicy: Wczesne wykrywanie, postępy terapii i rehabilitacja. Rak jelita grubego. Profilaktyka i leczenie nowotworu

Blog healthcare

Rak okrężnicy: Wczesne wykrywanie, postępy terapii i rehabilitacja. Rak jelita grubego. Profilaktyka i leczenie nowotworu

Rak okrężnicy jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych układu pokarmowego. Wczesne wykrywanie tego nowotworu oraz postępy w terapii stanowią kluczowe czynniki wpływające na rokowania pacjenta. W tym artykule dowiesz się o przyczynach i objawach raka okrężnicy, jak rozpoznać wczesne stadium choroby oraz o dostępnych opcjach diagnostyki, leczenia i rehabilitacji.

Spis treści

 1. Rak okrężnicy - przyczyny
 2. Rak okrężnicy - objawy
 3. Rak okrężnicy - wczesne objawy
 4. Nowotwór niezłośliwy okrężnicy - objawy
 5. Rak okrężnicy - rokowania
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Rak okrężnicy - diagnostyka i leczenie
 8. Rak jelita grubego - dla pacjentów
 9. Profilaktyka raka jelita grubego
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 11. Jest przecież badanie umożliwiające wczesne wykrycie raka jelita grubego

Rak okrężnicy - przyczyny

Przyczyny rozwoju raka okrężnicy nie są w pełni poznane, ale istnieje kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tej choroby:

 • Wiek: Ryzyko zachorowania na raka okrężnicy wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza po 50. roku życia.
 • Historia rodzinna: Osoby, których bliscy krewni (rodzeństwo, rodzice) chorowali na raka okrężnicy, mają większe ryzyko zachorowania.
 • Choroby dziedziczne: Niektóre rzadkie genetyczne schorzenia (np. zespół Lyncha) mogą zwiększać ryzyko raka okrężnicy.
 • Czynniki dietetyczne: Dieta bogata w tłuszcze nasycone, czerwone mięso i przetworzone produkty może zwiększać ryzyko rozwoju raka okrężnicy.
 • Choroby zapalne jelit: Niektóre choroby zapalne jelit, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zwiększają ryzyko rozwoju raka okrężnicy.

Rak okrężnicy - objawy

Objawy raka okrężnicy mogą różnić się w zależności od stadium choroby. Wczesne objawy raka okrężnicy często są niespecyficzne i mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na następujące objawy:

Rak okrężnicy - wczesne objawy

 • Zmiany w rytmie wypróżnień, takie jak biegunka lub zaparcia
 • Uczucie niepełnego opróżnienia jelita po wypróżnieniu
 • Krew występująca w stolcu lub obecność krwi po wypróżnieniu
 • Ból lub uczucie dyskomfortu w okolicy jamy brzusznej

Nowotwór niezłośliwy okrężnicy - objawy

 • Anemia i osłabienie
 • Utrata masy ciała niezwiązana z dietą lub aktywnością fizyczną
 • Zmniejszenie apetytu
 • Zmiany w nawykach jak dotąd normalnej pracy jelit

Jeśli występują jakiekolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki.

Rak okrężnicy - rokowania

Rokowania dla raka okrężnicy są zależne od wielu czynników, takich jak stadium choroby, wiek pacjenta i ogólny stan zdrowia. Wczesne wykrycie raka okrężnicy i zastosowanie odpowiedniego leczenia mogą znacznie poprawić rokowania. W przypadku pacjentów z wczesnym stadium raka okrężnicy, które jest ograniczone do błony śluzowej lub podśluzówki jelita, współczynnik przeżywalności wynosi około 90%. Jednak w przypadku zaawansowanego stadium choroby, gdy rak rozprzestrzenił się na inne narządy, rokowania są mniej korzystne.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Rak okrężnicy - diagnostyka i leczenie

Wczesne wykrywanie raka okrężnicy odgrywa kluczową rolę w poprawie rokowań. Diagnostyka raka okrężnicy obejmuje:

 • Kolonoskopia: Jest to badanie polegające na wprowadzeniu elastycznego endoskopu przez odbyt w celu bezpośredniego obejrzenia wnętrza jelita grubego i okrężnicy.
 • Badanie kału na krew utajoną: Pozwala wykryć obecność krwi w stolcu, która może wskazywać na obecność raka okrężnicy.
 • Tomografia komputerowa (TK): Pozwala ocenić stan całego układu pokarmowego i ewentualne przerzuty raka do innych narządów.

Leczenie raka okrężnicy może obejmować:

 • Chirurgiczne usunięcie guza i sąsiednich węzłów chłonnych.
 • Chemioterapia: Zastosowanie leków przeciwnowotworowych w celu zniszczenia komórek nowotworowych.
 • Promienioterapia: Zastosowanie promieniowania o wysokiej energii w celu niszczenia komórek nowotworowych.

Po zakończeniu leczenia rak okrężnicy, rehabilitacja może być ważnym elementem w procesie powrotu do zdrowia. Program rehabilitacji może obejmować fizjoterapię, dietoterapię oraz wsparcie psychologiczne.

Rak jelita grubego - dla pacjentów

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych, zwłaszcza u osób powyżej 50 roku życia. Jest to choroba, która rozwija się stopniowo przez wiele lat, początkowo nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, takich jak kolonoskopia, aby wykryć raka jelita grubego na wczesnym etapie, gdy szanse na wyleczenie są największe. W przypadku stwierdzenia tej choroby, pacjentom zaleca się poddanie się odpowiedniemu leczeniu, które może obejmować operację, chemioterapię oraz radioterapię. Ważne jest również, aby pacjenci zdiagnozowani z rakiem jelita grubego byli świadomi swoich codziennych nawyków żywieniowych i wprowadzili zmiany, takie jak zwiększenie spożycia błonnika, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i alkoholu, oraz regularne ćwiczenia fizyczne. Zaangażowanie pacjentów i bliskich w proces leczenia oraz wspieranie się nawzajem w trudnych chwilach jest kluczowe dla osiągnięcia pozytywnych rezultatów i poprawy jakości życia. 

Profilaktyka raka jelita grubego

Profilaktyka raka jelita grubego jest niezwykle ważna ze względu na to, że jest to jedna z najczęstszych form nowotworu występujących u ludzi. Rak jelita grubego rozwija się zazwyczaj na podłożu zmian przednowotworowych, które mogą zostać wczesnym wykryte i usunięte, co zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu. Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, takich jak kolonoskopia, która pozwala na wczesne wykrycie i usunięcie polipów jelita grubego. Oprócz tego istotne jest także utrzymanie zdrowego stylu życia, który obejmuje prawidłową dietę bogatą w błonnik, ograniczenie spożycia alkoholu i unikanie palenia tytoniu. Ważne jest również utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna. Właściwa profilaktyka raka jelita grubego może pomóc w zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu tego nowotworu, co zwiększa szanse na pomyślne leczenie i przeżycie. 

Jest przecież badanie umożliwiające wczesne wykrycie raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów na świecie. Jednak jego wczesne wykrycie może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i przeżycie. Dlatego badanie umożliwiające wczesne wykrycie tej choroby jest niezwykle istotne. Jednym z najpopularniejszych testów stosowanych w tym celu jest kolonoskopia. Polega ona na wprowadzeniu elastycznego wziernika do jelita grubego w celu wizualizacji i oceny ewentualnych zmian nowotworowych. Kolonoskopia pozwala nie tylko na wczesne wykrycie raka jelita grubego, ale również na usunięcie polipów, które mogą prowadzić do jego rozwoju. Inną metodą diagnostyczną jest test na krew utajoną w kale. Jest to prosty i niedrogi test, który pozwala wykryć obecność krwi w kale, co może wskazywać na obecność nowotworu. Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego powinny być regularnie wykonywane, szczególnie u osób zwiększonego ryzyka wystąpienia tej choroby, takich jak osoby po 50. roku życia, osoby z rodziną obciążoną historią raka jelita grubego czy osoby z zapalnymi chorobami jelit.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz