Jak się objawia tężyczka? Przyczyny i leczenie. Tężyczka objawy i leczenie. Tężyczka – przyczyny 

Jak się objawia tężyczka? Przyczyny i leczenie. Tężyczka objawy i leczenie. Tężyczka – przyczyny 

Tężyczka jest zespołem objawów chorobowych, które manifestują się zwiększoną pobudliwością nerwowo-mięśniową, często bolesnymi skurczami mięśni i mrowieniem. Poznaj przyczyny i leczenie tężyczki.

Tężyczka utajona - Objawy i jak ją rozpoznać?

Tężyczka, zwana również krztuścem, jest infekcyjną chorobą dróg oddechowych, która wywoływana jest przez bakterię Bordetella pertussis. Choroba ta charakteryzuje się silnym, napadowym kaszlem, który może prowadzić do powikłań i groźnych konsekwencji, szczególnie u małych dzieci.

Objawy tężyczki są różnorodne, zwłaszcza w zależności od wieku pacjenta. U niemowląt i małych dzieci, objawy te często są początkowo mylone z innymi schorzeniami, takimi jak zwykłe infekcje górnych dróg oddechowych.

Typowe objawy tężyczki u niemowląt to:

 • Kaszel o charakterze "szczekającym"
 • Zalewanie się kaszlem i trudności z oddychaniem
 • Sinica (bardzo niejasna, ale dająca pierwszy kierunek podejrzenia)
 • Nawracające epizody kaszlu

Często występujący odruch wymiotny po kaszlu może prowadzić do wymiotów, utraty apetytu i odwodnienia u niemowląt i małych dzieci.

U starszych dzieci i dorosłych, objawy tężyczki często są łagodniejsze i mogą obejmować:

 • Napadowy, suchy kaszel
 • Wymioty po kaszlu
 • Utrata tchu po napadzie kaszlu

Objawy tężyczki - Jak ją odróżnić od innych schorzeń?

Diagnoza tężyczki może być czasami trudna, ponieważ objawy kaszlu mogą być mylone z innymi schorzeniami, takimi jak przeziębienie, grypa czy astma.

Jednak istnieją pewne kluczowe czynniki, które mogą pomóc w odróżnieniu tężyczki od innych schorzeń:

 • W przypadku tężyczki, kaszel jest napadowy i może prowadzić do ataków duszności i zaburzeń oddychania.
 • Charakterystyczny dźwięk "szczekającego" kaszlu jest często obecny u niemowląt i małych dzieci.
 • Wymioty po napadach kaszlu są częste w przypadku tężyczki.
 • U małych dzieci, występuje sinica (szczególnie w okolicy ust) wskutek niedotlenienia.

Jeśli podejrzewasz, że masz objawy tężyczki lub obawiasz się, że twoje dziecko może to mieć, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Tężyczka - Przyczyny i potencjalne zagrożenia

Tężyczka jest wywoływana przez bakterię Bordetella pertussis, która przenosi się drogą kropelkową podczas kontaktu z zakażoną osobą. Bakterie atakują nabłonek dróg oddechowych, prowadząc do zapalenia i uszkodzenia tkanek.

Osoby najbardziej narażone na zachorowanie na tężyczkę to niemowlęta i małe dzieci, które nie są jeszcze w pełni zaszczepione oraz osoby dorosłe, u których ochrona po szczepieniu przeciwko tężcowi (bakterii Clostridium tetani) może być niewystarczająca.

Tężyczka może być szczególnie niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci, ponieważ może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, ataki drgawkowe, a nawet śmierć.

Jak wygląda atak tężyczki? - Charakterystyczne objawy i przebieg

Atak tężyczki charakteryzuje się serią napadów kaszlu, które mogą być bardzo silne i długotrwałe. Napadom kaszlu często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak:

 • Sinica (nieostre, trudno zauważalne, ale wskazujące na niedotlenienie)
 • Utrata tchu, prowadząca do duszności
 • Wymioty
 • Odruchy wymiotne po kaszlu

Ataki tężyczki mogą mieć miejsce przez kilka tygodni, a nawet miesięcy. W przypadku niemowląt i małych dzieci, ataki kaszlu mogą być tak intensywne, że prowadzą do przerwania tchu i utraty przytomności.

Tężyczka nerwicowa - Związek między nerwicą a występowaniem tężyczki

Tężyczka nerwicowa to termin używany do opisania ataków kaszlu, które nie są spowodowane zakażeniem bakteryjnym, ale wynikają z czynników emocjonalnych, takich jak stres, niepokój i nerwowość.

Objawy tężyczki nerwicowej są podobne do tych występujących w przypadku tężyczki wywołanej infekcją. Chociaż ataki kaszlu nie są spowodowane obecnością bakterii, mogą być równie uciążliwe i trudne do kontrolowania.

Osoby cierpiące na tężyczkę nerwicową powinny skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyny swoich objawów i zaleconych metod leczenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie tężyczki - Metody i podejścia do tego schorzenia

Leczenie tężyczki obejmuje zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne metody. Kluczowe jest jak najszybsze zastosowanie odpowiedniego leczenia, aby zmniejszyć objawy, zapobiec powikłaniom i przerwaniu transmisji infekcji.

Farmakologiczne leczenie tężyczki polega na podawaniu antybiotyków, takich jak erytromycyna, przez ustalony okres czasu. Antybiotyki działają na bakterie Bordetella pertussis, zapobiegając dalszym infekcjom i rozwojowi powikłań.

W przypadku ciężkich objawów, takich jak duszność i utrata przytomności, konieczne może być hospitalizacja, w celu monitorowania pacjenta i zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej. W przypadku nawracających ataków kaszlu, witamina C i relaksacja mogą również dawać pewne korzyści.

Oprócz leczenia farmakologicznego, kluczowym elementem jest izolacja chorego, aby unikać szerzenia się infekcji. Szczepienie przeciwko tężcowi, zarówno u dzieci jak i dorosłych, może także zapobiec rozwojowi choroby lub złagodzić jej objawy.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów sugerujących tężyczkę, aby otrzymać odpowiednią diagnostykę i leczenie.

Objawy tężyczki jawnej występują w formie ataku

Objawy tężyczki (inaczej znanej jako tężyczka jawna) są spowodowane działaniem toksyny Clostridium tetani, bakterii, która może dostawać się do organizmu poprzez zranienia, otwarte rany lub uszkodzenia skóry. Objawy tężyczki jawnej występują w formie ataku, który jest charakterystyczny dla tej choroby. Atak tężyczki może być bardzo niebezpieczny i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Objawy ataku tężyczki jawnej mogą obejmować:

 1. Sztywność mięśni: Atak tężyczki rozpoczyna się zazwyczaj od sztywności mięśni, początkowo w okolicy rany lub miejsca, w którym bakterie dostały się do organizmu. Jednak ta sztywność może rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała.
 2. Skurcze mięśni: Następnie pojawiają się bolesne skurcze mięśni, które mogą być bardzo silne. Te skurcze mięśni mogą utrudniać ruch i prowadzić do deformacji ciała.
 3. Ból: Atak tężyczki jest bardzo bolesny. Pacjenci odczuwają intensywny ból w mięśniach i w okolicach rany.
 4. Trudności w połykaniu: Tężyczka może wpłynąć na mięśnie gardła i powodować trudności w połykaniu.
 5. Trudności w oddychaniu: W zaawansowanych przypadkach tężyczki może pojawić się trudność w oddychaniu z powodu zaangażowania mięśni oddechowych.
 6. Nadwrażliwość na bodźce: Pacjenci z atakiem tężyczki mogą reagować na bodźce zewnętrzne, takie jak dźwięki, światło i dotyk, silnymi skurczami mięśni.
 7. Gorączka: Atak tężyczki może wiązać się z gorączką i ogólnym złym samopoczuciem.

Atak tężyczki jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej hospitalizacji oraz podania odpowiednich leków, takich jak immunoglobulina antytężcowa i antybiotyki. Leczenie tężyczki jest skomplikowane, i pacjenci mogą wymagać intensywnej opieki medycznej. Dlatego też ważne jest, aby unikać ryzyka zakażenia Clostridium tetani poprzez profilaktyczne szczepienia przeciwko tężcowi i odpowiednią opiekę nad ranami.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca