Kolposkopia - co to za badanie i kiedy je wykonać? Jak się przygotować do kolposkopii. Kolposkopia (badanie ginekologiczne). Jak przebiega badanie kolposkopowe? Kolposkopia - badanie szyjki macicy 

Kolposkopia - co to za badanie i kiedy je wykonać? Jak się przygotować do kolposkopii. Kolposkopia (badanie ginekologiczne). Jak przebiega badanie kolposkopowe? Kolposkopia - badanie szyjki macicy 

Kolposkopia to specjalistyczne badanie, które jest wykonywane w celu dokładnego zbadania szyjki macicy, pochwowych ścianek i sromu. Jest to rutynowe, nieinwazyjne badanie, które pozwala lekarzowi dokładnie ocenić kondycję tkanek i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Kolposkopia - czym jest i jak przebiega badanie?

Kolposkopia polega na badaniu narządów płciowych kobiety za pomocą kolposkopu - specjalnego mikroskopu zwiększającego obraz. Przed rozpoczęciem badania pacjentka zostaje umieszczona na specjalnym ginekologicznym fotelu, podobnie jak w przypadku badania ginekologicznego.

Lekarz, z wykorzystaniem kolposkopu, bada uważnie szyjkę macicy, pochwowe ścianki oraz srom. Kolposkop może być wyposażony w różne filtry światła, które pomagają w wykrywaniu nieprawidłowości. W przypadku stwierdzenia podejrzanych lub nieprawidłowych zmian, lekarz może podjąć decyzję o pobraniu wycinków tkanek do dalszej analizy.

Całe badanie kolposkopowe jest zazwyczaj bezbolesne, chociaż niektóre kobiety mogą odczuwać niewielkie dyskomfortowe uczucie podczas wkładania wziernika pochwowego.

Zła cytologia, dobra kolposkopia - jakie są zalecenia?

Kolposkopia jest często zalecana w przypadkach, gdy wynik badania cytologicznego (tzw. Pap test) wskazuje na potencjalne nieprawidłowości. Jeśli wynik cytologii jest niejasny, wykonywane jest dodatkowe badanie kolposkopowe, aby dokładniej ocenić i zidentyfikować ewentualne zmiany.

Badanie kolposkopowe może wykryć zmiany, takie jak erytroplazję, leukoplazję, a także brodawki powstałe w wyniku infekcji wirusem HPV. Wykrycie tych zmian jest istotne, ponieważ pozwala na podjęcie odpowiednich działań w celu zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy.

Kolposkopia w przypadku zakażenia wirusem HPV

Wirus HPV jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego, jeśli kobieta ma dodatni wynik badania na obecność wirusa HPV, zaleca się wykonanie badania kolposkopowego w celu dokładnej oceny kondycji narządów płciowych. Kolposkopia pozwala na wykrycie i monitorowanie wszelkich zmian, które mogą być związane z infekcją wirusem HPV.

Kolposkopia z pobraniem wycinków - kiedy jest wykonywana?

W niektórych przypadkach, gdy lekarz zauważy nieprawidłowości podczas badania kolposkopowego, może zdecydować się na pobranie wycinków tkanek do dalszej analizy. Ten proceder, znany jako biopsja, pozwala na dokładne zbadanie tkanek pod mikroskopem i ustalenie ich charakteru. Biopsja jest zwykle wykonywana w przypadku stwierdzenia podejrzanych zmian w szyjce macicy lub innych obszarach narządów płciowych.

Jest to rutynowe procedura, która zazwyczaj jest wykonywana w czasie badania kolposkopowego. W momencie pobierania wycinków może wystąpić krótkotrwałe uczucie dyskomfortu lub bólu, ale jest to zazwyczaj łagodne i przemijające.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Przygotowanie do kolposkopii - co należy wiedzieć?

Przygotowanie do badania kolposkopowego jest zwykle proste i nie wymaga specjalnych działań ze strony pacjentki. W celu uzyskania najlepszych wyników, zaleca się unikanie stosowania kremów, dezodorantów i tamponów w dniu badania, ponieważ mogą one wpływać na jakość obrazu podczas kolposkopii.

Kobiety powinny również poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, suplementach diety lub innych czynnikach, które mogą mieć wpływ na wynik badania.

Jak przebiega badanie kolposkopowe?

Badanie kolposkopowe to specjalistyczne badanie ginekologiczne, które pozwala lekarzowi dokładnie ocenić szyjkę macicy, pochewkę i okoliczne tkanki, w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości, takich jak zmiany przedrakowe lub rak szyjki macicy. Badanie to jest często wykonywane u pacjentek, u których wynik cytologii (Pap test) był nieprawidłowy. Oto ogólny przebieg badania kolposkopowego:

 1. Przygotowanie: Badanie kolposkopowe nie wymaga specjalnego przygotowania, ale zaleca się unikanie stosunków płciowych, używania tamponów i stosowania środków do higieny intymnej przez co najmniej 24 godziny przed badaniem, ponieważ te czynniki mogą wpłynąć na wyniki.
 2. Umieszczenie w pozycji badawczej: Pacjentka zdejmuje spodnie i bieliznę dolną i kładzie się na ginekologicznym fotelu badawczym w pozycji koleniowo-łokciowej. Położenie to umożliwia lekarzowi łatwiejsze dostęp do obszaru badanego.
 3. Wprowadzenie do pochwy: Lekarz zaczyna od standardowego badania ginekologicznego, w którym używa spekulum do rozszerzenia pochwy i uzyskania dostępu do szyjki macicy. To pozwala na bezpośrednie oglądanie szyjki macicy.
 4. Kolposkop: Lekarz używa kolposkopu, który to przyrząd jest podobny do dużej lupy z jasnym źródłem światła, aby dokładnie obejrzeć szyjkę macicy i okoliczne tkanki. Kolposkop umożliwia lekarzowi ocenę kształtu, koloru i struktury tkanek.
 5. Nanoszenie roztworu: Czasami lekarz może nałożyć na szyjkę macicy roztwór kwasu octowego (octanu etylu) lub Lugola (roztwór jodu). To pomaga w uwidocznieniu ewentualnych nieprawidłowości na szyjce macicy i okolicznych tkankach.
 6. Ocenianie: Lekarz ocenia wizualnie szyjkę macicy i tkanki okoliczne podczas oglądania przez kolposkop. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, takich jak nieprawidłowe naczynia krwionośne, plamy, białawe zmiany lub inne podejrzane obszary, może być pobrana próbka tkanki (biopsja) w celu dokładniejszej oceny.
 7. Zakończenie badania: Po zakończeniu badania kolposkopowego, lekarz wyjmuje spekulum i pacjentka może się ubrać.

Wynik badania kolposkopowego może pomóc w określeniu, czy dalsze badania lub leczenie są konieczne. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, lekarz może zlecić biopsję lub inne badania diagnostyczne w celu dokładniejszej oceny. Ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, w tym kolposkopii i cytologii, w celu monitorowania zdrowia szyjki macicy i wczesnego wykrywania ewentualnych zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy.

Kolposkopia – wskazania

Kolposkopia to specjalistyczne badanie ginekologiczne, które jest zwykle przeprowadzane, gdy istnieje podejrzenie lub obecność pewnych nieprawidłowości w obszarze szyjki macicy i okolicznych tkanek. Wskazania do przeprowadzenia badania kolposkopowego obejmują:

 1. Nieprawidłowy wynik cytologii (Pap testu): Jest to jedno z najczęstszych wskazań do kolposkopii. Jeśli wynik cytologii wskazuje na obecność nieprawidłowych komórek na szyjce macicy (np. ASCUS, LSIL, HSIL), lekarz może zalecić kolposkopię w celu dokładniejszej oceny i zidentyfikowania ewentualnych zmian przedrakowych.
 2. Obecność brodawek genitalnych: Kolposkopia może być używana do dokładniejszej oceny brodawek genitalnych wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w obszarze szyjki macicy, pochwy lub odbytu.
 3. Nieprawidłowe wyniki testu HPV: Pozytywny wynik testu HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) może skłonić lekarza do przeprowadzenia kolposkopii w celu sprawdzenia, czy są obecne zmiany na szyjce macicy lub w okolicznych tkankach.
 4. Nietypowe objawy lub krwawienie:​​ Jeśli pacjentka zgłasza nietypowe objawy, takie jak nieprawidłowe krwawienie poza menstruacją, krwawienie po stosunku płciowym, ból lub inne dolegliwości w obszarze miednicy, kolposkopia może być stosowana w celu zidentyfikowania źródła tych objawów.
 5. Historia choroby nowotworowej: Osoby, które miały historię raka szyjki macicy lub innych nowotworów narządów płciowych, mogą podlegać rutynowym badaniom kolposkopowym w celu monitorowania ewentualnych nawrotów lub zmian nowotworowych.
 6. Kontrola po leczeniu: Po leczeniu zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy, kolposkopia może być stosowana w celu oceny wyników leczenia i sprawdzenia, czy nie ma nawrotów.
 7. Zaplanowane badania przesiewowe: W niektórych przypadkach lekarz może zlecić kolposkopię jako część zaplanowanych badań przesiewowych w celu monitorowania zdrowia szyjki macicy i zapobiegania raku.

Warto podkreślić, że kolposkopia jest procedurą diagnostyczną, która umożliwia dokładniejszą ocenę stanu szyjki macicy i okolicznych tkanek. W wyniku badania lekarz może zdecydować o dalszych krokach, takich jak pobranie biopsji lub innych procedur, w zależności od wyników kolposkopii. Jeśli masz wskazania do przeprowadzenia kolposkopii, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który wskaże odpowiedni plan diagnostyczny i leczniczy.

Kolposkopia jest specjalistycznym badaniem, które pozwala lekarzowi dokładnie zbadać kondycję narządów płciowych kobiety. Jest szczególnie zalecana w przypadku nieprawidłowych wyników cytologii lub obecności infekcji wirusem HPV. Badanie kolposkopowe jest zazwyczaj bezbolesne i może prowadzić do pobrania wycinków do dalszej analizy, jeśli wystąpią nieprawidłowości. W celu uzyskania najlepszych wyników, pacjentka powinna zastosować proste zalecenia dotyczące przygotowania do badania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kiedy nie można robić botoksu?

Kiedy nie można robić botoksu?

Botoks, czyli jad kiełbasiany, znajduje swoje zastosowanie w wielu obszarach, a jednym z nich jest medycyna estetyczna. Wstrzyknięcie tej substancji pozwala na poprawienie elastyczności skóry i wygładzenie nieestetycznych zmarszczek. Botoks nie zawsze jednak jest wskazany. Dlaczego?

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Jakie leki na ból zęba? Domowe sposoby i środki bez recepty

Zarówno przy słabszym, jak i silnym bólu zęba normalne funkcjonowanie może być bardzo utrudnione. W takich sytuacjach można sięgnąć po dostępne bez recepty środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym - zwłaszcza przy słabszym bólu. W wielu przypadkach domowe sposoby okażą się jednak niewystarczające - każda uciążliwa dolegliwość wymaga bezzwłocznej konsultacji z lekarzem. 

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Jak wygląda brzuch kortyzolowy ( brzuch stresowy)?

Dowiedz się, jak rozpoznać i pozbyć się brzucha kortyzolowego (stresowego) - skutku przewlekłego stresu. Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową - redukcja masy ciała?

Jak zmniejszyć tkankę tłuszczową? Dowiedz się, jak skutecznie zredukować tkankę tłuszczową i spalić tłuszcz podczas zdrowego odchudzania.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca