Czym się wyróżnia cytologia płynna? Co wykrywa i dlaczego warto ją robić? Na czym polega cytologia płynna? Cytologia płynna a cytologia konwencjonalna. Czy cytologia jest badaniem nieprzyjemnym, bolesnym? 

Czym się wyróżnia cytologia płynna? Co wykrywa i dlaczego warto ją robić? Na czym polega cytologia płynna? Cytologia płynna a cytologia konwencjonalna. Czy cytologia jest badaniem nieprzyjemnym, bolesnym? 

Cytologia płynna to zaawansowana metoda badania komórek, która umożliwia dokładną ocenę tkanek oraz wykrycie potencjalnych zmian chorobowych. Jest to nowoczesna technika, która zastępuje tradycyjne metody cytologiczne, przynosząc wiele korzyści. W tym artykule dowiesz się, czym jest cytologia płynna, jakie są jej zastosowania oraz dlaczego warto przejść takie badanie.

Płynna cytologia - definicja i zastosowanie

Cytologia płynna, znana także jako Liquid-Based Cytology (LBC), to technika badania komórek, w której próbka pobrana z organizmu jest przetwarzana w laboratorium. Zamiast tradycyjnego utrwalania komórek na szkiełku, próbka jest umieszczana w specjalnym roztworze, który oddziela pojedyncze komórki od innych elementów.

Metoda cytologii płynnej znajduje szerokie zastosowanie w diagnostyce różnych schorzeń, szczególnie w wykrywaniu przedrakowych zmian i nowotworów. Najbardziej znane zastosowanie tej techniki jest w badaniu cytologicznym papanicolaou, mającym na celu wykrycie zmian w szyjce macicy. Cytologia płynna jest również powszechnie stosowana w diagnostyce nowotworów narządów płciowych, układu moczowo-płciowego czy dróg oddechowych.

Cytologia płynna HPV - rola w wykrywaniu zakażeń wirusem HPV

Jednym z kluczowych zastosowań cytologii płynnej jest wykrywanie zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV jest jednym z najczęstszych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Dzięki cytologii płynnej można zidentyfikować komórki zainfekowane HPV, co pozwala na wczesne wykrycie zmian przedrakowych i odpowiednie leczenie.

Wyniki cytologii płynnej - interpretacja i znaczenie

Interpretacja wyników cytologii płynnej wymaga wiedzy specjalisty. Wyniki podzielić można na kilka kategorii:

 1. Negatywny - nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości komórek.
 2. Właściwie negatywny, ale zalecana obserwacja - w komórkach są pewne zmiany, które wymagają dalszej kontroli.
 3. Wynik niejednoznaczny (ASC-US lub LSIL) - komórki uległy pewnym zmianom, które mogą być wynikiem zakażenia HPV lub innymi czynnikami.
 4. Potencjalnie nieprawidłowy lub rak - wykryto poważne zmiany w komórkach, które mogą wskazywać na obecność raka lub innych chorób.

Warto pamiętać, że interpretacja wyników cytologii płynnej powinna być zawsze dokonana przez doświadczonego lekarza lub patomorfologa.

Cytologia płynna LBC - Liquid-Based Cytology - dlaczego warto ją wykonać?

Cytologia płynna LBC ma kilka istotnych zalet w porównaniu do tradycyjnych metod cytologicznych. Wśród najważniejszych korzyści można wymienić:

 1. Zwiększona czułość wykrywania zmian przedrakowych i raka - metoda LBC pozwala na lepszą ocenę komórek, co prowadzi do większej skuteczności w wykrywaniu zmian nowotworowych.
 2. Lepsza jakość próbek - dzięki przetwarzaniu próbki w laboratorium, komórki są lepiej utrzymane i bardziej reprezentatywne, co przekłada się na dokładniejsze wyniki.
 3. Możliwość przetestowania na obecność wirusa HPV - w jednym badaniu można wykonać zarówno cytologię, jak i test na zakażenie wirusem HPV, co zwiększa diagnostyczną wartość badania.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Co wykrywa cytologia płynna?

Cytologia płynna ma wiele zastosowań diagnostycznych. Oprócz wykrywania zmian przedrakowych i raka szyjki macicy, może być stosowana w diagnostyce nowotworów innych narządów płciowych, takich jak rak jajnika czy rak endometrium. Ponadto, badanie cytologiczne płynu mózgowo-rdzeniowego pozwala na wykrycie obecności komórek nowotworowych w przypadku podejrzenia guza mózgu lub rdzenia kręgowego.

To tylko niektóre z zastosowań cytologii płynnej. Możliwości diagnostyczne tej metody są szerokie i uzależnione od konkretnego przypadku i potrzeb pacjenta.

Podstawowe informacje o wirusie brodawczaka ludzkiego (HPV)

Wirus brodawczaka ludzkiego, skrótowo nazywany HPV (z ang. Human Papillomavirus), to rodzina wirusów, które zakażają ludzi. Jest to jeden z najczęściej występujących wirusów przenoszonych drogą płciową na całym świecie. Oto kilka podstawowych informacji na temat wirusa HPV:

 1. Rodzina wirusów: Wirusy HPV to grupa wirusów z rodziny Papillomaviridae. Istnieje wiele różnych typów wirusa HPV, z których niektóre są bardziej ryzykowne niż inne i mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.
 2. Droga przenoszenia: Wirus HPV jest przenoszony głównie drogą płciową, ale może być także przenoszony drogą kontaktu skóry do skóry. Oznacza to, że infekcja HPV może występować nie tylko w obszarze narządów płciowych, ale również na innych częściach ciała, takich jak ręce czy twarz.
 3. Objawy: Wiele infekcji wirusem HPV nie wywołuje żadnych objawów i przechodzi samoistnie. Jednak niektóre typy HPV mogą prowadzić do powstawania brodawek na skórze lub błonach śluzowych, w tym narządach płciowych, gardle i jamie ustnej.
 4. Ryzyko zdrowotne: Niektóre typy HPV są związane z poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak rak szyjki macicy, rak gardła, rak krtani, rak jamy ustnej, a także brodawki narządów płciowych. Wirusy HPV, które prowadzą do raka, to tzw. "wysokie ryzyko" (high-risk) typy HPV.
 5. Szczepienia: Istnieją szczepionki przeciwko wirusowi HPV, które są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom niektórymi typami wirusa HPV, w tym tymi związanymi z rakiem. Szczepienia przeciwko HPV są często zalecane młodym osobom jako część programów szczepień ochronnych.
 6. Badania przesiewowe: W celu wykrycia infekcji HPV i zmian przedrakowych, wykorzystuje się badania przesiewowe, takie jak cytologia (Pap smear) dla kobiet i badania w kierunku wirusa HPV. Regularne badania przesiewowe są ważne dla wykrycia raka szyjki macicy i innych chorób związanych z HPV we wczesnych stadiach, gdy są bardziej podatne na leczenie.
 7. Zapobieganie: Oprócz szczepień, zaleca się stosowanie prezerwatyw w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HPV podczas kontaktu płciowego. Unikanie wielu partnerów seksualnych również może pomóc w zmniejszeniu ryzyka infekcji HPV.

Warto zaznaczyć, że większość infekcji wirusem HPV nie prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i samoistnie ustępuje. Jednak w przypadku wystąpienia objawów lub obecności wirusa HPV wykrytej w badaniach przesiewowych, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu dalszej oceny i zarządzania ryzykiem.

Czy można zrobić cytologię w ciąży?

Tak, zazwyczaj można wykonać cytologię (znaną również jako badanie Pap) w trakcie ciąży, ale istnieją pewne wyjątki i kwestie, o które warto wiedzieć:

 1. Cytologia w ciąży: Cytologia to badanie, które ma na celu wykrycie nieprawidłowości w komórkach szyjki macicy, które mogą wskazywać na obecność zmian przedrakowych lub raka szyjki macicy. Badanie to jest ogólnie uważane za bezpieczne w trakcie ciąży i może być przeprowadzane, jeśli istnieją wskazania medyczne.
 2. Wskazania medyczne: Cytologia w ciąży jest zazwyczaj wykonywana tylko wtedy, gdy istnieją pewne wskazania medyczne lub jeśli kobieta była poddawana regularnym badaniom cytologicznym przed ciążą i wyniki wymagają monitorowania. Lekarz może zdecydować, że badanie jest konieczne, jeśli istnieją pewne czynniki ryzyka lub jeśli pacjentka ma objawy niepokojące.
 3. Bezpieczeństwo: Przeprowadzenie cytologii w trakcie ciąży jest ogólnie uważane za bezpieczne, ale istnieją pewne wyzwania związane z interpretacją wyników badania w kontekście zmian fizjologicznych, które występują w szyjce macicy w czasie ciąży. Dlatego lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak kolposkopię, jeśli wyniki są niejednoznaczne.
 4. Okres wykonywania badania: Cytologia w ciąży może być wykonywana w dowolnym okresie ciąży, ale najlepiej jest to zrobić w drugim trymestrze, kiedy zmiany fizjologiczne w organizmie są mniejsze niż w pierwszym trymestrze, a także, gdy jest to wykonywane w związku z wizytą u ginekologa.

Warto pamiętać, że ciąża może wpływać na wyniki badania cytologicznego, dlatego ważne jest, aby wynik był interpretowany przez specjalistę, który uwzględni okoliczności ciąży. Jeśli masz pytania lub obawy dotyczące cytologii w trakcie ciąży, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem lub położnikiem, którzy będą mogli dostarczyć dokładne informacje i wskazówki na ten temat.

Cytologia płynna to zaawansowana technika badania komórek, która wprowadza wiele innowacyjnych rozwiązań do diagnostyki. Dzięki tej metodzie możliwe jest wczesne wykrycie zmian przedrakowych i nowotworów, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Warto poddać się badaniu cytologii płynnej, szczególnie jeśli istnieje ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń narządów płciowych czy układu moczowo-płciowego.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Zespół suchego oka - objawy, przyczyny i leczenie ZSO

Odkryj tajemnice zespołu suchego oka (ZSO) - powszechnego problemu dotykającego wiele osób. Dowiedz się o różnorodnych przyczynach, od genetycznych po nawyki życiowe, i jakie istnieją sposoby poprawy komfortu oczu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca