Cytologia - dlaczego to badanie jest tak ważne dla kobiet i co ile je wykonywać? Jak przebiega badanie cytologiczne? Cytologia - wskazania, kiedy wykonać i jak przygotować się do badanie cytologicznego? Jak często wykonywać cytologię? 

Cytologia - dlaczego to badanie jest tak ważne dla kobiet i co ile je wykonywać? Jak przebiega badanie cytologiczne? Cytologia - wskazania, kiedy wykonać i jak przygotować się do badanie cytologicznego? Jak często wykonywać cytologię? 

Cytologia szyjki macicy to niezbędne badanie diagnostyczne dla kobiet. Stanowi podstawową kontrolę profilaktyczną, która umożliwia wczesne wykrycie budzących zaniepokojenie zmian w macicy. Nie bez przyczyny określana jest jako jedno z najważniejszych odkryć medycznych dla kobiet. Poniżej przedstawimy najważniejsze informacje na temat badania cytologicznego szyjki macicy.

Cytologia - na czym polega badanie?

Cytologia szyjki macicy polega na pobraniu niewielkiej ilości komórek z powierzchni szyjki macicy za pomocą specjalnie skonstruowanych narzędzi. Pobrane próbki komórek poddaje się badaniu w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Do badań stosuje się dwa typy cytologii:

Cytologia konwencjonalna

To tradycyjna metoda badania, którą stosowano do niedawna. Polega na pobraniu próbki z powierzchni szyjki macicy i nałożeniu jej na szkiełko mikroskopowe. Następnie szczegółowo badana jest pod mikroskopem. Metoda potrafi wykryć nawet drobne zmiany, jednak może być niewystarczająco wrażliwa w sytuacjach, gdy na szkiełku znalazły się jedynie nieliczne uszkodzone komórki.

Cytologia płynna (LBC)

Badanie to polega na pobraniu próbki, a następnie umieszczeniu jej w specjalnym roztworze. Dzięki temu występuje lepsza separacja i przesiew komórek, a tym samym zwiększa się wrażliwość testu. Procedura nie może być wykładana u kobiet w okresie menstruacyjnym.

Cytologia szyjki macicy - jak się przygotować?

Przed wykonaniem cytologii, ważne jest odpowiednie przygotowanie się pacjentki. Kilka dni przed badaniem należy unikać (w miarę możliwości) stosowania leków dopochwowych, stosunków płciowych oraz płukania pochwy specjalnymi płynami. W przypadku stanu zapalnego pochwy lub szyjki macicy, badanie lepiej odłożyć na późniejszy termin.

Cytologia - co ile wykonywać badanie?

Zgodnie ze standardami obowiązującymi w Polsce, kobiety powinny poddawać się badaniom cytologicznym co najmniej raz w roku. W przypadku kobiet, u których wcześniej wykryto zmiany lub które mają obniżona odporność, zaleca się powtarzanie badania co 6 miesięcy lub według zaleceń lekarza prowadzącego. Bardzo ważne jest także to, że kobiety po menopauzie powinny wykonywać badania kontrolne co najmniej raz na 2 lata.

Jak długo czeka się na wyniki cytologii?

Wyniki badań zwykle są gotowe po kilku dniach, maksymalnie tygodniu. W przypadku unormowanych wyników, pacjentka zazwyczaj nie otrzymuje zawiadomienia o wyniku badania, jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Wyniki badań cytologii - jak je interpretować?

Wyniki cytologii dzieli się na kilka kategorii, w zależności od stanu analizowanych komórek. Do najczęściej spotykanych kategorii należą:

 • kategoria I - komórki, które nie budzą podejrzenia;
 • kategoria II - komórki o niejasnym charakterze, wyróżniające się drobnymi zmianami;
 • kategoria III - komórki wskazujące na obecność niewielkich zmian lub infekcji;
 • kategoria IV - komórki, wskazujące na nieprawidłowości, lecz nie budzące podejrzenia nowotworu;
 • kategoria V - komórki, wskazujące na istnienie nowotworu lub poważnej infekcji.

W przypadku wyników w kategoriach III, IV i V pacjentka zostaje skierowana na dalsze badania, mające na celu zweryfikowanie wykrytej nieprawidłowości.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Badanie cytologiczne, zwane również badaniem Pap, jest metodą diagnostyczną stosowaną w medycynie. Polega na pobraniu komórek z różnych tkanek i narządów ciała, a następnie ich mikroskopowaniu i ocenie pod kątem obecności zmian patologicznych. Najczęściej wykorzystuje się je do badania narządu rodnego u kobiet, zwłaszcza szyjki macicy. W technice tej stosuje się specjalne pędzelki lub wymazy, które pobierają komórki z powierzchni narządu. Następnie komórki są umieszczane na szkiełku mikroskopowym i barwione specjalnymi barwnikami. Barwione preparaty są następnie oceniane przez patologa, który poszukuje różnych zmian, takich jak komórki nowotworowe, stan zapalny, czy infekcje. Badanie cytologiczne jest często wykonywane w ramach rutynowych badań profilaktycznych u kobiet. Jest to niewielko inwazyjna metoda, która nie powoduje większego dyskomfortu pacjentce. Pomaga zidentyfikować zmiany przednowotworowe, co pozwala na wczesne rozpoznanie raka i podjęcie odpowiedniego leczenia. Wynik badania cytologicznego może być ujemny, co oznacza brak nieprawidłowości, lub pozytywny, co oznacza obecność zmian patologicznych. Warto podkreślić, że badanie cytologiczne nie jest w stu procentach precyzyjne i może dawać fałszywie ujemne wyniki. Dlatego też, w przypadku podejrzenia zmian patologicznych, może być konieczne wykonanie dodatkowych badań, takich jak biopsja. 

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca