Metody leczenia nietrzymania moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, stopnie, jak leczyć? 

Metody leczenia nietrzymania moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, stopnie, jak leczyć? 

Nietrzymanie moczu to powszechny problem, który może znacznie wpływać na jakość życia osób dotkniętych tą dolegliwością. Szczęśliwie istnieje wiele metod leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu nietrzymania moczu. W tym artykule omówimy różne metody leczenia nietrzymania moczu, zarówno te wykonywane w warunkach specjalistycznych, jak i domowe metody, które można samodzielnie zastosować.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - leczenie

W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, które jest najczęstszą formą nietrzymania moczu, istnieje kilka skutecznych metod leczenia. Jednym z nich jest trening mięśni dna miednicy. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, takie jak ćwiczenia Kegla, mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni, które kontrolują wypieracz pęcherza moczowego. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może prowadzić do poprawy kontroli nad oddawaniem moczu i zmniejszenia wycieku moczu podczas wysiłku. W przypadkach bardziej zaawansowanych, fizjoterapeuta może zalecić biofeedback, czyli technikę, która pozwala świadomie kontrolować mięśnie dna miednicy.

Kolejną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest farmakoterapia. Leki, takie jak estrogeny lub mirabegron, mogą być przepisane przez lekarza w celu zmniejszenia objawów nietrzymania moczu. Estrogeny pomagają wzmocnić tkanki wokół cewki moczowej u kobiet, natomiast mirabegron zwiększa pojemność pęcherza moczowego, co prowadzi do zmniejszenia częstości oddawania moczu.

W przypadku bardziej zaawansowanego wysiłkowego nietrzymania moczu, lekarz może zaproponować zabieg chirurgiczny. Jednym z najczęstszych zabiegów jest operacja korekcji zwieracza cewki moczowej, która ma na celu wzmocnienie mięśni kontrolujących wypieracz pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu - leczenie domowe

Oprócz leczenia specjalistycznego, istnieją również domowe metody, które mogą pomóc w opanowaniu nietrzymania moczu. Jednym z najważniejszych aspektów jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Unikanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia alkoholu i kofeiny, oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała mogą pomóc w zmniejszeniu objawów nietrzymania moczu.

Warto także zwrócić uwagę na wypróżnianie. Przewlekłe zaparcia mogą wpływać na funkcjonowanie mięśni dna miednicy i prowadzić do nietrzymania moczu. Stosowanie odpowiedniej diety bogatej w błonnik i picie odpowiedniej ilości wody mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej czynności jelit.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty - leczenie

Po operacji prostaty, która może prowadzić do nietrzymania moczu, lekarz może zalecić zastosowanie więzadeł mocujacych (ang. slings). Są to cienkie paski umieszczane pod cewką moczową, które podtrzymują cewkę i pomagają w kontrolowaniu nietrzymania moczu. Innym rozwiązaniem jest implantacja sztucznego zwieracza, który zamyka cewkę moczową i umożliwia kontrolowanie wypieracza pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu u starszej osoby - leczenie

W przypadku nietrzymania moczu u osób starszych, leczenie może być skomplikowane ze względu na inne schorzenia współistniejące. W takich przypadkach, oprócz podjęcia działań wymienionych wcześniej, lekarz może wprowadzić farmakoterapię lub zastosować zabiegi jak np. neuromodulacja nerwu sromowego (also called sacral neuromodulation), która pomaga zmniejszyć objawy nietrzymania moczu poprzez stymulację nerwu odpowiedzialnego za kontrolę pęcherza moczowego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - leczenie

W przypadku mężczyzn cierpiących na nietrzymanie moczu, przede wszystkim konieczne jest ustalenie przyczyny problemu. Jeśli przyczyną jest przerost prostaty, lekarz może zalecić farmakoterapię w celu zmniejszenia objawów. Jeśli farmakoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zalecane mogą być inne metody leczenia, takie jak zabiegi operacyjne czy procedury minimalnie inwazyjne, zarówno w celu zmniejszenia przerostu prostaty, jak i wzmocnienia mięśni kontrolujących wypieracz pęcherza moczowego.

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może znacząco wpływać na jakość życia. Istnieje wiele metod leczenia, zarówno specjalistycznych, jak i domowych, które mogą pomóc w kontrolowaniu nietrzymania moczu. Jeśli zmagasz się z tym problemem, zalecamy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednią strategię leczenia dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – stopnie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, znane również jako nietrzymanie moczu wysiłkowe (ang. stress urinary incontinence, SUI), to rodzaj nietrzymania moczu, które występuje podczas wykonywania czynności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej, takich jak kichanie, kaszlenie, śmiech, podnoszenie ciężarów czy wysiłek fizyczny. Stopnie wysiłkowego nietrzymania moczu pomagają określić nasilenie tego schorzenia i wpływają na wybór odpowiedniej metody leczenia. Stopnie te mogą być oceniane na podstawie ilości i częstotliwości wycieków moczu w różnych sytuacjach.

Istnieją różne skale i kryteria oceny stopni wysiłkowego nietrzymania moczu, ale jednym z powszechnie stosowanych jest skala używająca terminów "lekki", "umiarkowany" i "ciężki" stopień nietrzymania moczu. Oto ich krótkie opisy:

Lekki stopień:

 • Wycieki moczu występują sporadycznie lub tylko w określonych sytuacjach.
 • Może to obejmować niewielkie ilości moczu podczas kaszlu, kichania lub śmiechu.
 • Pacjentka może nie potrzebować wkładek lub podpasek w codziennym życiu.

Umiarkowany stopień:

 • Wycieki moczu są bardziej nasilone niż w przypadku lekkiego stopnia.
 • Pacjentka może doświadczać wycieków moczu podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie lub podnoszenie lekkich przedmiotów.
 • Wymagać może stosowania wkładek lub podpasek, aby zabezpieczyć się przed wyciekami.

Ciężki stopień:

 • To najbardziej nasilony stopień wysiłkowego nietrzymania moczu.
 • Pacjentka może doświadczać wycieków moczu nawet podczas wykonywania prostych czynności, jak wstawanie z łóżka czy podnoszenie przedmiotów.
 • Wymagać może regularnego stosowania wkładek lub podpasek, a nawet może być konieczne skonsultowanie się z lekarzem w celu rozważenia bardziej zaawansowanych form leczenia, takich jak terapia behawioralna, leki lub interwencje chirurgiczne.

Warto podkreślić, że każdy pacjent może doświadczać wysiłkowego nietrzymania moczu w inny sposób, dlatego ocena stopnia jest indywidualna i dokonywana przez lekarza na podstawie wywiadu, badania fizycznego i ewentualnych badań dodatkowych. Leczenie jest dostosowywane do stopnia nietrzymania moczu i potrzeb pacjentki. W związku z tym ważne jest konsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia najlepszego planu leczenia.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia

Nietrzymanie moczu z przepełnienia (ang. overflow incontinence) to rodzaj nietrzymania moczu, który występuje, gdy pęcherz jest nadmiernie wypełniony i nie jest w stanie utrzymać dalszego przyjmowania moczu, co prowadzi do wycieku niewielkich ilości moczu. Jest to spowodowane ograniczonym zdolnością pęcherza do opróżniania się w normalny sposób z powodu przeszkód lub zaburzeń w drogach moczowych. Główne przyczyny nietrzymania moczu z przepełnienia to:

 1. Przeszkody w drogach moczowych: Mogą to być np. kamienie nerkowe, guzy, zwężenia cewki moczowej czy inne fizyczne przeszkody, które utrudniają lub blokują przepływ moczu z pęcherza.
 2. Zaburzenia neurologiczne: Uszkodzenia nerwów odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza moczowego, takie jak uszkodzenia rdzenia kręgowego, neuropatia cukrzycowa czy choroby neurologiczne, mogą wpłynąć na funkcjonowanie pęcherza i prowadzić do nietrzymania moczu z przepełnienia.

Objawy nietrzymania moczu z przepełnienia mogą obejmować:

 • Ciągłą potrzebę oddawania moczu, nawet jeśli pęcherz nie jest w pełni napełniony.
 • Trudności w rozpoczęciu oddawania moczu.
 • Wycieki moczu, które są zazwyczaj niewielkie, często bez uczucia potrzeby oddania moczu.

Leczenie nietrzymania moczu z przepełnienia zależy od przyczyny i jest ukierunkowane na rozwiązanie problemu, który prowadzi do nadmiernego napełnienia pęcherza. Obejmuje to:

 1. Usunięcie przeszkody: Jeśli problemem jest fizyczna przeszkoda w drogach moczowych, może być konieczna interwencja chirurgiczna w celu usunięcia lub rozwiązania tej przeszkody.
 2. Leczenie zaburzeń neurologicznych: W przypadku uszkodzenia nerwów, leczenie polega na próbie przywrócenia prawidłowej kontroli pęcherza moczowego poprzez leczenie choroby neurologicznej lub stosowanie terapii, które pomagają kontrolować nietrzymanie moczu.
 3. Pustywanie pęcherza: W niektórych przypadkach, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie opróżnić pęcherza, może być konieczne wykorzystanie cewnika lub innych technik, aby regularnie opróżniać pęcherz.

Leczenie nietrzymania moczu z przepełnienia jest indywidualizowane i wymaga konsultacji z lekarzem, który może dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu i ustalić odpowiedni plan terapeutyczny. Warto również unikać ignorowania tego typu problemów, ponieważ może to prowadzić do poważnych komplikacji i infekcji układu moczowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca