Anoreksja - przyczyny, objawy i leczenie.Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) u dzieci i nastolatków 

Anoreksja - przyczyny, objawy i leczenie.Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) u dzieci i nastolatków 

Anoreksja to choroba psychiczna, która objawia się postępującym spadkiem masy ciała, przeważnie na tle zaniku łaknienia oraz zaburzeniami myślenia. Ta poważna choroba dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a jej skutki mogą być poważne, a nawet zagrożenia życiu. W tym artykule omówimy, co to jest anoreksja, jakie są jej przyczyny, objawy, skutki fizyczne i psychiczne oraz jak przebiega leczenie tej choroby.

Co to jest anoreksja?

Anoreksja to choroba psychiczna, która charakteryzuje się uporczywym spadkiem masy ciała, wynikającym z celowego redukowania spożycia pokarmów. Osoby chore na anoreksję mają obsesję na punkcie swojego wyglądu oraz masy ciała, co prowadzi do zakłamanych przekonań o ich atrakcyjności.

Anoreksja może występować u kobiet i mężczyzn w każdym wieku, ale najczęściej zaczyna się w wieku nastoletnim. Anoreksja to poważne zaburzenie żywieniowe, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i psychologicznej.

Przyczyny anoreksji

Przyczyny anoreksji są złożone i wynikają z różnych czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Oto kilka z nich:

 • niskie poczucie własnej wartości
 • lęk przed przytyciem
 • objawy depresji i zaburzenia lękowego
 • kompulsywność i perfekcjonizm
 • traumy z przeszłości
 • nacisk na szczupłość ze strony mediów i społeczeństwa
 • genetyka
 • czynniki otoczenia, takie jak stres, zdarzenia życiowe czy brak wsparcia bliskich.

Pierwsze objawy anoreksji

Osoby chore na anoreksję zaczynają zmniejszać ilość spożywanego jedzenia, a w efekcie zaczynają schudnąć. Objawy anoreksji to:

 • wyraźny spadek masy ciała
 • obsesja na punkcie jedzenia i masy ciała
 • niechęć do spożywania pokarmów lub unikanie określonych grup żywieniowych, takich jak tłuszcze czy węglowodany
 • ciągłe myślenie o jedzeniu, kaloriach i swoim ciele
 • nieregularne menstruacje (u kobiet)
 • osłabienie, przewlekłe zmęczenie
 • niskie ciśnienie krwi
 • problemy z koncentracją
 • problemy z zasypianiem.

Anoreksja - skutki fizyczne i psychiczne

Anoreksja ma poważne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego, a czasem grozi utratą życia. Nieleczona anoreksja może mieć długoterminowe skutki dla ciała i umysłu. Oto kilka skutków anoreksji:

 • osłabienie mięśni, osteoporoza
 • problemy z układem krwionośnym
 • zaburzenia hormonalne, problemy z płodnością i reprodukcją
 • zaburzenia układu pokarmowego, takie jak zaparcia czy wzdęcia brzucha
 • zaburzenia elektrolitowe
 • nieregularne bicie serca
 • utrata zębów i łamliwe kosci
 • izolacja społeczna, problemy z relacjami międzyludzkimi
 • problemy z samopoczuciem, zwiększone ryzyko depresji i samobójstw.

Bądź na bieżąco - zapisz się do newslettera

Co zyskujesz zapisując się do newslettera beztabletek.pl?

 • Otrzymuj powiadomienia o aktualnych promocjach
 • Bądź na bieżąco z nowo dodawanymi kursami
 • Dowiedz się o nowych artykułach

Anoreksja - leczenie

Leczenie anoreksji jest procesem wieloetapowym. W celu wyzdrowienia pacjent musi podjąć zmiany w swoim myśleniu dotyczącym jedzenia i swojego ciała. Oto kilka rodzajów leczenia:

 • Terapia behawioralna: Zajmuje się przyczynami anoreksji, zachęcając pacjenta i ucząc go umiejętności radzenia sobie z myślami, które powodują zachowania anorektyczne. Terapia behawioralna obejmuje restaurację zdrowego myślenia o jedzeniu i własnym ciele oraz naukę zdrowych nawyków żywieniowych.
 • Terapia farmakologiczna: Leki przeciwdepresyjne i leki przeciw-lękowe mogą pomóc w leczeniu początkowego etapu anoreksji oraz podstawowych objawów lękowych i depresyjnych.
 • Terapia rodzinna: Anoreksja dotyka nie tylko chorej osoby, ale też jej rodziny. Wiele programów leczenia anoreksji obejmuje terapię rodziną, która pomaga rodzinie zrozumieć chorobę oraz wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe.
 • Hospitalizacja: W ciężkich przypadkach anoreksji, kiedy pacjent ma trudności z utrzymaniem minimalnej wagi i wymaga stałego monitorowania, hospitalizacja jest częścią leczenia.

Leczenie anoreksji jest możliwe, lecz trudne do zrealizowania

Tak, leczenie anoreksji jest możliwe, ale może być trudne i długotrwałe. Anoreksja to poważne zaburzenie odżywiania, które wymaga interdyscyplinarnego podejścia i specjalistycznej opieki. Oto kilka kluczowych informacji dotyczących leczenia anoreksji:

 1. Wczesna interwencja: Wczesne rozpoznanie i interwencja są kluczowe w leczeniu anoreksji. Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym większa jest szansa na sukces.
 2. Leczenie wielospecjalistyczne: Leczenie anoreksji wymaga współpracy różnych specjalistów, w tym lekarzy, psychoterapeutów, dietetyków i pielęgniarek. Pacjentom może być potrzebna również opieka psychiatryczna.
 3. Terapia psychoedukacyjna: Terapia psychoedukacyjna pomaga pacjentom zrozumieć swoje zaburzenie i konsekwencje zdrowotne wynikające z anoreksji. Pacjenci uczą się, jakie są zdrowe nawyki żywieniowe i jak kontrolować myśli i zachowania związane z jedzeniem.
 4. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT): CBT jest często stosowana w leczeniu anoreksji. Pomaga pacjentom zidentyfikować i zmienić negatywne myśli i zachowania związane z jedzeniem i masą ciała.
 5. Wsparcie żywieniowe: Dietetycy pomagają pacjentom przywrócić zdrową wagę i nawyki żywieniowe. Przywrócenie zdrowego stanu odżywienia jest kluczowe dla zdrowia fizycznego i psychicznego pacjenta.
 6. Wsparcie psychoterapeutyczne: Terapie indywidualne i grupowe mogą pomóc pacjentom radzić sobie z emocjami, które mogą być związane z anoreksją, oraz budować zdrowe strategie radzenia sobie.
 7. Monitorowanie zdrowia fizycznego: Osoby z anoreksją często cierpią na wiele problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia hormonalne, zaburzenia elektrolitowe i problemy z sercem. Regularne badania lekarskie i monitorowanie stanu zdrowia fizycznego są niezbędne.
 8. Wsparcie rodziny: Rodzina może odgrywać ważną rolę w procesie leczenia, szczególnie jeśli chodzi o wsparcie emocjonalne i tworzenie zdrowego otoczenia.

Leczenie anoreksji jest trudne z kilku powodów, w tym z powodu silnych zachowań i przekonań pacjentów związanych z jedzeniem i ciałem oraz z powodu komplikacji zdrowotnych wynikających z otyłości. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia, ponieważ podejście musi być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Sukces leczenia wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania zarówno pacjenta, jak i zespołu specjalistów. Ważne jest, aby pacjenci i ich rodziny nie tracili nadziei i kontynuowali pracę nad poprawą zdrowia.

Podsumowanie

Anoreksja to poważne zaburzenie żywieniowe, które wymaga natychmiastowej interwencji medycznej i psychologicznej. Wiele czynników przyczynia się do rozwoju anoreksji, ale istnieją różne formy leczenia, które pomagają chorym wyzdrowieć. Pamiętaj, że anoreksja to poważna choroba, którą należy skonsultować z lekarzem i psychologiem.

Wszystko o twoim zdrowiu

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek. Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Dołącz do nas już teraz i korzystaj cały rok bez opłat!

Dołącz do nas już teraz!

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Holistyczne podejście do zdrowia psychicznego

Wypalenie zawodowe i depresja to aktualnie dwie ogromne epidemie, o których jeszcze niewiele się mówi. Statystyki są zatrważające bowiem w Polsce. ok 39% osób doświadcza wypalenia zawodowego i to poziom najwyższy wśród wszystkich mieszkańców Europy. Z kolei z raportu NFZ wynika, że w Polsce na depresję choruje ok 1,2 mln osób

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze - po które z nich warto sięgać regularnie?

Zioła lecznicze od wieków są wykorzystywane do poprawy zdrowia i leczenia różnych dolegliwości. Wykazują one różne zdrowotne właściwości, których regularne stosowanie może przynieść wiele korzyści dla organizmu. Dlatego warto poznać i sięgać po niektóre zioła regularnie, aby wesprzeć naturalne procesy lecznicze oraz w celu utrzymania dobrego samopoczucia.

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Suplementy kolagenowe - czy warto je stosować dla zdrowej skóry, włosów i paznokci?

Kolagen to najważniejsze białko strukturalne w ludzkim ciele, stanowiące kluczowy składnik skóry, włosów, paznokci, kości i stawów. Z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie spada, co może przyczyniać się do oznak starzenia, takich jak zmarszczki, osłabienie włosów i paznokci. Suplementy kolagenowe stały się popularnym rozwiązaniem mającym na celu uzupełnienie naturalnego deficytu kolagenu i poprawę zdrowia skóry, włosów oraz paznokci.

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

Jak wybrać i stosować suplementy diety?

W dzisiejszych czasach, kiedy wielu z nas żyje w biegu, prawidłowa i zbilansowana dieta może być wyzwaniem. Dlatego korzystanie z suplementów diety może być pomocne w zapewnieniu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jednak aby suplementacja miała sens, ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze suplementu oraz jak go stosować.

Dołącz do nas!
i zyskaj dostęp do najlepszej platformy heathcare

Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.

Roczna subskrypcja
45zł / rok
Zobacz co zyskasz

Roczna subskrypcja to raptem koszt jednej książki

 • Obszerna baza wiedzy
 • Niska roczna płatność
 • Nowe kursy każdego miesiąca