Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci i dorosłych. Jak wykonywać ćwiczenia na płaskostopie u dzieci. Korekcja wad stopy płaskiej. 

Ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci i dorosłych. Jak wykonywać ćwiczenia na płaskostopie u dzieci. Korekcja wad stopy płaskiej. 

Płaskostopie to uciążliwa dolegliwość, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polega na obniżeniu wysokości podłużnej sklepienia stóp, co skutkuje niestabilnością stawów, bólem i zmęczeniem przy chodzeniu. Na szczęście, istnieją skuteczne ćwiczenia, które pomagają poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości związane z płaskostopiem.

Płaskostopie – objawy i skutki

Płaskostopie to schorzenie, które charakteryzuje się obniżonym łukiem podłużnym stopy. Objawy płaskostopia mogą różnić się w zależności od stopnia choroby. Początkowo osoba może odczuwać ból i zmęczenie w okolicy łuku stopy, zwłaszcza po dłuższym staniu lub chodzeniu. Stopniowo, w miarę postępów choroby, objawy mogą się nasilać, a ból może być bardziej intensywny. Często pojawiają się również problemy związane z chodzeniem, na przykład trudności w zginaniu i wyprostowaniu stopy. Płaskostopie może również prowadzić do innych powikłań, takich jak palce młotkowate lub odciski na stopach. W dłuższej perspektywie, osoby cierpiące na płaskostopie mogą doświadczać trudności w utrzymaniu równowagi, ze względu na nieprawidłowe rozłożenie ciężaru ciała. W konsekwencji mogą występować problemy z postawą i ból w innych częściach ciała, takich jak kolana, biodra i kręgosłup. Dlatego ważne jest, aby w przypadku podejrzenia płaskostopia skonsultować się z lekarzem w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia i zapobieżenia dalszemu postępowi choroby. 

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne - wzmacnij swoje stopy i popraw postawę

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne to zestaw ćwiczeń skupiających się na wzmocnieniu mięśni, które stabilizują staw skokowy poprzeczny. Te mięśnie pomagają unieść wewnętrzny podłużny łuk stopy i utrzymać staw skokowy w prawidłowej pozycji.

 • Ćwiczenie 1: Chodzenie po piłce tenisowej

Umieść piłkę tenisową pod stopą i przesuwaj ją z przodu do tyłu stopy. Rób to przez około 5 minut dziennie.

 • Ćwiczenie 2: Ćwiczenie młotkowe

Trzymaj stopę na krawędzi młotka, a następnie przesuwaj stopę w lewo i prawo, podnosząc jednocześnie wewnętrzny łuk stopy. Powtarzaj przez około 15 minut dziennie.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie z taśmą

Używając gumowej taśmy, owin jej jedno z końców wokół stawu skokowego a drugie zacznij ciągnąć stopniowo do przodu, a następnie do tyłu.

Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci - jak skutecznie radzić sobie z płaskostopiem u najmłodszych

Choć płaskostopie u dzieci może często zniknąć samoistnie, przedłużające się problemy z tym schorzeniem mogą wpłynąć na ich rozwój fizyczny. Dlatego regularne ćwiczenia na płaskostopie dla dzieci są bardzo ważne, aby pomóc w rozwoju ich stóp i utrzymaniu prawidłowej postawy.

 • Ćwiczenie 1: Ćwiczenie z kredą

Narysuj na podłodze łuk stopy kredą. Poproś dziecko, aby próbowało stawiać stopę pomiędzy ramionami łuku, aby zatrzymać łuk podsklepienia stopy.

 • Ćwiczenie 2: Zabawa "skacz po linie"

Rozmieść na podłodze linie z kawałków taśmy. Daj dziecku polecenie, aby skacząc po linii utrzymało staw skokowy w prawidłowej pozycji.

 • Ćwiczenie 3: Masaż stóp z piłką

Poproś dziecko, aby siadło na podłodze z nogami wyprostowanymi do przodu. Umieść pod piłkę swoją stopę i przewalcz ją po całej stopie, zatrzymując się na miejscach bólu.

Ćwiczenia na płaskostopie u dorosłych - jak poprawić kondycję stóp i złagodzić dolegliwości

Ćwiczenia na płaskostopie są równie ważne dla dorosłych, co dla dzieci. W większości przypadków ćwiczenia te pomagają uporać się z dolegliwościami bólowymi związanymi z płaskostopiem.

 • Ćwiczenie 1: Rollowanie piłką

Umieść piłkę pod stopą i przewalcz ją po całej stopie kilkanaście razy. Powtarzaj to ćwicznie przez około 5 minut dziennie.

 • Ćwiczenie 2: Ćwiczenie z rolką do masażu

Używając roli do masażu ukierunkowane na stopy, przewalcz stopami z jednej strony a następnie z drugiej strony, kilkakrotnie.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie z drapaniem stopy

Masuj stopę ugniataniem piłki na zasadzie jak najdłużej, aż poczujesz się zrelaksowany.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne - kompleksowy trening dla stabilności stóp

Ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne i podłużne to kompleksowe podejście do treningu stabilizacji stóp. Te ćwiczenia skupiają się na wzmacnianiu mięśni stóp, które utrzymują łuk pod sklepieniem stopy i stabilizują stawy skokowe.

 • Ćwiczenie 1: Ćwiczenie na wytrzymałość palców

Umieść gumową taśmę pomiędzy palcami u stóp i rozchylając palce odchylaj ją jak najdalej.

 • Ćwiczenie 2: Masuj piłkami tenisowymi

Następnym ćwiczeniem jest masaż pięty piłeczką, który składa się z okrężnych ruchów.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie siłowe z taśmą

Użyj gumowej taśmy, owin jej jedno z końców wokół stawu skokowego, a drugie przeciągnij poniżej stopy, ciągnąć mocno.

Ćwiczenia na płaskostopie w fizjoterapii - jak wspomagać leczenie i rehabilitację płaskostopia

Fizjoterapia jest wspaniałym sposobem na uzyskanie pomocy przy leczeniu i rehabilitacji płaskostopia. Ćwiczenia te koncentrują się na poprawie funkcjonowania mięśni stóp oraz ich jakości.

 • Ćwiczenie 1: Masaż kulką

Pomocne będą ćwiczenie z masażem stóp, a dokładniej tłoczenie piłki tenisowej pod stopą.

 • Ćwiczenie 2: Ćwiczenie czworonogów

Zacznij od pozycji na czworakach z wyprostowanymi ramionami, po czym podnosząc jedną głowę i przyciągając jedno kolano, zacznij powoli i równomiernie przesuwać stopy we wszystkich kierunkach.

 • Ćwiczenie 3: Ćwiczenie na ruchomość stóp

Używając taśmy, owiń stopy i spróbuj je przesunąć jak najdalej w lewo i prawo.

Konieczne jest także wykonywanie ćwiczeń na płaskostopie uwzględniających postawę stóp, joga i znane ćwiczenia na zwiększenie elastyczności. Pomoże to wzmocnić stopy i poprawić postawę, zapobiegając dalszym powikłaniom związanym z płaskostopiem.

Rozwój i leczenie płaskostopia

Płaskostopie to wada postawy, charakteryzująca się obniżeniem podłużnego sklepienia stopy. Może mieć zarówno przyczyny wrodzone, jak i nabyte. Może być również jednostronne lub obustronne. W przypadku płaskostopia, stopa dotyka podłoża pełną powierzchnią, co utrudnia prawidłowe rozłożenie ciężaru ciała i może powodować ból lub zmęczenie. Leczenie płaskostopia zależy od stopnia zaawansowania wady. W łagodnych przypadkach zaleca się stosowanie odpowiedniego obuwia z łukami podporowymi, ćwiczenia wzmacniające mięśnie stóp oraz wkładki ortopedyczne. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczne założenie specjalnych aparatów ortopedycznych lub nawet przeprowadzenie operacji, mającej na celu przywrócenie prawidłowego ułożenia stopy. W każdym przypadku jednak, ważne jest regularne monitorowanie rozwoju i leczenia płaskostopia przez odpowiedniego specjalistę, takiego jak ortopeda czy fizjoterapeuta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca