Lipidogram (cholesterol i trójglicerydy) – norma, interpretacja wyników badań o czym świadczą podwyższone trójglicerydy

Lipidogram (cholesterol i trójglicerydy) – norma, interpretacja wyników badań o czym świadczą podwyższone trójglicerydy

Trójglicerydy (triglicerydy) są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ich poziom nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ pojawia się wówczas ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale również rozwoju stanu zapalnego trzustki i ostrego zapalenia trzustki.

Poziom Trójglicerydów a interpretacja wyników - jaka jest norma? Podwyższone trójglicerydy. O czym świadczą podwyższone trójglicerydy? Interpretacja wyników badań

Wynik badania trójglicerydów - badanie poziomu. Czym są trójglicerydy?

Wynik badania trójglicerydów jest miarą ilości trójglicerydów, czyli tłuszczów, obecnych we krwi. Trójglicerydy są jednym z podstawowych składników tłuszczów w organizmie, które są wykorzystywane jako źródło energii. Badanie poziomu trójglicerydów jest często przeprowadzane w celu oceny ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa czy udar mózgu. Wysokie poziomy trójglicerydów mogą być związane z otyłością, niezdrową dietą, nadużywaniem alkoholu, cukrzycą oraz niektórymi chorobami genetycznymi. Wartości referencyjne dla trójglicerydów mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego ważne jest skonsultowanie wyniku z lekarzem w celu interpretacji i ewentualnego podjęcia działań w celu utrzymania zdrowego poziomu trójglicerydów.

Ich nadmiar znacznie podnosi ryzyko zawału serca. Sprawdź, jakie są normy dla trójglicerydów w badaniu biochemicznym i czym grozi podwyższony poziom trójglicerydów we krwi.

Poziom trójglicerydów we krwi

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu we krwi. Nazywane są również trójglicerydami lub w skrócie TG. Trójglicerydy składają się z trzech kwasów tłuszczowych przyłączonych do cząsteczki glicerolu (cukru prostego) i służą jako ważna forma magazynowania energii dla organizmu. Po spożyciu pokarmu zawierającego węglowodany, białko i/lub tłuszcz, układ trawienny rozkłada go na mniejsze składniki, które przedostają się do krwiobiegu przez jelita. Składniki te obejmują glukozę (cukier), aminokwasy (budulec białka), kwasy tłuszczowe i cholesterol - wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne każdej komórce naszego ciała!

Wątroba pobiera te małe cząsteczki z innych części ciała i przekształca je w większe cząsteczki zwane "VLDL", które zawierają dużo trójglicerydów wraz z estrami cholesterolu (inny rodzaj tłuszczu). Cząsteczki VLDL następnie opuszczają wątrobę przez naczynia krwionośne, gdzie przemieszczają się po innych narządach, w tym mięśniach lub tkance tłuszczowej, zanim ostatecznie zostaną przekształcone z powrotem w glukozę przez komórki mięśniowe, gdy są potrzebne do produkcji energii podczas sesji treningowych!

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Interpretacja wyników trójglicerydów - wysokie trójglicerydy a funkcjonowanie organizmu

 • Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu występującego we krwi.
 • Wysoki poziom trójglicerydów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.
 • Niski poziom trójglicerydów może być spowodowany przez niektóre leki i schorzenia, takie jak:
 • niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy)
 • choroby wątroby, takie jak marskość wątroby lub zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B lub C; alkoholizm; niedożywienie; głód (dieta głodowa lub post)

Poziom trójglicerydów i interpretacja wyników

Trójglicerydy to rodzaj tłuszczu we krwi. Są one powszechnie związane z chorobami serca i mogą być wysokie lub niskie, w zależności od stanu zdrowia.

Poziom trójglicerydów mierzony jest w miligramach na decylitr (mg/dL), co znane jest również jako milimole na litr (mmol/L). Normalny zakres dla zdrowych osób dorosłych wynosi mniej niż 150 mg/dl, ale nie ma jednej idealnej liczby dla każdego - zależy to od wieku i płci, a także innych czynników, takich jak dieta i nawyki związane z ćwiczeniami.

Niski poziom trójglicerydów - o czym świadczą?

Niski poziom trójglicerydów, zwanych również triglicerydami, we krwi może świadczyć o różnych czynnikach. Jednym z głównych powodów niskiego poziomu trójglicerydów jest zdrowy styl życia, w tym regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jednak niskie trójglicerydy mogą również być wynikiem niektórych stanów chorobowych, takich jak niedobór odżywienia, niedoczynność tarczycy, niedobór hormonów płciowych, choroby wątroby czy zaburzenia wchłaniania tłuszczów. Ponadto, stosowanie niektórych leków, takich jak statyny stosowane w leczeniu wysokiego cholesterolu, może również obniżać poziom trójglicerydów. W przypadku niskiego poziomu trójglicerydów warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny i ewentualnego dalszego postępowania.

Choroba niedokrwienna serca

Choroba niedokrwienna serca, znana również jako choroba wieńcowa, jest stanem, w którym niedobór krwi dotyczy mięśnia sercowego. Jest to najczęstsza forma choroby serca i wynika z zwężenia lub zablokowania tętnic wieńcowych, które dostarczają krew do serca. Głównym objawem choroby niedokrwiennej serca jest ból lub ucisk w klatce piersiowej, zwany dusznicą bolesną. Może on występować podczas wysiłku fizycznego lub stresu i ustępuje po odpoczynku. Inne objawy mogą obejmować duszność, zmęczenie, niestabilność emocjonalną oraz nudności. Choroba niedokrwienna serca może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawał serca, niestabilna dławica bolesna czy niewydolność serca. W przypadku podejrzenia choroby niedokrwiennej serca ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dokładnej diagnozy i ustalenia optymalnego planu leczenia.

Normalny lub granicznie wysoki poziom trójglicerydów

Normalny lub granicznie wysoki poziom trójglicerydów definiuje się jako 0,4 do 1,7 mmol/l. Wysoki poziom trójglicerydów wynosi 5 mmol/l lub więcej i może być związany ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

Trójglicerydy (triglicerydy) są istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak ich poziom nie powinien być zbyt wysoki, ponieważ pojawia się wówczas ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, ale również rozwoju stanu zapalnego trzustki i ostrego zapalenia trzustki.

Wysoki poziom trójglicerydów

Wysoki poziom trójglicerydów jest oznaką zespołu metabolicznego, cukrzycy, chorób serca i wątroby. Mogą być również oznaką choroby trzustki.W przypadku problemów z trzustką niezmiernie ważna jest również odpowiednia dieta trzustkowa.

Wynik badania trójglicerydów jest miarą ilości tłuszczów obecnych we krwi i często przeprowadza się je w celu oceny ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Wysokie poziomy trójglicerydów mogą być związane z otyłością, niezdrową dietą, nadużywaniem alkoholu, cukrzycą oraz niektórymi chorobami genetycznymi. Wartości referencyjne dla trójglicerydów mogą się różnić w zależności od laboratorium, dlatego ważne jest skonsultowanie wyniku z lekarzem w celu interpretacji i podjęcia odpowiednich działań w utrzymaniu zdrowego poziomu trójglicerydów. Trójglicerydy są ważnym składnikiem tłuszczów we krwi i służą jako źródło energii dla organizmu. Zarówno niski, jak i wysoki poziom trójglicerydów może być związany z różnymi schorzeniami i stanami zdrowia, dlatego istotne jest monitorowanie i odpowiednie leczenie w przypadku odstępstw od normy.

Czy twoje zdrowie naprawdę jest dla ciebie najważniejsze ?

Dowiedz się więcej z unikalnych autorskich szkoleń, które znajdziesz na pierwszej w Polsce platformie edukacyjnej o zdrowiu - Bez Tabletek. 

Dołącz już dziś w cenie jednej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Jak dbać o wzrok podczas pracy biurowej?

Sprawdzone metody ochrony oczu podczas pracy biurowej przy komputerze. Wpływ światła niebieskiego na narząd wzroku. Jak dbać o wzrok i unikać suchych i zaczerwienionych oczu?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca