bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci i dorosłych. Jak wykonywać ćwiczenia na płaskostopie u dzieci. Korekcja wad stopy płaskiej. 

Blog healthcare

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci i dorosłych. Jak wykonywać ćwiczenia na płaskostopie u dzieci. Korekcja wad stopy płaskiej. 

Płaskostopie to uciążliwa dolegliwość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polega na obniżeniu wysokości podłużnej sklepienia stóp, co skutkuje niestabilnością stawów, bólem i zmęczeniem przy chodzeniu. Na szczęście, istnieją skuteczne ćwiczenia, które pomagają poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości związane z płaskostopiem.

Spis treści

 1. Płaskostopie – objawy i skutki
 2. Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne - wzmacnij swoje stopy i popraw postawę
 3. Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci - jak skutecznie radzić sobie z płaskostopiem u najmłodszych
 4. Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych - jak poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompleksowy trening dla stabilności stóp
 7. Ćwiczenia na płaskostopie w fizjoterapii - jak wspomagać leczenie i rehabilitację płaskostopia
 8. Rozwój i leczenie płaskostopia

Płaskostopie – objawy i skutki

Płaskostopie to schorzenie, które charakteryzuje się obniżonym łukiem podłużnym stopy. Objawy płaskostopia mogą różnić się w zależności od stopnia choroby. Początkowo osoba może odczuwać ból i zmęczenie w okolicy łuku stopy, zwłaszcza po dłuższym staniu lub chodzeniu. Stopniowo, w miarę postępów choroby, objawy mogą się nasilać, a ból może być bardziej intensywny. Często pojawiają się również problemy związane z chodzeniem, na przykład trudności w zginaniu i wyprostowaniu stopy. Płaskostopie może również prowadzić do innych powikłań, takich jak palce młotkowate lub odciski na stopach. W dłuższej perspektywie, osoby cierpiące na płaskostopie mogą doświadczać trudności w utrzymaniu równowagi, ze względu na nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. W konsekwencji mogą występować problemy z postawą i ból w innych częściach ciała, takich jak kolana, biodra i kręgosłup. Dlatego ważne jest, aby w przypadku podejrzenia płaskostopia skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia i zapobieżenia dalszemu postępowi choroby. 

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne - wzmacnij swoje stopy i popraw postawę

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne to zestaw ćwiczeń skupiających się na wzmocnieniu mięśni, które stabilizują staw skokowy poprzeczny. Te mięśnie pomagają unieść wewnętrzny podłużny łuk stopy i utrzymać staw skokowy w prawidłowej pozycji.

 • Ćwiczenie 1: Chodzenie po piłce tenisowej

Umieść piłkę tenisową pod stopą i przesuwaj ją z przodu do tyłu stopy. Rób to przez około 5 minut dziennie.

 • Ćwiczenie 2: Ćwiczenie młotkowe

Trzymaj stopę na krawędzi młotka, a następnie przesuwaj stopę w lewo i prawo, podnosząc jednocześnie wewnętrzny łuk stopy. Powtarzaj przez około 15 minut dziennie.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie z taśmą

Używając gumowej taśmy, owin jej jedno z końców wokół stawu skokowego a drugie zacznij ciągnąć stopniowo do przodu, a następnie do tyłu.

Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci - jak skutecznie radzić sobie z płaskostopiem u najmłodszych

Choć płaskostopie u dzieci może często zniknąć samoistnie, przedłużające się problemy z tym schorzeniem mogą wpłynąć na ich rozwój fizyczny. Dlatego regularne ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci są bardzo ważne, aby pomóc w rozwoju ich stóp i utrzymaniu prawidłowej postawy.

 • Ćwiczenie 1: Ćwiczenie z kredą

Narysuj na podłodze łuk stopy kredą. Poproś dziecko, aby próbowało stawiać stopę pomiędzy ramionami łuku, aby zatrzymać łuk podsklepienia stopy.

 • Ćwiczenie 2: Zabawa "skacz po linie"

Rozmieść na podłodze linie z kawałków taśmy. Daj dziecku polecenie, aby skacząc po linii utrzymało staw skokowy w prawidłowej pozycji.

 • Ćwiczenie 3: Masaż stóp z piłką

Poproś dziecko, aby siadło na podłodze z nogami wyprostowanymi do przodu. Umieść pod piłkę swoją stopę i przewalcz ją po całej stopie, zatrzymując się na miejscach bólu.

Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych - jak poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości

Ćwiczenia na płaskostopie są równie ważne dla dorosłych, co dla dzieci. W większości przypadków ćwiczenia te pomagają uporać się z dolegliwościami bólowymi związanymi z płaskostopiem.

 • Ćwiczenie 1: Rollowanie piłką

Umieść piłkę pod stopą i przewalcz ją po całej stopie kilkanaście razy. Powtarzaj to ćwicznie przez około 5 minut dziennie.

 • Ćwiczenie 2: Ćwiczenie z rolką do masażu

Używając roli do masażu ukierunkowane na stopy, przewalcz stopami z jednej strony a następnie z drugiej strony, kilkakrotnie.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie z drapaniem stopy

Masuj stopę ugniataniem piłki na zasadzie jak najdłużej, aż poczujesz się zrelaksowany.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompleksowy trening dla stabilności stóp

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne to kompleksowe podejście do treningu stabilizacji stóp. Te ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu mięśni stóp, które utrzymują łuk pod sklepieniem stopy i stabilizują stawy skokowe.

 • Ćwiczenie 1: Ćwiczenie na wytrzymałość palców

Umieść gumową taśmę pomiędzy palcami u stóp i rozchylając palce odchylaj ją jak najdalej.

 • Ćwiczenie 2: Masuj piłkami tenisowymi

Następnym ćwiczeniem jest masaż pięty piłeczką, który składa się z okrężnych ruchów.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie siłowe z taśmą

Użyj gumowej taśmy, owin jej jedno z końców wokół stawu skokowego, a drugie przeciągnij poniżej stopy, ciągnąć mocno.

Ćwiczenia na płaskostopie w fizjoterapii - jak wspomagać leczenie i rehabilitację płaskostopia

Fizjoterapia jest wspaniałym sposobem na uzyskanie pomocy przy leczeniu i rehabilitacji płaskostopia. Ćwiczenia te koncentrują się na poprawie funkcjonowania mięśni stóp oraz ich jakości.

 • Ćwiczenie 1: Masaż kulką

Pomocne będą ćwiczenie z masażem stóp, a dokładniej tłoczenie piłki tenisowej pod stopą.

 • Ćwiczenie 2: Ćwiczenie czworonogów

Zacznij od pozycji na czworakach z wyprostowanymi ramionami, po czym podnosząc jedną głowę i przyciągając jedno kolano, zacznij powoli i równomiernie przesuwać stopy we wszystkich kierunkach.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie na ruchomość stóp

Używając taśmy, owiń stopy i spróbuj je przesunąć jak najdalej w lewo i prawo.

Konieczne jest także wykonywanie ćwiczeń na płaskostopie uwzględniających postawę stóp, joga i znane ćwiczenia na zwiększenie elastyczności. Pomoże to wzmocnić stopy i poprawić postawę, zapobiegając dalszym powikłaniom związanym z płaskostopiem.

Rozwój i leczenie płaskostopia

Płaskostopie to wada postawy, charakteryzująca się obniżeniem podłużnego sklepienia stopy. Może mieć zarówno przyczyny wrodzone, jak i nabyte. Może być również jednostronne lub obustronne. W przypadku płaskostopia, stopa dotyka podłoża pełną powierzchnią, co utrudnia prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała i może powodować ból lub zmęczenie. Leczenie płaskostopia zależy od stopnia zaawansowania wady. W łagodnych przypadkach zaleca się stosowanie odpowiedniego obuwia z łukami podporowymi, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp oraz wkładki ortopedyczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne założenie specjalnych aparatów ortopedycznych lub nawet przeprowadzenie operacji, mającej na celu przywrócenie prawidłowego ułożenia stopy. W każdym przypadku jednak, ważne jest regularne monitorowanie rozwoju i leczenia płaskostopia przez odpowiedniego specjalistę, takiego jak ortopeda czy fizjoterapeuta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica - superfood bogaty w białko, błonnik i minerały. Soczewica zielona. Soczewica - składniki odżywcze i właściwości zdrowotne. Czerwona czy zielona - którą soczewicę wybrać i jakie są między nimi różnice? 

Soczewica to roślina strączkowa, która ze względu na swoje wartości odżywcze coraz częściej pojawiają się na naszych stołach. To przede wszystkim źródło białka roślinnego, ale również błonnika, związków mineralnych i witamin. W poniższym artykule przyjrzymy się dokładnie, dlaczego soczewica zasługuje na miano superfoodu.

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki - przyprawa o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Co daje picie naparu z goździków? Goździki – właściwości lecznicze i zastosowanie. 

Goździki to popularna przyprawa o charakterystycznym zapachu i smaku. Nie tylko nadają potrawom wyjątkowego aromatu, ale również posiadają właściwości lecznicze i mogą wspomagać zdrowie. W tym artykule dowiesz się więcej o właściwościach goździków, jakie mają skutki uboczne oraz jak wykorzystać je jako naturalne remedium na ból zęba, dolegliwości gardłowe i wiele innych schorzeń.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz!

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis!

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz