Jonoforeza - na czym polega? Zastosowanie jonoforezy. Jonoforeza – na czym polega terapia? Jonoforeza – co to jest? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu? Czym jest jonoforeza z perspektywy pacjenta? 

Jonoforeza - na czym polega? Zastosowanie jonoforezy. Jonoforeza – na czym polega terapia? Jonoforeza – co to jest? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu? Czym jest jonoforeza z perspektywy pacjenta? 

Czy kiedykolwiek słyszałeś o jonoforezie i zastanawiałeś się, czym dokładnie jest i jak działa? W tym artykule dowiesz się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby zrozumieć tę procedurę. Omówimy także jej zastosowanie w różnych przypadkach oraz jak możesz przeprowadzać terapię samodzielnie w domu.

Jonoforeza - co to jest i jak działa?

Jonoforeza to procedura, która wykorzystuje prąd elektryczny do wprowadzania leków lub substancji aktywnych w głąb tkanek organizmu. Działa na zasadzie elektroforezy, czyli przemieszczania jonów w cieczy pod wpływem pola elektrycznego.

Podczas jonoforezy, elektrody są umieszczone na skórze i przewodzą prąd elektryczny, który stymuluje ruch jonów w cieczy ustrojowej. To z kolei pozwala na przenikanie leków przez skórę lub błony śluzowe w określone miejsce w organizmie.

Przeciwwskazania do jonoforezy - kiedy nie stosować?

Mimo wielu korzyści, jonoforeza nie jest odpowiednia dla wszystkich pacjentów. Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem terapii.

Przeciwwskazania do jonoforezy obejmują:

 • uszkodzenia skóry lub otwarte rany w obszarze leczenia
 • alergie na substancje stosowane w jonoforezie
 • obecność metalowych implantów w obszarze leczenia
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • ciążę

Przed rozpoczęciem terapii jonoforezowej, zawsze skonsultuj się z kosmetologiem, aby dowiedzieć się, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie w Twoim przypadku.

Jonoforeza w domu - jak przeprowadzać terapię samodzielnie?

W przypadku niektórych dolegliwości, terapia jonoforezą może być przeprowadzana w domu. Istnieją specjalne urządzenia do jonoforezy, które są dostępne na rynku i można je stosować samodzielnie po odpowiednim szkoleniu.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii jonoforezą w domu, aby uzyskać odpowiednie wytyczne i instrukcje dotyczące użytkowania urządzenia. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania leków lub substancji stosowanych do jonoforezy.

Wskazania do jonoforezy - w jakich przypadkach jest zalecana?

Jonoforeza znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Jest szczególnie skuteczna w przypadku:

 • bólu mięśni i stawów
 • stanów zapalnych tkanek
 • pourazowych uszkodzeń mięśni, ścięgien i więzadeł
 • reumatoidalnego zapalenia stawów
 • nadmiernego pocenia się
 • trądziku i łojotoku

Niektóre substancje stosowane w jonoforezie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, co przyczynia się do łagodzenia objawów i przyspieszania procesu gojenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jonoforeza - na czym polega procedura i jakie są jej efekty?

Podczas procedury jonoforezy, pacjent jest połączony z urządzeniem przy pomocy elektrod. Następnie aplikuje się lek lub substancję na skórę w miejscu, które ma być leczone. Prąd elektryczny jest następnie dostarczany przez elektrody, co pozwala na przenikanie substancji aktywnej przez skórę i w głąb tkanek.

Efekty jonoforezy mogą obejmować redukcję bólu, zmniejszenie stanów zapalnych, przyspieszenie gojenia się oraz poprawę stanu skóry. Często kilka sesji terapeutycznych jest potrzebnych, aby osiągnąć optymalne rezultaty.

Teraz, gdy wiesz, czym jest jonoforeza, kiedy jej unikać, jak przeprowadzać terapię w domu i w jakich przypadkach jest zalecana, można zrozumieć, jak ta procedura może okazać się korzystna w kontekście Twojego zdrowia i dolegliwości.

Jonoforeza – przeciwwskazania

Jonoforeza to rodzaj fizykoterapii wykorzystujący prąd galwaniczny do wprowadzania leków lub innych substancji przez skórę. Jest stosowana w celu zmniejszenia bólu, redukcji stanów zapalnych, przyspieszenia procesu gojenia i innych terapeutycznych zastosowań. Jednak istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania jonoforezy, które mogą obejmować:

 1. Skóra uszkodzona lub obecność otwartych ran: Jonoforeza nie powinna być stosowana na obszarach skóry, które są uszkodzone, mają otwarte rany lub owrzodzenia. Może to zwiększyć ryzyko infekcji i nieprawidłowego wchłaniania substancji.
 2. Alergie: Jeśli pacjent jest uczulony na substancję leczniczą, która ma być wprowadzana przez jonoforezę, to jest to przeciwwskazanie do tej formy terapii.
 3. Stany skórne: Osoby z niektórymi stanami skórnymi, takimi jak skóra uczulona, łuszczycą, egzemą, oparzeniami słonecznymi lub trądzikiem, mogą być narażone na nasilenie swoich problemów skórnych w wyniku jonoforezy.
 4. Obecność metalowych implantów: Jonoforeza z wykorzystaniem prądu galwanicznego może powodować reakcje na metalowe implanty, takie jak stymulatory serca, w których przypadku jest to przeciwwskazane.
 5. Ciąża: W przypadku ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, istnieje ryzyko, że niektóre substancje mogą wpłynąć na rozwijający się płód, więc zawsze należy unikać jonoforezy w tym okresie.
 6. Choroby serca i układu krążenia: Osoby z pewnymi schorzeniami serca i układu krążenia, takimi jak arytmie, powinny unikać terapii jonoforezą ze względu na ryzyko zakłóceń w pracy serca.
 7. Zakażenia skóry: W przypadku istniejących infekcji skórnych, jonoforeza może rozprzestrzeniać infekcję lub pogorszyć jej stan.

Przed rozpoczęciem terapii jonoforezą zawsze warto konsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby ocenić potencjalne korzyści i ryzyko oraz ustalić, czy jest to odpowiednia forma leczenia w danym przypadku.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca