Pilates dla początkujących - od czego zacząć ćwiczyć pilates? Ćwiczenia pilates dla początkujących: kilka wskazówek. Pilates – na czym polega trening i jak zacząć? Pilates – jak ćwiczyć w domu?

Pilates dla początkujących - od czego zacząć ćwiczyć pilates? Ćwiczenia pilates dla początkujących: kilka wskazówek. Pilates – na czym polega trening i jak zacząć? Pilates – jak ćwiczyć w domu?

Pilates to popularna metoda treningu, która ma na celu wzmacnianie mięśni, poprawę elastyczności, oraz zwiększenie świadomości ciała. Jest to forma ćwiczeń, która doskonale nadaje się dla początkujących, ponieważ jest łagodna dla stawów i może być dostosowana do indywidualnych możliwości. Jeśli jesteś początkujący i chcesz rozpocząć ćwiczenia pilates, poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, od czego zacząć i jakie ćwiczenia wybrać.

Pilates przy ścianie dla początkujących - jak zacząć tę praktykę?

Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie treningu pilates jest wykorzystanie ściany jako wsparcia. Proste ćwiczenia przy ścianie pomogą Ci zbudować siłę mięśniową, poprawić równowagę oraz skupienie. Oto kilka ćwiczeń, które możesz wypróbować:

 • Standing Roll Down (zginanie się w przód) przy ścianie: statyczne rozciąganie całego ciała, rozpoczynając od góry aż do stóp.
 • Wall Sit (siedzenie przy ścianie): połóż plecy na ścianie, zejmij stopę od podłoża odchylając biodra w dół. Wytrzymaj w tej pozycji przez określony czas.

Pilates ćwiczenia dla początkujących - podstawowe zestawy ćwiczeń na początek

Podstawowe zestawy ćwiczeń pilates dla początkujących koncentrują się na pracy z centrum ciała, poprawiając jego stabilność i siłę. Poniżej znajdują się kilka ćwiczeń, które możesz zacząć wykonywać:

The Hundred (stukanie):

 • Leżąc na plecach, unosimy nogi do góry i wyprostowujemy je.
 • Unosimy tułów do poziomu kolan.
 • Ręce unosimy nieznacznie do góry. W tej pozycji unosimy ręce i zaczynamy machać.
 • Wykonujemy 100 machnięć rękami w ruchu wdechu-wydechu.

Roll-Up:

 • Leżymy na plecach, nogi wyprostowane i ręce wyciągnięte za głowę.
 • Powoli uniesiemy tułów do siedzącej pozycji, z prostymi nogami (jeśli to możliwe).
 • Opuszczamy się powoli na plecy w kontrolowanym ruchu.

Pilates na kręgosłup dla początkujących

Jednym z aspektów, na których skupia się pilates, jest poprawa zdrowia kręgosłupa. Ćwiczenia pilates na kręgosłup mogą pomóc w redukcji bólu pleców oraz poprawie postawy. Oto kilka ćwiczeń, które są odpowiednie dla początkujących:

Cat-Cow (kot-krowa):

 • Początkową pozycją jest czworakowanie.
 • Wdech: zaokrąglamy plecy w górę, unosimy głowę ku dołowi.
 • Wydech: wyprostowane plecy, unosimy głowę do góry.

Pelvic Curl (unoszenie miednicy):

 • Leżymy na plecach, uginamy kolana, stopy stoją płasko na podłodze.
 • Napinamy pośladki i unosimy miednicę do góry.
 • Opuszczamy miednicę powoli na podłogę.

Ćwiczenia pilates dla początkujących: kilka wskazówek

Pilates to popularna forma ćwiczeń, która od lat cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród kobiet. Jest to trening o lekkim charakterze, oparty na kontrolowanym ruchu oraz odpowiednim oddechu. Jeżeli jesteś początkującym i chciałbyś rozpocząć przygodę z pilatesem, poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą Ci pomóc. Po pierwsze, zaczynaj od podstaw. Wybierz ćwiczenia dla początkujących, które pomogą Ci rozciągnąć i wzmocnić mięśnie. Pamiętaj, że technika jest kluczowa, więc staraj się wykonywać ćwiczenia poprawnie, nawet jeśli oznacza to, że będziesz musiał zrezygnować z intensywności. Nie spiesz się, aby przejść do trudniejszych ćwiczeń. Skup się na budowaniu siły i stabilności ciała. W pilatesie ważne jest również odpowiednie oddychanie. Pamiętaj, aby oddychać głęboko i płynnie podczas wykonywania ćwiczeń. Pamiętaj także o regularności. Ćwicz pilates przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby zobaczyć widoczne efekty. Dlatego staraj się znaleźć odpowiednią ilość czasu dla swojego zdrowia i dobrostanu. 

Pilates na brzuch dla początkujących

Pilates oferuje również ćwiczenia, które są skupione na wzmacnianiu mięśni brzucha. Oto kilka przykładów prostych ćwiczeń na brzuch dla początkujących:

Single Leg Stretch (skręty tułowia na przemian z przyciąganiem jednej nogi):

 • Leżymy na plecach, nogi uniesione do góry na zgiętych kolanach.
 • Naprzemiennie przyciągamy do siebie jedną nogę, wykonując skręt tułowia w przeciwną stronę.

Double Leg Stretch (skręty tułowia z uniesieniem obu nóg):

 • Początkową pozycją jest leżenie na plecach, nogi uniesione do góry, ręce rozciągnięte za głową.
 • Wyprostowujemy nogi na wdechu, przyciągając ręce w stronę nóg.
 • Na wydechu wracamy do początkowej pozycji.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Pilates dla początkujących w domu

Świetną zaletą pilates jest to, że może być wykonywany w domu. Możesz zacząć swoją przygodę z pilates, nie wychodząc z domu. Oto kilka wskazówek, jak zacząć:

 • Wybierz odpowiednie miejsce do ćwiczeń, takie jak wygodny dywan lub mata.
 • Skorzystaj z bogatej oferty darmowych treningów online, które są dostępne na różnych platformach.
 • Pamiętaj o odpowiednim wyposażeniu, takim jak mata, elastyczne taśmy czy pilatesowy roller.

To jedno z najbardziej zabawnych ćwiczeń pilates dla początkujących

Bridging jest jednym z najbardziej zabawnych ćwiczeń pilates dla początkujących. Polega na leżeniu na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i stopami na podłodze. Następnie unosimy biodra w górę, tworząc mostek. Ćwiczenie to angażuje głównie mięśnie brzucha, pośladków i ud, poprawiając zarówno siłę, jak i stabilność. Odpowiednia technika jest kluczowa, więc zaleca się skonsultowanie instruktora przed rozpoczęciem tego ćwiczenia. Bridging ma wiele korzyści, takich jak poprawa postawy ciała, zmniejszenie bólu pleców i wzmacnianie mięśni rdzenia. Może również pomóc w poprawie równowagi i koordynacji. Dla początkujących jest to doskonałe ćwiczenie, ponieważ można dostosować intensywność i trudność, a także zwiększać stopniowo wydolność. Pilates to doskonały sposób na poprawę ogólnej kondycji fizycznej i psychologicznej, a Bridging jest jednym z kluczowych ćwiczeń dla początkujących. 

Rozpoczęcie treningu pilates może być przyjemnym i efektywnym doświadczeniem. Pamiętaj, że regularność i systematyczność są kluczowe w osiąganiu postępów. Jeśli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub nie jesteś pewien, czy pilates jest odpowiedni dla Ciebie, skonsultuj się z fizjoterapeutą lub innym specjalistą.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca