bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci i dorosłych. Płaskostopie – czym jest? Płaskostopie u dzieci – leczenie. Płaskostopie – poznaj skuteczny i szybki zestaw ćwiczeń

Blog healthcare

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci i dorosłych. Płaskostopie – czym jest? Płaskostopie u dzieci – leczenie. Płaskostopie – poznaj skuteczny i szybki zestaw ćwiczeń

Sprawdź jakie są dobre ćwiczenia na płaskostopie 

Spis treści

 1. Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne - wzmacnij swoje stopy i popraw postawę
 2. Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci - jak skutecznie radzić sobie z płaskostopiem u najmłodszych
 3. Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych - jak poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości
 4. Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompleksowy trening dla stabilności stóp
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Płaskostopie u dzieci
 7. Ćwiczenia na płaskostopie w fizjoterapii - jak wspomagać leczenie i rehabilitację płaskostopia

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne - wzmacnij swoje stopy i popraw postawę

Płaskostopie to schorzenie, które charakteryzuje się spłaszczoną łukowatością stopy. Może to prowadzić do bólu stóp, trudności w chodzeniu oraz problemów z równowagą i postawą. Jednak istnieją proste ćwiczenia, które mogą pomóc wzmocnić mięśnie stóp i poprawić postawę.

Ćwiczenie 1: Zgarnianie małych przedmiotów

To proste ćwiczenie można wykonać przy użyciu kilku małych przedmiotów, takich jak koraliki lub gumowe kaczuszki. Rozłóż przedmioty na podłodze i używając palców stóp zgarnij je i przenieś do koszyczka. Powtarzaj to ćwiczenie przez kilka minut dziennie, aby wzmocnić mięśnie stóp.

Ćwiczenie 2: Wspinaczka na palce

Stań obok ściany lub przy użyciu krzesła w celu wsparcia. Unieś się na palce stóp, a następnie powoli opuść stopy na podłogę. Powtórz to ćwiczenie 10-15 razy, aby wzmocnić mięśnie łydek i stóp.

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci - jak skutecznie radzić sobie z płaskostopiem u najmłodszych

Zwalczanie płaskostopia u dzieci jest ważne, ponieważ może to mieć wpływ na rozwój ich stóp i ogólną postawę. Oto kilka skutecznych ćwiczeń na płaskostopie dla dzieci:

Ćwiczenie 1: Chodzenie po piasku lub kamieniach

Zachęć dziecko do chodzenia po piasku lub kamieniach, najlepiej na plaży. To naturalne ćwiczenie pomaga wzmocnić mięśnie stóp i poprawić łukowatość stopy.

Ćwiczenie 2: Gra w chowanego

Gra w chowanego wymaga biegania, skakania i szybkich zmian kierunku, co sprzyja wzmocnieniu mięśni stóp i równowagi.

Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych - jak poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości

Płaskostopie u dorosłych może powodować ból stóp i dyskomfort. Jednak regularne ćwiczenia mogą pomóc poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości. Oto kilka skutecznych ćwiczeń na płaskostopie:

Ćwiczenie 1: Podpórkę na palce

Stan na palcach stóp i utrzymuj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie opuść stopy na podłogę. Powtórz tę czynność kilka razy dziennie, aby wzmocnić mięśnie łydek i stóp.

Ćwiczenie 2: Skręty stopy z wykorzystaniem ręcznika

Siedząc na krześle, umieść ręcznik na podłodze. Umieść stopy na ręczniku i próbuj przekręcać stopami ręcznik w różne strony. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie stóp i poprawia ich elastyczność.

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompleksowy trening dla stabilności stóp

Ćwiczenia na płaskostopie powinny skupiać się zarówno na wzmocnieniu mięśni poprzecznych, jak i podłużnych stopy. To kompleksowy trening, który pomoże zwiększyć stabilność stóp. Oto kilka ćwiczeń:

Ćwiczenie 1: Chodzenie na zewnętrznej krawędzi stopy

Nastaw stopy na zewnętrzną krawędź i przemieszczaj się po pokoju przez kilka minut. To ćwiczenie wzmacnia mięśnie poprzeczne stopy.

Ćwiczenie 2: Chodzenie na piętach

Podobnie jak wspinaczka na palce, stań obok ściany lub przy użyciu krzesła w celu wsparcia. Idź na piętach z odważnymi krokami. Powtórz ćwiczenie przez kilka minut, aby wzmocnić mięśnie podłużne stopy.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci jest jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych występujących w tej grupie wiekowej. Płaskostopie jest charakteryzowane przez spłaszczenie łuki podłużny stopy, co powoduje, że cała stopa opiera się na podłożu. Może być to wynikiem złego ustawienia nóg dziecka podczas chodzenia lub otyłości. Objawy płaskostopia dziecięcego obejmują ból stóp, męczliwość, trudności z długotrwałym chodzeniem, problemy z utrzymaniem równowagi oraz nieprawidłową postawą ciała. Wczesne wykrycie płaskostopia u dziecka jest kluczowe, ponieważ jeśli zostanie nieleczony, może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak bóle pleców czy stawów. Leczenie płaskostopia u dzieci opiera się na stosowaniu odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie stóp oraz noszenie specjalnych wkładek ortopedycznych. W niektórych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie operacji, szczególnie jeśli płaskostopie jest poważne i powoduje znaczące problemy. Regularne kontrole u ortopedy oraz dbanie o odpowiednie obuwie dziecka są również ważne w zapobieganiu i leczeniu płaskostopia u dzieci. 

Ćwiczenia na płaskostopie w fizjoterapii - jak wspomagać leczenie i rehabilitację płaskostopia

Fizjoterapia może być skutecznym sposobem na radzenie sobie z płaskostopiem. Oprócz regularnych ćwiczeń, fizjoterapeuci zwykle stosują dodatkowe techniki i ćwiczenia. Oto kilka przykładów:

Ćwiczenie 1: Terapia manualna

Fizjoterapeuta może zastosować techniki masażu i manipulacji stopy w celu poprawy jej elastyczności i łukowatości.

Ćwiczenie 2: Ćwiczenia na maszynach

Fizjoterapeuta może zalecić korzystanie z różnych maszyn, takich jak stepper czy kozetka do ćwiczeń w celu wzmocnienia mięśni stóp i poprawienia równowagi.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń na płaskostopie konieczne jest skonsultowanie się z fizjoterapeutą. Oni będą w stanie dostosować program do Twoich indywidualnych potrzeb i pomóc w osiągnięciu jak najlepszych wyników.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Chodzenie na boso - dlaczego jest dobre dla zdrowia? Chodzenie boso po trawie. Jakie ma wpływ na zdrowie. Dlaczego warto chodzić na bosaka?

Czy wiesz, że chodzenie na boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia i dobrostanu? Bez wątpienia, obuwie jest nie tylko modnym dodatkiem, ale także jest ważnym elementem ochrony naszych stóp. Jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że nasze stopy zostały stworzone do chodzenia bez ochrony, dlatego chodzenie boso może przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz