bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Przepuklina brzuszna - objawy, jak się ją leczy i jakie skutki daje nieleczona przepuklina brzuszna? Przepuklina pępkowa – objawy i leczenie. Przepuklina kresy białej - przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja. Czym jest przepuklina pochwy?

Blog healthcare

Przepuklina brzuszna - objawy, jak się ją leczy i jakie skutki daje nieleczona przepuklina brzuszna? Przepuklina pępkowa – objawy i leczenie. Przepuklina kresy białej - przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja. Czym jest przepuklina pochwy?

Przepuklina brzuszna to jedna z najczęstszych przyczyn bólu brzucha. Może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych, i występować zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Warto być świadomym objawów oraz konsekwencji związanych z tą chorobą, aby móc szybko zareagować i skonsultować się z lekarzem.

Spis treści

 1. Na czym polega leczenie przepukliny pępkowej?
 2. Przepuklina brzuszna - objawy i rozpoznanie
 3. Przepuklina brzuszna - gdzie boli i jakie są inne dolegliwości?
 4. Czy przepuklina brzuszna może być bolesna?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Operacja przepukliny brzusznej - co warto wiedzieć
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Nieleczona przepuklina brzuszna - skutki i powikłania

Na czym polega leczenie przepukliny pępkowej?

Przepuklina pępkowa, znana również jako przepuklina pępka, to stan, w którym część narządu wychodzi przez osłabione lub rozerwane miejsce w okolicy pępka. Leczenie przepukliny pępkowej może obejmować zarówno podejścia zachowawcze, jak i chirurgiczne, w zależności od wielkości przepukliny, objawów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Oto główne metody leczenia przepukliny pępkowej:

 1. Obserwacja:

  • U niemowląt i małych dzieci przepukliny pępkowej często zamykają się same w ciągu pierwszych kilku lat życia. W takich przypadkach lekarz może zalecić obserwację i monitorowanie stanu przepukliny, unikając interwencji chirurgicznej, jeśli nie ma objawów powikłań.
 2. Podejście zachowawcze:

  • U dorosłych, szczególnie w przypadkach małych przepuklin, lekarz może zalecić podejście zachowawcze, które obejmuje kontrolę objawów, unikanie wysiłku i noszenia pasów przepuklinowych, które pomagają w utrzymaniu przepukliny na miejscu.
 3. Chirurgiczna naprawa:

  • W przypadkach większych przepuklin lub gdy przepuklina powoduje ból, dyskomfort lub powikłania, interwencja chirurgiczna może być konieczna. W tym przypadku przeprowadza się operację w celu usunięcia przepukliny i wzmocnienia osłabionej tkanki.

Metody chirurgicznej naprawy przepukliny pępkowej mogą obejmować:

 • Metoda Bassiniego: Jest to tradycyjna metoda, w której chirurg robi niewielkie nacięcie w okolicy pępka i naprawia osłabioną tkankę.

 • Metoda Laparoskopowa: Wykorzystuje się małe nacięcia i narzędzia laparoskopowe do naprawy przepukliny. Ten rodzaj operacji może skracać czas rekonwalescencji i zmniejszać ryzyko powikłań.

 • Zastosowanie siatek: Czasami podczas operacji stosuje się siatki w celu wzmocnienia obszaru osłabionego i zmniejszenia ryzyka nawrotu przepukliny.

Leczenie przepukliny pępkowej zależy od wielu czynników, w tym od wieku pacjenta, wielkości przepukliny, występowania objawów i stanu zdrowia ogólnego. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który może zalecić odpowiednią strategię leczenia i dostosować ją do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przepuklina brzuszna - objawy i rozpoznanie

Przepuklina brzuszna jest wynikiem wypiętrzenia narządu lub tkanki przez słaby punkt w ścianie brzucha. Najczęściej dotyczy to obszaru wokół pępka, pachwiny lub blizny po operacji. Objawy przepukliny brzusznej mogą różnić się w zależności od jej rodzaju i lokalizacji.

Typowe objawy przepukliny brzusznej to:

 1. Wyczuwalny guz - możemy zauważyć wypukłość, która pojawia się przy naporze tłuszczu, kaszlu, kichaniu lub wysiłku fizycznym.
 2. Ból lub dyskomfort - ból może być przerywany, nasilony podczas wysiłku fizycznego, a także zależny od wielkości przepukliny.
 3. Nudności i wymioty - mogą występować w przypadku, gdy przepuklina uciska jelita.
 4. Zgaga i trudności w połykaniu - w przypadku przepukliny przełyku, objawiać się to może trudnościami w połykaniu i zgagą.
 5. Problemy z oddawaniem moczu - jeśli przepuklina uciska moczowód, może wystąpić trudność lub ból podczas oddawania moczu.

Diagnoza przepukliny brzusznej opiera się na badaniu fizykalnym, a także na wywiadzie pacjenta. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak USG lub tomografia komputerowa, w celu potwierdzenia diagnozy i oceny rozmiaru przepukliny.

Przepuklina brzuszna - gdzie boli i jakie są inne dolegliwości?

Przepukliny brzuszne mogą pojawić się w różnych miejscach, co wpływa na lokalizację bólu i inne dolegliwości z nimi związane.

 1. Przepuklina pępkowa - to najczęstsza forma przepukliny brzusznej. Objawia się jako wypukłość w okolicy pępka, a ból zazwyczaj jest umiarkowany. Może występować u niemowląt, dzieci i dorosłych.

 2. Przepuklina pachwinowa - częściej występuje u mężczyzn. Objawia się jako wypukłość w pachwinie, która może powodować ból i dyskomfort. Czasami przepuklina może zstępować do worka mosznowego, co jest poważniejszym problemem.

 3. Przepuklina pooperacyjna - pooperacyjna przepuklina brzuszna może pojawić się w miejscu, gdzie przeprowadzono wcześniejszą operację. Wypukłość może być bolesna, a także może występować bliznowacenie i krwiak w okolicy.

Czy przepuklina brzuszna może być bolesna?

Tak, przepuklina brzuszna może powodować ból i dyskomfort. Intensywność bólu może różnić się w zależności od typu i wielkości przepukliny. U niektórych osób, przepuklina może być niewielka i objawiać się tylko lekkim dyskomfortem, podczas gdy u innych może być poważniejszym problemem, związanym z silnym bólem.

Należy pamiętać, że przepuklina może prowadzić do powikłań, takich jak zakleszczenie, czyli ucisk i niedrożność tkanki wypukłej. W takim przypadku ból może być bardzo silny, a stan wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Operacja przepukliny brzusznej - co warto wiedzieć

Leczenie przepukliny brzusznej polega na operacyjnym usunięciu wypukłości i wzmocnieniu słabego obszaru ściany brzucha. Operacja może być przeprowadzona zarówno w sposób tradycyjny, jak i laparoskopowo. Wybór metody zależy od wielkości przepukliny, lokalizacji i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Po operacji przepukliny brzusznej, pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej, takich jak unikanie ciężkich przedmiotów i ograniczenie wysiłku fizycznego. W przypadku laparoskopii, powrót do codziennych aktywności może być szybszy.

Nieleczona przepuklina brzuszna - skutki i powikłania

Nieleczona przepuklina brzuszna może prowadzić do powikłań, które mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta.

 1. Zakleszczenie - stan, w którym tkanka wypukła jest uciskana w swoim miejscu, co prowadzi do utraty krążenia. Jest to sytuacja nagła, której nie można zignorować i wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
 2. Niedrożność jelit - przepuklina może uciskać jelita, co prowadzi do problemów z trawieniem i oddawaniem stolca. Wymaga to interwencji medycznej, która może obejmować zarówno interwencję chirurgiczną, jak i inne metody leczenia.
 3. Zapalenie otrzewnej - przepuklina może prowadzić do zapalenia otrzewnej, co jest stanem poważnym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Przepuklina brzuszna może być przyczyną bólu i niekomfortu. Ważne jest, aby rozpoznać objawy i skonsultować się z lekarzem w celu wykonania odpowiedniej diagnozy. Leczenie przepukliny brzusznej zazwyczaj wymaga interwencji chirurgicznej, aby uniknąć powikłań i poprawić jakość życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz