Cytologia - dlaczego to badanie jest tak ważne dla kobiet i co ile je wykonywać? Jak przebiega badanie cytologiczne? Cytologia - wskazania, kiedy wykonać i jak przygotować się do badanie cytologicznego? Jak często wykonywać cytologię? 

Cytologia - dlaczego to badanie jest tak ważne dla kobiet i co ile je wykonywać? Jak przebiega badanie cytologiczne? Cytologia - wskazania, kiedy wykonać i jak przygotować się do badanie cytologicznego? Jak często wykonywać cytologię? 

Cytologia szyjki macicy to niezbędne badanie diagnostyczne dla kobiet. Stanowi podstawową kontrolę profilaktyczną, która umożliwia wczesne wykrycie budzących zaniepokojenie zmian w macicy. Nie bez przyczyny określana jest jako jedno z najważniejszych odkryć medycznych dla kobiet. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje na temat badania cytologicznego szyjki macicy.

Cytologia - na czym polega badanie?

Cytologia szyjki macicy polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z powierzchni szyjki macicy za pomocą specjalnie skonstruowanych narzędzi. Pobrane próbki komórek poddaje się badaniu w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Do badań stosuje się dwa typy cytologii:

Cytologia konwencjonalna

To tradycyjna metoda badania, którą stosowano do niedawna. Polega na pobraniu próbki z powierzchni szyjki macicy i nałożeniu jej na szkiełko mikroskopowe. Następnie szczegółowo badana jest pod mikroskopem. Metoda potrafi wykryć nawet drobne zmiany, jednak może być niewystarczająco wrażliwa w sytuacjach, gdy na szkiełku znalazły się jedynie nieliczne uszkodzone komórki.

Cytologia płynna (LBC)

Badanie to polega na pobraniu próbki, a następnie umieszczeniu jej w specjalnym roztworze. Dzięki temu występuje lepsza separacja i przesiew komórek, a tym samym zwiększa się wrażliwość testu. Procedura nie może być wykładana u kobiet w okresie menstruacyjnym.

Cytologia szyjki macicy - jak się przygotować?

Przed wykonaniem cytologii, ważne jest odpowiednie przygotowanie się pacjentki. Kilka dni przed badaniem należy unikać (w miarę możliwości) stosowania leków dopochwowych, stosunków płciowych oraz płukania pochwy specjalnymi płynami. W przypadku stanu zapalnego pochwy lub szyjki macicy, badanie lepiej odłożyć na późniejszy termin.

Cytologia - co ile wykonywać badanie?

Zgodnie ze standardami obowiązującymi w Polsce, kobiety powinny poddawać się badaniom cytologicznym co najmniej raz w roku. W przypadku kobiet, u których wcześniej wykryto zmiany lub które mają obniżona odporność, zaleca się powtarzanie badania co 6 miesięcy lub według zaleceń lekarza prowadzącego. Bardzo ważne jest także to, że kobiety po menopauzie powinny wykonywać badania kontrolne co najmniej raz na 2 lata.

Jak długo czeka się na wyniki cytologii?

Wyniki badań zwykle są gotowe po kilku dniach, maksymalnie tygodniu. W przypadku unormowanych wyników, pacjentka zazwyczaj nie otrzymuje zawiadomienia o wyniku badania, jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wyniki badań cytologii - jak je interpretować?

Wyniki cytologii dzieli się na kilka kategorii, w zależności od stanu analizowanych komórek. Do najczęściej spotykanych kategorii należą:

 • kategoria I - komórki, które nie budzą podejrzenia;
 • kategoria II - komórki o niejasnym charakterze, wyróżniające się drobnymi zmianami;
 • kategoria III - komórki wskazujące na obecność niewielkich zmian lub infekcji;
 • kategoria IV - komórki, wskazujące na nieprawidłowości, lecz nie budzące podejrzenia nowotworu;
 • kategoria V - komórki, wskazujące na istnienie nowotworu lub poważnej infekcji.

W przypadku wyników w kategoriach III, IV i V pacjentka zostaje skierowana na dalsze badania, mające na celu zweryfikowanie wykrytej nieprawidłowości.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne, zwane również badaniem Pap, jest metodą diagnostyczną stosowaną w medycynie. Polega na pobraniu komórek z różnych tkanek i narządów ciała, a następnie ich mikroskopowaniu i ocenie pod kątem obecności zmian patologicznych. Najczęściej wykorzystuje się je do badania narządu rodnego u kobiet, zwłaszcza szyjki macicy. W technice tej stosuje się specjalne pędzelki lub wymazy, które pobierają komórki z powierzchni narządu. Następnie komórki są umieszczane na szkiełku mikroskopowym i barwione specjalnymi barwnikami. Barwione preparaty są następnie oceniane przez patologa, który poszukuje różnych zmian, takich jak komórki nowotworowe, stan zapalny, czy infekcje. Badanie cytologiczne jest często wykonywane w ramach rutynowych badań profilaktycznych u kobiet. Jest to niewielko inwazyjna metoda, która nie powoduje większego dyskomfortu pacjentce. Pomaga zidentyfikować zmiany przednowotworowe, co pozwala na wczesne rozpoznanie raka i podjęcie odpowiedniego leczenia. Wynik badania cytologicznego może być ujemny, co oznacza brak nieprawidłowości, lub pozytywny, co oznacza obecność zmian patologicznych. Warto podkreślić, że badanie cytologiczne nie jest w stu procentach precyzyjne i może dawać fałszywie ujemne wyniki. Dlatego też, w przypadku podejrzenia zmian patologicznych, może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak biopsja. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca