Choroba uchyłkowa jelita grubego - jakie ma objawy? Dieta w chorobie uchyłkowej jelita grubego

Choroba uchyłkowa jelita grubego - jakie ma objawy? Dieta w chorobie uchyłkowej jelita grubego

Sprawdź jak radzić sobie z chorobą uchyłkową jelita grubego 

Choroba uchyłkowa jelita grubego - przyczyny, objawy i leczenie

Choroba uchyłkowa jelita grubego, zwana również diverticulosis, to schorzenie trawiennego układu pokarmowego, które charakteryzuje się obecnością uchyłków w jelitach. Uchyłki są małymi woreczkowatymi wypukłościami, które tworzą się na ścianie jelita grubego. Choć większość przypadków choroby uchyłkowej jelita grubego jest bezobjawowa, w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych komplikacji. Ważne jest, aby znać jej objawy, przyczyny oraz strategie leczenia.

Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego - jak ją rozpoznać?

Choroba uchyłkowa jelita grubego może być bezobjawowa, ale w przypadku wystąpienia objawów, mogą one obejmować:

 • Ból brzucha, najczęściej w lewej dolnej części,
 • Zmiany w rytmie wypróżnień,
 • Wzdęcia i gazowanie,
 • Nieprawidłowa konsystencja stolca, takie jak biegunka lub zaparcia,
 • Krwawienie z odbytu (często w przypadku powikłań).

Objawy choroby uchyłkowej jelita grubego mogą być niespecyficzne i mogą być mylone z innymi chorobami jelit, takimi jak zespół jelita drażliwego czy zapalenie jelit. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku pojawienia się powyższych objawów.

Przyczyny choroby uchyłkowej jelita grubego - czynniki ryzyka

Dokładne przyczyny choroby uchyłkowej jelita grubego nie są do końca znane, ale istnieje kilka czynników ryzyka związanych z jej występowaniem. Wiele osób z chorobą uchyłkową jelita grubego ma rodzinne predyspozycje do jej rozwoju, co sugeruje pewne dziedziczne skłonności. Dodatkowo, postępujące starzenie się organizmu i niewłaściwa dieta, uboga w błonnik i bogata w tłuszcze nasycone, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby uchyłkowej jelita grubego.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Leczenie choroby uchyłkowej jelita grubego - metody i strategie terapeutyczne

Leczenie choroby uchyłkowej jelita grubego zależy od nasilenia objawów oraz ewentualnych powikłań. W przypadku bezobjawowej choroby, zalecana jest dieta bogata w błonnik i białko roślinne, aby zapobiegać powstawaniu uchyłków i poprawić funkcjonowanie jelit. Ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała i unikanie czynników wywołujących objawy, takich jak stres czy niezdrowa dieta.

W przypadku nasilenia objawów lub wystąpienia powikłań, mogą być stosowane leki, takie jak leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne, antybiotyki oraz leki zmniejszające skurcze jelit. W niektórych przypadkach, gdy objawy są ciężkie lub komplikacje groźne dla życia, może być konieczne leczenie operacyjne.

Choroba uchyłkowa jelita grubego - dieta i zmiany stylu życia

Dieta jest kluczowa w leczeniu choroby uchyłkowej jelita grubego. Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania jelit. Spożywanie 25-35 gramów błonnika dziennie zwiększa objętość stolca, co pomaga w łatwiejszym przesuwaniu się treści pokarmowej przez jelita. Dobrą strategią jest spożywanie błonnika w postaci warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz nasion.

Dodatkowo, ważne jest spożywanie odpowiednich ilości płynów w celu zapobiegania zaparciom oraz unikanie alkoholu i napojów gazowanych, które mogą pogarszać objawy. Zmiana stylu życia, w tym regularna aktywność fizyczna oraz kontrola stresu, również może przynieść korzyści w leczeniu choroby uchyłkowej jelita grubego.

Choroba uchyłkowa jelita grubego to schorzenie, które może prowadzić do znacznego dyskomfortu i powikłań. Jednak odpowiednia dieta, zmiany stylu życia oraz leczenie mogą pomóc w kontrolowaniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Historia i zastosowania marihuany medycznej

Marihuana medyczna, czyli zastosowanie konopi indyjskich w celach terapeutycznych, ma długą i dynamiczną historię, która sięga tysięcy lat. Już w starożytnych cywilizacjach, takich jak chińska, indyjska czy egipska, konopie były wykorzystywane ze względu na swoje właściwości lecznicze. A jak to wygląda dzisiaj?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Jak fotele masujące mogą przynieść ulgę w bólach pleców?

Masaż jest jedną z najstarszych form terapii używanych do łagodzenia bólu, poprawy krążenia krwi i obniżenia poziomu stresu. Techniki masażu, takie jak uciskanie, rozcieranie, i głaskanie, mają na celu stymulowanie mięśni oraz układu krwionośnego, co przynosi ulgę w bólach i sprzyja zdrowiu fizycznemu. Historia masażu sięga tysięcy lat wstecz, kiedy to był on stosowany zarówno w medycynie wschodniej, jak i zachodniej do holistycznego leczenia różnorodnych dolegliwości.

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Starania o dziecko – co warto wiedzieć?

Decyzja o posiadaniu potomstwa może być jedną z najważniejszych w życiu. Dla wielu osób jest to spełnienie marzeń i naturalny krok w rozwoju rodziny. Jednak o czym warto wiedzieć starając się o dziecko?

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Porady dla osób z genetyczną skłonnością do żylaków

Żylaki kończyn dolnych to problem, który dotyka wielu osób, szczególnie tych z genetyczną skłonnością. Mimo że często postrzegane są one jedynie jako defekt estetyczny, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Ważne jest zatem, aby nie tylko znać metody leczenia, ale przede wszystkim skupić się na profilaktyce i wczesnym rozpoznawaniu.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca