Litotrypsja - czym jest i jak się do niej przygotować? ESWL - litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Rozbijanie kamieni nerkowych ESWL

Litotrypsja - czym jest i jak się do niej przygotować? ESWL - litotrypsja falą uderzeniową generowaną pozaustrojowo. Rozbijanie kamieni nerkowych ESWL

Ciągłe bóle brzucha, pieczenie podczas oddawania moczu, a także krwiomocz to objawy, które mogą sugerować obecność kamicy nerkowej lub pęcherzykowej. Kamienie te zwykle eliminuje się poprzez operację litotrypsji. Operacja ta jest stosunkowo bezpieczna, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania i nadzoru lekarskiego. W tym artykule dowiesz się, czym jest litotrypsja, jak się do niej przygotować oraz jak długo potrwa proces rekonwalescencji.

Czym jest litotrypsja?

Litotrypsja jest operacją stosowaną w celu usunięcia kamieni nerkowych lub pęcherzykowych. Polega ona na rozbiciu kamienia za pomocą fal uderzeniowych, które generuje specjalny aparat. Efektywnością tej metody objęte są kamienie o średnicy do około dwóch centymetrów, chociaż niekiedy może być konieczna dodatkowa interwencja chirurgiczna.

Kiedy litotrypsja jest konieczna?

Litotrypsja jest stosowana w przypadku kamieni, które nie mogą zostać usunięte za pomocą diety, leków czy innych metod, takich jak sterczowanie cewki moczowej. Kamienie, które jak dotąd nie przyniosły zwiększonego zagrożenia, powinny być leczone zachowawczo, ale lekarz zdecyduje o konieczności litotrypsji, jeśli zaczynają one powodować problemy zdrowotne.

Przebieg litotrypsji

Jak przebiega zabieg litotrypsji?

Przed zabiegiem, lekarz zazwyczaj zaleci wykonanie badania moczu oraz krwi, w celu ustalenia kondycji pacjenta. Wykonuje się również badanie USG, w którym określa się ilość i wielkość kamieni, jakie leżą w dróg moczowych.

Litotrypsja przeprowadzana jest pod znieczuleniem ogólnym lub miejscowym. Pacjent leży na specjalnym stole, a aparatura do litotrypsji zainstalowana jest nad nim. Następnie lekarz wprowadza specjalną rurkę do dróg moczowych, a za jej pomocą aparat rozbija kamienie falami uderzeniowymi. Po całym procesie kamienie drobnią się na mniejsze, a następnie wydostają się naturalnie z ciała.

Czy litotrypsja jest bolesna?

Zabieg litotrypsji jest stosunkowo bezbolesny dzięki podaniu znieczulenia. Nie jest wykluczone, że pacjent może poczuć delikatny dyskomfort podczas aplikowania fal uderzeniowych, ale z reguły nie jest to zbyt niekomfortowe. Może wystąpić również niewielkie krwawienie w dróg moczowych, ale objawy te zwykle ustępują samoistnie po kilku dniach.

Jakie są możliwe powikłania litotrypsji?

Litotrypsja jest stosunkowo bezpieczna, ale jak każda interwencja medyczna, wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęstszymi powikłaniami są:

 • Ból brzucha
 • Wymioty i nudności
 • Krwawienie w drogach moczowych
 • Zakażenie dróg moczowych
 • Obecność krwi w moczu

Pacjenci z nieprawidłowymi skłonnościami krwawieniowymi powinni być ostrożni, ponieważ istnieje ryzyko znacznego krwawienia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co można oczekiwać po litotrypsji?

Po przeprowadzeniu litotrypsji pacjent zazwyczaj musi pozostać w szpitalu na dodatkowym dniu lub dwóch, do czasu, gdy jego stan zdrowia będzie stabilny. Podczas pobytu w szpitalu pacjenci muszą mieć nadzór lekarski i przyjmować leki przeciwbólowe. Wyczuwający delikatny ból po zabiegu może przetrwać przez kilka dni po zabiegu.

Większość pacjentów jest w stanie wrócić do swoich codziennych czynności w ciągu kilku dni do tygodnia po zabiegu, w zależności od rodzaju pracy lub obowiązków, jakie wykonują.

Po zabiegu pacjenci powinni pić dużo płynów, aby zwiększyć diurezę, co ułatwi proces wydalania pozostałości kamieni z organizmu.

Podsumowanie

Litotrypsja to procedura służąca do usuwania kamieni nerkowych lub pęcherzykowych za pomocą fal uderzeniowych. Operacja ta jest stosunkowo bezpieczna, ale wymaga odpowiedniego przygotowania i nadzoru lekarskiego. Lekarz zdecyduje o stosowaniu tej metody, jeśli kamienie utrudniają funkcjonowanie moczowe lub powodują powodu zakażenia. Jak każda operacja, litotrypsja niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Niemniej jednak, po odpowiedniej opiece medycznej, większość pacjentów może wrócić do swoich działań codziennych w krótkim czasie.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca