Od czego jest zgaga: Przyczyny i mechanizm powstawania tego powszechnego dolegliwości. Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na zgagę. Przyczyną pieczenia w przełyku mogą być niektóre pokarmy 

Od czego jest zgaga: Przyczyny i mechanizm powstawania tego powszechnego dolegliwości. Zgaga – przyczyny, objawy, leczenie. Domowe sposoby na zgagę. Przyczyną pieczenia w przełyku mogą być niektóre pokarmy 

Zgaga to uczucie palenia i dyskomfortu w górnym odcinku brzucha, które często promieniuje do klatki piersiowej i gardła. Większość ludzi doświadcza zgagi co najmniej raz w życiu, ale dla niektórych może to być regularna dolegliwość. W tym artykule dowiesz się, co powoduje zgagę i jakie pokarmy warto unikać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nieprzyjemnego objawu.

Przyczyny i mechanizm powstawania zgagi

Zgaga wynika z cofania się treści żołądkowej do przełyku, który nie jest przystosowany do neutralizowania kwaśnego soku żołądkowego. Gdy to się dzieje, kwas irytuje błonę śluzową przełyku powodując uczucie palenia i dyskomfortu.

Niektóre osoby są bardziej narażone na wystąpienie zgagi niż inne. Wśród czynników ryzyka można wyróżnić:

 • otyłość
 • palenie papierosów
 • ciąża
 • spożywanie dużych ilości alkoholu
 • jedzenie dużych i tłustych posiłków
 • spożywanie kawy, herbaty i napojów gazowanych

Jeśli doświadczasz zgagi regularnie, warto skonsultować to z lekarzem, ponieważ może to być objaw choroby refluksowej przełyku.

Zgaga w ciąży: Przyczyny, ryzyko i naturalne metody łagodzenia objawów

W okresie ciąży zgaga jest dość powszechną dolegliwością. Wzrost poziomu hormonów kobiecych, a zwłaszcza relaksyny, prowadzi do rozluźnienia mięśni zwieracza dolnego przełyku, co z kolei zwiększa ryzyko cofania się treści żołądkowej do przełyku.

Istnieje kilka naturalnych sposobów, które pomagają w łagodzeniu objawów zgagi w czasie ciąży. Należą do nich:

 • jedzenie mniejszych, bardziej rozproszonych posiłków
 • spożywanie jedzenia wolniej i dokładnie żucie
 • unikanie spożywania pokarmów, które powodują refluks żołądkowo-przełykowy
 • picie dużo wody

W przypadku powtarzających się epizodów zgagi w czasie ciąży dobrze jest skonsultować to z lekarzem, aby wykluczyć inne poważniejsze przyczyny.

Od czego jest zgaga i jak ją leczyć: pokarmy powodujące zgagę

Niektóre pokarmy mogą powodować lub nasilać objawy zgagi. Należą do nich:

 • pikantne potrawy
 • tłuste potrawy i fast food
 • kawa i herbata
 • soki owocowe o wysokiej zawartości kwasu
 • czekolada

Unikanie tych pokarmów i dostosowanie diety, aby była bardziej zbilansowana, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zgagi.

Codzienna zgaga: Czynniki ryzyka i domowe sposoby radzenia sobie z regularnym występowaniem zgagi

Jeśli masz do czynienia z codzienną zgagą, być może jest to wynik choroby refluksowej przełyku. Inne czynniki ryzyka to otyłość, palenie papierosów i spożywanie dużej ilości alkoholu.

Istnieje wiele domowych sposobów na radzenie sobie z regularnym występowaniem zgagi, w tym:

 • unikanie spożywania dużych posiłków przed snem
 • ustawienie łóżka pod kątem, aby pozostać lekko podniesione z głową
 • unikanie palenia i spożywania alkoholu
 • spożywanie mniejszych posiłków i jedzenie wolniej

Jednakże jeśli te sposoby nie przynoszą ulgi, warto skonsultować to z lekarzem w celu uzyskania bardziej skutecznej metody leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Zgaga w przełyku: Przyczyny, objawy i naturalne metody łagodzenia dolegliwości w przełyku

Zgaga w przełyku jest wynikiem wyżej wymienionej choroby refluksowej przełyku, która jest spowodowana cofaniem się treści żołądkowej do przełyku.

Objawy zgagi w przełyku mogą obejmować:

 • uczucie pieczenia i dyskomfortu w dolnej części klatki piersiowej
 • trudności w połykaniu
 • uczucie ucisku w przełyku

Istnieją jednak naturalne sposoby na łagodzenie objawów, takie jak podnoszenie łóżka lub redukowanie ilości tłustych i pikantnych potraw w diecie.

Dieta w chorobie refluksowej

Dieta odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu chorobą refluksową przełyku (GERD). Właściwa dieta może pomóc złagodzić objawy GERD, takie jak zgaga, pieczenie w klatce piersiowej i refluks kwasu żołądkowego. Oto ogólne zasady diety, które warto przestrzegać w przypadku GERD:

Unikaj potraw drażniących przełyk: Oto kilka potraw i napojów, które często wywołują objawy GERD i powinny być unikane:

 • Ostre i pikantne potrawy.
 • Tłuste potrawy i dania smażone.
 • Sosy i potrawy zawierające pomidory, takie jak sos pomidorowy.
 • Słodycze i desery, zwłaszcza te zawierające czekoladę i miętę.
 • Kawa, herbata, napoje gazowane i alkohol.
 • Cebula i czosnek.
 1. Ogranicz spożycie tłuszczów: Duża ilość tłuszczów w diecie może zwolnić opróżnianie żołądka i zwiększyć ryzyko refluksu. Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza nasyconych.
 2. Unikaj jedzenia tuż przed snem: Jedzenie przed pójściem spać może zwiększyć ryzyko refluksu. Ostatni posiłek lub przekąska powinny być spożywane co najmniej 2-3 godziny przed snem.
 3. Jedz mniejsze i częstsze posiłki: Zamiast trzech dużych posiłków, rozważ jedzenie mniejszych, bardziej częstych posiłków, aby uniknąć nadmiernego napełnienia żołądka.
 4. Unikaj picia dużych ilości płynów w trakcie posiłku: Nadmiar płynów może rozciągnąć żołądek i zwiększyć ryzyko refluksu. Picie wody podczas posiłku jest zwykle akceptowalne, ale unikaj picia dużych ilości napojów.
 5. Unikaj ubrań obcisłych: Ciasne ubrania mogą naciskać na brzuch i zwiększać ryzyko refluksu.
 6. Podniesienie głowy podczas snu: Jeśli masz zgagę głównie w nocy, podnieś głowę łóżka o kilka cali, aby utrzymać górną część ciała wyżej niż dolna.
 7. Żucie gumy bez cukru: Żucie gumy bez cukru może stymulować produkcję śliny, która pomaga neutralizować kwas żołądkowy.
 8. Warzywa i owoce: Wybieraj warzywa o niskiej zawartości kwasu, takie jak ziemniaki i marchewki. Unikaj owoców kwasowych, takich jak cytryny i pomarańcze.
 9. Chudy mięso: Jeśli spożywasz mięso, wybieraj chude źródła, takie jak kurczak, indyk lub ryby.
 10. Produkty mleczne: Wybieraj produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak jogurt naturalny.
 11. Przegryzki: Jeśli potrzebujesz przekąsek, wybieraj te o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak owoce, warzywa lub orzechy.
 12. Unikaj alkoholu i palenia papierosów: Zarówno alkohol, jak i palenie papierosów mogą osłabiać dolny zwieracz przełyku, co zwiększa ryzyko refluksu.

Pamiętaj, że dieta GERD może być dostosowywana do indywidualnych potrzeb i objawów. Warto również skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu opracowania spersonalizowanej diety, która pomoże w zarządzaniu objawami GERD i utrzymaniu zdrowego stylu życia. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić leki, aby pomóc w kontrolowaniu objawów GERD.

Zgaga jest powszechną dolegliwością, ale zmiana diety i stylu życia oraz naturalne metody pomagają złagodzić objawy. Jeśli jednak doświadczasz codziennej zgagi, warto skonsultować to z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy zdrowotne.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca