Bulimia - co to za choroba? Jak walczyć z bulimią? Objawy i leczenie bulimii. Na czym polega bulimia? Zaburzenia odżywiania. Jak pomóc osobie z bulimią. Jak rozpoznać bulimię? 

Bulimia - co to za choroba? Jak walczyć z bulimią? Objawy i leczenie bulimii. Na czym polega bulimia? Zaburzenia odżywiania. Jak pomóc osobie z bulimią. Jak rozpoznać bulimię? 

Sprawdź czym jest bulimia i jak sobie z nią radzić

Bulimia - co to jest? Na czym polega bulimia?

Bulimia, znana również jako bulimia nervosa, jest poważnym zaburzeniem odżywiania, które charakteryzuje się nawracającymi epizodami jedzenia nadmiernych ilości jedzenia, a następnie próbą pozbycia się nadmiaru kalorii przez wymioty, stosowanie środków przeczyszczających, nadmierną aktywność fizyczną lub inne zachowania kompensacyjne. Osoby cierpiące na bulimię doświadczają uczucia utraty kontroli nad jedzeniem i zwykle odczuwają silną presję i obsesję na temat wagi i figury ciała.

Bulimia - skutki. Jak nadmiar jedzenia i wymioty wpływają na organizm?

Bulimia może prowadzić do wielu poważnych skutków zdrowotnych. Nadmierna konsumpcja jedzenia i wywoływanie wymiotów mogą prowadzić do:

 • Zniszczenia szkliwa zębów i próchnicy
 • Zaburzeń elektrolitowych, takich jak niedobór potasu, sodu i magnezu, które mogą prowadzić do nieregularnego rytmu serca i skurczy mięśni
 • Uszkodzenia przełyku i jelit z powodu częstego wymiotowania
 • Przejściowego wzrostu masy ciała z powodu drobnego zatrzymywania wody w organizmie
 • Przemiany hormonalne, które mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania u kobiet
 • Osłabienia mięśni, zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu

Jak rozpoznać bulimię?

Bulimia to poważne zaburzenie odżywiania, które często pozostaje niewidoczne dla otoczenia. Jednak istnieje kilka znaków, które mogą pomóc rozpoznać tę chorobę. Osoby z bulimią często kierują swoje życie wokół jedzenia. Mogą się wydawać obsesyjnie zainteresowane jedzeniem, często jeść duże ilości w krótkim czasie, a następnie próbować się go pozbyć. Pacjenci mogą wykazywać zachowania, takie jak samowymioty, nadużywanie środków przeczyszczających lub nadmierną aktywność fizyczną po posiłkach w celu utraty wagi. Zmiany w wyglądzie mogą również wskazywać na obecność bulimii, takie jak narastające problemy z zębami (na skutek kwasów z żołądka), obrzęki gardła lub ślinotok. Istotne jest również zauważenie, czy osoba unika jedzenia w towarzystwie innych, ma niską samoocenę, nadmierny strach przed przybieraniem na wadze lub wykazuje objawy depresji i lęku. Jeśli obserwujesz te symptomy u siebie lub u kogoś bliskiego, ważne jest, aby zasięgnąć pomocy medycznej. 

Bulimia - leczenie. Metody i terapie skuteczne w walce z tym zaburzeniem. Jak wygląda leczenie bulimii?

Leczenie bulimii wymaga holistycznego podejścia i zwykle obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak i leczenie farmakologiczne. Oto niektóre z metod i terapii skutecznych w walce z bulimią:

 1. Terapia poznawczo-behawioralna (TPB): Ta forma terapii pomaga osobom cierpiącym na bulimię zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i wzorce zachowań związane z jedzeniem i wagą. Celem terapii jest nauczenie zdrowego podejścia do jedzenia, radzenia sobie z emocjami i zwiększenie poczucia własnej wartości.

 2. Terapia rodzinna: W przypadku młodzieży cierpiącej na bulimię, terapia rodzinna może być skuteczną metodą. Pomaga ona w rozpoznawaniu i zrozumieniu czynników rodzinnych, które przyczyniają się do zaburzenia oraz w budowaniu zdrowych relacji rodzinnych, które wspierają zdrowe nawyki żywieniowe.

 3. Farmakoterapia: W niektórych przypadkach, leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne mogą być zalecane w leczeniu bulimii. Leki te mogą pomóc w kontroli objawów depresji i lęku, które często towarzyszą temu zaburzeniu.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Bulimia - przyczyny. Czynniki psychologiczne i społeczne prowadzące do jej rozwoju

Rozwój bulimii może być wynikiem złożonej kombinacji czynników psychologicznych, społecznych i genetycznych. Niektóre z głównych czynników, które mogą przyczyniać się do rozwoju bulimii, to:

 • Niskie poczucie własnej wartości i samooceny
 • Niewłaściwe przekonania dotyczące wagi i wyglądu
 • Niezdrowe wzorce jedzenia i stylu życia w rodzinie
 • Presja społeczna i medialna, promująca szczupłe ciało jako ideał piękna
 • Traumatyczne doświadczenia emocjonalne w przeszłości
 • Trudności w radzeniu sobie ze stresem i emocjami

Anoreksja a bulimia: Podobieństwa, różnice i współwystępowanie tych zaburzeń odżywiania

Anoreksja i bulimia to dwa najbardziej rozpoznawalne zaburzenia odżywiania. Podobieństwa między nimi obejmują obsesję na punkcie wagi i figury ciała, niezdrowe zachowania żywieniowe oraz negatywne konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Różnice natomiast wynikają z różnych zachowań kompensacyjnych: osoby z anoreksją starają się utrzymać niską wagę poprzez ograniczanie spożycia jedzenia, podczas gdy osoby z bulimią nadużywają jedzenia i wywołują wymioty. Obie zaburzenia mogą występować równocześnie u jednej osoby, często jako tzw. zaburzenie mieszane odżywiania.

Bulimia i anoreksja to poważne choroby, które wymagają profesjonalnej pomocy. W przypadku podejrzenia lub diagnozy tych zaburzeń odżywiania, ważne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. zaburzeń odżywiania.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Czy każda kobieta powinna zrobić test na endometriozę?

Chociaż coraz częściej mówi się o tym, jak ważne są regularne badania i dbanie o zdrowie, wciąż wiele osób lekceważy te zalecenia. W dodatku istnieją choroby, o których pomimo częstego występowania rzadko się w ogóle wspomina, co może utrudnić ich zdiagnozowanie. Jedną z nich jest endometrioza, czyli przewlekła choroba dotykająca układ rozrodczy. Nie dość, że może prowadzić do silnych bólów, to dodatkowo powodu problemy z płodnością. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że endometrioza może dotyczyć nawet co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym na całym świecie!

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego?

Wizyta u lekarza rodzinnego to pierwszy krok w procesie diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. To właśnie lekarz rodzinny decyduje, jakie badania diagnostyczne są potrzebne, aby ustalić przyczynę dolegliwości pacjenta. Wiele z tych badań wymaga skierowania, które jest niezbędne do uzyskania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). W tym artykule omówimy, na które badania potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego, a także jakie są zasady i procedury związane z wystawianiem skierowań w przychodni lekarskiej.

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Stany lękowe po alkoholu: jak je rozpoznać i pokonać

Alkohol często kojarzony jest z relaksem, rozluźnieniem i beztroską. Niestety, jego nadmierne spożycie może mieć poważne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Jednym z nieprzyjemnych skutków picia jest doświadczanie stanów lękowych po spożyciu alkoholu.W tym artykule przybliżymy specyfikę lęku po alkoholu, jego objawy, wpływ na życie osoby pijącej oraz dostępne metody radzenia sobie z problemem.

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – kluczowe procedury w profilaktyce stomatologicznej

Wizyty higienizacyjne, w trakcie których można wykonać skaling, piaskowanie bądź fluoryzację, to doskonały sposób na uchronienie swoich zębów przed próchnicą oraz innymi poważniejszymi chorobami. Na czym polegają te zabiegi? Jak często warto je wykonywać, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami? Odpowiadamy w poniższym artykule!

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca