Cytologia - dlaczego to badanie jest tak ważne dla kobiet i co ile je wykonywać? Jak przebiega badanie cytologiczne? Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta z wiekiem. Cytologia – jak się przygotować? Cytologia u położnej – korzyści z szybkiego wykonania badania. Co oznacza nieprawidłowy wynik cytologii?

Cytologia - dlaczego to badanie jest tak ważne dla kobiet i co ile je wykonywać? Jak przebiega badanie cytologiczne? Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy wzrasta z wiekiem. Cytologia – jak się przygotować? Cytologia u położnej – korzyści z szybkiego wykonania badania. Co oznacza nieprawidłowy wynik cytologii?

Każda kobieta powinna regularnie wykonywać badanie cytologiczne, ponieważ pozwala ono wykryć zmiany, które mogą wskazywać na chorobę, w tym raka szyjki macicy. Cytologia to proste i nieinwazyjne badanie, które polega na pobraniu komórek ze ściany szyjki macicy. W tym artykule dowiesz się, czym jest badanie cytologiczne, jak je wykonywać oraz jakie są wskazania i interpretacja wyników.

Cytologia - na czym polega badanie?

Badanie cytologiczne polega na pobraniu i badaniu próbki tkanki, w tym przypadku ściany szyjki macicy. Pobranie próbki może odbywać się na dwa sposoby:

Cytologia konwencjonalna

W przypadku cytoalogii konwencjonalnej (PAP) lekarz przy użyciu specjalnej szpatułki lub szczoteczki zeskrobuje niewielką ilość komórek z szyjki macicy. Następnie, zeskrobaną tkankę umieszcza się na szkiełku mikroskopu, które zostaje poddane specjalnej obróbce chemicznej, a następnie oglądane pod mikroskopem przez specjalistę - cytologa.

Cytologia płynna (LBC)

Alternatywą dla cytologii konwencjonalnej jest cytologia płynna (LBC), która polega na umieszczeniu próbki pobranej ze ściany szyjki macicy w specjalnym roztworze. W tym przypadku komórki są odseparowywane od wódki i umieszczone w specjalnym pojemniku. Następnie, próbka jest analizowana w laboratorium.

Cytologia szyjki macicy - jak się przygotować?

Przed wykonaniem badania cytologicznego istnieje kilka wskazówek, które pomogą Ci w uzyskaniu najlepszych wyników.

Po pierwsze, kilka dni przed badaniem warto unikać stosowania tamponów, touchingu i stosunków płciowych. Wszystkie te rzeczy mogą wpłynąć na wyniki badania.Po drugie, wykonaj badanie w okresie pomiędzy miesiączkami. To ważne, ponieważ podczas menstruacji krew może utrudnić pobranie próbki.

Po trzecie, przed wykonaniem badania nie powinnaś stosować żadnych środków antybakteryjnych ani środków plemnikobójczych, ponieważ mogą one wpłynąć na wyniki badania.

Cytologia - co ile je wykonywać?

Sugeruje się, aby każda kobieta powyżej 21 roku życia odbyła swoją pierwszą cytologię, a następnie powinna regularnie powtarzać badanie w okresie co trzy lata. W przypadku, gdy wyniki badania są nieprawidłowe, konieczne może być skierowanie na dodatkowe badania lub leczenie.

Jak długo czeka się na wyniki cytologii?

Wyniki badania cytologicznego zwykle są gotowe w ciągu 2-3 tygodni. Czas oczekiwania może się wydłużyć, kiedy wymagana jest ponowna przeprowadzka badania lub dodatkowe badania.

Wyniki badań cytologii - jak je interpretować?

Wyniki badania cytologicznego mogą być pozytywne (tj. wykazują nieprawidłowości) lub negatywne (tj. nie wykazują nieprawidłowości). W przypadku wyniku pozytywnego, lekarz skieruje Cię na dodatkowe badania lub procedury, które pomogą zdiagnozować i leczyć chorobę. Jeśli wynik jest negatywny, to oznacza, że nie ma obecnie potrzeby wykonywania dodatkowych badań.

Badanie cytologiczne to ważna część profilaktyki zdrowia każdej kobiety. Dzięki niemu można zdiagnozować i leczyć choroby, w tym raka szyjki macicy. Wykonaj swoją cytologię regularnie i dbaj o swoje zdrowie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne jest stosowane do oceny komórek znajdujących się w różnych narządach i tkanek. Proces ten przebiega w kilku etapach. Najpierw pobiera się próbkę materiału, na przykład plwocinę, wydzielinę szyjki macicy lub komórki z brodawki sutkowej. Następnie próbka jest barwiona, aby wyróżnić komórki i umożliwić ich dokładną analizę. Barwienie pozwala na identyfikację ewentualnych zmian i nieprawidłowości. Kolejnym krokiem jest mikroskopowe badanie próbki pod względem morfologii komórek. Specjalista analizuje ich kształt, wielkość, wygląd jąder i wystąpienie ewentualnych atypii. Ostatecznie wynik badania cytologicznego jest zapisywany i interpretowany przez lekarza, który może wykryć ewentualne choroby lub zmiany nowotworowe. Badanie cytologiczne jest często wykonywane w celu wczesnego wykrycia raka i jest ważnym narzędziem w diagnostyce i monitorowaniu chorób nowotworowych. 

Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, istnieje kilka podstawowych kroków, jakie możemy podjąć. Regularne badania cytologiczne, takie jak roczny test Pap i badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), są kluczowe w wykrywaniu wczesnych zmian w szyjce macicy. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV są również zalecane, zwłaszcza dla młodych dziewcząt przed rozpoczęciem życia seksualnego. Ważne jest także unikanie palenia tytoniu, które jest powiązane z większym ryzykiem zachorowania na raka szyjki macicy. Zdrowa dieta, bogata w warzywa, owoce i pełnoziarniste produkty zbożowe, może również pomóc w ochronie przed rakiem. Warto również ogólnie dbać o zdrowie, utrzymywać prawidłową masę ciała, unikać nadmiernego spożycia alkoholu oraz stosować zabezpieczenie podczas stosunków seksualnych. Również ważne jest informowanie się na temat raka szyjki macicy i świadomości na temat profilaktyki, aby móc podejmować odpowiednie środki ostrożności. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca