bezTabletek.pl

Praktyczna wiedza o twoim
zdrowiu w przystępnej formie

Bulimia - co to za choroba? Jak walczyć z bulimią? Objawy i leczenie bulimii. Na czym polega bulimia? Zaburzenia odżywiania. Jak pomóc osobie z bulimią. Jak rozpoznać bulimię? 

Blog healthcare

Bulimia - co to za choroba? Jak walczyć z bulimią? Objawy i leczenie bulimii. Na czym polega bulimia? Zaburzenia odżywiania. Jak pomóc osobie z bulimią. Jak rozpoznać bulimię? 

Sprawdź czym jest bulimia i jak sobie z nią radzić

Spis treści

 1. Bulimia - co to jest? Na czym polega bulimia?
 2. Bulimia - skutki. Jak nadmiar jedzenia i wymioty wpływają na organizm?
 3. Jak rozpoznać bulimię?
 4. Bulimia - leczenie. Metody i terapie skuteczne w walce z tym zaburzeniem. Jak wygląda leczenie bulimii?
 5. Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera
 6. Bulimia - przyczyny. Czynniki psychologiczne i społeczne prowadzące do jej rozwoju
 7. Dowiedz się więcej dzięki naszym szkoleniom:
 8. Anoreksja a bulimia: Podobieństwa, różnice i współwystępowanie tych zaburzeń odżywiania

Bulimia - co to jest? Na czym polega bulimia?

Bulimia, znana również jako bulimia nervosa, jest poważnym zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami jedzenia nadmiernych ilości jedzenia, a następnie próbą pozbycia się nadmiaru kalorii przez wymioty, stosowanie środków przeczyszczających, nadmierną aktywność fizyczną lub inne zachowania kompensacyjne. Osoby cierpiące na bulimię doświadczają uczucia utraty kontroli nad jedzeniem i zwykle odczuwają silną presję i obsesję na temat wagi i figury ciała.

Bulimia - skutki. Jak nadmiar jedzenia i wymioty wpływają na organizm?

Bulimia może prowadzić do wielu poważnych skutków zdrowotnych. Nadmierna konsumpcja jedzenia i wywoływanie wymiotów mogą prowadzić do:

 • Zniszczenia szkliwa zębów i próchnicy
 • Zaburzeń elektrolitowych, takich jak niedobór potasu, sodu i magnezu, które mogą prowadzić do nieregularnego rytmu serca i skurczy mięśni
 • Uszkodzenia przełyku i jelit z powodu częstego wymiotowania
 • Przejściowego wzrostu masy ciała z powodu drobnego zatrzymywania wody w organizmie
 • Przemiany hormonalne, które mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania u kobiet
 • Osłabienia mięśni, zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu

Jak rozpoznać bulimię?

Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania, które często pozostaje niewidoczne dla otoczenia. Jednak istnieje kilka znaków, które mogą pomóc rozpoznać tę chorobę. Osoby z bulimią często kierują swoje życie wokół jedzenia. Mogą się wydawać obsesyjnie zainteresowane jedzeniem, często jeść duże ilości w krótkim czasie, a następnie próbować się go pozbyć. Pacjenci mogą wykazywać zachowania, takie jak samowymioty, nadużywanie środków przeczyszczających lub nadmierną aktywność fizyczną po posiłkach w celu utraty wagi. Zmiany w wyglądzie mogą również wskazywać na obecność bulimii, takie jak narastające problemy z zębami (na skutek kwasów z żołądka), obrzęki gardła lub ślinotok. Istotne jest również zauważenie, czy osoba unika jedzenia w towarzystwie innych, ma niską samoocenę, nadmierny strach przed przybieraniem na wadze lub wykazuje objawy depresji i lęku. Jeśli obserwujesz te symptomy u siebie lub u kogoś bliskiego, ważne jest, aby zasięgnąć pomocy medycznej. 

Bulimia - leczenie. Metody i terapie skuteczne w walce z tym zaburzeniem. Jak wygląda leczenie bulimii?

Leczenie bulimii wymaga holistycznego podejścia i zwykle obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak i leczenie farmakologiczne. Oto niektóre z metod i terapii skutecznych w walce z bulimią:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (TPB): Ta forma terapii pomaga osobom cierpiącym na bulimię zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i wzorce zachowań związane z jedzeniem i wagą. Celem terapii jest nauczenie zdrowego podejścia do jedzenia, radzenia sobie z emocjami i zwiększenie poczucia własnej wartości.

 2. Terapia rodzinna: W przypadku młodzieży cierpiącej na bulimię, terapia rodzinna może być skuteczną metodą. Pomaga ona w rozpoznawaniu i zrozumieniu czynników rodzinnych, które przyczyniają się do zaburzenia oraz w budowaniu zdrowych relacji rodzinnych, które wspierają zdrowe nawyki żywieniowe.

 3. Farmakoterapia: W niektórych przypadkach, leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne mogą być zalecane w leczeniu bulimii. Leki te mogą pomóc w kontroli objawów depresji i lęku, które często towarzyszą temu zaburzeniu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bulimia - przyczyny. Czynniki psychologiczne i społeczne prowadzące do jej rozwoju

Rozwój bulimii może być wynikiem złożonej kombinacji czynników psychologicznych, społecznych i genetycznych. Niektóre z głównych czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju bulimii, to:

 • Niskie poczucie własnej wartości i samooceny
 • Niewłaściwe przekonania dotyczące wagi i wyglądu
 • Niezdrowe wzorce jedzenia i stylu życia w rodzinie
 • Presja społeczna i medialna, promująca szczupłe ciało jako ideał piękna
 • Traumatyczne doświadczenia emocjonalne w przeszłości
 • Trudności w radzeniu sobie ze stresem i emocjami

Anoreksja a bulimia: Podobieństwa, różnice i współwystępowanie tych zaburzeń odżywiania

Anoreksja i bulimia to dwa najbardziej rozpoznawalne zaburzenia odżywiania. Podobieństwa między nimi obejmują obsesję na punkcie wagi i figury ciała, niezdrowe zachowania żywieniowe oraz negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Różnice natomiast wynikają z różnych zachowań kompensacyjnych: osoby z anoreksją starają się utrzymać niską wagę poprzez ograniczanie spożycia jedzenia, podczas gdy osoby z bulimią nadużywają jedzenia i wywołują wymioty. Obie zaburzenia mogą występować równocześnie u jednej osoby, często jako tzw. zaburzenie mieszane odżywiania.

Bulimia i anoreksja to poważne choroby, które wymagają profesjonalnej pomocy. W przypadku podejrzenia lub diagnozy tych zaburzeń odżywiania, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zaburzeń odżywiania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz w cenie jednej małej kawy na mieście !

Dołącz do nas już teraz!
 • Facebook
 • Spreaker
 • LinkedIn
5/510 ocen

oceń ten artykuł

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Sok z selera naciowego - przepisy i pomysły na napoje z selera naciowego. Przepis na sok z selera. Jak zrobić sok z selera naciowego, koktajl warzywny

Gotowy na eksplorację różnorodnych przepisów i pomysłów na napoje z selerem naciowym? Wiesz już, że sok z selera naciowego ma liczne korzyści dla zdrowia, ale teraz przyszedł czas, aby dowiedzieć się, jak przygotować ten pyszny i odżywczy napój. W tym artykule przekażemy Ci proste przepisy na sok z selera naciowego, podpowiemy, jak zrobić sok z selera naciowego w blenderze oraz omówimy różnorodne połączenia smakowe. Przygotuj się na prawdziwą dawkę wiedzy o soku z selera naciowego!

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Marskość wątroby - objawy. Na co musisz zwrócić uwagę? Choroba wątroby - pierwsze objawy marskości wątroby. Objawy chorej wątroby. Problemy z wątrobą

Czy wiesz, że marskość wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego narządu? To choroba, która może prowadzić do licznych powikłań i nawet śmierci, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. Wiedza na ten temat jest istotna, zwłaszcza dla osób z niewielką znajomością medycyny. Dlatego dziś przedstawiamy Ci artykuł, w którym omówimy najważniejsze objawy marskości wątroby.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Zarejestruj się już teraz
Dożywotnia licencja

Dożywotni nielimitowany dostęp do platformy

990PLN

jednorazowa płatność

 • Obszerna baza wiedzy
 • Dożywotni dostęp do platformy
 • Nowe kursy każdego miesiąca
Kup teraz
 • Raty PayU
 • Blik
 • VISA
 • Master Card

Możesz także skorzystać z subskrypcji

 • Miesięczna subskrypcja

  Raptem tyle co dwie kawy na mieście i rezygnujesz kiedy chcesz !

  45PLN

  miesięcznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska miesięczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz
 • Roczna subskrypcja

  Wybierając roczną subskrypcje otrzymujesz miesiąc gratis !

  495PLN

  rocznie

  • Obszerna baza wiedzy
  • Niska roczna płatność
  • Nowe kursy każdego miesiąca
  Kup teraz