Choroba Parkinsona: Przewlekłe zaburzenie ruchowe charakteryzujące się drżeniem, sztywnością i trudnościami w koordynacji

Choroba Parkinsona: Przewlekłe zaburzenie ruchowe charakteryzujące się drżeniem, sztywnością i trudnościami w koordynacji

Choroba Parkinsona jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym, które wpływa na ruch i pozostawia stale postępujące zaburzenia ruchowe. Podczas choroby dochodzi do uszkodzenia neuronów w specjalnej części mózgu, zwanej istotą czarną. Niestety, choroba Parkinsona jest częstsza u ludzi w podeszłym wieku, a pierwsze objawy wykrywa się zwykle, gdy pacjent ma już powyżej 50 lat. Choroba Parkinsona rozwija się powoli, a objawy są zwykle asymetryczne, obejmujące jedną stronę ciała.

Choroba Parkinsona - pierwsze objawy. Układ nerwowy 

Pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą się ujawnić na kilka lat przed diagnozą. Zwykle pierwszymi oznakami są drobne „zabawki” rąk lub drżenie języka. Pacjent może doświadczać również sztywności i odczuwać trudności w ruszaniu kończynami. Często czuje się wówczas, jakby miał w sobie jakieś „hamulce”.

Osoby zmagające się z chorobą Parkinsona zwykle zaczynają mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, które do tej pory wykonywały automatycznie. Typowym przykładem jest np. problem z poruszaniem się po schodach, a także powolne wstawanie z łóżka.

Choroba Parkinsona - objawy widzenia

Niestety, choroba Parkinsona może wpłynąć nie tylko na ruch. Osoby z nią zmagające mogą również doświadczać nieprzyjemnych objawów ocznych. Mogą mieć one problemy z utrzymaniem wyraźnego widzenia podczas czytania, rozpoznawania twarzy, a także osłabienie zdolności do wytwarzania łez, co prowadzi do suchości oczu.

Jeśli podejrzewasz, że choroba Parkinsona może dotyczyć twojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem specjalistą neurologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaleci odpowiednie leczenie.Niewykluczone, że aktywność fizyczna może przyczyniać się do spowolnienia postępu choroby Parkinsona

Spowolnienie ruchowe

Spowolnienie ruchowe to stan, w którym osoba traci zdolność do płynnego poruszania się. Może to objawiać się jako opóźniona reakcja na bodźce, trudności w wystartowaniu z miejsca, ograniczona sprawność motoryczna czy trudności w utrzymaniu równowagi. Może wynikać z różnych przyczyn, takich jak problem zdrowotny, uraz lub proces starzenia się organizmu. Spowolnienie ruchowe może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia, utrudniając wykonywanie prostych czynności, takich jak chodzenie, jedzenie czy samoobsługa. Osoby z tym problemem często odczuwają frustrację, złość i utratę niezależności. W takich przypadkach ważne jest wsparcie ze strony bliskich oraz pomoc specjalistów, którzy mogą pomóc w diagnozie przyczyny spowolnienia ruchowego i zaproponować odpowiednie metody terapii. Regularne zajęcia rehabilitacyjne, ćwiczenia fizyczne i leczenie farmakologiczne to najczęstsze formy terapii stosowane w celu poprawy sprawności ruchowej i jakości życia. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym?

Jak sobie radzić z alergiami w sezonie wiosennym? Poznaj kalendarz pylenia roślin i skuteczne metody łagodzenia objawów alergii na pyłki!

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile czeka się na okulary u optyka na receptę?

Ile się czeka na okulary od optyka? Czas oczekiwania zależy od parametrów szkieł, ale zazwyczaj mieści się od kilkunastu minut do około 10 dni roboczych. Odbierz idealnie dopasowane okulary korekcyjne!

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Skrzep w probówce - Definicja i objawy

Dlaczego skrzep w probówce może uniemożliwić wykonanie badań laboratoryjnych? Sprawdź, co oznacza skrzep i jak wpływa na wyniki morfologii.

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Jak zostać psychoterapeutą w Polsce w 2024 r.?

Dowiedz się, jak zostać psychoterapeutą i jak sprawdzić czy ten zawód jest dla Ciebie. Porady i wskazówki na temat wymagań i ścieżki kariery.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca