Mammografia - kiedy wykonuje się to badanie i jak się przygotować? Mammografia – jak wygląda badanie? Przygotowanie do mammografii. Rak piersi. Samobadanie piersi. W jakim wieku należy się badać i wykonać pierwsze badanie? Jak się przygotować do badania? 

Mammografia - kiedy wykonuje się to badanie i jak się przygotować? Mammografia – jak wygląda badanie? Przygotowanie do mammografii. Rak piersi. Samobadanie piersi. W jakim wieku należy się badać i wykonać pierwsze badanie? Jak się przygotować do badania? 

Sprawdź wszystkie ważne informacje o mammografii niezbędne dla twojego zdrowia

Mammografia - na czym polega?

Mammografia jest badaniem obrazowym stosowanym w diagnostyce chorób piersi, takich jak nowotwory złośliwe i łagodne zmiany. Polega ona na wykonywaniu specjalnych zdjęć rentgenowskich piersi, które pozwalają lekarzom ocenić ich strukturę i wykryć ewentualne nieprawidłowości. Mammografia jest obecnie najskuteczniejszą metodą do wczesnego wykrywania raka piersi, które może zwiększyć szanse na skuteczne leczenie i wyleczenie.

Jak się przygotować do mammografii?

Przygotowanie do mammografii jest dość proste i nie wymaga specjalnych działań ze strony pacjentki. Oto kilka wskazówek, jak się przygotować do badania mammograficznego:

 1. Należy ubrać się w wygodne ubrania, które łatwo zdjąć z górnej części ciała. Papierową koszulkę satynową można otrzymać w gabinecie mammografii, ale wielu pacjentek preferuje własne ubrania.
 2. Unikaj używania dezodorantów, perfum lub talku w okolicy piersi. Niektóre składniki tych produktów mogą wpływać na jakość obrazów mammograficznych, dlatego ważne jest, aby w dniu badania nie używać ich.
 3. Jeśli jesteś w ciąży lub podejrzewasz ciążę, powiadom o tym personel medyczny przed wykonaniem badania. W przypadku ciąży mammografia może być nieodpowiednia, dlatego konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia innej metody diagnostycznej.

Ile trwa mammografia?

Samo wykonanie mammografii jest bardzo szybkie i trwa zazwyczaj kilka minut. Podczas badania pacjentka zostaje poproszona o zdjęcie ubrań z górnej części ciała i odwiedzenie specjalnie przystosowanego aparatu do mammografii. Piersi są delikatnie umieszczone na płycie aparatu, a druga płyta zostaje zastosowana, aby delikatnie ścisnąć piersi i utrzymać je w miejscu podczas wykonania zdjęć. W tym czasie technik radiologiczny wykonuje kilka zdjęć w różnych pozycjach, aby uzyskać kompletne obrazy piersi.

Ile się czeka na wynik mammografii?

Czas oczekiwania na wynik mammografii może się różnić w zależności od miejsca, w którym wykonywane jest badanie. W niektórych przypadkach wynik jest dostępny niemal natychmiastowo, podczas gdy w innych przypadkach może być konieczne poczekanie kilku dni. W każdym przypadku lekarz, który wykonuje mammografię, powinien poinformować pacjentkę, jak długo może trwać oczekiwanie na ostateczny wynik. Jeśli wynik jest niejednoznaczny lub podejrzany, może być konieczne skierowanie pacjentki na dalsze badania, takie jak biopsja, w celu ustalenia diagnozy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wskazania do wykonywania mammografii

Wytyczne dotyczące wykonywania mammografii różnią się w zależności od kraju i organizacji zdrowotnej. Ogólnie jednak istnieją pewne wskazania, które wskazują na potrzebę wykonania mammografii. Oto kilka najważniejszych wskazań:

 1. Rutynowe badanie przesiewowe: Kobiety w wieku 40 lat i powyżej często są zalecane do regularnego wykonywania mammografii jako badania przesiewowego w celu wczesnego wykrycia raka piersi.
 2. Obecność symptomów i nieprawidłowości: Jeśli pacjentka doświadcza jakichkolwiek nieprawidłowości w piersiach, takich jak guzki, wydzielina z brodawki lub zmiany skórne, może być zalecane wykonanie mammografii w celu dokładnej oceny.
 3. Wywiad rodzinny: Kobiety, które mają wywiad rodzinny z rakiem piersi, szczególnie w młodym wieku lub chorobami genetycznymi predysponującymi do raka piersi, mogą być zalecane do regularnych mammografii w młodszym wieku.

W każdym przypadku to lekarz, na podstawie indywidualnego ryzyka i historii pacjentki, decyduje o potrzebie wykonania mammografii.

W którym dniu cyklu wykonać badanie mammograficzne?

Badanie mammograficzne najlepiej wykonywać w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego, czyli od 5. do 14. dnia od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jest to zalecane ze względu na to, że w drugiej połowie cyklu może występować obrzęk i napięcie piersi, co może wpływać na wyniki badania mammograficznego. Ponadto, w pierwszej połowie cyklu stężenie hormonów jest niższe, a gruczoły piersiowe są bardziej rozluźnione, dzięki czemu obraz uzyskany na mammografii jest bardziej czytelny i precyzyjny. Jeśli nie jesteśmy pewne, w którym dniu cyklu powinniśmy wykonać badanie, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętajmy, że regularne wykonywanie mammografii jest kluczowe dla wczesnego wykrywania raka piersi i może znacznie zwiększyć szanse na skuteczną terapię i wyleczenie. 

Które kobiety powinny robić mammografię - grupa ryzyka zachorowania na raka piersi

Mammografia jest badaniem, które ma na celu wykrycie zmian w tkance piersi, w tym potencjalnych oznak raka. W związku z tym, istnieje grupa kobiet, które powinny regularnie przeprowadzać to badanie ze względu na zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Przede wszystkim są to kobiety w wieku 50-74 lat, gdyż w tej grupie wiekowej ryzyko choroby jest największe. Ponadto, kobiety, które miały członków rodziny (matkę, siostrę czy córkę) z rakiem piersi, mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na tę chorobę. Ważne jest także, czy wcześniej występowały jakiekolwiek zmiany w tkance piersi, takie jak torbiele lub guzki. Inne czynniki ryzyka obejmują wcześniejsze narażenie na promieniowanie piersi, przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej, wcześniejszą ekspozycję na estrogeny (na przykład wcześniejszą miesiączkę czy późniejszą menopauzę) oraz otyłość po menopauzie. Dlatego właśnie te kobiety powinny regularnie robić mammografię, aby wczesne zdiagnozowanie ewentualnego raka piersi miało miejsce i mogła rozpocząć się odpowiednia terapia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca