Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Jak stosować prezerwatywy damskie? Czy to skuteczny środek antykoncepcyjny? Prezerwatywa - rodzaje i rozmiary. Czy jest skutecznym środkiem antykoncepcji? 

Prezerwatywy damskie to forma antykoncepcji oparta na zasadzie fizycznego zabezpieczenia się podczas stosunku przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz zapobiegania ciąży. Damskie prezerwatywy są stosunkowo nowym wynalazkiem na rynku antykoncepcji, ale cieszą się rosnącą popularnością ze względu na ich prostotę i łatwość użycia. Jeśli chcesz poznać więcej na temat prezerwatyw damskich i ich skuteczności jako środka antykoncepcyjnego, przeczytaj ten poradnikowy artykuł.

Prezerwatywy damskie - Czym są i jak działają?

Prezerwatywy damskie to cienkie, gumowe łachy, które wprowadza się do pochwy przed stosunkiem. Są one zaprojektowane tak, aby zabezpieczyć przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową oraz ten, aby zapobiegać ciąży poprzez zatrzymanie nasienia mężczyźni we wnętrzu prezerwatywy. Działają one podobnie jak prezerwatywy męskie - izolują sperma przed dostaniem się do dróg rodnych partnerki.

Gdzie kupić prezerwatywy damskie? - Dostępność

Prezerwatywy damskie dostępne są w niektórych aptekach, sklepach z artykułami medycznymi oraz w niektórych sklepach z artykułami erotycznymi. Oprócz typowych prezerwatyw damskich, są dostępne również alternatywne rozwiązania, takie jak prezerwatywy lateksowe lub koronki - choć ta druga opcja może nie być tak skuteczna, jak tradycyjne prezerwatywy gumowe.

Jak używać prezerwatyw damskich? - Krok po kroku

Aby prawidłowo stosować damskie prezerwatywy, wykonaj poniższe kroki:

 1. Otwórz opakowanie i delikatnie wyjmij prezerwatywę. Unikaj rozrywania opakowania ostry przedmiotem, takim jak nożyczki, aby uniknąć niepotrzebnego uszkodzenia prezerwatywy.
 2. Upewnij się, że posiadasz prezerwatywę zgodną z wymiarami swojej pochwy. Jeśli jest zbyt mała lub zbyt duża, może to wpłynąć na jej skuteczność.
 3. Usiądź w wygodnej pozycji i rozluźnij się. Wprowadź końcówkę prezerwatywy do pochwy i przesuń ją palcami w głąb, aż osiągnie ona miejsce za końcem szyjki macicy.
 4. Złap końcówkę prezerwatywy i ugnij ją w kształt 8, aby zapobiec wypadnięciu ze wnętrza pochwy.
 5. Ciesz się bezpiecznym stosunkiem.

Damskie prezerwatywy - Zalety i wady tej metody antykoncepcji

Prezerwatywy damskie mają wiele zalet i wad jako formy antykoncepcji. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych:

Zalety:

 • Są łatwe w użyciu i nie wymagają konsultacji lekarskiej ani recepty
 • Są dostępne bezpośrednio w sklepach
 • Mogą chronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową
 • Nie mają skutków ubocznych
 • Mogą być stosowane przez osoby uczulone na lateks.

Wady:

 • Są mniej skuteczne niż niektóre inne metody antykoncepcji – szacuje się, że ich skuteczność wynosi około 79% w ciągu roku.
 • Mogą być droższe niż tradycyjne prezerwatywy męskie
 • Niekiedy mogą powodować dyskomfort oraz odczucie suchości w pochwie
 • Niektórym osobom trudno je założyć lub stosuje je się nieprawidłowo.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak zakładać damska prezerwatywę? - Poprawny sposób zakładania, aby zapewnić maksymalną skuteczność

Sposób, w jaki zakładasz damską prezerwatywę, ma duże znaczenie dla jej skuteczności. Aby zapewnić maksymalną ochronę, postępuj zgodnie z poniższymi zasadami:

 1. Sprawdź datę ważności prezerwatywy oraz stan opakowania - prezerwatywy przedawnione lub uszkodzone nie będą skuteczne.
 2. Umyj ręce przed wprowadzeniem prezerwatywy, aby uniknąć zakażeń.
 3. Wprowadź prezerwatywę do pochwy z wyprzedzeniem - nie chcesz jej wyciągać w trakcie stosunku. Prawidłowe założenie prezerwatywy może wymagać odrobinę cierpliwości i praktyki.
 4. Upewnij się, że prezerwatywa znajduje się na właściwym miejscu, za szyjką macicy.
 5. Sprawdź, czy prezerwatywa jest cała i nie ma żadnych przerw lub uszkodzeń przed jej użyciem.

Podsumowanie

Prezerwatywy damskie stanowią jedną z wielu opcji antykoncepcji, ale mogą być bardzo skuteczne, jeśli są odpowiednio stosowane. Są łatwe do zakupu, użycia i nie powodują skutków ubocznych, ale jak wiele metod antykoncepcyjnych, wymagają one od użytkowników dyscypliny i konsekwencji w użyciu. W przypadku wątpliwości, zawsze warto porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą o odpowiednich opcjach, aby dobrać dla siebie najlepszą formę antykoncepcji.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Okulary progresywne vs. dwuogniskowe - co wybrać?

Które okulary wybrać: progresywne czy dwuogniskowe? Poznaj różnice i korzyści obu rodzajów, by podjąć najlepszą decyzję dopasowaną do Twoich potrzeb i stylu życia.

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca