Choroba Parkinsona: Przewlekłe zaburzenie ruchowe charakteryzujące się drżeniem, sztywnością i trudnościami w koordynacji

Choroba Parkinsona: Przewlekłe zaburzenie ruchowe charakteryzujące się drżeniem, sztywnością i trudnościami w koordynacji

Choroba Parkinsona jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym, które wpływa na ruch i pozostawia stale postępujące zaburzenia ruchowe. Podczas choroby dochodzi do uszkodzenia neuronów w specjalnej części mózgu, zwanej istotą czarną. Niestety, choroba Parkinsona jest częstsza u ludzi w podeszłym wieku, a pierwsze objawy wykrywa się zwykle, gdy pacjent ma już powyżej 50 lat. Choroba Parkinsona rozwija się powoli, a objawy są zwykle asymetryczne, obejmujące jedną stronę ciała.

Choroba Parkinsona - pierwsze objawy. Układ nerwowy 

Pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą się ujawnić na kilka lat przed diagnozą. Zwykle pierwszymi oznakami są drobne „zabawki” rąk lub drżenie języka. Pacjent może doświadczać również sztywności i odczuwać trudności w ruszaniu kończynami. Często czuje się wówczas, jakby miał w sobie jakieś „hamulce”.

Osoby zmagające się z chorobą Parkinsona zwykle zaczynają mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, które do tej pory wykonywały automatycznie. Typowym przykładem jest np. problem z poruszaniem się po schodach, a także powolne wstawanie z łóżka.

Choroba Parkinsona - objawy widzenia

Niestety, choroba Parkinsona może wpłynąć nie tylko na ruch. Osoby z nią zmagające mogą również doświadczać nieprzyjemnych objawów ocznych. Mogą mieć one problemy z utrzymaniem wyraźnego widzenia podczas czytania, rozpoznawania twarzy, a także osłabienie zdolności do wytwarzania łez, co prowadzi do suchości oczu.

Jeśli podejrzewasz, że choroba Parkinsona może dotyczyć twojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem specjalistą neurologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaleci odpowiednie leczenie.Niewykluczone, że aktywność fizyczna może przyczyniać się do spowolnienia postępu choroby Parkinsona

Spowolnienie ruchowe

Spowolnienie ruchowe to stan, w którym osoba traci zdolność do płynnego poruszania się. Może to objawiać się jako opóźniona reakcja na bodźce, trudności w wystartowaniu z miejsca, ograniczona sprawność motoryczna czy trudności w utrzymaniu równowagi. Może wynikać z różnych przyczyn, takich jak problem zdrowotny, uraz lub proces starzenia się organizmu. Spowolnienie ruchowe może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia, utrudniając wykonywanie prostych czynności, takich jak chodzenie, jedzenie czy samoobsługa. Osoby z tym problemem często odczuwają frustrację, złość i utratę niezależności. W takich przypadkach ważne jest wsparcie ze strony bliskich oraz pomoc specjalistów, którzy mogą pomóc w diagnozie przyczyny spowolnienia ruchowego i zaproponować odpowiednie metody terapii. Regularne zajęcia rehabilitacyjne, ćwiczenia fizyczne i leczenie farmakologiczne to najczęstsze formy terapii stosowane w celu poprawy sprawności ruchowej i jakości życia. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Czym jest Legionella? Jak ją rozpoznać?

Legionella to rodzaj bakterii, które są odpowiedzialne za wywoływanie legionelozy, w tym dwóch głównych form tej choroby: choroby legionistów i gorączki Pontiac. Nazwa pochodzi od epidemii, która wybuchła w 1976 roku w Filadelfii podczas zjazdu weteranów wojennych, zwanych Legionistami. Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Jak zadbać o prostą postawę ciała? - Najlepsze wskazówki

Odpowiednia postawa ciała nie jest tylko kwestią estetyki, ale ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Codzienne nawyki, takie jak sposób siedzenia przy biurku, sposób chodzenia czy spania, mają ogromny wpływ na kondycję naszego kręgosłupa i mięśni. W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Medycyna konwencjonalna a alternatywna? – co warto wiedzieć

Historia medycyny zna wiele koncepcji, podejść i praktyk mających na celu leczenie chorób. Ich rozwój narodził się z troski ludzi o zdrowie i życie, ale też ze specyficznych uwarunkowań kulturowych, geograficznych i cywilizacyjnych. Dlaczego przez wieki za niezbędne uważano stosowanie ziół, duchowe ceremonie, krioterapię, akupunkturę czy homeopatię, a dziś te formy leczenia nie są równoznaczne z medycyną tradycyjną lub konwencjonalną, lecz bywają określane jako alternatywne, komplementarne, naturalne, holistyczne, integracyjne czy innowacyjne? Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Zdrowe przekąski - alternatywy dla tradycyjnych słodyczy

Wraz ze wzrostem zainteresowania zdrowiem i dobrym samopoczuciem rośnie zapotrzebowanie na zdrowsze przekąski. Tradycyjne słodycze, bogate w cukier i niezdrowe tłuszcze, mogą przyczyniać się do różnych problemów zdrowotnych. W tym artykule zbadamy alternatywne przekąski, które mogą zaspokoić apetyt, dostarczając jednocześnie niezbędnych składników odżywczych, a wszystko to bez uszczerbku dla zdrowia.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja

195

97.5zł / rok

24h

00Dni
21Godzin
51Minut
55Sekund
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca