Litotrypsja - czym jest i jak się do niej przygotować? ESWL - litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Rozbijanie kamieni nerkowych ESWL

Litotrypsja - czym jest i jak się do niej przygotować? ESWL - litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Rozbijanie kamieni nerkowych ESWL

Ciągłe bóle brzucha, pieczenie podczas oddawania moczu, a także krwiomocz to objawy, które mogą sugerować obecność kamicy nerkowej lub pęcherzykowej. Kamienie te zwykle eliminuje się poprzez operację litotrypsji. Operacja ta jest stosunkowo bezpieczna, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i nadzoru lekarskiego. W tym artykule dowiesz się, czym jest litotrypsja, jak się do niej przygotować oraz jak długo potrwa proces rekonwalescencji.

Czym jest litotrypsja?

Litotrypsja jest operacją stosowaną w celu usunięcia kamieni nerkowych lub pęcherzykowych. Polega ona na rozbiciu kamienia za pomocą fal uderzeniowych, które generuje specjalny aparat. Efektywnością tej metody objęte są kamienie o średnicy do około dwóch centymetrów, chociaż niekiedy może być konieczna dodatkowa interwencja chirurgiczna.

Kiedy litotrypsja jest konieczna?

Litotrypsja jest stosowana w przypadku kamieni, które nie mogą zostać usunięte za pomocą diety, leków czy innych metod, takich jak sterczowanie cewki moczowej. Kamienie, które jak dotąd nie przyniosły zwiększonego zagrożenia, powinny być leczone zachowawczo, ale lekarz zdecyduje o konieczności litotrypsji, jeśli zaczynają one powodować problemy zdrowotne.

Przebieg litotrypsji

Jak przebiega zabieg litotrypsji?

Przed zabiegiem, lekarz zazwyczaj zaleci wykonanie badania moczu oraz krwi, w celu ustalenia kondycji pacjenta. Wykonuje się również badanie USG, w którym określa się ilość i wielkość kamieni, jakie leżą w dróg moczowych.

Litotrypsja przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Pacjent leży na specjalnym stole, a aparatura do litotrypsji zainstalowana jest nad nim. Następnie lekarz wprowadza specjalną rurkę do dróg moczowych, a za jej pomocą aparat rozbija kamienie falami uderzeniowymi. Po całym procesie kamienie drobnią się na mniejsze, a następnie wydostają się naturalnie z ciała.

Czy litotrypsja jest bolesna?

Zabieg litotrypsji jest stosunkowo bezbolesny dzięki podaniu znieczulenia. Nie jest wykluczone, że pacjent może poczuć delikatny dyskomfort podczas aplikowania fal uderzeniowych, ale z reguły nie jest to zbyt niekomfortowe. Może wystąpić również niewielkie krwawienie w dróg moczowych, ale objawy te zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach.

Jakie są możliwe powikłania litotrypsji?

Litotrypsja jest stosunkowo bezpieczna, ale jak każda interwencja medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęstszymi powikłaniami są:

 • Ból brzucha
 • Wymioty i nudności
 • Krwawienie w drogach moczowych
 • Zakażenie dróg moczowych
 • Obecność krwi w moczu

Pacjenci z nieprawidłowymi skłonnościami krwawieniowymi powinni być ostrożni, ponieważ istnieje ryzyko znacznego krwawienia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co można oczekiwać po litotrypsji?

Po przeprowadzeniu litotrypsji pacjent zazwyczaj musi pozostać w szpitalu na dodatkowym dniu lub dwóch, do czasu, gdy jego stan zdrowia będzie stabilny. Podczas pobytu w szpitalu pacjenci muszą mieć nadzór lekarski i przyjmować leki przeciwbólowe. Wyczuwający delikatny ból po zabiegu może przetrwać przez kilka dni po zabiegu.

Większość pacjentów jest w stanie wrócić do swoich codziennych czynności w ciągu kilku dni do tygodnia po zabiegu, w zależności od rodzaju pracy lub obowiązków, jakie wykonują.

Po zabiegu pacjenci powinni pić dużo płynów, aby zwiększyć diurezę, co ułatwi proces wydalania pozostałości kamieni z organizmu.

Podsumowanie

Litotrypsja to procedura służąca do usuwania kamieni nerkowych lub pęcherzykowych za pomocą fal uderzeniowych. Operacja ta jest stosunkowo bezpieczna, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i nadzoru lekarskiego. Lekarz zdecyduje o stosowaniu tej metody, jeśli kamienie utrudniają funkcjonowanie moczowe lub powodują powodu zakażenia. Jak każda operacja, litotrypsja niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Niemniej jednak, po odpowiedniej opiece medycznej, większość pacjentów może wrócić do swoich działań codziennych w krótkim czasie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca