Błonnik: dlaczego jest ważny dla zdrowia i jak go spożywać codziennie? Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit. Błonnik – dlaczego warto go jeść? Czym jest błonnik? 

Błonnik: dlaczego jest ważny dla zdrowia i jak go spożywać codziennie? Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit. Błonnik – dlaczego warto go jeść? Czym jest błonnik? 

Czy często słyszysz o korzyściach zdrowotnych wynikających z jedzenia błonnika? Jeśli nie, to ten artykuł jest dla Ciebie! Błonnik jest ważnym składnikiem naszej diety, który może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Dowiedz się, dlaczego błonnik jest tak ważny i jak go spożywać codziennie, aby czerpać korzyści dla organizmu.

Co to jest błonnik? Rola błonnika w diecie

Błonnik, nazywany również włóknem pokarmowym, jest rodzajem węglowodanu, który jest trudny do strawienia przez nasz organizm. To dlatego nie dostarcza nam kalorii ani składników odżywczych. Jednak pomimo tego, błonnik pełni kluczową rolę w naszej diecie.

Rola błonnika w diecie jest wieloraka. Po pierwsze, błonnik pomaga w regulacji naszego układu trawiennego. Działa jak miotełka, przyspieszając przepływ pokarmu przez jelita i stymulując ruchy jelit, co pomaga zapobiegać zaparciom. Ponadto, błonnik może wpływać na utrzymanie zdrowej wagi. Jest bogaty w objętość, co oznacza, że pomaga nam czuć się sytymi, co może prowadzić do mniejszego spożycia kalorii i kontrolowania wagi.

Błonnik pokarmowy a mikrobiom jelit

Błonnik pokarmowy odgrywa istotną rolę w zdrowiu jelit i ogólnym zdrowiu organizmu poprzez swoje oddziaływanie na mikrobiom jelitowy. Mikrobiom jelitowy to złożona społeczność mikroorganizmów, głównie bakterii, które zamieszkują jelita. Ten mikrobiom pełni wiele istotnych funkcji, takich jak trawienie, metabolizm, wytwarzanie substancji odżywczych i regulacja układu immunologicznego. Błonnik pokarmowy wpływa na mikrobiom jelitowy w następujący sposób:

 1. Prebiotyczne działanie: Niektóre rodzaje błonnika, zwłaszcza błonnik nieprzyswajalny przez ludzki organizm, stanowią pożywienie dla korzystnych bakterii w jelitach. Te bakterie, nazywane probiotykami, odżywiają się błonnikiem i w zamian wytwarzają korzystne metabolity, które wpływają na zdrowie jelit i organizmu.
 2. Regulacja perystaltyki: Błonnik pokarmowy ma zdolność zwiększania objętości treści jelitowej, co może pomagać w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki, czyli ruchu pokarmu przez jelita. To może przyczynić się do regulacji rytmu wypróżnień i zapobiegania zaparciom.
 3. Kontrola poziomu cukru we krwi: Błonnik może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi poprzez opóźnienie wchłaniania glukozy z jelit. To może być korzystne zwłaszcza dla osób z cukrzycą.
 4. Zmniejszenie stanów zapalnych: Niektóre rodzaje błonnika, zwłaszcza błonnik rozpuszczalny, mogą pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie poprzez wpływ na układ immunologiczny i produkcję substancji przeciwzapalnych przez mikroorganizmy jelitowe.
 5. Produkcja krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA): Mikrobiota jelitowa fermentuje błonnik pokarmowy, co prowadzi do produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA), takich jak masłowy kwas, octowy kwas i propionowy kwas. Te kwas tłuszczowe mogą działać jako źródło energii dla komórek nabłonka jelitowego oraz mieć korzystny wpływ na zdrowie układu pokarmowego.
 6. Zdrowie układu immunologicznego: Mikrobiom jelitowy ma ogromny wpływ na układ immunologiczny. Odpowiednia równowaga mikroorganizmów w jelicie jest kluczowa dla zdolności organizmu do odpowiedzi na infekcje i zapobiegania nadmiernym reakcjom immunologicznym.

Gdzie można znaleźć błonnik? Źródła błonnika w pożywieniu

Błonnik można znaleźć w wielu różnych produktach spożywczych. Istnieją dwa główne rodzaje błonnika: rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba rodzaje mają swoje korzyści dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby spożywać różnorodne produkty bogate w błonnik.

Źródła błonnika rozpuszczalnego obejmują owoce, warzywa, nasiona chia i siemię lniane. Te produkty są bogate w pektyny, gumy i substancje roślinne, które rozpuszczają się w wodzie, tworząc żelowatą konsystencję. Błonnik rozpuszczalny może pomóc w obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi i kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.

Źródła błonnika nierozpuszczalnego obejmują pełne ziarna, orzechy, nasiona, warzywa liściaste i skórki owoców. Ten rodzaj błonnika pomaga w regulacji ruchów jelit i zapobieganiu zaparciom.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Jakie właściwości ma błonnik?

Błonnik ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Oto kilka z nich:

 1. Poprawa trawienia: Błonnik pomaga regulować pracę układu trawiennego, zapobiegając zaparciom i promując zdrowe jelita. Tworzy objętość w jelicie, co pobudza perystaltykę jelit i ułatwia regularne wypróżnianie.
 2. Kontrola wagi: Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny pomaga w utrzymaniu uczucia sytości i kontrolowania apetytu. Spożywanie żywności bogatej w błonnik może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi lub utracie wagi.
 3. Regulacja poziomu cukru we krwi: Błonnik rozpuszczalny obniża tempo wchłaniania glukozy, co może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi. Dla osób z cukrzycą lub predyspozycją do cukrzycy, spożywanie błonnika może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru.
 4. Zdrowie serca: Błonnik rozpuszczalny może pomóc w obniżeniu poziomu LDL-cholesterolu ("złego" cholesterolu) we krwi, co jest korzystne dla zdrowia serca. Regularne spożywanie błonnika może pomóc w zmniejszeniu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Jak spożywać więcej błonnika?

Teraz, gdy wiesz, jak ważny jest błonnik dla zdrowia, ważne jest, aby go spożywać odpowiednią ilość. Oto kilka prostych sposobów, aby zwiększyć spożycie błonnika w codziennej diecie:

 1. Spożywaj owoce i warzywa: Staraj się jeść co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Możesz jeść je surowe, gotowane, duszone lub dodawać do smoothie.
 2. Wybieraj pełnoziarniste produkty: Zastąp białe produkty zbożowe (np. biały chleb) pełnoziarnistymi odpowiednikami, takimi jak pełnoziarnisty chleb, makaron i ryż. Pełne ziarna są bogate w błonnik nierozpuszczalny.
 3. Dodawaj nasiona do posiłków: Wypróbuj dodawania nasion chia, siemienia lnianego lub słonecznika do jogurtu, owsianki, sałatek lub smoothie. Są one bogate w błonnik rozpuszczalny i nie tylko dodadzą smaku, ale też korzyści zdrowotne.
 4. Wybieraj pełne owoce i warzywa zamiast soków: Spożywanie całych owoców i warzyw zamiast soków jest lepsze, ponieważ zawierają naturalne włókno pokarmowe.

Ważne jest również, aby zwiększać spożycie błonnika stopniowo, aby uniknąć dolegliwości żołądkowych takich jak wzdęcia. Pamiętaj również, aby pić dużo wody, kiedy zwiększasz spożycie błonnika, ponieważ błonnik działa najlepiej, gdy jest dobrze nawodniony.

Błonnik jest niezwykle ważnym składnikiem naszej diety, który ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Poprawia trawienie, pomaga w utrzymaniu zdrowej wagi, reguluje poziom cukru we krwi i jest korzystny dla zdrowia serca. Możemy spożywać błonnik z owoców, warzyw, nasion i pełnoziarnistych produktów zbożowych. Warto dążyć do zwiększenia codziennego spożycia błonnika, aby czerpać korzyści dla naszego zdrowia.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca