Błonnik: dlaczego jest ważny dla zdrowia i jak go spożywać codziennie? Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit. Błonnik – dlaczego warto go jeść? Czym jest błonnik? 

Błonnik: dlaczego jest ważny dla zdrowia i jak go spożywać codziennie? Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit. Błonnik – dlaczego warto go jeść? Czym jest błonnik? 

Czy często słyszysz o korzyściach zdrowotnych wynikających z jedzenia błonnika? Jeśli nie, to ten artykuł jest dla Ciebie! Błonnik jest ważnym składnikiem naszej diety, który może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dowiedz się, dlaczego błonnik jest tak ważny i jak go spożywać codziennie, aby czerpać korzyści dla organizmu.

Co to jest błonnik? Rola błonnika w diecie

Błonnik, nazywany również włóknem pokarmowym, jest rodzajem węglowodanu, który jest trudny do strawienia przez nasz organizm. To dlatego nie dostarcza nam kalorii ani składników odżywczych. Jednak pomimo tego, błonnik pełni kluczową rolę w naszej diecie.

Rola błonnika w diecie jest wieloraka. Po pierwsze, błonnik pomaga w regulacji naszego układu trawiennego. Działa jak miotełka, przyspieszając przepływ pokarmu przez jelita i stymulując ruchy jelit, co pomaga zapobiegać zaparciom. Ponadto, błonnik może wpływać na utrzymanie zdrowej wagi. Jest bogaty w objętość, co oznacza, że pomaga nam czuć się sytymi, co może prowadzić do mniejszego spożycia kalorii i kontrolowania wagi.

Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit

Błonnik pokarmowy odgrywa istotną rolę w zdrowiu jelit i ogólnym zdrowiu organizmu poprzez swoje oddziaływanie na mikrobiom jelitowy. Mikrobiom jelitowy to złożona społeczność mikroorganizmów, głównie bakterii, które zamieszkują jelita. Ten mikrobiom pełni wiele istotnych funkcji, takich jak trawienie, metabolizm, wytwarzanie substancji odżywczych i regulacja układu immunologicznego. Błonnik pokarmowy wpływa na mikrobiom jelitowy w następujący sposób:

 1. Prebiotyczne działanie: Niektóre rodzaje błonnika, zwłaszcza błonnik nieprzyswajalny przez ludzki organizm, stanowią pożywienie dla korzystnych bakterii w jelitach. Te bakterie, nazywane probiotykami, odżywiają się błonnikiem i w zamian wytwarzają korzystne metabolity, które wpływają na zdrowie jelit i organizmu.
 2. Regulacja perystaltyki: Błonnik pokarmowy ma zdolność zwiększania objętości treści jelitowej, co może pomagać w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki, czyli ruchu pokarmu przez jelita. To może przyczynić się do regulacji rytmu wypróżnień i zapobiegania zaparciom.
 3. Kontrola poziomu cukru we krwi: Błonnik może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi poprzez opóźnienie wchłaniania glukozy z jelit. To może być korzystne zwłaszcza dla osób z cukrzycą.
 4. Zmniejszenie stanów zapalnych: Niektóre rodzaje błonnika, zwłaszcza błonnik rozpuszczalny, mogą pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie poprzez wpływ na układ immunologiczny i produkcję substancji przeciwzapalnych przez mikroorganizmy jelitowe.
 5. Produkcja krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA): Mikrobiota jelitowa fermentuje błonnik pokarmowy, co prowadzi do produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), takich jak masłowy kwas, octowy kwas i propionowy kwas. Te kwas tłuszczowe mogą działać jako źródło energii dla komórek nabłonka jelitowego oraz mieć korzystny wpływ na zdrowie układu pokarmowego.
 6. Zdrowie układu immunologicznego: Mikrobiom jelitowy ma ogromny wpływ na układ immunologiczny. Odpowiednia równowaga mikroorganizmów w jelicie jest kluczowa dla zdolności organizmu do odpowiedzi na infekcje i zapobiegania nadmiernym reakcjom immunologicznym.

Gdzie można znaleźć błonnik? Źródła błonnika w pożywieniu

Błonnik można znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych. Istnieją dwa główne rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba rodzaje mają swoje korzyści dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby spożywać różnorodne produkty bogate w błonnik.

Źródła błonnika rozpuszczalnego obejmują owoce, warzywa, nasiona chia i siemię lniane. Te produkty są bogate w pektyny, gumy i substancje roślinne, które rozpuszczają się w wodzie, tworząc żelowatą konsystencję. Błonnik rozpuszczalny może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Źródła błonnika nierozpuszczalnego obejmują pełne ziarna, orzechy, nasiona, warzywa liściaste i skórki owoców. Ten rodzaj błonnika pomaga w regulacji ruchów jelit i zapobieganiu zaparciom.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie właściwości ma błonnik?

Błonnik ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Oto kilka z nich:

 1. Poprawa trawienia: Błonnik pomaga regulować pracę układu trawiennego, zapobiegając zaparciom i promując zdrowe jelita. Tworzy objętość w jelicie, co pobudza perystaltykę jelit i ułatwia regularne wypróżnianie.
 2. Kontrola wagi: Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny pomaga w utrzymaniu uczucia sytości i kontrolowania apetytu. Spożywanie żywności bogatej w błonnik może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi lub utracie wagi.
 3. Regulacja poziomu cukru we krwi: Błonnik rozpuszczalny obniża tempo wchłaniania glukozy, co może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Dla osób z cukrzycą lub predyspozycją do cukrzycy, spożywanie błonnika może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru.
 4. Zdrowie serca: Błonnik rozpuszczalny może pomóc w obniżeniu poziomu LDL-cholesterolu ("złego" cholesterolu) we krwi, co jest korzystne dla zdrowia serca. Regularne spożywanie błonnika może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jak spożywać więcej błonnika?

Teraz, gdy wiesz, jak ważny jest błonnik dla zdrowia, ważne jest, aby go spożywać odpowiednią ilość. Oto kilka prostych sposobów, aby zwiększyć spożycie błonnika w codziennej diecie:

 1. Spożywaj owoce i warzywa: Staraj się jeść co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Możesz jeść je surowe, gotowane, duszone lub dodawać do smoothie.
 2. Wybieraj pełnoziarniste produkty: Zastąp białe produkty zbożowe (np. biały chleb) pełnoziarnistymi odpowiednikami, takimi jak pełnoziarnisty chleb, makaron i ryż. Pełne ziarna są bogate w błonnik nierozpuszczalny.
 3. Dodawaj nasiona do posiłków: Wypróbuj dodawania nasion chia, siemienia lnianego lub słonecznika do jogurtu, owsianki, sałatek lub smoothie. Są one bogate w błonnik rozpuszczalny i nie tylko dodadzą smaku, ale też korzyści zdrowotne.
 4. Wybieraj pełne owoce i warzywa zamiast soków: Spożywanie całych owoców i warzyw zamiast soków jest lepsze, ponieważ zawierają naturalne włókno pokarmowe.

Ważne jest również, aby zwiększać spożycie błonnika stopniowo, aby uniknąć dolegliwości żołądkowych takich jak wzdęcia. Pamiętaj również, aby pić dużo wody, kiedy zwiększasz spożycie błonnika, ponieważ błonnik działa najlepiej, gdy jest dobrze nawodniony.

Błonnik jest niezwykle ważnym składnikiem naszej diety, który ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Poprawia trawienie, pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi, reguluje poziom cukru we krwi i jest korzystny dla zdrowia serca. Możemy spożywać błonnik z owoców, warzyw, nasion i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Warto dążyć do zwiększenia codziennego spożycia błonnika, aby czerpać korzyści dla naszego zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Jakie okulary wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu?

Zmęczenie oczu to powszechny problem, zwłaszcza w erze cyfrowej, kiedy większość czasu spędzamy przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych. Wybór odpowiednich okularów może pomóc zminimalizować ten problem i zapewnić oczom większy komfort podczas pracy. W tym artykule omówimy, jakie okulary warto wybrać, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Jakie są główne objawy zaburzeń lękowych?

Zaburzenia lękowe są poważnym problemem dotykającym wielu osób. Czym dokładnie się charakteryzują?

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Jak prawidłowo konturować twarz? Poradnik dla początkujących

Konturowanie to technika makijażu, która polega na używaniu ciemniejszych i jaśniejszych odcieni kosmetyków po to, by podkreślić lub ukryć pewne partie twarzy. Dzięki zastosowaniu tej metody możesz uwydatnić kości policzkowe, wysmuklić nos lub zdefiniować linię szczęki. Robiąc to prawidłowo, poprawisz proporcje swojej twarzy, a także nadasz makijażowi atrakcyjnego, nowoczesnego wyglądu. Jak skutecznie konturować? Już teraz sprawdź nasze najważniejsze wskazówki dla początkujących kobiet!

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Bor - Mikroelement Wspierający Organizm w Suplementacji Diety

Czy wiesz, jak istotną rolę odgrywa bor w utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia?

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
95zł / rok
Zobacz co zyskasz

Odkryj holistyczne podejście do Zdrowia

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca