Czym jest bronchoskopia? - wskazania i przebieg zabiegu. Bronchoskopia – wskazania i przebieg badania. Bronchoskopia płuc – sprawdź, na czym polega badanie. Przewlekły kaszel?

Czym jest bronchoskopia? - wskazania i przebieg zabiegu. Bronchoskopia – wskazania i przebieg badania. Bronchoskopia płuc – sprawdź, na czym polega badanie. Przewlekły kaszel?

Czym jest bronchoskopia? Wiedza na temat tego medycznego badania może być przydatna, zwłaszcza jeśli ktoś znajomy lub Ty sam będziesz musiał je przejść. W tym artykule omówimy podstawowe informacje na temat bronchoskopii, wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu, jak przebiega oraz jakie mogą być powikłania.

Czym jest bronchoskopia?

Bronchoskopia jest diagnostycznym lub terapeutycznym zabiegiem medycznym, który pozwala na wizualizację dróg oddechowych wewnątrz ciała pacjenta. Wykorzystuje się do tego cienki, elastyczny wziernik zwany bronchoskopem, który wprowadza się do tchawicy i oskrzeli pacjenta. Urządzenie to jest wyposażone w kamerę, która przekazuje obraz na ekran, umożliwiając doktorowi ocenę stanu dróg oddechowych.

Kiedy bronchoskopia jest konieczna?

Bronchoskopia może być wykonywana zarówno w celu diagnostycznym, jak i terapeutycznym. Oto najczęstsze wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu:

 • Ocena podejrzenia nowotworu płuc lub innych zmian nowotworowych w drzewie oskrzelowym.
 • Badanie przewlekłego kaszlu, krwioplucia, nawracającego zapalenia płuc lub innych objawów układu oddechowego.
 • Usunięcie ciała obcego znajdującego się w drogach oddechowych.
 • Ocena zwężenia dróg oddechowych lub innych nieprawidłowości anatomicznych.
 • Pobranie próbek tkanki lub wydzielin do dalszego badania.

W przypadku konieczności terapeutycznego działania, bronchoskopia może służyć do przeprowadzenia różnych zabiegów, takich jak laseroterapia, elektrokoagulacja czy stentowanie dróg oddechowych.

Badania przedoperacyjne i konsultacje - co należy zrobić?

Przed przeprowadzeniem bronchoskopii pacjent powinien przestrzegać pewnych zaleceń medycznych. Warto zapytać lekarza, czy przyjmowane leki należy odstawić przed badaniem, a także zgłosić wszelkie alergie. Przygotowania do bronchoskopii obejmują również badania przedoperacyjne, takie jak badanie krwi, EKG lub badania obrazowe płuc.

W niektórych przypadkach, pacjent może być skierowany na konsultację przedoperacyjną z anestezjologiem. Lekarz oceni stopień ryzyka związanego z znieczuleniem i poinformuje pacjenta o wszystkich możliwych komplikacjach, przeciwwskazaniach oraz optymalnej technice znieczulenia.

Bronchoskopia – przeciwwskazania

Podczas oceny wskazań do przeprowadzenia bronchoskopii, lekarz bierze pod uwagę również przeciwwskazania, które mogą utrudnić lub uniemożliwić wykonanie tego badania. Przeciwwskazania do bronchoskopii mogą obejmować:

 • Ostre lub ciężkie problemy z oddychaniem, takie jak zaostrzenie astmy.
 • Skazy krwotoczne, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia podczas zabiegu.
 • Ostre infekcje, szczególnie w przypadku zakażenia górnych dróg oddechowych.
 • Nieprawidłowe wyniki badań krwi, takie jak niska liczba płytek krwi.
 • Obrzęk krtani lub dróg oddechowych.

Decyzję o przeprowadzeniu bronchoskopii podejmuje lekarz odpowiedzialny za opiekę nad pacjentem, po dokładnym zastanowieniu się nad korzyściami i ryzykiem dla pacjenta.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak przebiega badanie bronchoskopią?

Przed wykonaniem bronchoskopii pacjent jest zazwyczaj poddawany ogólnemu znieczuleniu lub znieczuleniu miejscowemu w gardle i tchawicy. Jeżeli badanie odbywa się w znieczuleniu ogólnym, niezbędne jest stałe monitorowanie pacjenta podczas zabiegu.

Podczas bronchoskopii lekarz postępuje zgodnie z wskazaniami medycznymi dla danej sytuacji. Wprowadza bronchoskop przez usta lub nos pacjenta i kieruje go w odpowiednie miejsce w tchawicy lub oskrzelach. W miarę potrzeby, lekarz może pobierać próbki tkanki lub wydzielin do dalszego badania. Czas trwania badania bronchoskopią zależy od wielu czynników, ale zwykle nie przekracza 30-60 minut.

W przypadku terapeutycznego zastosowania bronchoskopii, lekarz może przeprowadzić różne zabiegi takie jak usunięcie ciała obcego lub stentowanie dróg oddechowych. Po zakończeniu zabiegu, pacjent jest poddawany obserwacji, aby ocenić jakie mogą pojawić się ewentualne powikłania i jak organizm pacjenta reaguje na badanie.

Jakie są możliwe powikłania bronchoskopii?

Podczas bronchoskopii istnieje pewne ryzyko powikłań, choć jest ono zazwyczaj niskie. Najczęstsze powikłania to:

 • Krwawienie, szczególnie u osób ze skazami krwotocznymi.
 • Infekcje, które mogą się rozwinąć po zabiegu.
 • Niedrożność dróg oddechowych.
 • Podrażnienie tchawicy lub oskrzeli, które może prowadzić do kaszlu, bólu lub trudności w oddychaniu.
 • Reakcje alergiczne na zastosowane leki lub środki kontrastowe.

Ważne jest, aby pacjent był świadomy tych ewentualnych powikłań i korzyści wynikających z przeprowadzenia bronchoskopii. Lekarz przeprowadzający zabieg będzie monitorował pacjenta pod kątem wystąpienia jakichkolwiek powikłań i podejmie odpowiednie działania w razie potrzeby.

Bronchoskopia jest istotnym narzędziem diagnostycznym i terapeutycznym w dziedzinie pulmonologii. Dlatego też przeprowadza się je tylko wtedy, gdy jest to konieczne i pomaga w ustaleniu dokładnej diagnozy lub wykonaniu odpowiednich zabiegów. Jeśli masz pytania dotyczące tego badania lub będziesz musiał się mu poddać, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dobrze zrozumieć cały proces.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca