bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Lewatywa w domu. Jak zrobić lewatywę w domu?

Blog healthcare

Lewatywa w domu. Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywa to metoda leczenia, która polega na wprowadzeniu płynu do jelita grubego w celu oczyszczenia organizmu lub podania leków. Ta terapeutyczna technika stosowana jest w różnych dziedzinach medycyny, w tym gastrologii, ginekologii i proktologii. W tej publikacji wyjaśniamy czym jest lewatywa i do czego służy, jakie są jej rodzaje i w jakich przypadkach jest zalecana.

Spis treści

 1. Czym jest lewatywa?
 2. Co to lewatywa? Poznaj podstawowe informacje na temat tej procedury
 3. Co to jest lewatywa? Wyjaśnienie tej terapeutycznej techniki
 4. Co to znaczy lewatywa? Poznaj jej znaczenie i cel
 5. Co to jest lewatywa i jak się ją wykonuje? Praktyczny przewodnik po tej procedurze
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Jak zrobić lewatywę w domu?
 8. Lewatywa z kawy - wskazania, przepis, przeciwwskazania
 9. Instrukcja wykonania lewatywy
 10. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Czym jest lewatywa?

Wyjaśniamy Lewatywa to medyczna procedura polegająca na wprowadzeniu płynu do odbytu w celu oczyszczenia jelit. Jest ona wykorzystywana w różnych sytuacjach, takich jak zaparcia, zatrucia pokarmowe, przygotowanie do niektórych badań medycznych czy zabiegów chirurgicznych. Podczas lewatywy ciecz jest wprowadzana za pomocą specjalnego urządzenia do odbytu i dalej do jelit. Głównym celem lewatywy jest usunięcie toksyn, resztek jedzenia, niezbędnych substancji, które zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jelit. Procedura może być przeprowadzana przez lekarza lub samodzielnie, w domu, przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego celu zestawów. Lewatywa może być nieco niekomfortowa, ale jest to bezbolesny proces. Przed przystąpieniem do przeprowadzenia lewatywy ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który oceni, czy procedura jest odpowiednia w danym przypadku, oraz udzieli odpowiednich wskazówek dotyczących jej wykonania. 

Co to lewatywa? Poznaj podstawowe informacje na temat tej procedury

Lewatywa to terapeutyczna procedura, która polega na podawaniu płynów do jelita grubego za pomocą specjalnego wlewu. Ta metoda leczenia wykorzystywana jest w celu oczyszczenia jelit lub podania leków. Lewatywa jest przeciwwskazana u osób z przewlekłymi chorobami jelit, hemoroidami lub niedrożnością jelit.

Co to jest lewatywa? Wyjaśnienie tej terapeutycznej techniki

Lewatywa to metoda higieniczna stosowana w celu usunięcia nagromadzonego kału z jelit lub przygotowania do badań diagnostycznych jelit, takich jak kolonoskopia. Lewatywa może również być stosowana w leczeniu zaparć i chorób jelitowych.

W lewacie stosowane są różne rodzaje płynów, takie jak woda, sól fizjologiczna, roztwory ziołowe lub leki. Dobór rodzaju płynu zależy od celu lewatywy i wskazań medycznych. Lewatwa może być przeprowadzana w warunkach szpitalnych lub w domu pod opieką specjalisty.

Co to znaczy lewatywa? Poznaj jej znaczenie i cel

Lewatywa jest stosowana w celu oczyszczenia jelit lub podania leków. Procedura ta polega na wprowadzeniu płynu do jelita grubego za pomocą rurki wlewu, która jest podawana przez odbyt. Wprowadzany płyn działa drażniąco na ścianki jelita, co powoduje pobudzenie perystaltyki i wydalanie kału z jelit. Lewatywa ma również działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, co może pomóc w leczeniu chorób jelitowych.

Co to jest lewatywa i jak się ją wykonuje? Praktyczny przewodnik po tej procedurze

Przygotowanie do domowej lewatywy zależy od rodzaju lewatywy i wskazań medycznych. Przed przystąpieniem do zabiegu należy przygotować specjalny wlew i płyn, który będzie podawany do jelita grubego. Lewatwa wymaga również opróżnienia jelit, co można osiągnąć poprzez doustne podanie preparatu oczyszczającego jelita lub wstrzyknięcie roztworu oczyszczającego za pomocą kroplówki.

Podczas lewatywy należy leżeć na boku lub plecach i wprowadzić rurkę wlewu do odbytu. Następnie stopniowo wprowadza się płyn do jelita, kontrolując jego ilość i tempo podawania. Po podaniu płynu zawartość jelita jest wydzielana wraz z kałem, co przyczynia się do oczyszczenia jelit i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zrobić lewatywę w domu?

Lewatywa jest procedurą medyczną, która polega na wprowadzeniu płynu do jelita grubego w celu oczyszczenia go. Chociaż lewatywa najczęściej jest wykonywana w warunkach medycznych, istnieje możliwość wykonania jej w domu. Istnieją różne sposoby na wykonanie lewatywy w domu, jednak ważne jest przestrzeganie środków ostrożności, aby uniknąć ewentualnych powikłań. Najważniejszym elementem lewatywy jest zastosowanie odpowiedniego płynu, takiego jak sól fizjologiczna lub środki chemiczne dostępne w aptekach. Płyn można wprowadzać do jelita za pomocą specjalnego urządzenia, zwanego lewatywą, lub za pomocą zwykłej strzykawki. W przypadku braku doświadczenia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed wykonaniem lewatywy w domu. Lewatywa może być skutecznym sposobem na oczyszczenie jelit, jednak jej wykonywanie w domu wymaga ostrożności i staranności. 

Lewatywa z kawy - wskazania, przepis, przeciwwskazania

Lewatywa z kawy, znana również jako hydrokolonoterapia, jest procedurą, która polega na wprowadzeniu płynu do jelit w celu oczyszczenia i oczywistego usunięcia toksyn z organizmu. Wskazaniami do przeprowadzenia lewatywy z kawy są przede wszystkim problemy z trawieniem, zaparcia, bóle brzucha, biegunki, wzdęcia oraz nadmierne gromadzenie się toksyn w organizmie. Przepis na lewatywę z kawy jest prosty: 2-4 łyżki kawy rozpuszczalnej rozpuszcza się w ciepłej wodzie, a następnie mieszanka ta jest wprowadzana do jelit przy użyciu specjalnej zabawki lewatywnej. Przeciwwskazaniami do lewatywy z kawy są przede wszystkim choroby jelitowe, uszkodzenia jelit, poważne problemy zdrowotne i wrażliwość na kofeinę. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed przeprowadzeniem lewatywy z kawy, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań ani ryzyka dla zdrowia. 

Instrukcja wykonania lewatywy

Instrukcja wykonania lewatywy jest relatywnie prosta. Pierwszym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego roztworu. W tym celu, potrzebne będą specjalne kubki na lewatywę, które można zakupić w aptece. Następnie, do kubka należy wlać ciepłą wodę - optymalnie o temperaturze 37-38 °C. Można dodać również soli fizjologicznej w celu zwiększenia skuteczności lewatywy. Po przygotowaniu roztworu, należy pozycjonować się w wygodnym miejscu, najczęściej na łóżku lub wanience. Następnie, moczymy końcówkę lewatywy w roztworze i delikatnie wprowadzamy ją do odbytu. Nie należy forsować wprowadzania lewatywy - należy to zrobić łagodnie i powoli. Gdy lewatywa znajduje się w odbycie, należy powoli wypchnąć zawartość kubka, zachowując relaksujący oddech. Po wypchnięciu zawartości, pozostawiamy końcówkę na chwilę, a następnie delikatnie ją wyjmujemy. Po zakończeniu lewatywy, warto odpocząć przez pewien czas i unikać wysiłku fizycznego. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz