bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Grzybica układu pokarmowego - kandydoza jelit

Blog healthcare

Grzybica układu pokarmowego - kandydoza jelit

Jakie są przyczyny grzybicy układu pokarmowego? Co na kandydozę? Kandydoza jelitowa to inaczej mówiąc grzybica układu pokarmowego. Jest ona infekcją wywoływaną przez drożdże Candida albicans, które są powszechnie obecne w przewodzie pokarmowym. Chociaż Candida albicans należy do zdrowej mikroflory jelitowej, to w pewnych warunkach może się rozmnażać, a nawet powodować infekcję. W tym artykule omówimy przyczyny grzybicy przewodu pokarmowego, jej objawy i diagnostykę i leczenie grzybicy. 

Spis treści

 1. Przyczyny kandydozy przewodu pokarmowego 
 2. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 3. Kandydoza jelit – objawy
 4. Diagnostyka i leczenie grzybicy układu pokarmowego
 5. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:

Przyczyny kandydozy przewodu pokarmowego 

Kandydozy to choroby grzybicze, których winowajcami są drożdżaki. W większości przypadków mają charakter endogenny, czyli powodują je grzyby wchodzące w skład mikrobioty, głównie układu pokarmowego. Wyróżnić możemy m.in kandydozę jamy ustnej, przełyku, jelita grubego, czy układu pokarmowego.Kandydoza jelitowa może być spowodowana przez wiele różnych czynników. Jednym z nich jest długotrwałe stosowanie antybiotyków, które zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, lecz również korzystne dla organizmu. To powoduje, że drożdże Candida albicans mają więcej przestrzeni do rozmnażania się i przyczyniają się do rozwoju infekcji. Inne przyczyny kandydozy jelitowej to choroby autoimmunologiczne, układu odpornościowego, układu immunologicznego, stres, zła dieta, cukrzyca, hormonalne zaburzenia i niewłaściwe higieniczne praktyki.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Kandydoza jelit – objawy

Objawy kandydozy jelit są zazwyczaj niecharakterystyczne, więc mogą być mylone z innymi chorobami. Najczęstsze objawy grzybicy jelit obejmują biegunkę, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty, bóle brzucha, problemy z trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych. Pojawiać się mogą także objawy poza jelitowe, takie jak zmęczenie, depresja, niepokój, bóle głowy, problemy z koncentracją i zaburzenia snu. Warto wiedzieć, że Candida może uszkadzać ściany nabłonka jelitowego, w wyniku czego stają się one nieszczelne dla niestrawionych cząstek pokarmowych i licznych toksyn (sam drożdżak produkuje ich około osiemdziesięciu). Dochodzi wówczas do zmian w funkcjonowaniu układu immunologicznego, pojawić się może wtedy łuszczyca i wszelkie dermatozy które można wyleczyć lekami przeciwgrzybiczymi. Najczęstszymi symptomami zespołu nadwrażliwości na Candida są nawracające infekcje zatok, świąd nosa oraz kichanie.

Diagnostyka i leczenie grzybicy układu pokarmowego

Diagnostyka kandydozy jelitowej może być trudna, ponieważ objawy są niecharakterystyczne i podobne do innych chorób jelitowych. Jednym z najczęściej stosowanych testów diagnostycznych jest badanie kału na obecność drożdży Candida albicans. Można również wykonać test krwi, który wykrywa obecność przeciwciał przeciwko Candida albicans. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić gastroskopię lub kolonoskopię, aby ocenić stan błony śluzowej jelit.Leczenie kandydozy jelitowej zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Najważniejszym krokiem w leczeniu kandydozy jelitowej jest zmiana diety i stylu życia. Należy unikać jedzenia bogatego w cukry i węglowodany, a zwiększyć spożycie warzyw, białek i tłuszczów. Ważne jest również unikanie stresu i utrzymywanie właściwej higieny osobistej.

W farmakoterapii w grzybicy układu pokarmowego polega głównie na stosowaniu miejscowym lub systemowym nystatyny, ketokonazolu, flukonazolu albo itrakonazolu. Bardzo ważne jest również włączenie do diety błonnika pokarmowego. 

Nadmierną kolonizację Candida albicans obwinia się za kłopoty ze zdrowiem, parametrami fizjologiczny. Ten drożdżak jest najczęściej występującym grzybiczym patogenem. Chociaż w prawidłowych warunkach bytuje bez szkód dla organizmu (między innymi w układzie pokarmowym), natomiast kiedy jego kolonia rozrośnie się w obrębie tego układu, powstaje tak zespół nadwrażliwości na Candida. Do nadmiernej kolonizacji Candida albicans przyczynia się wspomniana już wcześniej antybiotykoterapia (m.in antybiotyki o szerokim spektrum działania), antykoncepcja doustna, sterydy, leki zmniejszające nadkwaśność żołądka (tzw. inhibitory pompy protonowej), ciąża, czy dieta bogata w słodycze, drożdże i alkohol. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat objawów grzybicy przewodu pokarmowego zapraszamy Cię do dołączenie do platformy edukacyjnej BezTabletek.pl. Dowiedz się jak prawidłowo wyleczyć i co warto wato wiedzieć w przypadku grzybicy. Nie daj się zakażeniom i poszerz swoją wiedzę dotyczącą zdrowia. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat swojego zdrowia?

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.

Dołącz do nas już teraz !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza a właściwości zdrowotne

Kombucza to coraz bardziej popularny herbaciany napój orzeźwiający przygotowywany z grzybka japońskiego, jednak czy jest on dla każdego? 

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - coriandrum sativum

Kolendra siewna - jak uprawiać tą jednoroczną roślinę i jakie jest jej działanie, właściwości i zastosowanie ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Olej marchewkowy - czy olej z marchwi jest zdrowy ?

Coraz bardziej popularny w naszych produktach ale czy olej marchewkowy jest zdrowy ? Jakie są jego właściwości i czy olej marchwiowy jest dla każdego ? 

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz