Kwas gamma-aminomasłowy - jak działa suplementacja GABA i kto powinien ją stosować? GABA | Kwas γ-aminomasłowy   

Kwas gamma-aminomasłowy - jak działa suplementacja GABA i kto powinien ją stosować? GABA | Kwas γ-aminomasłowy   

Kwas gamma-aminomasłowy (GABA) to substancja, która pełni istotną rolę w organizmie. Istnieje coraz większe zainteresowanie suplementacją GABA, zwłaszcza w kontekście poprawy jakości snu i redukcji stresu. W tym artykule omówimy czym jest GABA, jakie są jej korzystne właściwości, jak dobrze stosować suplementację, a także w jakich przypadkach nie jest zalecana.

GABA - co to jest?

GABA to kwas gamma-aminomasłowy, który występuje naturalnie w mózgu i pełni rolę neuroprzekaźnika. GABA jest związana z funkcjonowaniem układu nerwowego, wpływając na przesyłanie sygnałów pomiędzy neuronami. Zwiększenie poziomu GABA w organizmie może wpłynąć na redukcję stresu, poprawę nastroju, a także na lepszą jakość snu.

Kwas gamma-aminomasłowy - działanie

GABA wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne poprzez hamowanie aktywności neuronów w mózgu. Dlatego GABA jest uważana za naturalny środek przeciwlękowy i przeciwdepresyjny. Poprawia ona nasz nastrój, wpływa na kwestie związane ze stresem, estetyką snu oraz namysłem.

Suplementacja GABA - kiedy warto?

Suplementacja GABA może być korzystna dla osób, które borykają się z zaburzeniami snu, stresu i cierpią na problemy związane z nastrojem. Ponadto GABA pomaga w walce z niepokojem i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi.

Suplementacja GABA na sen - czy to działa?

Badania potwierdziły, że GABA przyczynia się do skrócenia czasu zasypiania, a także wpływa na poprawę jakości snu. Dzieje się tak, ponieważ GABA hamuje aktywność neuronów i przyczynia się do zmniejszenia naszego stresu. Dzięki temu, jesteśmy bardziej rozluźnieni i zrelaksowani przed snem.

Jak suplementować GABA?

GABA występuje w różnych formach suplementów diety, np. tabletkach, kapsułkach, a także jako proszek do rozpuszczania. Dawkowanie GABA zależy od wielu czynników, takich jak wiek, waga ciała, płeć i stan zdrowia. Zazwyczaj zaleca się stosowanie od 250 do 500 mg dziennie, podzielonych na 2-3 dawki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Kwas gamma-aminomasłowy - suplementacja

Suplementacja GABA może być korzystna dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego, jeśli zostanie dobrze zastosowana. Wskazane jest porozmawianie o suplementacji z lekarzem lub farmaceutą, którzy pomogą dobrać optymalną dawkę i formę suplementu.

Wady i zalety suplementacji GABA

Zalety suplementacji GABA to przede wszystkim jej działanie na poprawę nastroju, redukcję stresu, poprawę jakości snu oraz walce z niepokojem i zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi. Wady suplementacji GABA to m.in: uwarunkowania zdrowotne, takie jak padaczka, leki nasenne i alkohol, które mogą wpływać na poziom GABA w organizmie.

GABA - Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazania do suplementacji GABA to m.in: ciąża i karmienie piersią, zaburzenia neurologiczne, samoistne nadciśnienie tętnicze i choroby serca. Skutki uboczne suplementacji mogą obejmować bóle brzucha, zawroty głowy, kołatanie serca i zmęczenie. Dlatego przed rozpoczęciem suplementacji GABA należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy można rozważyć suplementację kwasem gamma-aminomasłowym?

Kwas gamma-aminomasłowy, znany jako GABA (gamma-aminobutyric acid), to naturalnie występujący neuroprzekaźnik w mózgu, który pełni rolę hamującą i pomaga regulować aktywność neuronalną. Chociaż suplementacja GABA jest dostępna, jej skuteczność i bezpieczeństwo wciąż są przedmiotem badań. Oto kilka przypadków, w których suplementacja GABA może być rozważana:

  1. Zaburzenia lękowe i stres: GABA jest związane z redukcją aktywności neuronów, co może wpływać na spadek lęku i stresu. W niektórych przypadkach, u niektórych osób, suplementacja GABA może pomagać w łagodzeniu objawów lękowych.
  2. Bezsenność: GABA ma właściwości uspokajające, dlatego niektórzy ludzie stosują suplementację w celu poprawy jakości snu. Jednakże, wpływ suplementacji GABA na sen jest wciąż badany i nie jest pewne, czy działa ona w ten sposób u każdego.
  3. Poprawa nastroju: W badaniach laboratoryjnych GABA wykazuje wpływ na stymulację receptora GABA, co może wpłynąć na poprawę nastroju. Jednak skuteczność tej suplementacji w poprawie nastroju u ludzi nie jest jednoznacznie udowodniona.
  4. Zaburzenia koncentracji: W niektórych badaniach sugeruje się, że GABA może wpłynąć na poprawę koncentracji i funkcji poznawczych. Jednak potrzeba dalszych badań, aby jednoznacznie potwierdzić te efekty.

Warto jednak podkreślić, że GABA ma trudności z przenikaniem do mózgu ze względu na barierę krew-mózg. To oznacza, że suplementacja GABA może niekoniecznie prowadzić do znacznego wzrostu poziomów GABA w mózgu. Wiele komercyjnych suplementów GABA nie zostało dostatecznie zbadanych pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa.

Jeśli rozważasz suplementację GABA, zawsze zaleca się konsultację z lekarzem. Istnieją również inne metody naturalnego zwiększenia poziomu GABA w organizmie, takie jak aktywność fizyczna, techniki oddechowe i medytacja na sen, które mogą być bardziej bezpieczne i skuteczne w poprawie zdolności relaksacyjnych i regulacyjnych.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca