Kolonoskopia - wskazania do badania, przebieg i możliwe powikłania. Kolonoskopia – wskazania. Powikłania po kolonoskopii. Jak przygotować się do badania?

Kolonoskopia - wskazania do badania, przebieg i możliwe powikłania. Kolonoskopia – wskazania. Powikłania po kolonoskopii. Jak przygotować się do badania?

Dowiedz się wszystkiego co najważniejsze o kolonoskopii

Wskazania do kolonoskopii - kiedy udać się na badanie?

Kolonoskopia jest diagnostycznym badaniem endoskopowym, które pozwala na wizualizację wewnętrznej powierzchni jelita grubego. Jest to ważne narzędzie w diagnostyce chorób jelit, takich jak polipy, zapalenie jelita grubego czy rak jelita grubego. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach warto udać się na kolonoskopię:

 • Osoby, które mają objawy sugerujące obecność zaburzeń jelitowych, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień

 • Osoby, które mają wysokie ryzyko rozwoju raka jelita grubego z powodu czynników takich jak: wiek powyżej 50 lat, obecność polipów jelita grubego w przeszłości, choroby zapalne jelit w wywiadzie rodzinnym, rodzinną historię raka jelita grubego lub występowanie specyficznych chorób dziedzicznych.

 • Osoby, u których wcześniejsze badania przesiewowe (np. test na obecność krwi utajonej w kale) wykazały nieprawidłowości

 • Osoby, u których wykonano RTG z kontrastem jelitowym, który wskazał na możliwość obecności zmian nowotworowych lub polipów

Jeśli masz któreś z powyższych wskazań, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu omówienia korzyści i ewentualnego terminu wykonania badania.

Przygotowanie do kolonoskopii

Przygotowanie do kolonoskopii jest kluczowym etapem procedury endoskopowej, która umożliwia dokładne badanie jelita grubego. Przed przystąpieniem do badania pacjent musi podjąć kilka ważnych kroków w celu przygotowania jelita do kolonoskopii. Przede wszystkim, pacjent musi przestrzegać diety niskobłonnikowej przez kilka dni przed planowanym badaniem. Oznacza to unikanie pokarmów takich jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Ważne jest również picie odpowiedniej ilości płynów, aby uniknąć odwodnienia. Przed kolonoskopią, zazwyczaj na dzień przed badaniem, pacjent musi również oczyścić jelito poprzez przyjmowanie specjalnych roztworów lub pigułek przeczyszczających. Te substancje powodują całkowite wypłukanie jelita, co umożliwia lekarzowi dokładniejszą wizualizację. Przygotowanie do kolonoskopii może być dość nieprzyjemne, ale jest niezbędne, aby uzyskać dokładne wyniki badania i zapewnić jak największe bezpieczeństwo pacjenta. 

Kolonoskopia - przebieg badania. Przebieg kolonoskopii

Kolonoskopia jest przeprowadzana przez lekarza specjalizującego się w endoskopii, zwłaszcza w gastroenterologii. Procedura jest zazwyczaj przeprowadzana w specjalistycznym centrum medycznym.

Przed rozpoczęciem badania, zostaniesz poproszony o przygotowanie jelita. Zazwyczaj wymaga to przyjęcia specjalnej diety oraz poddania się oczyszczeniu jelit, aby umożliwić lekarzowi dokładne obejrzenie wnętrza jelita grubego.

Sama kolonoskopia wykonuje się za pomocą cienkiego, giętkiego endoskopu, który ma na końcu kamerę. Endoskop jest wprowadzany przez odbyt i powoli przesuwany przez całą długość jelita grubego. Podczas tego procesu, lekarz może dokładnie przyjrzeć się ścianom jelita grubego i szukać wszelkich nieprawidłowości, takich jak polipy czy zmiany nowotworowe.

Jeśli podczas badania zostanie zlokalizowany polip lub inne podejrzane zmiany, lekarz może podjąć natychmiastowe działania, takie jak usunięcie polipa do dalszej analizy laboratoryjnej lub biopsji. Kolonoskopia jest zazwyczaj przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, aby zapewnić komfort pacjenta.

Kolonoskopia - czy boli?

Wiele osób obawia się bólu związanego z kolonoskopią. Ważne jest jednak zrozumienie, że badanie zazwyczaj nie powinno być bolesne. Przed wykonaniem procedury, lekarz zazwyczaj podaje lek znieczulający w celu złagodzenia ewentualnego dyskomfortu wynikającego z wprowadzenia endoskopu. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać pewien dyskomfort lub ucisk podczas przesuwania endoskopu, ale większość osób wyraża odczucie minimalnego dyskomfortu.

Kolonoskopia - ze znieczuleniem, czy bez?

Kolonoskopia może być przeprowadzana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i ogólnym. Decyzja o rodzaju znieczulenia zależy od kilku czynników, takich jak preferencje pacjenta, kondycja zdrowotna, a także rozległość badania.

W przypadku znieczulenia miejscowego, lekarz zastosuje środek znieczulający w obszarze odbytu, co poprawi komfort podczas wprowadzania endoskopu. Jeśli pacjent preferuje znieczulenie ogólne, będzie potrzebny anestezjolog, który będzie monitorować stan pacjenta i zapewnić komfort podczas całej procedury.

Decyzję odnośnie znieczulenia powinien podjąć lekarz wspólnie z pacjentem, uwzględniając indywidualne preferencje oraz stan zdrowia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ile trwa badanie kolonoskopii? Ile trwa kolonoskopia?

Czas trwania badania kolonoskopii zależy od kilku czynników, takich jak umiejętności lekarza oraz zakres badania. Zazwyczaj procedura trwa około 30-60 minut. Powinno się jednak zarezerwować więcej czasu, aby zapewnić dokładne przeprowadzenie badania i ewentualne działania lekarza w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Jakie choroby wykrywa się za pomocą kolonoskopii?

Kolonoskopia jest cennym narzędziem diagnostycznym, które umożliwia wykrycie i ocenę wielu chorób jelitowych. Oto niektóre z nich:

 • Polipy jelita grubego: Polipy są najczęstszymi zmianami, które można zidentyfikować podczas kolonoskopii. Niektóre polipy mogą być łagodne, ale inne mogą mieć potencjał złośliwości. Usunięcie polipów podczas kolonoskopii może zapobiec rozwojowi raka jelita grubego.
 • Rak jelita grubego : Kolonoskopia jest uważana za jedno z najważniejszych narzędzi w wykrywaniu raka jelita grubego. Badanie pozwala na wczesne rozpoznanie zmian nowotworowych i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna: Kolonoskopia jest stosowana do monitorowania stanu zapalnego jelit u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna, co pozwala na wczesne wykrywanie zaostrzeń lub pogorszenia się stanu zdrowia.
 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: Kolonoskopia pomaga w ocenie stopnia zapalenia jelita grubego u pacjentów z tą chorobą, co jest istotne w monitorowaniu skuteczności leczenia i wykrywaniu ewentualnych powikłań.

Jakie mogą być negatywne skutki kolonoskopii? Powikłania po kolonoskopii

Podobnie jak w przypadku większości procedur medycznych, kolonoskopia może wiązać się z pewnymi ryzykami i możliwymi powikłaniami. Oto niektóre z nich:

 • Krwawienie: Po usunięciu polipów, może wystąpić niewielkie krwawienie z miejsca usunięcia. W większości przypadków jest to łagodne i samoistnie ustępuje, ale w niektórych sytuacjach może wymagać dodatkowej opieki medycznej.
 • Infekcja: Istnieje minimalne ryzyko infekcji po kolonoskopii, zwłaszcza jeśli w trakcie badania usunięto polipy lub przeprowadzono biopsję. Jednak to ryzyko jest zazwyczaj niskie.
 • Perforacja jelita: Bardzo rzadko, podczas kolonoskopii może wystąpić perforacja jelita, czyli przerwanie jego ściany. Jest to powikłanie poważne, ale bardzo mało prawdopodobne.
 • Reakcje na znieczulenie: U niektórych pacjentów mogą wystąpić reakcje na zastosowane leki znieczulające. Dlatego istotne jest poinformowanie lekarza o ewentualnych alergiach lub reakcjach na wcześniejsze badania z zastosowaniem znieczulenia.

Warto pamiętać, że korzyści z przeprowadzenia kolonoskopii zazwyczaj przewyższają ryzyko powikłań. Lekarz przeprowadzający badanie dokładnie omówi z pacjentem wszystkie możliwe skutki uboczne i ryzyko powikłań przed przystąpieniem do procedury.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca