Przeszczepienie rogówki - wskazania, ryzyko i zalecenia po zabiegu. Przeszczep warstwowy rogówki 

Przeszczepienie rogówki - wskazania, ryzyko i zalecenia po zabiegu. Przeszczep warstwowy rogówki 

Przeszczepienie rogówki to innowacyjny i skuteczny zabieg, który może przywrócić wzrok osobom z uszkodzonymi lub chorobowo zmienionymi rogówkami. W ramach tego artykułu dowiesz się czym jest rogówka, kiedy przeprowadza się przeszczepienie, jakie są rodzaje przeszczepów, przebieg operacji, jak wygląda rekonwalescencja oraz jakie mogą wystąpić ryzyko i powikłania.

Co to jest rogówka?

Rogówka to przezroczysta, wypukła warstwa znajdująca się na przedniej części gałki ocznej. Jej główną funkcją jest odbieranie i załamywanie światła, które następnie dociera do siatkówki, umożliwiając nam dostrzeganie obrazów. Uszkodzenie rogówki może prowadzić do pogorszenia lub utraty wzroku.

Wskazania do przeszczepienia rogówki

Przeszczepienie rogówki jest rozważane u pacjentów z różnymi schorzeniami, takimi jak:

 • Przezroczystość rogówki - w przypadku rozwinięcia się zmian chorobowych, np. pokrzywki rogówki, bliznowaczenia lub zapalenia
 • Strefy ochronne - występujące w rogówkach z wyraźnymi zmianami chorobowymi, które wpływają na widzenie
 • Zaburzenia refrakcji - w przypadku niemożności skorygowania wady wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych
 • Uszkodzenia rogówki - spowodowane urazem, oparzeniem, zakażeniem lub zwyrodnieniem rogówki
 • Zespół dostawania ciała obcego - gdy ciało obce wniknie w rogówkę i nie można go usunąć

Rodzaje przeszczepów rogówki

Istnieją trzy podstawowe rodzaje przeszczepów rogówki:

 1. Przeszczepienie pełnej grubości - polega na pobraniu i wszczepieniu pełnej grubości rogówki dawcy. Jest to najbardziej zaawansowany typ przeszczepienia rogówki i jest stosowany w przypadkach ciężkich uszkodzeń rogówki lub zwyrodnieniowych schorzeń.
 2. Przeszczepienie warstwowe - w tym przypadku pobiera się i wszczepia tylko wybraną warstwę rogówki. Istnieją różne rodzaje przeszczepów warstwowych, takie jak przeszczepienie błony Descemeta, przeszczepienie rogówki przedniej lub przeszczepienie przyśrodkowej warstwy rogówki.
 3. Przeszczepienie endotelialne - polega na pobraniu i wszczepieniu zaledwie jednej, najgłębszej warstwy rogówki. Jest najmniej inwazyjnym rodzajem przeszczepienia i stosowany jest głównie w przypadkach zaburzeń czynności endotelium rogówki, które utrzymuje jej przezroczystość.

Przebieg operacji przeszczepienia rogówki

Operacja przeszczepienia rogówki odbywa się w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych. Przeszczepienie pełnej grubości wymaga znieczulenia ogólnego lub miejscowego, podczas gdy pozostałe rodzaje przeszczepów mogą być wykonywane przy użyciu miejscowej anestezji. Podczas zabiegu usuwana jest dotknięta rogówka, a następnie wszczepiana rogówka dawcy. Szwy w oczach mogą być wymagane w niektórych przypadkach.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak wygląda rekonwalescencja po operacji?

Po przeszczepieniu rogówki pierwsze oznaki poprawy mogą być widoczne już po kilku tygodniach, ale pełne zagojenie i rehabilitacja może trwać kilka miesięcy. W tym czasie musisz przestrzegać kilku zaleceń:

 • Stosuj okulary ochronne lub przepisane kafelki, aby chronić oko przed urazami i promieniami UV
 • Unikaj wszelkich aktywności, które mogą zwiększać ryzyko uszkodzenia rogówki, takich jak kontakt fizyczny, intensywne ćwiczenia i pływanie w basenie
 • Regularnie stosuj przepisane krople nawilżające lub leki przeciwbakteryjne, aby zapobiec infekcjom
 • Utrzymuj regularne wizyty u okulisty, aby monitorować proces gojenia się i dostosować dawkowanie leków

Ryzyko i możliwe powikłania przeszczepienia rogówki

Przeszczepienie rogówki jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, ale jak każda operacja, może wiązać się z pewnym ryzykiem. Możliwe powikłania obejmują zakażenia, odrzut przeszczepionego materiału, pojawienie się astygmatyzmu, wypadnięcie szwów, wodniak rogówki oraz przedłużające się zaburzenia widzenia. Ważne jest, aby pamiętać, że ryzyko powikłań jest zazwyczaj niskie, a korzyści z przeszczepienia rogówki zazwyczaj przewyższają potencjalne ryzyko.

Przeszczepienie rogówki może być zbawieniem dla osób z uszkodzonymi lub chorobowo zmienionymi rogówkami. Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem, skonsultuj się z lekarzem specjalistą, który oceni Twoją sytuację kliniczną i wskaże najlepszą metodę leczenia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca