Gorączka przy ząbkowaniu - jak wysoka może być? Kiedy jechać do lekarza? Objawy ząbkowania – typowe dolegliwości przy ząbkowaniu. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. 

Gorączka przy ząbkowaniu - jak wysoka może być? Kiedy jechać do lekarza? Objawy ząbkowania – typowe dolegliwości przy ząbkowaniu. Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. 

Ząbkowanie to proces, przez który przechodzi większość niemowląt. Wiąże się to jednak z dyskomfortem, bólem i niestety - często z gorączką. W jaki sposób rozpoznać, kiedy to już nie ząbkowanie, a coś poważniejszego? Jak wysoka może być gorączka przy ząbkowaniu i kiedy należy skonsultować się z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Gorączka przy ząbkowaniu u dzieci: przyczyny i objawy

Gorączka przy ząbkowaniu jest spowodowana reakcją organizmu dziecka na ten proces. Przyczyniają się do niej między innymi:

 • Wypychanie zębów przez dziąsła, co powoduje stan zapalny;

 • Rozwój układu immunologicznego dziecka, który reaguje na rozwijające się zęby.

Objawy gorączki przy ząbkowaniu to:

 • Temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza;

 • Zwiększone pragnienie;

 • Niereagowanie na leki przeciwbólowe.

Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu: typowy czas trwania

Gorączka przy ząbkowaniu trwa zwykle od kilku godzin do 3 dni. Po tym czasie temperaturę ciała dziecka powinna powoli obniżyć się do normy. Jeśli gorączka trwa dłużej, warto skonsultować się z lekarzem.

Jaka jest typowa gorączka przy ząbkowaniu: zakres temperatur

Typowa gorączka przy ząbkowaniu oscyluje w granicach 38-39 stopni Celsjusza. Nie zdarza się często, aby temperatura przekroczyła 40 stopni. Jeśli jednak tak się stanie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Gorączka przy ząbkowaniu: doświadczenia i porady na forum

Wiele mam ma podobne doświadczenia - gorączka przy ząbkowaniu jest ciężka dla dziecka i trudna do opanowania. Sporo porad można znaleźć na forach dla rodziców, np.:

 • Kąpiel w letniej wodzie pomaga dziecku się odprężyć i zregenerować siły;

 • Delikatny masaż dziąseł gumowym palcem również może pomóc;

 • Lekarstwa na receptę zawsze powinny być podane w wyznaczonej dawce.

Zatem jaka może być temperatura przy ząbkowaniu?

Podczas ząbkowania u niemowląt i małych dzieci może wystąpić podwyższona temperatura ciała. Ząbkowanie to proces, podczas którego ząb przebija się przez dziąsła i może być towarzyszone różnymi objawami, w tym podwyższoną temperaturą. Jednak typowa temperatura podczas ząbkowania zazwyczaj nie przekracza 38°C. Ważne jest, aby zrozumieć, że podwyższona temperatura w tym przypadku jest często krótkotrwała i ma charakter łagodny.

Objawy ząbkowania mogą różnić się u dzieci, a temperatura ciała może wzrastać związanym z tym stanem zapalnym procesem. Niektóre dzieci mogą doświadczać gorączki, drażliwości, bólu dziąseł, zaburzeń snu i apetytu podczas ząbkowania.

Jeśli temperatura przekroczy 38°C, a dziecko ma również inne objawy niepokojące, takie jak trudności w oddychaniu, wysypka, utrata apetytu, ciężkie wymioty lub biegunka, warto skonsultować się z lekarzem. W takim przypadku może istnieć ryzyko infekcji lub innych problemów zdrowotnych, które nie są bezpośrednio związane z ząbkowaniem.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne i może reagować na ząbkowanie w inny sposób. Jeśli jesteś niepewny lub obawiasz się, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub pediatrą, aby uzyskać profesjonalne wsparcie i zalecenia.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu

Gorączka u niemowlaka podczas ząbkowania jest dość powszechnym objawem i może być reakcją organizmu na proces przebijania się zębów przez dziąsła. Niemowlęta mogą doświadczać różnych objawów podczas ząbkowania, w tym podwyższonej temperatury ciała. Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o gorączce u niemowlaka przy ząbkowaniu:

 1. Podwyższona temperatura: Podczas ząbkowania u niemowlaka temperatura ciała może być nieco wyższa niż zwykle, ale zazwyczaj nie przekracza 38°C. To jest reakcja zapalna organizmu na proces przebijania się zęba.
 2. Krótkotrwałość: Podwyższona temperatura związana z ząbkowaniem jest zazwyczaj krótkotrwała i nie powinna trwać dłużej niż kilka dni.
 3. Inne objawy: Oprócz podwyższonej temperatury, niemowlęta podczas ząbkowania mogą być drażliwe, sikać więcej, mieć obrzęknięte i zaczerwienione dziąsła, a także mogą mieć problemy z jedzeniem i snem.
 4. Kontakt z lekarzem: Jeśli temperatura niemowlęcia przekroczy 38°C lub jeśli występują inne objawy niepokojące, takie jak trudności w oddychaniu, osłabienie, utrata apetytu, warto skonsultować się z lekarzem. Może to pomóc wykluczyć inne możliwe przyczyny gorączki.
 5. Łagodzenie objawów: Jeśli niemowlę jest niespokojne lub ma dyskomfort związany z ząbkowaniem, można próbować łagodzić te objawy poprzez delikatne masowanie dziąseł, stosowanie gryzaków, podawanie zimnych przedmiotów (np. chłodzonej łyżeczki), a także korzystanie z leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniem lekarza.
 6. Monitorowanie: Warto monitorować stan niemowlęcia i zwracać uwagę na jego zachowanie. Jeśli gorączka utrzymuje się lub objawy są nasilone, lekarz może zalecić dalszą diagnostykę.

Wysoka gorączka przy ząbkowaniu

Wysoka gorączka przy ząbkowaniu niemowlaka jest raczej nietypowym objawem. Choć lekki wzrost temperatury ciała może się zdarzyć wraz z innymi objawami związanymi z ząbkowaniem, gorączka, która przekracza 38°C, zazwyczaj nie jest bezpośrednio spowodowana samym ząbkowaniem. Wysoka gorączka może sugerować obecność infekcji lub innych problemów zdrowotnych, które są niezwiązane z procesem ząbkowania.

Jeśli niemowlę ma gorączkę przekraczającą 38°C podczas ząbkowania, warto skonsultować się z pediatrą. Może to oznaczać, że istnieje inny czynnik, tak jak infekcja wirusowa lub bakteryjna, która wpływa na stan zdrowia dziecka. Lekarz może przeprowadzić badanie i zdiagnozować przyczynę gorączki.

Ważne jest, aby obserwować również inne objawy niemowlęcia, takie jak trudności w oddychaniu, zmiany w zachowaniu, apatia, utrata apetytu, wymioty, biegunka czy wysypka. To mogą być oznaki, że gorączka nie jest spowodowana tylko ząbkowaniem, ale może być wynikiem innej kondycji zdrowotnej.

Jeśli masz wątpliwości lub obawy dotyczące zdrowia swojego niemowlęcia, zawsze warto skonsultować się z pediatrą. To profesjonalista może dokładnie ocenić sytuację, zalecić odpowiednie działania i ewentualnie przeprowadzić dalsze badania, jeśli to konieczne.

Gorączka przy ząbkowaniu: kiedy skonsultować się z lekarzem

Gorączka przy ząbkowaniu nie jest zwykle powodem do paniki. Niemniej jednak, należy uważać w przypadku, gdy temperatura ciała przekracza 39 stopni Celsjusza, a stan dziecka się pogarsza. Wtedy konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Można podjąć wizytę u specjalisty również w sytuacji, gdy gorączka trwa dłużej niż 3 dni, a także gdy występują inne objawy, takie jak: biegunka, wymioty, opuchlizna.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca