Na czym polega kriokomora? Kto powinien ją stosować i jak się do niej przygotować? Krioterapia jako wsparcie rehabilitacji. Na co pomaga krioterapia. Przebieg zabiegu w kriokomorze

Na czym polega kriokomora? Kto powinien ją stosować i jak się do niej przygotować? Krioterapia jako wsparcie rehabilitacji. Na co pomaga krioterapia. Przebieg zabiegu w kriokomorze

Sprawdź na czym polega kriokomora i kiedy ją stosować

Kriokomora - niska temperatura w terapii

Kriokomora to nowoczesne urządzenie medyczne, które wykorzystuje niską temperaturę do terapeutycznych celów. Podczas sesji w kriokomorze pacjent na krótki czas jest narażany na ekstremalnie niskie temperatury, które sięgają nawet -160 stopni Celsiusza. To z powodu możliwości wystąpienia różnych skutków ubocznych, takich jak poparzenia, korzystanie z kriokomory jest możliwe tylko pod nadzorem wykwalifikowanego personelu medycznego.

Jak się ubrać do sesji w kriokomorze?

Przed rozpoczęciem terapii w kriokomorze istotne jest odpowiednie ubranie się. Zwykle wymaga się, aby pacjent ubrany był w specjalne skafandry, rękawice, skarpety oraz maskę, które zapewnią pełną ochronę ciała i twarzy przed ekstremalną niską temperaturą. Warto pamiętać o tym, żeby nie posiadać żadnych metalowych przedmiotów przy sobie podczas sesji w kriokomorze, ponieważ mogą one powodować podrażnienia skóry przy kontakcie z niskimi temperaturami.

Częstotliwość korzystania z kriokomory - ile razy można poddać się tej terapii?

Częstotliwość korzystania z kriokomory zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz zaleceń lekarza. Zwykle terapia w kriokomorze jest stosowana jako seria sesji przez określony okres czasu. Może to być 10-20 sesji w cyklu, odbywających się raz dziennie lub kilka razy w tygodniu. Istnieją także przypadki, w których korzystanie z kriokomory jest rekomendowane jako terapia podtrzymująca, odbywająca się raz na jakiś czas w celu utrzymania efektów terapeutycznych.

Kriokomora - w jakich przypadkach może pomóc?

Kriokomora ma zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny i terapii. Oto niektóre z najczęstszych przypadków, w których korzystanie z kriokomory może być skuteczne:

 1. Leczenie urazów i bólów mięśniowych - niska temperatura stosowana w kriokomorze zapewnia efekt przeciwzapalny i przeciwbólowy, dlatego terapia ta może być skuteczna w przypadku urazów sportowych, stawów, bólu pleców czy wszelkiego rodzaju stanów zapalnych.

 2. Poprawa zdrowia i samopoczucia - terapia w kriokomorze może mieć pozytywny wpływ na ogólne zdrowie i samopoczucie, zwiększając energię, poprawiając nastrój i redukując objawy stresu oraz napięcia.

 3. Poprawa wydolności fizycznej - wielu sportowców korzysta z terapii w kriokomorze w celu przyśpieszenia regeneracji, zwiększenia wydolności i poprawy ogólnej kondycji fizycznej.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Czy kriokomora jest skuteczna w leczeniu przeziębienia?

Mimo że kriokomora może wydawać się idealnym sposobem na zwalczanie objawów przeziębienia, nie ma na to wystarczających dowodów naukowych. Osoby z infekcją dróg oddechowych lub innymi zakażeniami nie powinny korzystać z kriokomory, ponieważ niska temperatura może wpływać negatywnie na przebieg choroby. W przypadku objawów przeziębienia zaleca się klasyczne sposoby leczenia, takie jak odpoczynek, nawodnienie, a w razie potrzeby leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe.

Podsumowując, kriokomora to innowacyjne urządzenie medyczne, które wykorzystuje niską temperaturę w terapeutycznych celach. Terapia w kriokomorze może być pomocna w leczeniu urazów mięśniowych, poprawie ogólnego zdrowia i samopoczucia, oraz zwiększeniu wydolności fizycznej. W przypadku korzystania z kriokomory konieczne jest odpowiednie ubranie się oraz przestrzeganie zaleceń lekarza odnośnie częstotliwości i długości sesji.

Przeciwwskazania do krioterapii

Krioterapia to procedura medyczna polegająca na stosowaniu niskich temperatur w celu zamrożenia lub usunięcia nieprawidłowych tkanek, takich jak zmiany skórne lub zmiany przedrakowe na szyjce macicy. Choć krioterapia jest stosunkowo bezpieczną procedurą, istnieją pewne przeciwwskazania do jej przeprowadzenia. Przed zastosowaniem krioterapii lekarz oceni stan pacjenta i ewentualne przeciwwskazania. Oto niektóre z potencjalnych przeciwwskazań do krioterapii:

 1. Ciąża: Krioterapia nie jest zalecana w czasie ciąży, zwłaszcza w obszarze miednicy, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia tkanek i niekorzystnie wpływać na rozwijający się płód. Jeśli jest podejrzenie zmian przedrakowych u kobiety w ciąży, lekarz zazwyczaj opiera decyzję o leczeniu na korzyściach i ryzyku, a krioterapia jest stosowana tylko w wyjątkowych przypadkach.

 2. Obecność infekcji: Jeśli w obszarze, który ma być poddany krioterapii, występują aktywne infekcje lub stany zapalne, może to być przeciwwskazaniem do procedury. Zamrożenie tkanek może utrudniać leczenie infekcji lub prowadzić do powikłań.

 3. Niedawne zabiegi chirurgiczne lub manipulacje w obszarze miednicy: Jeśli pacjent przeszedł niedawno operacje lub zabiegi w obszarze miednicy, krioterapia może być odroczona, aby umożliwić pełne gojenie się tkanek.

 4. Nadwrażliwość lub alergie na substancje używane w krioterapii: Niektórzy pacjenci mogą być nadwrażliwi lub alergiczni na substancje chłodzące lub używane w trakcie krioterapii, takie jak skrobia czy azot ciekły. Przed przeprowadzeniem krioterapii lekarz powinien zbadać potencjalne reakcje alergiczne.

 5. Uszkodzenie lub odmrożenie skóry: Jeśli pacjent ma już uszkodzoną skórę w obszarze, który ma być poddany krioterapii, lekarz może rozważyć inne metody leczenia.

 6. Inne czynniki zdrowotne: Istnieją różne inne czynniki zdrowotne, takie jak choroby układu krążenia, które mogą stanowić przeciwwskazanie do krioterapii. Lekarz musi ocenić stan ogólny pacjenta i uwzględnić wszelkie inne schorzenia.

Warto podkreślić, że decyzja o przeprowadzeniu krioterapii zawsze jest dokładnie oceniana przez lekarza, który uwzględnia indywidualne okoliczności pacjenta i ewentualne przeciwwskazania. Jeśli masz pytania lub obawy dotyczące krioterapii, zalecam konsultację z lekarzem, który dokładnie wyjaśni, czy jest to odpowiednia metoda leczenia w Twoim przypadku i jakie mogą być ewentualne ryzyka.

Jak działa krioterapia?

Krioterapia to procedura medyczna, która wykorzystuje niskie temperatury do zamrożenia lub usunięcia nieprawidłowych tkanek, takich jak zmiany skórne lub zmiany przedrakowe. Istnieje kilka różnych metod krioterapii, ale zasada działania polega na kontrolowanym obniżeniu temperatury w obszarze poddanym leczeniu w celu uszkodzenia lub zniszczenia nieprawidłowych komórek. Oto kilka głównych metod krioterapii:

 1. Krioterapia gazem lub ciekłym azotem: Jest to najczęściej stosowana forma krioterapii. Lekarz używa specjalnego urządzenia, które zawiera gaz lub ciekły azot w niskiej temperaturze. Ten gaz jest bezpośrednio aplikowany na obszar leczony za pomocą aplikatora lub sondy. W wyniku kontaktu z niską temperaturą, tkanki zostają zamrożone. W rezultacie komórki rakowe lub nieprawidłowe tkanki umierają.
 2. Krioterapia ciekłym dwutlenkiem węgla: W tej metodzie stosuje się ciekły dwutlenek węgla, który jest wtryskiwany w zmiany skórne lub tkanki. Dwutlenek węgla jest znacznie chłodniejszy niż temperatura ciała, co powoduje zamrożenie i zniszczenie nieprawidłowych komórek.
 3. Krioterapia w leczeniu raka: W niektórych przypadkach krioterapia może być stosowana w leczeniu raka, zwłaszcza w początkowych stadiach choroby. W tym przypadku aplikuje się ciekły azot bezpośrednio na guza nowotworowego, co ma na celu zniszczenie komórek rakowych. Ta forma krioterapii jest bardziej skomplikowana i kontrolowana, aby uniknąć uszkodzenia okolicznych zdrowych tkanek.

Zasada działania krioterapii polega na skierowanym i kontrolowanym wykorzystaniu niskich temperatur, które powodują krystalizację wewnątrzkomórkową i uszkodzenie błony komórkowej. W rezultacie komórki nieprawidłowe lub komórki rakowe umierają, a organizm zaczyna proces usuwania martwych tkanek.

Krioterapia jest stosunkowo szybką procedurą i może być wykonywana w gabinecie lekarskim. Po zabiegu może wystąpić obrzęk, zaczerwienienie lub tworzenie się strupów w obszarze leczonym, ale te objawy zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni. Po krioterapii może być konieczne śledzenie i regularna kontrola przez lekarza w celu monitorowania postępu leczenia.

Warto zaznaczyć, że krioterapia ma różne zastosowania w medycynie, od usuwania zmian skórnych po leczenie zmian przedrakowych i raka. Decyzja o jej zastosowaniu zależy od rodzaju zmiany i jej lokalizacji oraz indywidualnych okoliczności pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca