bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Kolonoskopia - wskazania do badania, przebieg i możliwe powikłania. Kolonoskopia – wskazania. Powikłania po kolonoskopii. Jak przygotować się do badania?

Blog healthcare

Kolonoskopia - wskazania do badania, przebieg i możliwe powikłania. Kolonoskopia – wskazania. Powikłania po kolonoskopii. Jak przygotować się do badania?

Dowiedz się wszystkiego co najważniejsze o kolonoskopii

Spis treści

 1. Wskazania do kolonoskopii - kiedy udać się na badanie?
 2. Przygotowanie do kolonoskopii
 3. Kolonoskopia - przebieg badania. Przebieg kolonoskopii
 4. Kolonoskopia - czy boli?
 5. Kolonoskopia - ze znieczuleniem, czy bez?
 6. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 7. Ile trwa badanie kolonoskopii? Ile trwa kolonoskopia?
 8. Jakie choroby wykrywa się za pomocą kolonoskopii?
 9. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 10. Jakie mogą być negatywne skutki kolonoskopii? Powikłania po kolonoskopii

Wskazania do kolonoskopii - kiedy udać się na badanie?

Kolonoskopia jest diagnostycznym badaniem endoskopowym, które pozwala na wizualizację wewnętrznej powierzchni jelita grubego. Jest to ważne narzędzie w diagnostyce chorób jelit, takich jak polipy, zapalenie jelita grubego czy rak jelita grubego. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach warto udać się na kolonoskopię:

 • Osoby, które mają objawy sugerujące obecność zaburzeń jelitowych, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień

 • Osoby, które mają wysokie ryzyko rozwoju raka jelita grubego z powodu czynników takich jak: wiek powyżej 50 lat, obecność polipów jelita grubego w przeszłości, choroby zapalne jelit w wywiadzie rodzinnym, rodzinną historię raka jelita grubego lub występowanie specyficznych chorób dziedzicznych.

 • Osoby, u których wcześniejsze badania przesiewowe (np. test na obecność krwi utajonej w kale) wykazały nieprawidłowości

 • Osoby, u których wykonano RTG z kontrastem jelitowym, który wskazał na możliwość obecności zmian nowotworowych lub polipów

Jeśli masz któreś z powyższych wskazań, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu omówienia korzyści i ewentualnego terminu wykonania badania.

Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii jest kluczowym etapem procedury endoskopowej, która umożliwia dokładne badanie jelita grubego. Przed przystąpieniem do badania pacjent musi podjąć kilka ważnych kroków w celu przygotowania jelita do kolonoskopii. Przede wszystkim, pacjent musi przestrzegać diety niskobłonnikowej przez kilka dni przed planowanym badaniem. Oznacza to unikanie pokarmów takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Przed kolonoskopią, zazwyczaj na dzień przed badaniem, pacjent musi również oczyścić jelito poprzez przyjmowanie specjalnych roztworów lub pigułek przeczyszczających. Te substancje powodują całkowite wypłukanie jelita, co umożliwia lekarzowi dokładniejszą wizualizację. Przygotowanie do kolonoskopii może być dość nieprzyjemne, ale jest niezbędne, aby uzyskać dokładne wyniki badania i zapewnić jak największe bezpieczeństwo pacjenta. 

Kolonoskopia - przebieg badania. Przebieg kolonoskopii

Kolonoskopia jest przeprowadzana przez lekarza specjalizującego się w endoskopii, zwłaszcza w gastroenterologii. Procedura jest zazwyczaj przeprowadzana w specjalistycznym centrum medycznym.

Przed rozpoczęciem badania, zostaniesz poproszony o przygotowanie jelita. Zazwyczaj wymaga to przyjęcia specjalnej diety oraz poddania się oczyszczeniu jelit, aby umożliwić lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego.

Sama kolonoskopia wykonuje się za pomocą cienkiego, giętkiego endoskopu, który ma na końcu kamerę. Endoskop jest wprowadzany przez odbyt i powoli przesuwany przez całą długość jelita grubego. Podczas tego procesu, lekarz może dokładnie przyjrzeć się ścianom jelita grubego i szukać wszelkich nieprawidłowości, takich jak polipy czy zmiany nowotworowe.

Jeśli podczas badania zostanie zlokalizowany polip lub inne podejrzane zmiany, lekarz może podjąć natychmiastowe działania, takie jak usunięcie polipa do dalszej analizy laboratoryjnej lub biopsji. Kolonoskopia jest zazwyczaj przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, aby zapewnić komfort pacjenta.

Kolonoskopia - czy boli?

Wiele osób obawia się bólu związanego z kolonoskopią. Ważne jest jednak zrozumienie, że badanie zazwyczaj nie powinno być bolesne. Przed wykonaniem procedury, lekarz zazwyczaj podaje lek znieczulający w celu złagodzenia ewentualnego dyskomfortu wynikającego z wprowadzenia endoskopu. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort lub ucisk podczas przesuwania endoskopu, ale większość osób wyraża odczucie minimalnego dyskomfortu.

Kolonoskopia - ze znieczuleniem, czy bez?

Kolonoskopia może być przeprowadzana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Decyzja o rodzaju znieczulenia zależy od kilku czynników, takich jak preferencje pacjenta, kondycja zdrowotna, a także rozległość badania.

W przypadku znieczulenia miejscowego, lekarz zastosuje środek znieczulający w obszarze odbytu, co poprawi komfort podczas wprowadzania endoskopu. Jeśli pacjent preferuje znieczulenie ogólne, będzie potrzebny anestezjolog, który będzie monitorować stan pacjenta i zapewnić komfort podczas całej procedury.

Decyzję odnośnie znieczulenia powinien podjąć lekarz wspólnie z pacjentem, uwzględniając indywidualne preferencje oraz stan zdrowia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile trwa badanie kolonoskopii? Ile trwa kolonoskopia?

Czas trwania badania kolonoskopii zależy od kilku czynników, takich jak umiejętności lekarza oraz zakres badania. Zazwyczaj procedura trwa około 30-60 minut. Powinno się jednak zarezerwować więcej czasu, aby zapewnić dokładne przeprowadzenie badania i ewentualne działania lekarza w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Jakie choroby wykrywa się za pomocą kolonoskopii?

Kolonoskopia jest cennym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia wykrycie i ocenę wielu chorób jelitowych. Oto niektóre z nich:

 • Polipy jelita grubego: Polipy są najczęstszymi zmianami, które można zidentyfikować podczas kolonoskopii. Niektóre polipy mogą być łagodne, ale inne mogą mieć potencjał złośliwości. Usunięcie polipów podczas kolonoskopii może zapobiec rozwojowi raka jelita grubego.
 • Rak jelita grubego : Kolonoskopia jest uważana za jedno z najważniejszych narzędzi w wykrywaniu raka jelita grubego. Badanie pozwala na wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna: Kolonoskopia jest stosowana do monitorowania stanu zapalnego jelit u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, co pozwala na wczesne wykrywanie zaostrzeń lub pogorszenia się stanu zdrowia.
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: Kolonoskopia pomaga w ocenie stopnia zapalenia jelita grubego u pacjentów z tą chorobą, co jest istotne w monitorowaniu skuteczności leczenia i wykrywaniu ewentualnych powikłań.

Jakie mogą być negatywne skutki kolonoskopii? Powikłania po kolonoskopii

Podobnie jak w przypadku większości procedur medycznych, kolonoskopia może wiązać się z pewnymi ryzykami i możliwymi powikłaniami. Oto niektóre z nich:

 • Krwawienie: Po usunięciu polipów, może wystąpić niewielkie krwawienie z miejsca usunięcia. W większości przypadków jest to łagodne i samoistnie ustępuje, ale w niektórych sytuacjach może wymagać dodatkowej opieki medycznej.
 • Infekcja: Istnieje minimalne ryzyko infekcji po kolonoskopii, zwłaszcza jeśli w trakcie badania usunięto polipy lub przeprowadzono biopsję. Jednak to ryzyko jest zazwyczaj niskie.
 • Perforacja jelita: Bardzo rzadko, podczas kolonoskopii może wystąpić perforacja jelita, czyli przerwanie jego ściany. Jest to powikłanie poważne, ale bardzo mało prawdopodobne.
 • Reakcje na znieczulenie: U niektórych pacjentów mogą wystąpić reakcje na zastosowane leki znieczulające. Dlatego istotne jest poinformowanie lekarza o ewentualnych alergiach lub reakcjach na wcześniejsze badania z zastosowaniem znieczulenia.

Warto pamiętać, że korzyści z przeprowadzenia kolonoskopii zazwyczaj przewyższają ryzyko powikłań. Lekarz przeprowadzający badanie dokładnie omówi z pacjentem wszystkie możliwe skutki uboczne i ryzyko powikłań przed przystąpieniem do procedury.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz