Domowe sposoby na suchy kaszel - jak złagodzić objawy? Domowe sposoby na kaszel u dziecka. Poznaj domowe sposoby na suchy kaszel 

Domowe sposoby na suchy kaszel - jak złagodzić objawy? Domowe sposoby na kaszel u dziecka. Poznaj domowe sposoby na suchy kaszel 

Suchy kaszel może być uciążliwy i nieprzyjemny. Może utrudniać sen, prowadzić do bólu gardła i zmęczenia. Istnieje wiele przyczyn suchego kaszlu, takich jak infekcje wirusowe, alergie, refluks żołądkowy, a nawet działanie niektórych leków. Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów suchego kaszlu w domu. W tym artykule omówimy skuteczne domowe metody, które mogą przynieść ulgę.

Jakie są skuteczne domowe sposoby na suchy kaszel?

Nawilżanie powietrza

Jednym z najważniejszych kroków, które możemy podjąć w celu złagodzenia suchego kaszlu, jest nawilżanie powietrza w naszym otoczeniu. Sucha powietrzna może podrażniać nasze drogi oddechowe i nasilać kaszel. Możemy zastosować kilka prostych sposobów na poprawę wilgotności powietrza w naszym domu:

 • Używanie nawilżacza powietrza: Specjalne urządzenia, zwane nawilżaczami powietrza, mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Możemy umieścić nawilżacz w sypialni lub w miejscu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Pamiętajmy jednak, aby regularnie czyszczić i zdezynfekować nawilżacz, aby uniknąć rozprzestrzeniania bakterii i grzybów.
 • Używanie mokrych ręczników: Możemy zawiesić mokre ręczniki w naszym domu, aby poprawić wilgotność powietrza. Możemy umieścić je w pobliżu kaloryferów lub wazonów, aby woda z ręczników odparowywała i nawilżała powietrze.
 • Regularne spożywanie płynów: Nawilżenie organizmu od wewnątrz jest również ważne. Pamiętajmy, aby regularnie pić wodę i inne napoje, aby utrzymać prawidłową nawodnienie organizmu. Możemy również pić herbatki ziołowe lub ciepłe płyny, takie jak zupa, aby złagodzić podrażnienie gardła.

Inhalacje parowe

Kolejnym skutecznym sposobem złagodzenia objawów suchego kaszlu są inhalacje parowe. Para łagodzi podrażnione drogi oddechowe i pomaga w osłabieniu kaszlu. Możemy skorzystać z kilku metod inhalacji parowych:

 • Inhalacje nad garnkiem z wrzącą wodą: Przykryjmy głowę ręcznikiem i ukryjmy się nad garnkiem z wrzącą wodą. Możemy dodać do wody kilka kropel olejku eukaliptusowego lub mięty pieprzowej, aby uzyskać dodatkowy efekt łagodzenia. Inhalujemy parę przez około 10-15 minut, starając się oddychać głęboko i powoli.
 • Inhalatory parowe: W aptekach dostępne są również inhalatory parowe, które możemy używać w domu. Inhalatory generują parę, która jest inhalowana przez ustnik. Należy jednak pamiętać, żeby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta i regularnie czyszczić inhalator, aby uniknąć rozwoju bakterii.

Jak sobie poradzić z suchym kaszlem? Domowe sposoby na ulgę

Środki łagodzące gardło

Podrażnione gardło często jest przyczyną suchego kaszlu. Możemy złagodzić podrażnienie i zapobiec kaszlowi poprzez stosowanie środków łagodzących gardło:

 • Lizaki ziołowe: Ssać lizaki ziołowe, które zawierają składniki łagodzące, takie jak mięta, lukrecja lub eukaliptus. Lizaki pomagają nawilżać i koić podrażnione gardło, łagodząc kaszel.
 • Napary ziołowe: Możemy również zrobić napary ziołowe, które działają łagodząco na gardło. Np. rumianek, lipa lub tymianek. Wystarczy zalać zioła wrzątkiem, odstawić na kilka minut i pić napar po ostygnięciu.

Unikanie czynników nasilających kaszel

Wyeliminowanie czynników, które nasilają kaszel, może również przynieść ulgę. Należy unikać takich czynników jak:

 • Dym papierosowy: Papierosowy dym może podrażniać drogi oddechowe i nasilać kaszel. Warto unikać palenia oraz przebywania w miejscach, w których jest wystawiony na dym.
 • Pyłki i alergeny: Jeśli nasz kaszel jest spowodowany alergią, warto unikać kontaktu z alergenami, takimi jak pyłki roślin, kurz czy sierść zwierząt. Możemy utrzymywać nasz dom w czystości, odkurzać regularnie i stosować filtry powietrza.
 • Zimne powietrze: Chłodne i suche powietrze może nasilać objawy suchego kaszlu. W czasie zimy warto unikać przebywania na dworze bez odpowiedniego ubrania ochronnego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie naturalne sposoby mogą pomóc przy suchym kaszlu?

Miod i przyprawy

Miod jest naturalnym środkiem łagodzącym podrażnione gardło i kaszel. Możemy dodać łyżeczkę miodu do ciepłej herbaty lub wrzątku. Możemy również spożywać miód samodzielnie, kilka razy dziennie, aby złagodzić objawy kaszlu. Przyprawy, takie jak imbir, kminek, cynamon i kurkuma, również mają działanie przeciwbakteryjne i łagodzące. Możemy dodać te przyprawy do posiłków lub herbat, aby wzmocnić działanie łagodzące.

Podsumowanie

Suchy kaszel może być uciążliwy, ale istnieje wiele domowych metod, które mogą złagodzić objawy. Nawilżanie powietrza, inhalacje parowe, korzystanie ze środków łagodzących gardło oraz unikanie czynników nasilających kaszel są skutecznymi sposobami na złagodzenie podrażnionych dróg oddechowych i zmniejszenie kaszlu. Dodatkowo, naturalne sposoby, takie jak spożywanie miodu i korzystanie z przypraw, również mogą przynieść ulgę. Pamiętajmy jednak, że poważne przypadki suchego kaszlu powinny być skonsultowane z lekarzem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca