Choroba Parkinsona: Przewlekłe zaburzenie ruchowe charakteryzujące się drżeniem, sztywnością i trudnościami w koordynacji

Choroba Parkinsona: Przewlekłe zaburzenie ruchowe charakteryzujące się drżeniem, sztywnością i trudnościami w koordynacji

Choroba Parkinsona jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym, które wpływa na ruch i pozostawia stale postępujące zaburzenia ruchowe. Podczas choroby dochodzi do uszkodzenia neuronów w specjalnej części mózgu, zwanej istotą czarną. Niestety, choroba Parkinsona jest częstsza u ludzi w podeszłym wieku, a pierwsze objawy wykrywa się zwykle, gdy pacjent ma już powyżej 50 lat. Choroba Parkinsona rozwija się powoli, a objawy są zwykle asymetryczne, obejmujące jedną stronę ciała.

Choroba Parkinsona - pierwsze objawy. Układ nerwowy 

Pierwsze objawy choroby Parkinsona mogą się ujawnić na kilka lat przed diagnozą. Zwykle pierwszymi oznakami są drobne „zabawki” rąk lub drżenie języka. Pacjent może doświadczać również sztywności i odczuwać trudności w ruszaniu kończynami. Często czuje się wówczas, jakby miał w sobie jakieś „hamulce”.

Osoby zmagające się z chorobą Parkinsona zwykle zaczynają mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, które do tej pory wykonywały automatycznie. Typowym przykładem jest np. problem z poruszaniem się po schodach, a także powolne wstawanie z łóżka.

Choroba Parkinsona - objawy widzenia

Niestety, choroba Parkinsona może wpłynąć nie tylko na ruch. Osoby z nią zmagające mogą również doświadczać nieprzyjemnych objawów ocznych. Mogą mieć one problemy z utrzymaniem wyraźnego widzenia podczas czytania, rozpoznawania twarzy, a także osłabienie zdolności do wytwarzania łez, co prowadzi do suchości oczu.

Jeśli podejrzewasz, że choroba Parkinsona może dotyczyć twojego zdrowia, skonsultuj się z lekarzem specjalistą neurologiem, który przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i zaleci odpowiednie leczenie.Niewykluczone, że aktywność fizyczna może przyczyniać się do spowolnienia postępu choroby Parkinsona

Spowolnienie ruchowe

Spowolnienie ruchowe to stan, w którym osoba traci zdolność do płynnego poruszania się. Może to objawiać się jako opóźniona reakcja na bodźce, trudności w wystartowaniu z miejsca, ograniczona sprawność motoryczna czy trudności w utrzymaniu równowagi. Może wynikać z różnych przyczyn, takich jak problem zdrowotny, uraz lub proces starzenia się organizmu. Spowolnienie ruchowe może mieć znaczący wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość życia, utrudniając wykonywanie prostych czynności, takich jak chodzenie, jedzenie czy samoobsługa. Osoby z tym problemem często odczuwają frustrację, złość i utratę niezależności. W takich przypadkach ważne jest wsparcie ze strony bliskich oraz pomoc specjalistów, którzy mogą pomóc w diagnozie przyczyny spowolnienia ruchowego i zaproponować odpowiednie metody terapii. Regularne zajęcia rehabilitacyjne, ćwiczenia fizyczne i leczenie farmakologiczne to najczęstsze formy terapii stosowane w celu poprawy sprawności ruchowej i jakości życia. 

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

  • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
  • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
  • Dowiedz się o nowych artykułach

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Terapia dla alkoholika – ile trwa, na czym polega, od czego zacząć?

Nadmierne spożywanie alkoholu jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego na świecie. Alkoholizm dotyka każdego: nie tylko alkoholika, ale także jego rodzinę i społeczeństwo, w którym żyje. Istnieje jednak terapia, która wymaga dużego wysiłku ze strony osoby uzależnionej, ale jej znaczenie jest bardzo ważne na drodze do pokonania nałogu. Poznaj szczegóły leczenia dla alkoholika.

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Kiedy warto pomyśleć o implantach zębowych?

Utrata zęba lub kilku zębów może wiązać się nie tylko z dyskomfortem estetycznym, ale także z problemami zdrowotnymi i obniżeniem jakości życia. Implanty zębowe to rozwiązanie, które pozwala na trwałe i funkcjonalne uzupełnienie braków w uzębieniu, a ich zastosowanie cieszy się coraz większą popularnością. W jakich sytuacjach warto rozważyć to rozwiązanie, jak wygląda proces ich wszczepienia i jakie są korzyści wynikające z implantów?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

Leczenie hiperprolaktynemii – co można zrobić naturalnie?

W artykule omawiamy, jak w naturalny sposób można obniżyć poziom prolaktyny, jakie zmiany w stylu życia i diecie mogą pomóc oraz które zioła warto rozważyć w walce z hiperprolaktynemią.

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Dieta przeciwzapalna – jak walczyć z przewlekłym stanem zapalnym?

Sprawdź, jak skomponować swoją dietę, by przeciwdziałać zapaleniom i cieszyć się lepszym zdrowiem! W artykule omawiamy, jakie produkty warto włączyć do codziennego menu, a których unikać, aby zredukować stan zapalny i wesprzeć zdrowie na dłużej.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Całoroczny dostęp za 45 zł, bez automatycznego przedłużania subskrypcji – tylko w listopadzie!

195

45zł /

Tylko w listopadzie, bez zobowiązań i automatycznego przedłużania!

07Dni
02Godzin
59Minut
11Sekund
Zobacz co zyskasz

Pełen dostęp do naszej bazy wiedzy tylko za 45 zł na cały rok – korzystaj bez ograniczeń!”

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca