Co to jest in vitro? Na czym polega i jaki jest koszt tej procedury?

Co to jest in vitro? Na czym polega i jaki jest koszt tej procedury?

Dowiedz się, na czym polega zapłodnienie in vitro i jaki jest koszt tej procedury. In vitro to metoda dla par starających się o potomstwo.

In vitro - co to jest i jakie są zasady procedury

In vitro (z łac. "w szkle") to metoda zapłodnienia pozaustrojowego, czyli poza ciałem kobiety. Zasadniczo polega na zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki w sztucznych warunkach, a następnie przeszczepieniu embrionu do macicy kobiety. Procedura ta z powodzeniem pomaga w przypadkach niepłodności i jest stosowana na całym świecie.

Zasady procedury in vitro są ściśle regulowane. Zebrane jajeczka pobierane są z jajników kobiety za pomocą strzykawki z odpowiednio dobranymi igłami. Następnie są umieszczane w cieplutkim, wilgotnym środowisku dojrzewania. Po dojrzeniu, komórki jajowe są zapładniane przez specjalnie dobraną spermę oraz przechowywane w warunkach laboratoryjnych. Kiedy rozwinięty embrion osiągnie odpowiedni wiek, jest przeszczepiany do macicy kobiety.

In vitro - metoda wspomaganego rozrodu

In vitro jest jedną z metod wspomaganego rozrodu, co oznacza, że pomaga ona kobietom, które nie mogą zajść w ciążę w inny sposób. Na przykład, może to być spowodowane problemami hormonalnymi, przez które kobieta nie może owulować lub nie ma partnera, z którym miałaby szansę na naturalne zapłodnienie.

Dzięki in vitro, kobiety mogą poznać radość macierzyństwa, nawet jeśli ich mężowie mają problemy z produkcją spermy. Na przykład, spermie można pobrać z mężczyzny bezpośrednio z jąder lub ze spermokultury, a następnie wprowadzić je do jajnika kobiety. Inną metodą jest wykorzystanie nasienia darczyńcy.

Koszty in vitro - ile kosztuje procedura zapłodnienia pozaustrojowego

Koszty in vitro w Polsce wahają się od około 10 000 zł do 20 000 zł za jeden cykl leczenia. Cena może być uzależniona od wielu czynników, w tym od doświadczenia lekarza i jakości kliniki, w której ma się odbyć leczenie.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Jak działa procedura in vitro? Szczegółowe wyjaśnienie krok po kroku

Przygotowania do in vitro zaczynają się już w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego kobiety. Wtedy pacjentka zaczyna przyjmować hormony, które mają na celu pobudzenie jajników do produkcji komórek jajowych oraz zwiększenie ich liczebności. Później wykonuje się punkcję jajników, a jajka z nich pobrane natychmiast trafiają do laboratorium.

Następnie jajka zostają zapłodnione w warunkach kontrolowanych (zawierających odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz stężenie wymaganych składników) z wykorzystaniem spermy partnera lub anonimowego dawcy nasienia. Embriologowie starają się wybierać najlepsze komórki zapładniające jajka.

Po około dwóch dniach embriony osiągają odpowiedni do transferu wiek i zostają umieszczone w macicy kobiety poprzez specjalny, cienki teleskop. Przed transferem tkwi on w strawie, czego celem jest ułatwienie przylegania do błony śluzowej macicy.

In vitro a zapłodnienie naturalne - różnice i skuteczność

Warto zauważyć, że in vitro ma pewne różnice w stosunku do zapłodnienia naturalnego. W wypadku naturalnego zapłodnienia, komórka jajowa spotyka się z plemnikiem w jajowodzie. Jeśli komórka zostanie zapłodniona, rozwija się w bliźnięta, trójki lub jeden dziecko.

W in vitro, wszystkie fazy procesu są kontrolowane przez lekarzy. Oznacza to, że istnieje większa kontrola nad jakością i ilością komórek jajowych oraz jakością nasienia. Dodatkowo zarodki uważnie śledzone są w warunkach laboratoryjnych, co pozwala lekarzom zidentyfikować najlepsze warunki transferu do macicy.

Pomimo, że skuteczność in vitro wciąż nie gwarantuje 100% szans na ciążę, wiele par uważa, że procedura ta daje im nadzieję i szansę na spełnienie marzeń o dziecku.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

Jak zadbać o profesjonalizm pracowników w salonach kosmetycznych?

W branży beauty właściwa prezencja liczy się jak nigdzie indziej. To właśnie pracownicy salonów kosmetycznych są ich prawdziwą wizytówką, dlatego muszą wyglądać nienagannie, nawet po wielu godzinach pracy. Ważna jest nie tylko estetyka, ale również spójność. Jakie standardy warto wdrożyć we własnym salonie urody? Podpowiadamy w poniższym artykule!

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Zabiegi w ramach turnusów rehabilitacyjnych PFRON - jak dokonać właściwego wyboru?

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom pacjenci mogą skutecznie przeciwdziałać lub łagodzić swoje dolegliwości, zwiększając sprawność fizyczną, przywracając normalne funkcje ciała oraz zmniejszając ból.

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Korzyści i Zagrożenia Związane z Spożyciem Kofeiny w Kawie

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na całym świecie. Niemal każdego dnia miliony ludzi konsumują kawę, by zyskać energię i poprawić swoją koncentrację. Kluczowym składnikiem wpływającym na te właściwości jest kofeina. Jednakże, z jakimi korzyściami i zagrożeniami związanymi z kofeiną w kawie powinniśmy być świadomi? Artykuł ten ma na celu rzetelne omówienie tego zagadnienia.

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Mezator M1 w wersji Refurbished ponownie dostępny!

Dzisiaj rozpoczyna się rejestracja dla wszystkich zainteresowanych unikatowym modelem Mezator M1 w wersji Refurbished. To nadal ta sama zaawansowana technologia, ale teraz dostępna w rewelacyjnej cenie - jedynie 9999 zł, zamiast standardowych 40.310 zł.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
195zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca