Choroba przyzębia - jakie są objawy i jak leczyć?

Choroba przyzębia - jakie są objawy i jak leczyć?

Choroba przyzębia, znana również jako choroba przyzębiowa, stanowi jedną z najczęstszych przyczyn utraty zębów u dorosłych na całym świecie. Jest to choroba bakteryjna, która wpływa na tkanki przyzębia - dziąsła, kość i włókna zębowe. Jeśli zostanie nierozpoznana i pozostawiona bez leczenia, może prowadzić do utraty zębów, ale także może wpłynąć negatywnie na stan ogólnego zdrowia pacjenta. W tym artykule omówimy, jak rozpoznać chorobę przyzębia, jak ją leczyć i w jaki sposób dbać o zdrowie dziąseł i przyzębia.

Choroba przyzębia - co to jest i jak się objawia?

Choroba przyzębia jest chorobą bakteryjną, która wpływa na tkanki przyzębia. Bakterie z błony śluzowej jamy ustnej tworzą płytkę nazębną, która wraz z czasem zmienia się w twardy kamień nazębny. Nadmiar płytki nazębnej prowadzi do stanu zapalnego dziąseł, czyli gingiwitis, która jest pierwszym etapem choroby przyzębia.

Gingiwitis charakteryzuje się objawami, takimi jak krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów, obrzęk, zaczerwienienie, ból i wrażliwość dziąseł. Jeśli pozostanie nieleczona, bakterie przenikają do głębszych warstw tkanki przyzębia, co prowadzi do stanu zapalnego kości i włókien zęba - choroby przyzębia właściwej.

Choroba przyzębia właściwej objawia się objawami, takimi jak obrzęk i zaczerwienienie dziąseł, recesje dziąseł, suchość w ustach, ból podczas żucia, ruchomość zębów, dna jamy ustnej i brzydkie zapachy z ust.

Objawy choroby przyzębia - jak rozpoznać problem?

Objawy choroby przyzębia są różnorodne i różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Oto kilka objawów, które mogą wskazywać na problemy z chorobą przyzębia:

 • Zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł podczas szczotkowania zębów lub jedzenia
 • Recesje dziąseł
 • Wrażliwość zębów
 • Brzydki zapach z ust
 • Złuszczenie dziąseł
 • Luźne zęby

Jeśli zauważysz któreś z tych objawów, skonsultuj się z dentystą, który może przeprowadzić badanie i postawić diagnozę. Wczesne wykrycie choroby przyzębia jest kluczem do powodzenia leczenia.

Leczenie choroby przyzębia - metody i podejścia terapeutyczne

Leczenie choroby przyzębia zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku łagodnej do umiarkowanej choroby przyzębia konieczne może być leczenie zerowaniem osadu nazębnego oraz usunięciem kamienia nazębnego. W przypadku zaawansowanej choroby przyzębia może być konieczna operacja. Oto kilka metod leczenia choroby przyzębia:

 • Zerowanie osadu nazębnego i usunięcie kamienia nazębnego
 • Skaling korzeniowy i osuszywanie dziąseł
 • Leczenie farmakologiczne, np. antybiotyki
 • Operacja - w cięższych przypadkach może być konieczny zabieg chirurgiczny, tak jak np. chemiczne osadzanie kości

Zgodnie ze wskazówkami Amerykańskiego Towarzystwa Parodontologicznego, leczenie choroby przyzębia powinno być oparte na indywidualnym podejściu i wykonane przez wykwalifikowanego specjalistę.

Agresywna choroba przyzębia - cechy i konsekwencje

Agresywna choroba przyzębia to rzadki typ choroby przyzębia, który charakteryzuje się szybkim postępem choroby i utratą kości w krótkim czasie. Podobnie jak w przypadku innych typów choroby przyzębia, agresywna choroba przyzębia rozwija się z powodu bakterii obecnych w osadzie nazębnym. Osoby z agresywną chorobą przyzębia często muszą poddać się leczeniu chirurgicznemu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Profilaktyka choroby przyzębia - jak dbać o zdrowie dziąseł i przyzębia?

Najlepszym sposobem na zapobieganie chorobie przyzębia jest codzienna, regularna higiena jamy ustnej. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o zdrowie dziąseł i przyzębia:

 • Szczotkuj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty
 • Użyj nici dentystycznej, aby usunąć płytkę nazębną i resztki jedzenia, które utknęły między zębami
 • Użyj płynu do płukania ust
 • Unikaj palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych
 • Unikaj nadmiernej ilości cukru i tłustych pokarmów
 • Regularnie odwiedzaj dentystę

Dbanie o zdrowie dziąseł i przyzębia jest ważne nie tylko dla utrzymania zdrowia jamy ustnej. Badania wykazały, że choroba przyzębia może wpłynąć na ogólne zdrowie, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i innych chorób.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca